Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL?

Obrazek dla Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL?

Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie spotkać mogą w internecie. Także przeglądarki internetowe czy wyszukiwarki (jak Google) kładą duży nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dlatego certyfikaty SSL, używane kiedyś przez banki i instytucje finansowe, są dziś już ogólnie przyjętym standardem w sieci. Czym jest taki certyfikat? Jak sprawdzić, czy dana strona go posiada? I co zrobić, gdy SSL dla Twojej witryny wygaśnie?

Czym jest certyfikat SSL?

Wpisując adres strony internetowej do wyszukiwarki, należy go poprzedzić jednym z dwóch skrótów: http:// lub https://. Oznaczają one protokoły, zgodnie z którymi obsługiwana jest dana strona. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykano się pierwszy z wymienionych protokołów. Dziś jednak niepozorna literka „s” ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w sieci. Oznacza ona weryfikację certyfikatu SSL. Gdy przebiegnie ona pozytywnie, strona uważana jest za bezpieczną, a dane przesyłane na serwer i odbierane poprzez taką witrynę są zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby trzecie, czytaj – szyfrowane.

Certyfikat posiada określoną datę ważności. Po tym okresie wygasa, a strona nie może być uruchamiana poprzez protokół https:// aż do ponownego potwierdzenia danych właściciela portalu. Odnowienie certyfikatu SSL może jednak nastąpić przed upłynięciem tego terminu, aby witryna cały czas widniała jako bezpieczne miejsce dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL?

Pierwszą przesłanką, świadczącą o istnieniu certyfikatu SSL dla danej strony, jest wyświetlany adres internetowy. Nawet po ręcznym wpisaniu ścieżki zaczynającej się od http://, adres ulegnie zmianie, a w protokole pojawi się dodatkowa litera „s„, czyli https:// oznaczająca bezpieczne połączenie. Przeglądarka wyświetli nam wtedy również ikonkę w postaci zamkniętej kłódki. Lecz to dzięki wrażliwości pod względem protokołu możemy obserwować linki w pasku statusu przeglądarki lub w wiadomościach e-mail.

jak sprawdzic strona certyfikat ssl
Przeglądarka Edge. Informacje o używanym protokole.

Jeśli chcesz zweryfikować poufność danych przesyłanych danych, warto poszukać ikony zamkniętej kłódeczki w pobliżu adresu strony. Oznacza ona aktywny certyfikat SSL.

Odpowiednią informację dostarczy nam także Google lub wyszukiwarka. Przy wejściu na niezabezpieczoną stronę internetową, pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. Otwarcie samej strony będzie możliwe po dodaniu odpowiednich wyjątków bezpieczeństwa. Dzieje się tak w szczególności na stronach, na których certyfikat SSL wygasł.

img certyfikat ssl ostrzezenie blad 1
Przeglądarka Opera. Ostrzeżenie przed wejściem na stronę.

Jeśli taki ekran pojawia się przy wejściu na Twoją witrynę to przeczytaj także Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? – HitMe Blog Hosting.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Zieloną kłódeczkę obok adresu możesz w każdej chwili rozwinąć poprzez jedno kliknięcie. W ten sposób wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa strony. Skorzystaj z tego, jak chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL lub właściciela strony. Uzyskasz również dane firmy, która taki certyfikat wystawiła i poświadcza o poufności przesyłanych danych.

img certyfikat ssl informacje opera
Szczegóły certyfikatu SSL. Przeglądarka Opera.

Dokładna weryfikacja bezpieczeństwa strony jest ważna w przypadku korzystania z bankowości oraz witryn, na których podajesz dane wrażliwe. Sprawdź dokładnie, czy adres nie zawiera błędów, a właścicielem jest Twój bank. W ten sposób łatwo wykryjesz próbę podszywania się oszustów pod inną stronę internetową.

certyfikat ssl okres ważności
Informacja o okresie ważności certyfikatu SSL z przeglądarki Opera.

Do kiedy ważny certyfikat SSL – użyj naszego testera.

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy Tester certyfikatów SSL, który testuje ważność oraz poprawność zainstalowanego certyfikatu SSL w Twojej witrynie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przetestować certyfikat SSL w swojej witrynie przeczytaj więcej w artykule pomocy Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Co zrobić, gdy certyfikat SSL wygasł?

Firma nadająca certyfikat SSL określa jego ważność. Przy uruchamianiu strony internetowej, termin wygaśnięcia porównywany jest z datą i czasem zapisanymi w systemie. W przypadku wygaśnięcia certyfikatu przeglądarka wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpiecznej witrynie, blokując możliwość łatwego uruchomienia danego serwisu. Z pewnością nie będzie to dobra wizytówka dla Twojej firmy.

Co zrobić, gdy Twój płatny certyfikat SSL wygasł, a strona jest niedostępna? Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Wystarczy skontaktować się z wydawcą certyfikatu. Jeśli jesteś naszym klientem, skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub zaloguj się na swoim koncie, by przedłużyć ważność certyfikatu SSL. Najczęściej wystarczy ponownie wykupić usługę, a po zaksięgowaniu środków i potwierdzeniu Twoich danych, zostanie wystawiony nowy, aktywny certyfikat.

Czy certyfikat SSL jest zawsze potrzebny?

Czy zawracanie sobie głowy certyfikatem SSL jest zawsze potrzebne? W niektórych przypadkach – nie — część stron nie posiada takiego certyfikatu. Jednak przesyłanie danych osobowych przez formularze umieszczone na takiej witrynie wiąże się z ryzykiem ich przechwycenia.

Weryfikacja certyfikatu SSL na stronach, gdzie użytkownik dokonuje zakupów i płatności, to dzisiaj podstawowy standard. Większość serwisów, na których użytkownik może założyć własne konto, także pracuje na protokole https://. W ten sposób wiarygodność portalu rośnie, a pozycja na listach wyszukiwarki Google jest wyższa.

Choć certyfikat SSL nie zawsze jest obowiązkowy, aktualne wymagania rynku promują bezpieczne strony internetowe, dbające o poufność danych wprowadzanych przez swoich użytkowników. Ale to nie koniec korzyści posiadania certyfikatu SSL, jest tego więcej, przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting