Jak często wykonywać kopie zapasowe danych?

Obrazek dla Jak często wykonywać kopie zapasowe danych?

Prowadząc firmę, warto zadbać o wykonanie kopii zapasowej przechowywanych danych – najlepiej taką, która wykonuje się automatycznie! Podczas prowadzenia swojego biznesu w Internecie mogą przytrafić się błędy, które pozbawią Cię wielu istotnych plików i treści. Może to zaważyć na przyszłości prowadzonej przez Ciebie działalności – nie pozwól na tego typu kryzys i zadbaj o kopię zapasową danych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak zrobić kopie zapasowe i w jakiej często je wykonywać. Możesz zabezpieczyć wszystkie dane i pliki za pomocą kilku prostych kroków.

Czym są i dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Kopie zapasowe to cykliczne zapisywanie danych: plików znajdujących się na serwerze, poczty e-mail lub baz danych utworzonych na serwerze. Może ona odbywać się także automatycznie, o ustalonych porach. Jak zrobić kopię zapasową? Możesz zrobić to samodzielnie, przykładowo przenosząc dane na zewnętrzny dysk. To metoda skuteczna, jednak bardzo czasochłonna, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużą ilością danych. Dużo wygodniejszym sposobem jest użycie chmury – szybko wykonasz kopię zapasową lecz poniesiesz koszty wykorzystania chmury. Możesz także skorzystać z usług firmy zajmującej się codziennym wykonywaniem kopii zapasowej nawet 14 dni wstecz. Dokładnie wykonana kopia zapasowa oznacza bezpieczeństwo i ciągłość pracy. W wielu przypadkach to również ochrona przed poważnymi stratami finansowymi.

Utrata danych jest kosztowna.

Utrata danych jest dotkliwa na każdym etapie prowadzenia przedsiębiorstwa. Po wielu latach działalności może ona wiązać się także z dużymi stratami finansowymi. Odzyskiwanie wszystkich plików nie obędzie się bez zapłaty dużych sum, a co więcej to bardzo czasochłonny proces. Liczba urządzeń, z których korzystamy na co dzień, dodatkowo zwiększa potencjalne ryzyko i związane z nim koszty.

Podczas pracy mogą przytrafić się wypadki, nad którymi nie będziemy w stanie zapanować. Dyski twarde niejednokrotnie odmawiają posłuszeństwa, szczególnie po wielu latach intensywnego użytkowania. Możesz także spotkać się ze nieprzewidzianymi skokami napięcia. Pamiętaj że odzyskanie danych z dysków SSD jest utrudnione.

Jedną z najważniejszych kwestii jest także zachowanie ciągłości swojej pracy. Bez wykonanej kopii zapasowej będziesz pozbawiony narzędzi do wykonywania swoich obowiązków na wiele kolejnych dni. Być może nawet specjaliści nie będą w stanie ich odzyskać – może to oznaczać pewne kłopoty finansowe. Zabezpiecz się przed nimi i dowiedz się jak zrobić kopię zapasową.

Jak często należy wykonywać kopie zapasowe danych?

Rodzaj i ilość przechowywanych danych decyduje o tym jak często robić kopię zapasową. Przykładowo, jeśli przechowujemy ważne dokumenty oraz faktury elektroniczne, warto wykonywać kopię zapasową raz w tygodniu – to zalecenia pochodzące od Urzędu Skarbowego.

Kopie zapasowe codzienne z ostatnich 7 dni obejmują także usługi, bazy dane i ustawienia w przypadku hostingu dedykowanego z SSD i z cachecade. Natomiast hostingi WWW w zależności od planu, oferują wykonywanie codziennych kopii zapasowych nawet z przeciągu ostatnich 14 dni.

Jak często powinno się robić kopię zapasową danych? Przyjmuje się także, że okres czasu pomiędzy wykonaniem kolejnych kopii zapasowych nie powinien być dłuższy niż czas, w jakim odtworzysz stracone dane. Aby jak najlepiej dopasować częstotliwość wykonywania kopii zapasowych, poznaj 3 rodzaje kopii zapasowych – każda z nich różni się czasem, w jakim możemy odzyskać nasze dane.

