Jak wybrać domenę dla firmy?

Obrazek dla Jak wybrać domenę dla firmy?

Domena to niepowtarzalny adres, który jest niezbędny do pojawienia się w sieci. Jej dobrze dobrana nazwa stanowi duże ułatwienie dla użytkowników. Jak wybrać domenę dla firmy?

Co to jest domena internetowa?

Każdy adres IP tworzą cyfry dzielone kropkami (194.59.159.152) – to forma wręcz niemożliwa do zapamiętania. Z pomocą przychodzi nazwa domeny, czyli na przykład hitme.pl.  Jest ona w 100% unikalna i prowadzi wprost do określonego serwera, strony WWW i jej zasobów, z którymi chce zapoznać się użytkownik po wpisaniu hasła w swoją wyszukiwarkę. Co to jest domena internetowa? Składa się z dwóch elementów: nazwy (hitme) oraz rozszerzenia (.pl). Są one wybierane przez abonenta, a w przypadku samych rozszerzeń mamy do czynienia z różnymi typami domen — przykłady domen:

  • narodowa – .pl, .co.uk, .de
  • globalna – .com
  • funkcjonalna – .gov, .edu
  • regionalna – .wroclaw.pl
  • funkcjonalna drugiego poziomu – .com.pl

Dlaczego nazwy domen są ważne?

Oryginalne i dobrze dobrane nazwy są Twoją prawdziwą wizytówką. Dzięki temu użytkownicy, a także potencjalni klienci będą w stanie szybko odszukać Twoją stronę internetową.

Dobra nazwa domeny z pewnością przełoży się na większy ruch na stronie internetowej – hasła zbyt długie oraz takie, które nie kojarzą się jednoznacznie z typem Twojej działalności, staną się trudne do zapamiętania. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że w wynikach wyszukiwania na Twoją firmę będzie trafiać małe grono użytkowników.

Nazwa domeny najważniejsza

Wybierając nazwę domeny, nie kieruj się trendami lub nazwami używanymi przez konkurencję – nawet jeśli ich brzmienie byłoby jedynie podobne w niewielkim stopniu. Nie chcesz przecież, by użytkownicy wpisywali błędną nazwę i zostali skierowani na strony Twoich konkurentów. Posiadanie domeny jest także niezbędne do posiadania profesjonalnego adresu e-mail. Będzie on zawierał nazwę Twojej firmy zamieszczoną zaraz po znaku @. Dzięki temu w oczach Twoich klientów zaprezentujesz się jako profesjonalista. Odpowiednio dobrana nazwa domeny jest niezwykle istotna z punktu widzenia SEO. To informacja o tym, co znajduje się na Twojej stronie internetowej. Link do witryny znajdzie się w pierwszych wynikach na liście wyszukiwania. Dobre pozycjonowanie jest szczególnie istotne, jeżeli między innymi zajmujesz się sprzedażą produktów i chcesz, by strona z oferowanymi przez Ciebie artykułami wyprzedziła w rankingu konkurencję, posiadającą podobną ofertę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domeny dla firmy?

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać dobrą domenę, postaw na prostotę. Kieruj się potrzebami użytkowników – zastanów się, które frazy będą najłatwiejsze do zapamiętania oraz skojarzenia z Twoją firmą. Co więcej, ważne, by była ona krótka. Nazwy składające się ze skomplikowanych słów sprawią, że Twoi potencjalni klienci mogą chętniej wyszukiwać witrynę należącą do konkurencji. A przecież zależy Ci na zupełnie odwrotnym efekcie! Koniecznie powinna być ona związana z Twoją marką. Najlepiej, jeśli jest nią nazwa firmy, marki lub jej skrócona forma. Jeżeli dodatkowo wpleciesz w nią odpowiednio dobrane słowa kluczowe odnoszące się do produktów lub usług, wypozycjonujesz się wysoko w rankingu stron w Google. Dobór słów kluczowych będzie niezwykle istotny, jeśli chcesz pozycjonować się lokalnie. W tym przypadku zwróć uwagę, by w nazwie zawrzeć miejscowość, w której oferujesz usługi bądź sprzedajesz produkty.

Ile kosztuje domena?

Koszt domeny jest uzależniony od wielu czynników. Ile kosztuje domena? Sprawdź, co ma wpływ na jej ostateczny koszt.

