Gutenberg, Elementor, BeBuilder czy czysty HTML? Czy buildery to takie zło?

Obrazek dla Gutenberg, Elementor, BeBuilder czy czysty HTML? Czy buildery to takie zło?

Chcesz stworzyć własną stronę internetową? W zasadzie masz dwa wyjścia – możesz zbudować ją na HTML i poświęcić trochę czasu na „dłubanie” w kodzie, lub użyć jednego z popularnych kreatorów witryn. Page buildery od lat cieszą się niegasnącą popularnością i trudno się temu dziwić. Z ich pomocą nawet największy internetowy laik jest w stanie stworzyć responsywną i przyciągającą spojrzenia stronę internetową. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej trzem świetnym wtyczkom do WordPressa – Gutenberg, Elementor i BeBuilder oraz porozmawiamy o zaletach page builiderów. Jesteś ciekaw? Zostań z nami!

Czym jest WordPress?

WordPress to popularny system zarządzania treścią (CMS), który pozwala na tworzenie stron internetowych i sprawne zarządzanie witrynami. Podstawowym celem WordPressa jest umożliwienie użytkownikom publikowania treści online bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Dzięki prostemu interfejsowi i przyjaznemu dla internautów środowisku nawet osoba bez doświadczenia technicznego może tworzyć i edytować angażujące treści na swojej stronie internetowej. WordPress oferuje wiele gotowych szablonów stron internetowych, które można dostosować do swoich własnych potrzeb. Użytkownicy mają również dostęp do bogatej galerii wtyczek, które usprawniają proces tworzenia strony internetowej. Trzy z nich – Gutenberg, Elementor, BeBuilder – zaraz poznamy bliżej.

Gutenberg WordPress

Gutenberg to edytor bloków, który jest wbudowany w standardowe oprogramowanie WordPressa. Jest to program darmowy i domyślny dla wspomnianego wyżej systemu zarządzania treścią, dlatego nie trzeba go pobierać ani instalować. Gutenberg WordPress został zaprojektowany w taki sposób, aby wpisać się w potrzeby użytkowników, którzy potrafią programować i tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z kodowaniem. Jest to proste, intuicyjne narzędzie typu „przeciągnij i upuść”. Gutenberg pozwala użytkownikom dodawać bloki i przenosić je w górę i dół, używać gotowych wzorców ale uniemożliwia tworzenie złożonych i bardziej skomplikowanych układów.

da howto2
Gutenberg: Bloki i wzorce.

Zobacz: Jak dodać, usunąć blok Gutenberg w WordPress? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Świetnie nada się do stworzenia prostej strony internetowej. Z omawianej wtyczki korzystają m.in. początkujący blogerzy lub małe firmy. Warto dodać, że Gutenberg stale się rozwija i oferuje coraz więcej funkcji, które od lat mają inne page buildery.

Gutenberg vs Elementor

Zarówno Gutenberg, jak i Elementor oferują zaawansowane możliwości edycji stron internetowych, a wybór między nimi zależy od preferencji użytkownika oraz poziomu zaawansowania i oczekiwań dotyczących tworzenia witryn. Gutenberg koncentruje się głównie na koncepcji bloków treści. Każdy element strony jest tworzony i edytowany jako osobny blok, co daje większą elastyczność w układzie strony. Z drugiej strony, Elementor oferuje bardziej zaawansowany i kompleksowy edytor wizualny, który umożliwia tworzenie stron poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów oraz dostosowywanie ich do potrzeb użytkownika.

da howto2
WordPress: wtyczka Elementor
da howto2
Edycja wyglądu poprzez Elementor

Zarówno Gutenberg, jak i Elementor są kompatybilne z szerokim zakresem motywów WordPressa, jednak Elementor oferuje bardziej rozbudowane możliwości tworzenia niestandardowych układów i projektów dzięki swoim zaawansowanym funkcjom edycyjnym i bibliotece gotowych szablonów. Jeśli chodzi o skalowalność, to Gutenberg jest integralną częścią WordPressa, co oznacza, że jest on regularnie aktualizowany i rozwijany wraz z głównym oprogramowaniem WordPressa. Elementor z kolei jest niezależną wtyczką, o której funkcjonalność i aktualizacje dba zewnętrzny zespół specjalistów.

BeBuilder

BeBuilder to ekskluzywna wtyczka dostępna tylko w ramach motywu Betheme, która eliminuje ograniczenia i trudności, z którymi często spotykają się projektanci stron internetowych i właściciele witryn korzystający z innych kreatorów stron w WordPressie. Wtyczka BeBuilder zdobyła popularność wśród użytkowników WordPressa dzięki kilku kluczowym cechom.

da howto2
Płatny szablon BeTheme z BeBuilder.
da howto2
Edycja w BeBuilder.

Oferuje ona intuicyjny interfejs, zaawansowane opcje konfiguracyjne, szeroki wybór gotowych elementów i szablonów, dynamiczne animacje, pełną responsywność, zoptymalizowany kod dla szybkiego ładowania stron oraz integrację z innymi popularnymi wtyczkami i narzędziami WordPressa. BeBuilder dostarcza narzędzia, które pozwalają użytkownikom tworzyć profesjonalne i atrakcyjne strony internetowe bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych czy doświadczenia w projektowaniu stron.

To tylko kilka kliknięć! Zainstaluj WordPress na hostingu i zacznij tworzyć swoją stronę za pomocą builderów! Instalacja WordPress krok po kroku – HitMe Blog Hosting

Dlaczego warto korzystać z page build’erów?

Korzystanie z kreatorów stron internetowych to rozwiązanie często wybierane przez początkujące firmy, freelancerów, blogerów oraz osoby, które chcą zaistnieć w sieci, lecz nie mają odpowiednich umiejętności programistycznych czy budżetu na skorzystanie z usług profesjonalistów. Page buildery znacząco usprawniają proces tworzenia witryny. Dzięki intuicyjnym interfejsom nawet osoby nieposiadające technicznej wiedzy są w stanie zbudować atrakcyjną i funkcjonalną stronę internetową. Kreatory stron www oferują szeroki wybór szablonów. Wykorzystując gotowe rozwiązania, użytkownik może stworzyć witrynę o profesjonalnym wyglądzie, bez konieczności zatrudniania grafika. Co ważne, większość wtyczek oferuje szablony dedykowane dla różnych branż, co dodatkowo ułatwia dopasowanie wyglądu witryny np. do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej czy tematyki bloga. Istotnym elementem jest także czas. Budowanie strony od zera przez doświadczonego programistę może zająć wiele tygodni, natomiast przy pomocy kreatora można stworzyć witrynę w ciągu kilku godzin. Jak wiadomo – czas to pieniądz, a budowa strony internetowej od podstaw często wiąże się z dużym kosztem. Dzięki wtyczkom do WordPressa jesteś w stanie stworzyć witrynę zupełnie za darmo lub znacznie taniej niż gdybyś zlecił to zadanie specjaliście.

Czy czysty HTML ma obecnie sens?

Pomimo popularności kreatorów stron internetowych, tworzenie witryny od podstaw w HTML nadal jest dobrym rozwiązaniem, które może Ci przynieść szereg korzyści. Podstawowym argumentem, który przemawia na rzecz programowania stron internetowych w HTML, jest pełna kontrola nad projektem. Przy wykorzystaniu HTML, CSS, JavaScript i innych języków programowania developerzy mogą precyzyjnie dostosować każdy aspekt strony do Twoich potrzeb, co jest niemożliwe przy korzystaniu z kreatorów stron, które mają ograniczoną możliwość personalizacji.

da howto2
Tworzenie stron w HTML i PHP ma dalej mocne korzyści.

Po drugie, strony kodowane ręcznie są często bardziej zoptymalizowane pod względem wydajności. Wtyczki do WordPressa generują kod automatycznie i nierzadko jest on nadmiernie rozbudowany, co może prowadzić do wolniejszego ładowania się strony. Dobrze napisany, odręczny kod jest zwykle bardziej schludny, lepiej zoptymalizowany i efektywniejszy. Warto dodać, że strony internetowe opracowywane przez specjalistów lepiej spełniają wymogi SEO, dzięki czemu witryna pozycjonuje się wyżej w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, nie oznacza to, że kreatory stron są gorszym wyborem – wszystko zależy od konkretnych potrzeb i sytuacji. Dla wielu małych firm, blogerów czy osób niezwiązanych zawodowo z technologią, korzystanie ze wspomnianych dziś w artykule wtyczek do WordPressa może być najbardziej efektywne i sensowne. Natomiast dla tych, którzy potrzebują pełnej kontroli nad swoim projektem, chcą tworzyć coś unikalnego, zoptymalizowanego pod kątem SEO i wydajności, tworzenie strony od podstaw w HTML będzie lepszym rozwiązaniem.

Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Autor: Adam
Justyna thumb
Autor: Justyna

Dodaj komentarz