Jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress?

Obrazek dla Jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress?

Jeśli chcesz dołożyć nową funkcjonalność dla WordPress – instalujesz wtyczkę. Ale ponieważ wiele jest podobnych najpierw musisz wybrać którą. Mówiąc prosto – najlepiej taką, która będzie dobrze działała i nic nie zepsuje na stronie. Jak to zrobić? Dowiedz się na co zwracać uwagę i jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress spośród wszystkich dostępnych.

Instaluj z repozytorium WordPress.

Najprostszym i najbezpieczniejszym źródłem wtyczek jest oficjalne repozytorium WordPress. Zawsze znajdują się w nim aktualne wersje wtyczek. Instaluj wtyczki z repozytorium WordPress – będziesz posiadał zawsze świeżą wersję, która będzie zawierała możliwie najnowsze poprawki, zgodne z Twoją aktualną wersją WordPress. Co ważne – wtyczki z repozytorium WordPress są testowane i opiniowane przez użytkowników. Zyskasz większą pewność że wtyczką zadziała poprawnie na Twojej stronie, a Ty nie będziesz się prosił o problemy teraz czy podczas aktualizacji Twojego WordPress.

repozytorium wordpress
Oficjalne repozytorium WordPress. Dostępne w formie witryny lub bezpośrednio w Twoim kokpicie WordPress.

Staraj się instalować wtyczki bezpośrednio z Twojego kokpitu WordPress, a nie ze strony repozytorium. Dzięki temu będziesz miał łatwiejsze porównanie danej wtyczki względem Twojego WordPress.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wtyczki WordPress?

W repozytorium WordPress dostępnych jest prawie 60.000 wtyczek. Często znajdziesz tu wtyczki różnych autorów, które jednak zawierają tę samą funkcjonalność, słowem robię to samo. Zatem jak wybrać mądrze wtyczkę do WordPress?

Zgodność wtyczki z Twoim WordPress.

Jednym z ważniejszych aspektów wyboru wtyczki jest zgodność z wersją WordPress. Sprawdź najpierw czy wtyczka została przetestowana z tą wersją WordPress, którą aktualnie posiadasz. Tu istotne jest abyś wiedział jaką wersją WordPress dysponujesz na swojej stronie. Możesz to sprawdzić w menu Narzędzia->Stan witryny a następnie zakładka Informacje i pozycja: WordPress.

Nie jest powiedziane że wtyczka, która nie została przetestowana z Twoją wersją WordPress od razu nie zadziała i sprawi problemy. Może wystąpić sytuacja iż właśnie wyszedł najnowszy WordPress i Ty już go masz – lecz autor wtyczki jeszcze nie zdążył dokonać testów. Zdarza się to często w przypadku chęci aktualizacji wtyczek.

Wordpress wtyczka zgodność
Zgodność wtyczek WordPress. Ostatnia aktualizacja – czym później tym gorzej.

Data ostatniej aktualizacji.

Czym późniejsza data ostatniej aktualizacji tym wyższe prawdopodobieństwo że wtyczka przestała być rozwijana i należy się zastanowić czy warto ją instalować. Jeśli nasza strona internetowa powstała niedawno, to wybór wtyczki bez wsparcia jest potencjalnym proszeniem się o kłopoty w przyszłości. Staraj się nie instalować wtyczek, które nie są aktywnie rozwijane lub bardzo rzadko aktualizowane. Wszelkie te informacje możesz znaleźć w szczegółach wtyczki jeszcze przed jej instalacją.

Dobra wtyczka WordPress to dobra ocena?

Nie zawsze. Oprócz oceny wtyczki zwracaj uwagę także na liczbę aktywnych instalacji. Jest to aspekt, który determinuje jakość działania wtyczki. Przy czym zasada jest taka, ilość wystawionych ocen pozytywnych może być mniejsza, jeśli ilość instalacji jest stosunkowo duża. Unikaj instalowania wtyczek, które są rzadko wybierane i negatywnie oceniane.

liczba instalacji wtyczki
Większa liczba aktywnych instalacji i dobra ocena to przepis na spokój.

Klikaj „Więcej szczegółów” aby dowiedzieć się jak społeczność ocenia daną wtyczkę. Zakładka „Recenzje” pozwoli Ci dowiedzieć się co inni użytkownicy sądzą o danej wtyczce.

dobra wtyczka w wordpress zalety
Czytaj recenzje wtyczek.

Jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress – podsumowanie.

Zgodność z WordPress, ilość instalacji, data ostatniej aktualizacja, ocena wtyczki – niby trochę tego jest. Ale tak na prawdę nie różni się to zbytnio od decyzji, które podejmujemy codziennie na platformach zakupowych. Zwracaj uwagę na te elementy, zawsze rób szybką analizę i unikaj instalowania wtyczek z nieoficjalnych źródeł. Mając na uwadze te aspekty, teraz łatwo możesz przeanalizować i znaleźć dobrą wtyczkę spośród wszystkich dostępnych. Jeśli wejdzie Ci to w nawyk – tym lepiej dla Ciebie. Ustrzeżesz się niemiłych niespodzianek i zaoszczędzisz czas.