Czym jest WHOIS i jak chronić swoje dane w rejestrze domen?

Obrazek dla Czym jest WHOIS i jak chronić swoje dane w rejestrze domen?

Chcesz sprawdzić dostępność wybranej domeny przed rejestracją? A może jesteś zainteresowany zakupem konkretnej domeny i chcesz dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem, by negocjować warunki sprzedaży? W obu tych przypadkach możesz skorzystać z bazy danych WHOIS. Co to takiego? Jakie informacje są w mniej przechowywane? Zapraszamy do lektury!

WHOIS, czyli ogólnodostępny rejestr domen

Baza WHOIS to taka współczesna książka telefoniczna Internetu. Zawiera ona informacje o zarejestrowanych domenach i ich właścicielach. W bazie WHOIS możesz znaleźć np. dane kontaktowe właściciela konkretnej domeny, datę jej rejestracji, datę wygaśnięcia oraz inne szczegóły, które dotyczą tej witryny. Wszystkie te informacje są publiczne i dostępne dla każdego, co z jednej strony gwarantuje łatwość weryfikacji, a z drugiej – nierzadko staje się pożywką dla SPAM-erów, telemarketerów, a nawet oszustów.

Do czego służy baza WHOIS?

Baza WHOIS służy do kilku celów. Po pierwsze, umożliwia sprawdzenie, kto jest właścicielem domeny. To może być przydatne w sytuacji, kiedy chcesz kupić domenę, która jest już zajęta. Po drugie, WHOIS pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa w sieci. Można używać tej bazy, aby zweryfikować, czy dana strona internetowa jest wiarygodna. Przy podejrzeniu, że witryna jest używana do celów nielegalnych, takich jak np. phishing, baza WHOIS może dostarczyć informacji niezbędnych do przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. Po trzecie, omawiany rejestr domen jest przydatnym narzędziem dla administratorów i specjalistów IT wykorzystywanym do zarządzania domenami i monitorowania ich stanu. Dzięki WHOIS eksperci mogą śledzić np. daty wygaśnięcia domen, co zmniejsza ryzyko, że nie zostaną one odnowione na czas.

Baza WHOIS a Krajowy Rejestr Domen

Krajowy Rejestr Domen to rejestr prowadzony przez krajową organizację odpowiedzialną za zarządzanie domenami internetowymi w danym państwie. Dla przykładu – w Polsce domeny z końcówką „.pl” są zarządzane przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). Krajowy Rejestr Domen zawiera informacje o domenach zarejestrowanych w danym kraju, podobnie jak WHOIS, ale ogranicza się do konkretnej krajowej domeny najwyższego poziomu (ccTLD – country code Top Level Domain). Baza WHOIS ma natomiast charakter globalny.

Jak sprawdzić jak wyglądają nasze dane we WHOIS?

Jeśli posiadasz domenę krajową czyli obsługiwaną przez NASK wejdź na stronę https://www.dns.pl/whois i podaj nazwę swojej domeny w formularzu.

Po przeszukaniu dostępne będą informacje, takie jak:

 • Aktualny stan domeny,
 • Data utworzenia wpisu,
 • Ostatnia modyfikacja wpisu we WHOIS,
 • Koniec okresu rozliczeniowego,
 • Nazwy serwerów DNS wpisany w domenę,
 • Abonent,
 • Typ Abonenta,
 • oraz Rejestrator

Dla pozostałych końcówek domen np. .com, .net można użyć szeregu wyszukiwarek on-line, a także polecenia systemowego whois dostępnego w systemie operacyjnym.

whois nazwa-domeny

Dlaczego warto chronić swoje dane w bazie WHOIS i jak to zrobić?

Jeśli jesteś właścicielem jakiejś domeny, to w bazie WHOIS mogą znaleźć się poufne informacje na Twój temat, takie jak np. imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer telefonu. Dane te mogą zostać wykorzystane przez np. telemarketerów, którzy zaczną zakłócać Ci spokój telefonami z ofertą sprzedaży fotowoltaiki. To oczywiście optymistyczny scenariusz. Te same dane mogą również trafić w ręce hakerów, złodziei tożsamości, oszustów, a nawet tradycyjnych rabusiów. Wyobraź sobie teraz, że prowadzisz blog podróżniczy i regularnie wyjeżdżasz, by zwiedzać świat i zdobywać materiały do tworzenia nowych wpisów. Często nie ma Cię w domu, a Twój adres jak na dłoni widnieje w Internecie. Jak to mówią – okazja czyni złodzieja. Z tego powodu warto zadbać o ochronę swoich danych w bazie WHOIS. Jak to zrobić?

