Co to jest ping i jak go zmniejszyć?

Obrazek dla Co to jest ping i jak go zmniejszyć?

Jeśli jesteś zapalonym graczem online, to pojęcie pingu z pewnością nie jest Ci obce. Jeżeli jednak spotykasz się z nim po raz pierwszy, to świetnie trafiłeś! Wytłumaczymy Ci, czym jest ping i dlaczego ma on duży wpływ na komfort korzystania z Internetu, zwłaszcza w sytuacjach gamingowych. Zostań z nami!

Co to jest ping w Internecie?

Ping to parametr diagnostyczny stosowany w informatyce do pomiaru czasu reakcji między dwoma urządzenia podłączonymi do Internetu. W praktyce pomiar ten jest realizowany przez wysłanie pakietu (ICMP Echo Request) do określonego hosta. Następnie oczekuje się na odpowiedź (ICMP Echo Reply) drugiego urządzenia. Czas, który upływa od wysłania żądania do momentu otrzymania odpowiedzi, jest mierzony w milisekundach i określamy go jako wartość ping. Jaka powinna być ta wartość? Przyjmuje się, że ping ma poziomie 30 ms opóźnienia jest akceptowalny. Umożliwia komfortowe korzystanie z Internetu i zapewnia stabilność łącza. Czy ping może wynosić 0 ms? Niestety nie jest to możliwe, ponieważ dane zawsze potrzebują trochę czasu, by dotrzeć do serwera. Dlatego też nawet najlepsze łącze internetowe nie zagwarantuje nam takiej wartości.

Co oznacza wysoki ping i jakie są jego konsekwencje?

Wartość ping, która przekracza 60 ms, może być prawdziwą zmorą dla graczy. Świadczy ona o tym, że dochodzi do większych opóźnień w komunikacji między komputerem a serwerem zewnętrznym. Jest to szczególnie problematyczne w grach online, które wymagają szybkiej reakcji ze strony użytkownika (np. strzelanki). Opóźnienia, czyli lagi, mogą skutecznie popsuć przyjemność z gry oraz statystyki gracza. Wysoki ping przeszkadza również w płynnym streamowaniu, prowadzeniu wideokonferencji oraz operacji finansowych w czasie rzeczywistym. Tego typu opóźnienia mogą wiązać się np. z utratą korzystniejszego kursu wymiany walut czy też przegraną aukcji internetowej.

da howto2
Wysoki ping daje w kość.

Wysoki ping „daje w kość” nie tylko przeciętnemu użytkownikowi Internetu, ale też osobom, które korzystają z hostingu. Dla nich bardzo duże znaczenie ma szybkość ładowania się strony, która często jest czynnikiem decydującym o liczbie odwiedzin witryny (ruchu organicznym) czy wartości sprzedaży (w przypadku e-sklepów). Każde zapytanie do strony internetowej zaczyna się od zapytania DNS, które musi zostać rozwiązane zanim przeglądarka zacznie łączyć się z właściwym serwerem. Jeśli zapytanie DNS jest wolne, cały proces ładowania się witryny zostaje opóźniony. Dłuższy czas oczekiwania na rozwiązanie DNS bezpośrednio przekłada się na większe opóźnienia, czyli wyższe wartości ping. Gdy zapytania DNS są wolne, każda próba dostępu do nowej domeny na stronie będzie miała dodatkowe opóźnienia. To sprawia, że nawet te witryny z optymalnie zaprojektowanym front-endem i szybkim serwerem, mogą ładować się wolno ku niezadowoleniu użytkowników i właścicieli tychże witryn.

Jakość hostingu ma również duże znaczenie dla TTFB (Time To First Byte), czyli czasu, który mija od momentu, gdy przeglądarka użytkownika rozpoczyna przetwarzać żądanie strony internetowej (np. kliknięcie w link), do momentu, gdy otrzyma ona pierwszy bajt danych z serwera. Jeśli ping jest wysoki, zwiększa się TTFB. Hostingi z lepszymi parametrami technicznymi (np. szybsze procesory, więcej pamięci RAM, szybkie dyski SSD) i lepszą infrastrukturą sieciową, oferują niższe wartości TTFB, co w oczywisty sposób poprawia wydajność strony internetowej. Aby zagwarantować jak najniższy ping dostawca hostingu powinien:

 • oferować serwery w lokalizacji docelowej grupy klientów,
 • dysponować nowoczesnymi serwerami z szybkimi procesorami,
 • posiadać dobrze skonfigurowaną sieć z wysoką przepustowością i niskimi opóźnieniami,
 • zapewniać dobre wsparcie dla DNS i kompleksowe wsparcie techniczne.

HitMe oferuje najszybsze serwery VPS NVMe z dedykowanym administratorem, łącza premium oraz szereg dopasowanych do potrzeb naszych klientów usług, dzięki którym nawet „najcięższa” witryna będzie ładować się z prędkością światła.

Jakie łącze internetowe wybrać, aby ping był niski?

Najmniejsze opóźnienia w komunikacji sieciowej zapewniają łącza internetowe o wysokiej przepustowości i niskiej latencji. W tej kategorii bezsprzecznie wygrywa światłowód. Internet światłowodowy charakteryzuje się ultrawysoką prędkością, dlatego warto w niego zainwestować, jeśli na co dzień mamy zamiar korzystać z wymagających aplikacji internetowych i transmisji strumieniowych. Światłowody są uważane za złoty standard w zapewnianiu najniższego pingu, ponieważ sygnał świetlny przesyłany przez włókna światłowodowe dociera do odbiorcy z minimalnym opóźnieniem. Jaki powinien być ping w światłowodzie? Wartości od 5 do 10 ms nie są rzadkością, choć i ping na poziomie 20 ms jest w pełni zadowalający.

