Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych?

Obrazek dla Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych?

Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 we wspomnianej wyżej branży, wynika, że blisko 80% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% użytkowników korzysta z polskich platform zakupowych, a 30% – z zagranicznych. Dla właścicieli sklepów online oznacza to duże możliwości rozwoju i pewne zyski, ale tylko pod warunkiem, że internauci obdarzą ich sklep zaufaniem. Co decyduje o tym, że Twój e-sklep jest wiarygodny w oczach klientów? Jak wyszukiwarki kwalifikują platformy zakupowe, które nie spełniają wymogów HTTPS? Czy certyfikat SSL w sklepie internetowym to konieczność, czy opcja? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest szyfrowanie HTTPS?

Szyfrowanie HTTPS to technologia zabezpieczająca wymianę danych między przeglądarką internetową a stroną internetową. Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie informacje przesyłane między tymi dwoma witrynami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Skrót HTTPS oznacza „Hypertext Transfer Protocol Secure” i jest to unowocześniona i lepiej zabezpieczona wersja protokołu HTTP, używanego do przesyłania danych w Internecie.

domena zabezpieczona ssl

Główną różnicą między tymi protokołami jest dodanie warstwy szyfrowania, dzięki czemu wszelkie dane, takie jak hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach, są kodowane w taki sposób, że mogą być odczytane tylko przez uprawnionego odbiorcę. Zastosowanie szyfrowania HTTPS jest widoczne w pasku adresu przeglądarki jako ikona kłódki oraz przedrostek https:// przed adresem strony, co informuje użytkowników, że ich połączenie jest bezpieczne i chronione przed osobami, które mogłyby wykorzystać przekazywane dane do własnych celów. Jak dostosować swój sklep internetowy do standardu HTTPS? Poprzez zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL. Sklep internetowy, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

tani certyfikat ssl dla sklepu

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to taki Strażnik Teksasu Twojego e-sklepu. Dba o bezpieczeństwo Twoich klientów poprzez szyfrowanie wszystkich informacji, które użytkownicy udostępniają, by zrealizować zamówienie online. Zwykle są to dane, które, jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy wykonywania nieautoryzowanych transakcji, narażając tym samym Twoich klientów na poważne szkody osobiste i finansowe, a Twój e-sklep – na utratę wiarygodności i zaufania w oczach kupujących. Tego typu straty wizerunkowe niemal natychmiast przekładają się na spadek zainteresowania ofertą niezabezpieczonego sklepu internetowego, a co za tym idzie – na spadek dochodów. Jaki z tego wniosek? Certyfikat SSL to konieczność dla firm działających w sektorze e-commerce.

SSL a sklep internetowy. Jaki certyfikat wybrać?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Najprostsze z nich są certyfikaty Domain Validation (DV), które weryfikują, czy osoba instalująca certyfikat jest właścicielem danej domeny. Są szybkie do uzyskania i często wybierane przez małe strony czy blogi. Trochę bardziej zaawansowane są certyfikaty Organization Validation (OV), które oprócz potwierdzenia własności domeny, sprawdzają także istnienie i legalność podmiotu stojącego za daną witryną. Dają one użytkownikom większą pewność, że strona www należy do realnej, legalnie działającej firmy.

Dla sklepów internetowych polecane są certyfikaty Extended Validation (EV). Gwarantują one wysoki poziom zabezpieczeń, czego potwierdzeniem jest zielony pasek adresu w przeglądarce z nazwą firmy, co świadczy o tym, że dana witryna jest godna zaufania i dobrze chroniona. Należy podkreślić, że certyfikat EV jest płatny, a jego cena może różnić się w zależności od dostawcy usługi, zakresu ochrony i okresu współpracy. Jeśli szukasz dobrego certyfikatu SSL dla swojego e-sklepu, koniecznie sprawdź ofertę HitMe. Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości usług hostingowych oraz sprzedaży certyfikatów SSL dla różnych rodzajów witryn.

Dla branży e-commerce mamy dwie świetne opcje – True Business ID with EV i Thawte Web Server EV. Gwarantujemy szybki proces aktywacji usługi, konkurencyjne ceny i fachowe wsparcie techniczne. Jeśli nadal nie wiesz jaki certyfikat wybrać dla siebie przeczytaj nasz poradnik Rodzaje certyfikatów SSL – HitMe Blog Hosting

Certyfikat SSL w sklepie online. Jakie korzyści wiążą się z jego zakupem?

Wiesz już, że zakup certyfikatu SSL dla sklepu internetowego to nie opcja, a wymóg, jeśli chcesz, by Twój biznes był postrzegany jako rzetelny, wiarygodny i szanujący potrzeby Klientów. Podsumujmy sobie teraz wszystkie korzyści, które wynikają z posiadania certyfikatu SSL w e-sklepie:

Zalety
  • poprawa bezpieczeństwa Klientów,
  • większa ochrona przed atakami phishingowymi,
  • wzrost zaufania Klientów do Twojej witryny,
  • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych (przeglądarki „karzą” e-sklepy bez certyfikatu SSL niższą pozycją w wynikach wyszukiwania),
  • wzrost sprzedaży (bezpieczeństwo transakcji zachęca do zakupów),
  • możliwość budowania marki osobistej na bazie pozytywnych doświadczeń zakupowych Klientów.
Wady
  • darmowe certyfikaty mają krótki okres ważności,
  • darmowe certyfikaty nie oferują gwarancji pieniężnych.

Inwestycja w certyfikat SSL dla sklepu internetowego jest zatem nie tylko kwestią solidnego zabezpieczenia witryny, ale również ważnym elementem budowania zaufania klientów oraz wspierania procesu sprzedaży.