Możesz w tym celu skorzystać z usługi zwanej ochroną prywatności WHOIS lub WHOIS Privacy. Jest to rozwiązanie oferowane przez niektórych rejestratorów domen. W ramach takiej usługi firma hostingowa zastępuje Twoje prywatne dane kontaktowe informacjami powiązanymi bezpośrednio z rejestratorem domeny. W efekcie kontakt z Tobą odbywa się za pośrednictwem firmy rejestrującej, a przypadkowa osoba z Internetu, nie ma dostępu do poufnych danych. Jeśli zdecydujesz się na rejestrację domeny z pomocą naszej firmy – HitMe – możesz być pewien, że Twoje dane zostaną zabezpieczone automatycznie. Jednocześnie zadbamy o to, by wszystkie informacje z zewnątrz, które będą skierowane do Ciebie, jako abonenta domeny, trafiały do Ciebie bez zbędnych opóźnień.

Jak zmienić swoje dane w rejestrze WHOIS?

Warto dodać, że możesz dokonać korekty swoich danych, które zostały ujawnione w bazie WHOIS. Jak to zrobić? W dużej mierze zależy to od rejestratora domeny, z którego usług korzystasz. W większości przypadków proces zmiany danych wygląda następująco:

 • przejdź do strony internetowej swojego rejestratora domeny i zaloguj się na swoje konto,
 • znajdź sekcję na stronie rejestratora, która pozwala na zarządzanie zarejestrowanymi domenami (może to być opcja „Moje domeny”, „Zarządzanie domenami” lub coś podobnego),
 • znajdź domenę, której dane chcesz zmienić i wybierz opcję edycji,
 • w sekcji edycji danych WHOIS możesz zmienić informacje kontaktowe, takie jak imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i adres zamieszkania, upewnij się, że wprowadzasz aktualne dane,
 • zapisz zmiany,
 • po kilku godzinach sprawdź bazę WHOIS, aby upewnić się, że zmiany zostały wprowadzone.

Zmiana danych w WHOIS jest dość prostym i intuicyjnym procesem. Jeśli napotkasz trudności, skorzystaj z pomocy technicznej, którą oferują rejestratorzy.

Domena w HitMe – jak ukryć dane?

Operację można wykonać bardzo prosto bezpośrednio w Panelu Klienta. Objaśniamy to po kolei w naszym artykule pomocy na naszej WIKI.

Zobacz

Potencjalne wady związane ze skorzystaniem z usługi WHOIS Privacy

Dla większości użytkowników ukrycie danych w bazie WHOIS oferuje więcej korzyści niż wad. Da się jednak wyróżnić kilka sytuacji, kiedy takie rozwiązanie może mieć potencjalnie negatywne konsekwencje. Pierwszą rzeczą, o której trzeba wspomnieć, są trudności w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Jeśli jakaś firma będzie zainteresowana legalną współpracą z Twoim przedsiębiorstwem, to pozyskanie danych kontaktowych zajmie jej więcej czasu, niż gdyby Twój numer telefonu był dostępny bezpośrednio w bazie. Może to skutkować utratą szansy na intratną współpracę, bo np. inny kontrahent wcześniej wyrazi chęć kooperacji.

Kolejną sytuacją są spory prawne dotyczące własności domeny. Organy ścigania lub osoby prowadzące dochodzenie mogą mieć trudności z szybkim uzyskaniem niezbędnych informacji, co wydłuża postępowanie w takich sprawach. Podsumowując, ukrycie danych w bazie WHOIS ma wiele bezsprzecznych zalet, takich jak ochrona prywatności i redukcja spamu, ale warto wziąć pod uwagę również potencjalne negatywne konsekwencje. Decyzja powinna być podjęta w oparciu o specyficzne potrzeby i sytuacje związane z Twoją domeną i prowadzoną działalnością.