Rozszerzenie domeny to między innymi .com, .org, .pl. Nie wszystkie posiadają tę samą cenę. Ceny rozszerzeń różnią się między sobą – do opcji najtańszych należą np. regionalne.

Czas, na jaki rejestrujesz domenę. W HitMe masz możliwość rejestracji domeny na okres min. 1 roku.

Rejestrator domeny – każdy z nich posiada inną ofertę jeśli chodzi o wybór rozszerzeń i ceny odnowień. Przed zakupem zrób dobry reaserch i porównaj je. Poznaj warunki, jakie oferują.

Kim jest rejestrator? Jest to firma, która zajmuje się rejestracją domen w imieniu osoby rejestrującej. Gdy zdecydujemy się na zakup konkretnej domeny, zadaniem rejestratora będzie nie tylko jej rejestracja, ale także późniejsze utrzymanie. Twoim zadaniem jest dokonywanie regularnych corocznych opłat przedłużających, tzw. odnowień domeny. W przypadku HitMe nie musisz się martwić że zapomnisz opłacić domenę. O upływie ważności domeny przypomnimy Ci wiadomością e-mail jak i wyślemy e-mail. Porównaj oferty poszczególnych rejestratorów ze względu na wiele możliwości, które oferują. Sprawdź, czego dokładnie potrzebujesz i na tej podstawie podejmij decyzję.

Ochrona prywatności – wiele rejestratorów oferuje zastąpienie swoimi danymi, Twoich danych osobowych. Dzieje się tak dlatego, że nie każdy z kupujących chce przekazać ICANN swoje dane kontaktowe, które następnie są upubliczniane. Jest to obowiązkowy krok po zakupie domeny, jednak za wyższą cenę możesz zachować swoją prywatność. Publiczne będą jedyne dane rejestratora.

Podsumowując – ceny domen wahają się od zaledwie kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W wielu przypadkach możemy mówić o rekordowych sumach, przekraczających wiele tysięcy złotych na aukcjach domen już zarejestrowanych – koszt ten najczęściej nie jest osiągalny dla osób rozpoczynających działalność swojej firmy w sieci – dlatego wybierają one rejestrację własnej nowej nazwy. Domeny z polskim rozszerzeniem można nabyć w cenie już od kilkunastu złotych. Warto wspomnieć o kwestii transferów domen krajowych — w przypadku zmiany rejestratora HitMe są one całkowicie darmowe.

Oszczędność pieniędzy to Transfer domeny?

Tak, jeśli masz już wykupioną domenę w każdej chwili możesz zmienić rejestratora i w ten sposób oszczędzić sporą kwotę, którą możesz przeznaczyć na rozwój firmy. Jak oszczędzać na domenach?

Nierzadko różnice cen pomiędzy rejestratorami dochodzą do kilkudziesięciu złotych na jednej domenie, więc w przypadku posiadania kilku domen oszczędność roczna będzie duża.

Sprawdź jak dokonać transferu domeny.

Gdzie można kupić domenę?

Wiedząc, jak wybrać domenę dla firmy, dowiedz się gdzie kupić domenę. Wszystko zależy od tego, czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna do rejestracji czy już przez kogoś zajęta.

Wolne domeny nabędziesz u rejestratora. Ten sposób zakupu oznacza dużą wolność podczas wyboru nazwy, która z pewnością wyjdzie Ci na dobre. Dzięki temu nabędziesz każdą domenę z wybranym przez siebie rozszerzeniem. W HitMe możesz liczyć na przejrzyste warunki, tanie domeny i gwarancje ceny domen .PL – jesteśmy Oficjalnym Rejestratorem Domen Krajowych. Przejdź i zamów domenę.

Zajęta domena jest możliwa do kupienia na giełdzie lub u jej właściciela. Giełda posiada domeny do sprzedaży lub ich licytacji – to w przypadku tych najbardziej atrakcyjnych. Możesz także zdecydować się na ich dzierżawę – jest to jednak mało opłacalna opcja. A co w przypadku, gdy bardzo zależy Ci na konkretnej domenie? Zgłoś się do właściciela! Pamiętaj, że może on zażądać za nią wysokich sum.

Mamy nadzieję że teraz będziesz już wiedział jak wybrać domenę dla firmy i nie przepłacić.

Tagi
Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Adam
Justyna thumb
Justyna