Kolejną opcją wartą uwagi jest Internet przewodowy. Takie łącze wyróżnia się wysoką stabilnością połączenia i jest mniej podatne na zakłócenia niż Wi-Fi. Najmniej korzystne dla wartości ping są zwykle łącza mobilne (LTE, 4G), które mogą mieć wyższą latencję w porównaniu do powyższych opcji, zwłaszcza na obszarach, gdzie zasięg jest słabszy. Trzeba jednak podkreślić, że to nie tylko rodzaj łącza ma bezpośredni wpływ na ping. Liczy się także odległość serwera, jakość sprzętu sieciowego oraz obciążenie łącza, co często ma miejsce, kiedy wszyscy domownicy korzystają z Internetu w tym samym czasie.

Jak sprawdzić swój ping?

Kontrola pingu nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności informatycznych. Można go sprawdzić, korzystając z dostępnych narzędzi systemowych. W przypadku komputerów z systemem operacyjnym Windows wystarczy otworzyć wiersz poleceń. Kliknij Menu Start i wpisz w w okienko, które się pojawi, komendę cmd. Otworzy się wiersz poleceń, w którym musimy wpisać polecenie „ping” oraz adres IP lub domenę, do której chcemy wysłać pakiet danych, aby sprawdzić opóźnienie. System przeanalizuje wyniki i pokaże minimalne, maksymalne i średnie opóźnienie. Warto wykonać powyższą analizę 3-4 razy dziennie, w różnych godzinach, ponieważ wyniki testu pingu, mogą być inne w zależności od pory dnia i stopnia obciążenia sieci.

Przykładowe polecenie:

ping facebook.com

Wynik:

Pinging facebook.com [157.240.0.35] with 32 bytes of data:
Reply from 157.240.0.35: bytes=32 time=29ms TTL=53
Reply from 157.240.0.35: bytes=32 time=28ms TTL=53
Reply from 157.240.0.35: bytes=32 time=27ms TTL=53
Reply from 157.240.0.35: bytes=32 time=30ms TTL=53

Ping statistics for 157.240.0.35:
  Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
  Minimum = 27ms, Maximum = 30ms, Average = 28ms

Jak naprawić wysoki ping?

Wysoki ping może być frustrujący, zwłaszcza jeśli pracujemy zdalnie, tworzymy content internetowy lub spędzamy wiele godzin w świecie gier online. Co możemy zrobić, aby szybko obniżyć wartość ping?

 • Zamknąć wszystkie, niepotrzebne aplikacje działające w tle,
 • zoptymalizować ustawienia routera i sieci internetowej,
 • sprawdzić i zainstalować aktualne sterowniki na karcie sieciowej.

Jeśli PING dalej nie jest zadowalający, spróbuj zalogować się na do swojego routera i stamtąd wykonać ping, używając dostępnych w panelu narzędzi diagnostycznych.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, warto rozważyć zmianę dostawcy Internetu, który oferuje usługi wyższej jakości, a co za tym idzie – szybsze i stabilniejsze łącze.

Dlaczego, wybierając dostawcę hostingu, warto zwrócić uwagę na ping?

Jak już wiemy, wartość ping może nam powiedzieć wiele na temat szybkości łącza oraz płynności interakcji naszego komputera z serwerem zewnętrznym. Wybór dostawcy hostingu z niskim pingiem jest ważny, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na szybkość działania Twojej strony internetowej. Niski ping oznacza, że serwer szybko reaguje na zapytania, co sprawia, że witryna ładuje się bez żadnych opóźnień ze strony sieci. Jest to ważne zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek internetowych, które preferują szybkie strony i premiują je wyższym miejscem w wynikach wyszukiwania (lepszy efekt działań SEO).

hitme epix
HitMe jest uczestnikiem punktu wymiany ruchu EPIX!

Punkty dostępowe pomagają w uzyskaniu niższego pingu.

Jeśli Twój dostawca hostingu korzysta z punktów dostępowych takich jak THINX IX i EPIX, zauważysz znaczące obniżenie pingu dzięki bezpośredniej wymianie ruchu internetowego między dostawcami usług i innymi organizacjami. Skracają one trasę danych, zmniejszając liczbę przeskoków i opóźnienia, ponieważ dane nie muszą podróżować przez wiele pośrednich węzłów ani korzystać z odległych tras międzynarodowych. Dzięki strategicznie rozmieszczonym punktom dostępowym w Polsce, dane są szybciej dostarczane, a rozbudowana sieć połączeń zapewnia lepszą redundancję i minimalizuje opóźnienia. Optymalizacja tras danych przez te węzły skutkuje bardziej efektywną transmisją i niższym pingiem. Jeśli oferujesz usługi wymagające szybkiej reakcji, takie jak gry online czy transmisje wideo na żywo, korzystanie z THINX IX i EPIX jest kluczowe, aby zapewnić szybkie i niezawodne połączenia.

Szybka strona bez wątpienia poprawia doświadczenia użytkowników, co np. w przypadku sklepów internetowych zwiększa szanse na wyższą sprzedaż. Niski ping to po prostu lepsza jakość usług hostingowych. Sprawdź ofertę HitMe i wybierz hosting skrojony na miarę Twoich potrzeb! Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga kulinarnego, internetowy portal informacyjny z wiadomościami z regionu, mały e-sklep, czy rozbudowaną platformę zakupową, mamy dla Ciebie konkurencyjną i kompleksową ofertę, która pozwoli Ci rozwinąć skrzydła w branży, którą wybrałeś. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Autor: Adam
Justyna thumb
Autor: Justyna