Jak umieścić kilka stron na jednym hostingu?

Obrazek dla Jak umieścić kilka stron na jednym hostingu?

Statystyki pokazują, że przeciętny użytkownik spędza na przeglądaniu Internetu ponad 7 godzin. Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o tym, że dana witryna jest dla nas dostępna, jest hosting. Dzięki tej usłudze właściciel witryny wykupuje sobie miejsce na zewnętrznym serwerze, który służy do przechowywania wszystkich danych i plików, które są konieczne do poprawnego działania strony www. Czy na jednym hostingu można umieścić kilka stron internetowych? O tym porozmawiamy w dzisiejszym artykule!

Czy można postawić kilka stron na jednym serwerze?

Można powiedzieć, że serwer to potężny komputer, który „zamieszkuje” strona internetowa. Choć możliwe jest uruchomienie własnego serwera, to większość użytkowników prywatnych i firm woli korzystać z usług dostawców hostingu, którzy „wynajmują” miejsce na swoich serwerach i oferują kompleksową obsługę techniczną oraz bezpieczeństwo, stabilność i niezawodność działania połączenia. To, ile stron można utrzymywać na jednym hostingu, zależy od wybranej przez klienta oferty. Dostawcy proponują różne pakiety hostingowe, które różnią się między sobą takimi elementami jak: dostępna przestrzeń dyskowa, przepustowość, zasoby procesora i pamięci RAM czy też stopień zaawansowania zabezpieczeń cyfrowych. Im większą funkcjonalność oferuje dany pakiet hostingowy, tym z reguły wyższa jest jego cena.

kilka stron na jednym serwerze
Na jednym serwerze możesz mieć wiele stron.

Kilka stron na jednym hostingu. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Umieszczanie kilku stron internetowych na jednym hostingu to dobry pomysł, jeśli wszystkie witryny są do siebie podobne pod kątem wymagań technicznych (np. jedna strona www, ale w kilku wersjach językowych). Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy np. administrator aktywnie zarządza kilkoma projektami lub stronami utworzonymi dla jednej firmy. Wspólny hosting pozwala wówczas zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ wszystkie dane zgromadzone są na jednym serwerze, a użytkownik nie musi opłacać osobnego pakietu hostingowego dla każdej ze stron.

Jest też to opłacalne, gdy strony www umieszczone na jednym hostingu, nie przyciągają ogromnej ilości odwiedzin, co mogłyby obciążyć serwer. Jeśli jednak każda z witryn zacznie cieszyć się większą popularnością, z czasem mogą pojawić się problemy z powolnym ładowaniem się lub dostępnością stron. W takiej sytuacji może być konieczne przejście na bardziej zaawansowany plan hostingowy lub nawet oddzielny serwer dla każdej ze stron. Koszt takiej inwestycji będzie wyższy, ale jednocześnie zyskamy większą stabilność i szybkość działania naszych stron, co przełoży się na lepsze doświadczenie użytkownika.

Jak umieścić różne domeny na jednym hostingu?

Na serwerach hostingowych można umieścić określoną przez dostawcę usług liczbę stron internetowych, które będą działać niezależnie od siebie. Najprościej zrobić to poprzez dodanie nowej domeny do panelu hostingowego. Zobacz poradnik Dodawanie domeny | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl) Można w nim utworzyć strukturę podkatalogów, w których administrator musi zamieścić pliki niezbędne do działania odrębnych witryn. Do utworzenia struktury podkatalogów warto wykorzystać połączenie FTP/SFTP z serwerem. Umożliwia ono podgląd wszystkich folderów i plików na serwerze oraz pozwala na łatwą nawigację między nimi. Następnie, na nowo utworzone podkatalogi, należy przekierować domeny, co można zrobić z poziomu panelu administratora na koncie hostingowym.

Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do panelu i skorzystać z opcji dodawania nowych domen. Po skonfigurowaniu domen, można wykorzystać narzędzie takie jak Auto-instalator, które dostępne jest w HitMe. Autoinstalator umożliwia szybką i łatwą instalację popularnych aplikacji internetowych, takich jak WordPress, Prestashop czy Drupal, bezpośrednio na dodanych domenach. To rozwiązanie jest idealne dla początkujących użytkowników, ponieważ proces instalacji jest w pełni automatyczny i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Zobacz jak działa Instalacja na hostingu jednym kliknięciem? Co ułatwia z WordPress? – HitMe Blog Hosting

Oczywiście, istnieje również możliwość ręcznego wgrywania stron na serwer za pomocą FTP. Ta metoda pozwala na pełną kontrolę nad strukturą plików na serwerze i jest polecana bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Hosting bez limitu

Sprawdź hosting z auto-instalatorem, szybkim cache i bez limitu stron.

Pierwszy rok 50% taniej.

Sprawdź

Bezpieczeństwo i izolacja danych między różnymi stronami na wspólnym hostingu. Co warto na ten temat wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, każda strona umieszczona na wspólnym hostingu, powinna być traktowana jak oddzielny byt, co osiąga się przez przechowywanie jej plików w osobnym katalogu. Dzięki temu, jeśli na jednej stronie pojawią się problemy, nie wpłyną one na inne witryny znajdujące się na tym samym serwerze. Sam serwer hostingowy również powinien cechować się wysokiej jakości zabezpieczeniami przed atakami hakerskimi, cyberprzestępcami czy wyciekiem danych. Właścicielom stron internetowych polecamy także regularne tworzenie kopii zapasowych, co pomoże przywrócić pełną funkcjonalność witryny po awarii.

Na hostingu HitMe korzystamy z LiteSpeed Enterprise oraz Imunify360, zapewniając szybką izolację zagrożeń, zaawansowaną ochronę przed malware, automatyczną reakcję na ataki i zarządzanie zasobami. Z nami możesz czuć się bezpiecznie.

Kiedy warto rozważyć przejście z hostingu współdzielonego na VPS lub serwer dedykowany?

Hosting współdzielony to usługa, w ramach której wiele stron internetowych jest hostowanych na jednym serwerze. Zasoby serwera, takie jak moc obliczeniowa i przestrzeń dyskowa, są więc dzielone między różne witryny. Natomiast VPS (Virtual Private Server) to rodzaj hostingu, w którym serwer jest wirtualnie podzielony na mniejsze, niezależne jednostki. Każda z nich działa jak oddzielny serwer, posiada własne zasoby i system operacyjny, co zapewnia większą kontrolę, wydajność i izolację niż hosting współdzielony. W praktyce VPS łączy w sobie zalety hostingu współdzielonego (pod względem kosztów i łatwości zarządzania) z większą elastycznością i wydajnością serwera dedykowanego.

Serwer dedykowany to fizyczna przestrzeń cyfrowa, która jest w całości przypisana do jednego użytkownika lub jednej organizacji. W odróżnieniu od hostingu współdzielonego lub VPS, na serwerze dedykowanym nie ma innych użytkowników. Jest to rozwiązanie, które oferuje najwyższą kontrolę, elastyczność i wydajność, co idealnie sprawdza się w przypadku stron internetowych o dużym ruchu, które wymagają specjalnej konfiguracji i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Jednak serwery dedykowane zwykle są dużo droższe niż inne formy hostingu, a ponadto wymagają wiedzy technicznej, aby nimi zarządzać. W ofercie HitMe posiadamy również serwery dedykowane z pełną administracją po naszej stronie.

Jeśli prowadzisz niewielką stronę internetową o średnim lub niskim ruchu, hosting współdzielony będzie odpowiednią i ekonomiczną opcją. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób początkujących w cyfrowym świecie, które potrzebują prostego w obsłudze i taniego hostingu. Jeżeli zaś masz średniej wielkości stronę internetową z umiarkowanym ruchem, która wymaga większych zasobów niż hosting współdzielony, wybierz VPS. Z kolei dedykowany serwer to dobra opcja dla najbardziej wymagających użytkowników i witryn, które generują duży ruch i które potrzebują solidnych zabezpieczeń. W HitMe znajdziesz świetny hosting na miarę swoich potrzeb i możliwości. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy ofertę dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *