Co to jest serwer DNS?

Obrazek dla Co to jest serwer DNS?

DNS, czyli Domain Name System to oprogramowanie serwera, które tłumaczy nazwy domen na dane zrozumiałe dla komputera klienta. Jego działanie rozpoczyna się po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnych fraz w pasku adresu. Co to jest serwer DNS? DNS szuka adresu IP tej witryny i przekazuje jej wartość do komputera klienta, by ten wiedział gdzie szukać domeny. Już po kilku sekundach możemy przeglądać wybraną stronę internetową. Bez niego korzystanie z Internetu jest niemożliwe.

Jak działa serwer DNS?

Na działanie serwera DNS składa się kilka etapów.

Działanie rozpoczyna się, gdy w polu wyszukiwarki wpiszemy wybraną nazwę domeny – przykładowo jest to https://hitme.pl/. W tym momencie następuje komunikacja systemu z lokalnym serwerem DNS, którego zadaniem będzie przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP.

Po wysłaniu prośby, lokalny serwer komunikuje się z serwerem głównym domen, aby uzyskać numer IP. Następnie serwer główny dostarcza informację o IP serwera, na którym znajdują się witryny z konkretnym rozszerzeniem. W tym momencie DNS posiada już komplet informacji, które może przekazać przeglądarce użytkownika.

Komputer użytkownika wpisującego nazwę domeny otrzymuje informację zwrotną od serwera DNS – jest to numer IP przypisany do danej domeny. W tym momencie komputer ma szansę nawiązać połączenie z otrzymanym adresem IP. Przeglądarka łączy się z adresem IP i prosi o domenę witryny WWW. Serwer hostingowy zwraca zasoby witryny i następuje wyświetlenie strony internetowej.

Mimo że cała operacja wydaje się być długa i skomplikowana, trwa kilka sekund. Sam użytkownik nie musi długo czekać na pojawienie się żądanej przez siebie witryny.

Sprawdź, jaki serwer DNS używasz.

Dowiedziałeś się już, co to jest serwer DNS, jak działa oraz które z danych zostają przechowywane i przez jaki okres czasu. Czy wiesz natomiast z jakich dokładnie serwerów DNS korzystasz?

Sposób sprawdzania rodzajów serwerów DNS jest zależny od urządzenia, z którego korzystasz. Komputery pracujące z Windows umożliwiają wyszukanie DNS poprzez menu Start i Uruchom. Następnie uruchom CMD czyli Wiersz Polecenia i wpisz:

ipconfig /all

W przypadku systemów Linux użyjemy również Terminala systemowego wydając polecenie:

cat /etc/resolv.conf

To jedynie kilka z możliwych sposobów na sprawdzenie swojego DNS. Warto jednak wiedzieć, że kierując się powyższymi wskazówkami, znajdziesz adresy IP serwerów DNS oraz routera, z którego korzystasz. Obecność adresu routera świadczy o korzystaniu z serwerów DNS ustawionych przez Ciebie właśnie w routerze. Zaloguj się do jego panelu i sprawdź dokładne DNS’y, z których korzystasz.

Szybkość serwera DNS – dlaczego niektóre strony ładują się szybciej?

Co tak naprawdę wpływa na szybkość pojawienia się wyników i co sprawia, że DNS pracuje szybciej? Strona internetowa pojawia się szybciej, jeśli czas, w jakim DNS odnajdzie adres IP, będzie krótki. Jednak może on różnić się w zależności od kilku istotnych czynników.

Pierwszym z nich jest odległość komputera użytkownika od docelowego serwera. Im jest ona mniejsza, tym dane mogą pojawić się szybciej. Jeśli chcesz usprawnić pojawienie się wyników, możesz także popracować nad strukturą strony WWW. Ważne, by stała się ona jak najbardziej przejrzysta – wielokrotne linkowanie do innych stron internetowych sprawia, że DNS musi przetłumaczyć adresy kolejnych domen. Taka praca może stać się czasochłonna.

Jaki serwer DNS ustawić?

Wybór odpowiedniego DNS wpłynie na komfort późniejszego korzystania z wyszukiwarki, a także wpłynie na bezpieczeństwo komputera. Sprawdź, które DNS’y są obecnie najbardziej polecane. Standardowo każdy kto posiada dostęp do internetu używa domyślnie serwerów DNS od swojego dostawcy internetu. Na szczęście mamy na to wpływ i możemy użyć innych serwerów nazw podczas surfowania po sieci. Jakie są popularne serwery DNS?

Publiczne DNS od Google – jedne z najbardziej popularnych używanych zamienników zamiast DNS od naszego dostawcy internetu. Aby z nich korzystać wystarczy wymusić następujące ustawienia na naszym urządzeniu:

--= Google Public DNS =--
Podstawowy DNS: 8.8.8.8
Dodatkowy DNS: 8.8.4.4

OpenDNS – publiczne darmowe DNS gdzie stawia się na bezpieczeństwo. OpenDNS umożliwia również filtrowanie treści tj. blokowanie wybranych tematycznie stron (pornografia, gry czy social media). Ustawienia dostępne są po zarejestrowaniu darmowego konta. W ten sposób wymuszając serwery nazw OpenDNS np. na routerze możemy zablokować w całym domu wchodzenie na serwisy z treściami 18+.

--= OpenDNS =--
Podstawowy DNS: 208.67.222.222
Dodatkowy DNS: 208.67.220.220

Quad9 – publiczne DNS do wykorzystania, nie ma tu filtracji, tak jak w przypadku OpenDNS jedynie blokowanie domen zawierających malware.

--= Quad9 =--
Podstawowy DNS: 9.9.9.9
Dodatkowy DNS: 149.112.112.112

Przydatnym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa jest również skorzystanie z DNS-over-HTTP, który opisany jest w poradniku Jak korzystać z DNS over HTTPS w Chrome, Firefox, Edge i Opera? Dzięki temu będziemy mieli pewność że nikt nie będzie śledził naszych zapytań z paska wyszukiwarki.

Miej jednak na uwadze, że sam DNS nie ochroni Cię przed działaniami cyberprzestępców. Bez ochrony pozostaną między innymi inne urządzenia domowe. Dlatego zmianę DNS warto rozważyć na poziomie routera, tak żeby wszystkie urządzenia do niego podpięte otrzymały pożądaną konfigurację DNS.

win10 zmiana dns
Windows 10: Przykład zmiany serwerów DNS dla karty sieciowej.

Co to jest „Serwer DNS nie odpowiada” i jak naprawić błąd?

W przypadku, gdy praca serwera DNS zostaje zakłócona, użytkownik otrzymuje powiadomienie o treści „Serwer DNS nie odpowiada”. Uniemożliwia on sprawdzenie zawartości stron internetowych, po wpisaniu zapytania w polu wyszukiwarki. Co zrobić gdy serwer DNS nie odpowiada?

Problem może być związany z nieprawidłową pracą routera. Jednym z najprostszych sposobów wykorzystywanych w przypadku wielu awarii jest jego ponowne uruchomienie. Odłącz zasilający go kabel, a następnie odczekaj chwilę, by mógł się zrestartować. Następnie ponownie podłącz go do sieci.

Inny sposób, znacznie rzadziej wykorzystywany – jednak również często skuteczny, to chwilowe wyłączenie oprogramowania antywirusowego. Możesz zrobić to z poziomu Menadżera Zadań, wybierając opcję Zakończ Zadanie. Ta operacja powinna umożliwić Ci załadowanie strony internetowej i przeglądanie witryny. Jeżeli w Twoim przypadku sposób nie okazał się skuteczny, wypróbuj inne metody. O czym jeszcze warto pamiętać?

Istnieje także możliwość, aby TCP/IP ustawić ręcznie. Zamień nieodpowiadające serwery DNS na publiczne serwery od Google. Inną opcją jest ustawienie protokołów na automatyczne, wykorzystując funkcję Połączenia sieci lokalnej.

Co jeszcze warto zrobić? Na swoim komputerze znajdź aplikacje, które mogą być niepożądane. Ich działanie zmienia ustawienia DNS, aż zostaną one usunięte. Bez Twojej reakcji wciąż pozostaną na wykorzystywanym przez Ciebie urządzeniu.

A jeśli problem DNS dotyczy nie Twojego komputera, nie twojego routera w domu, a Twojej strony internetowej, domeny przeczytaj poradnik Jak diagnozować konfigurację DNS dla domeny.

Serwer DNS — co to jest? | Podsumowanie.

Podsumowując — czym jest serwer DNS? Co to jest preferowany system DNS? Domain Name System umożliwia trafienie po nazwie (domenie) do adresu IP serwera i pozyskanie np. zawartości strony internetowej. Wszystko to poprzez dostarczenie informacji o konkretnym adresie IP. Ile jest serwerów DNS? Liczba najważniejszych z nich wynosi 13. Szybkość działania serwera DNS może być uzależniona od odległości komputera użytkownika od serwera docelowego. Niższa wydajność DNS często spowodowana jest także linkami umieszczonymi w witrynie, prowadzącymi do zewnętrznych stron internetowych.

Dodaj komentarz