3 rodzaje kopii zapasowych – pełna, różnicowa, przyrostowa

Decydując się na kopię wykonywaną przez firmę, możesz wybrać jej rodzaj. Czym różni się każdy z typów kopii zapasowych? Nie za każdym razem system kopiuje tę samą ilość danych. Określ jej typ, by zyskać większą ilość przestrzeni na dysku – kopia pełna, różnicowa lub przyrostowa.

Kopia pełna sprawdzi się najlepiej w przypadku osób posiadających dużą ilość wolnej przestrzeni na dysku. W momencie wykonywania backupu tworzona jest wersja zawierająca pełne lustrzane odbicie danych. Zdecydowanym plusem jest możliwość powrotu do wszystkich informacji, baz danych lub plików. Należy jednak pamiętać, że oprócz posiadania dużej ilości wolnej pamięci, musimy uzbroić się w cierpliwość – proces jest czasochłonny.

Kopia przyrostowa to połączenie kopii pełnej oraz przyrostowej. Wraz z kopią pełną zapisywane są dane o zmianach, jakie zaszły w plikach od wykonani ostatniej pełnej kopii. A następnie wykonywane są kopie wyłącznie samych zmian. To duża oszczędność wolnego miejsca na dysku i opcja sprawdzająca się w przypadku kopiowania dużej ilości danych – do tego w krótkim czasie. Chcesz wykonać kopię przyrostową? To jedno z rozwiązań backupów oferowanych przez HitMe.

Kopia różnicowa to rozwiązanie łącze dwa poprzednio omawiane typy backupów. Na początek tworzona jest kopia pełna. W dalszej kolejności wykonywana jest kopia podobna do przyrostowej, w której zwracamy uwagę na różnicę pomiędzy kolejno wykonywanym backupem. Wszystkie następne wersje będą posiadały punkt odniesienia w kopii pełnej. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju backupu jest szybkość odtwarzania zapisanych danych. Do ich pobrania wystarczy zestaw składający się z wersji pełnej i różnicowej.

Podsumowując – jaki rodzaj backupu wybrać? Wiele osób prowadzących działalność w Internecie narzeka na małą ilość wolnej przestrzeni do przechowywania zapisanych danych. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem jest kopia przyrostowa oferowana na serwerach HitMe.

Profesjonalne wykonywanie kopii zapasowej

Kopię zapasową możesz zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług firmy hostingowej, która kompleksowo przeprowadzi cały proces i zadba także o wiele innych detali związanych z backupem. Co zyskasz dzięki współpracy z HitMe?

Otrzymasz automatyczną informację o poprawności wykonania kopii zapasowej. Ponadto gwarantujemy odtworzenie danych i potwierdzenie ich integralności. Dbamy również o automatyzację backupu – zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa. Możesz zaplanować wykonanie kopii zapasowej oraz okres przechowywania danych. Po ich zaplanowaniu będą one przeprowadzane regularnie i automatycznie. Nie musisz już pamiętać – możesz zająć się pracą, bez obaw o utratę jakichkolwiek danych. Jednak do tworzenia własnych harmonogramów potrzebujesz serwera VPS.

Zadbamy o deduplikację oraz pełne szyfrowanie. Backupy możesz wykonać w trzech niezależnych od siebie lokalizacjach.

Nasze usługi obejmuje: kopia zapasowa tylko stron WWW z CMS i bez. Operacje są możliwe do wykonania samodzielnie poprzez panel DirectAdmin. Można także zdecydować się na kopię zapasową całego serwera bądź konta klienta. W zależności od rodzaju posiadanego hostingu wykonywane są pełne kopie zapasowe z ostatnich 14 lub 7 dni.

Utraciłeś jakieś dane ze swojego konta HitMe? Nasz support odzyska je dla Ciebie po otrzymaniu zgłoszenia przez Panel Klienta.

Podsumowując – czym jest backup i jak często należy wykonywać kopie zapasowe danych?

Backup to wykonanie kopii danych z nawet 7 lub 14 dni wstecz – mowa tutaj o plikach znajdujących się na serwerach, poczcie e-mail i bazach danych utworzonych na serwerze. Profesjonalne firmy hostingowe m.in. HitMe – zajmujące się backupem dla swoich klientów, wykonują backup codziennie. Można także liczyć na pomoc suportu 24/7, w przypadku, gdy doszło do utraty danych.