Przyspiesz swoją stronę HTTP/2

Obrazek dla Przyspiesz swoją stronę HTTP/2

HTTP/2 (HTTP2.0) to nowa wersja protokołu HTTP (HTTP1.1) bazująca koncepcją na googlowskim SPDY (SPeeDY – symbolizujące prędkość działania kompresji). Google niejako porzuciło swój autorski projekt na rzecz rozwoju HTTP2.0, który obecnie rozwija prężnie skrzydła.

Co nowego?

Najważniejsze cechy protokołu HTTP/2 to m.in.:

  • kompresja nagłówków
  • jedno połączenie TCP = wiele żądań (multiplex)
  • zastosowanie priorytetów
  • technologia PUSH

 

O co w tym wszystkim chodzi?

Wykorzystując HTTP/2 redukujemy ilość nawiązanych połączeń z serwerem i wymaganych do wczytania strony zasobów – zarówno po stronie serwera jak i klienta (przeglądarki).

Mówiąc prostymi słowami: jednym z atutów HTTP/2 jest fakt iż ilość żądań z przeglądarki do serwera zostaje zmniejszona – a co za tym idzie – strony internetowe mają szansę docierać szybciej do przeglądarki w komputerze odwiedzającego.

 

Plusy w SEO.

Wdrożenie HTTP/2 dla strony to pozytywny czynnik rankingowy SEO. Ponieważ Google ocenia szybkość serwowania użytkownikowi zasobów strony, poprawa tych parametrów ma niebagatelne znaczenie. Dotyczy to również latencji – szczególnie na urządzeniach mobilnych. Wdrożenie HTTP/2 dla strony będzie skutkowało wzrostem oceny przez Google – a co za tym idzie – zwiększenie możliwości pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

 

No dobrze. Jakieś wymagania?

W HitMe.pl już od dawna serwery oparte na DirectAdmin wspierają konfiguracyjnie protokół HTTP/2 – przypominamy jedynie o możliwościach i walorach, o które dopytujecie z racji pojawiających się informacji.

Obecnie ze względu na przeglądarki, a nie sam protokół – do obsługi HTTP/2 wymagane jest posiadanie certyfikatu SSL na stronie.


UWAGA! Przeglądarki nie obsłużą zapytań HTTP/2 jeśli strona nie będzie posiadała certyfikatu SSL.

Jak zamówić certyfikat SSL dla domeny?

Polecamy nasz poradnik

Jak zamówić certyfikat SSL

 

Czy muszę coś zmieniać na stronie?

Za wyjątkiem instalacji certyfikatu SSL – nie musisz robić nic.

HTTP/2 jest obecnie wspierana przez wszystkie nowsze przeglądarki. Nie ma powodów do obaw w tym temacie. Po prostu jeśli przeglądarka nie wykryje wsparcia HTTP/2 użyje starszego protokołu HTTP1.1 do połączenia ze stroną

 

Mam HTTP/2 czy nie?

To czy strona obsługuje HTTP/2 można sprawdzić używając bezpłatnego narzędzia on-line, podając w formularzu nazwę domeny.

http2.pro

 

Szczegółowe informacje odnośnie poszczególnych zasobów strony można również sprawdzić w narzędziach przeglądarki (np. Google Chrome) w zakładce Network (Sieć).
Okno narzędzi przeglądarki aktywujemy klawiszem F12, przełączamy się na zakładkę Network (Sieć) i odświeżamy stronę (klawisz F5).

Jeśli widzicie opis protokołu: http/2 lub h2 oznacza to iż dany zasób (obrazek, arkusz styli, czcionka) zostały pobrane z serwera za pomocą HTTP/2.

Zachęcamy do kontaktu z BOK jeśli macie więcej pytań odnośnie HTTP/2 dla Waszej strony.

Wybierz HitMe.pl:

  • tanie certyfikaty SSL
  • administracja i instalacja certyfikatu za Ciebie *VPS z Administracją

Zakup certyfikat

 

Podoba Ci się? 2