Aktualizacja PrestaShop z 1.7 do 8.1 – czym różnią się obie te wersje?

Obrazek dla Aktualizacja PrestaShop z 1.7 do 8.1 – czym różnią się obie te wersje?

Prowadzisz sklep internetowy oparty na PrestaShop? Korzystasz z wersji oprogramowania 1.7 i zastanawiasz się nad wdrożeniem najnowszej odsłony tej platformy, czyli 8.1? Zasadniczo, każda nowa modyfikacja Presty niesie za sobą szereg udogodnień, które mają za zadanie poprawić wydajność i bezpieczeństwo Twojego e-sklepu. Czym różni się PrestaShop 1.7 od 8.1? Czy aktualizacja jest konieczna? Zapraszamy do lektury!

PrestaShop 8.1 – rewolucja czy ewolucja?

Każdy, kto ma za sobą aktualizację PrestaShop z wersji 1.6 do 1.7, dobrze wie, jak bardzo było to czasochłonne i pracochłonne zadanie. W zasadzie powyższa aktualizacja oznaczała postawienie sklepu internetowego od nowa, co często wymagało profesjonalnego wsparcia ze strony specjalistów. Czy aktualizacja PrestaShop z 1.7 do 8.1 jest tak samo skomplikowana i karkołomna? Jak wyjaśnia Krystian Podemski, programista Presty – „PrestaShop 8 to nie rewolucja, a ewolucja”. Wdrożenie najnowszej wersji oprogramowania ma być zdecydowanie łatwiejsze ze względu na umożliwienie transferu struktury bazy danych. Niestety nie obejdzie się bez ręcznych konfiguracji, ponieważ nie wszystkie elementy PrestaShop 8.1 są kompatybilne ze starszymi wersjami oprogramowania. Ponadto nowa odsłona działa na wyższej wersji Symfony. Jeśli więc nie posiadasz wiedzy technicznej w zakresie aktualizacji Presty i chcesz uniknąć błędów podczas wdrażania nowego systemu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dewelopera, który stuninguje Twój sklep internetowy i dostosuje go do Twoich indywidualnych potrzeb.

aktualizacja prestashop 8.1 wersje
Oficjalne wersje w repozytorium PrestaShop.

Aktualizacja PrestaShop z 1.7 do 8.1 – czego możesz się spodziewać?

PrestaShop jest unikalną platformą e-commerce o otwartym kodzie, co daje praktycznie nieskończone możliwości dostosowywania. Każda kolejna aktualizacja oprogramowania przynosi użytkownikom multum korzyści w postaci zwiększenia wydajności systemu, atrakcyjniejszego wyglądu e-sklepu, nowych funkcji i poprawy bezpieczeństwa. Co wartego uwagi oferuje PrestaShop 8.1?

 • Zoptymalizowane zarządzanie katalogiem produktów – nowa strona do zarządzania produktem jest bardziej przejrzysta i intuicyjna w obsłudze, co ułatwia dodawanie i edytowanie nowych pozycji do e-sklepu.
 • Przebudowane zarządzanie kombinacjami produktów – dynamiczne ładowanie kombinacji znacząco przyspiesza edycję produktów. Masowa edycja jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Ulepszone zarządzanie zdjęciami produktów – PrestaShop 8.1 daje możliwość zastępowania starych zdjęć produktów nowymi i to bez konieczności usuwania i ponownego dodawania fotografii.
 • Poprawione wsparcie funkcji multisklepu – lepsza kontrola nad danymi, które są współdzielone przez sklepy.
 • Prostsze zarządzanie magazynem – zapomnij o nadpisywaniu stanów magazynowych!
 • Lepsze zarządzanie cenami – przejrzysty i łatwy w edycji podgląd cen produktów.
 • Etykiety dostępności dla produktów z kombinacjami.
 • Zoptymalizowana lista produktów – wygodniejszy podgląd katalogów.
 • Nowe funkcje SEO, które poprawią pozycjonowanie Twojego e-sklepu w wynikach wyszukiwania – dodatkowy opis produktu, dodatkowy opis dla kategorii, zapobieganie indeksowaniu wycofanych produktów przez roboty wyszukiwarek, sugestie długości treści.
 • Nowe formaty zdjęć – PrestaShop 8.1 obsługuje formaty obrazu WebP i Avif.
 • Poprawa bezpieczeństwa Twojego e-sklepu – wskaźnik siły hasła, konfiguracja polityki haseł.
 • Podpisy DKIM dla e-maili – dzięki nim maile, które wysyłasz do klientów z niższym prawdopodobieństwem zostaną oznaczone jako SPAM. Hosting w HitMe niezależnie od tego wspiera autoryzację DKIM w MegaPoczcie, jednak jeśli Twój serwer pocztowy nie zawiera mechanizmu DKIM to możesz skorzystać z konfiguracji PrestaShop 8.0
 • Ulepszony developer experience – programiści odczują wyraźny wzrost wydajności tworzenia nowych modułów.

A co z szablonami sklepów? Zgodnie z tym, co mówią programiści PrestaShop 8.1, szablony sklepów z wersji 1.7 są kompatybilne z najnowszą aktualizacją. Nie zmienia się także funkcjonalność i wygląd samego panelu administracyjnego.

Aktualizacja PrestaShop 1.7 do 8.1 – jak długo może potrwać?

Czas trwania wdrożenia może różnić się w zależności od rozmiaru e-sklepu, jednak specjaliści sugerują, że update PrestaShop 1.7 do 8.1 to kwestia kilku-kilkunastu godzin, a nie dni. Aktualizacja w żadnym razie nie powinna być porównywana do pracy, jaką trzeba włożyć w postawienie e-sklepu od podstaw. Oczywiście konieczne będzie zweryfikowanie, dostosowanie i przetestowanie wszystkich obszarów funkcjonowania sklepu internetowego, co może być czasochłonne, ale nie należy obawiać się większych przestojów w pracy.

Aktualizacja Prestashop 1.7 do 8.1 – przez autoinstalator?

Na hostingu HitMe Klienci dysponują auto-instalatorem Installatron. Choć dzięki temu narzędziu łatwo wykonasz kopię zapasową i dokonasz aktualizacji sklepu pomiędzy wersjami w ramach wersji głównej to w przypadku Prestashop zmiana wersji głównej nie jest możliwa. Mimo wszystko warto korzystać z Prestashop pod kontrolą autoinstalatora Jak bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop? – HitMe Blog Hosting. W razie problemów z kompatybilnością szablonu czy wtyczek możesz łatwo przywrócić sklep z automatycznej kopii zapasowej lub nawet przetestować nową wersję sklepu korzystając z wersji stagingowej Przetestuj zmiany, czyli o znaczeniu Staging Site dla rozwoju Twojej strony internetowej. – HitMe Blog Hosting.

Aktualizacja PrestaShop 1.7 do 8.1 – do kiedy można pozostać przy starszej wersji oprogramowania?

Wsparcie techniczne dla PrestaShop 1.7 będzie kontynuowane do ostatniego kwartału 2023 roku. Po tym czasie nadal możesz korzystać ze starszej wersji Presty, ale możesz mieć problem z rozwiązywaniem krytycznych problemów. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by Twój e-sklep działał z maksymalną wydajnością, był przyjazny dla klientów i pracowników, warto już teraz pomyśleć o aktualizacji do wersji 8.1. Zrób to bezzwłocznie w przypadku gdy:

 • i tak planujesz rozbudowę sklepu internetowego,
 • zależy Ci na dostępie do najświeższych udogodnień i rozwiązań technicznych,
 • zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa Twojego e-sklepu – zarówno z punktu widzenia klienta, jak i administratora.

Samodzielną aktualizację PrestaShop z 1.7 do 8.1 rekomendujemy tylko i wyłącznie doświadczonym programistom. Jeżeli nie należysz do tego grona, skorzystaj z usług firmy zewnętrznej. Jak wygląda ręczna aktualizacja Presty ze starszej wersji do osłony 8.1? W dużym uproszczeniu można ją przedstawić tak:

Aktualizacji PrestaShop z wersji 1.7 do 8.1 lepiej nie wykonywać na ostatnią chwilę. Update przeprowadzony przez profesjonalistów ogranicza ryzyko wystąpienia błędów, które mogą zaburzać prawidłowe działanie e-sklepu, a tym samym – przynosić straty. Usługa jest płatna i wyceniania indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *