Jak wybrać hosting dla bloga w 2024 roku?

Obrazek dla Jak wybrać hosting dla bloga w 2024 roku?

W dobie rynkowej dominacji mediów społecznościowych i publikowanych na nich krótkich filmików można się zastanawiać, czy prowadzenie bloga wciąż ma sens. Wbrew pozorom nadal jest to atrakcyjne narzędzie dla osób, które przez Internet chcą dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami czy wiedzą z innymi. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego warto prowadzić bloga i podpowiemy Wam, jak wybrać dla niego najlepszy hosting. Zapraszamy do lektury!

Jakie są zalety prowadzenia bloga w 2024 roku?

Rolki, czyli trwające kilkadziesiąt sekund filmiki, które są publikowane w social mediach, cieszą się obecnie ogromną popularnością. Charakteryzuje je atrakcyjna dla użytkownika forma, prostota przekazu i wysoka kondensacja informacji w każdym pojedynczym nagraniu. Problem w tym, że tego typu treści dość szybko znikają z aktualnych trendów, przez co trudno odnaleźć je w odmętach Internetu. Blogi z kolei są zakotwiczoną w cyfrowej przestrzeni bazą wiedzy, do której użytkownik może powracać tyle razy, ile będzie to konieczne. Jakie korzyści wiążą się z prowadzeniem bloga?

blog hosting wiedza

Budowanie swojej marki osobistej

Blog jest świetnym narzędziem do wyrażania swoich myśli i edukowania innych, co chętnie wykorzystują pasjonaci, freelancerzy oraz firmy działające w branży e-commerce. Taka forma przekazu pomaga w budowaniu marki osobistej i stawia prowadzącego w roli eksperta w branży, w której ten działa. Dobrym przykładem może być np. blog Pan Tabletka, który został stworzony przez doświadczonego farmaceutę, który pasjonuje się swoją pracą i który w przystępny sposób dzieli się swoją wiedzą na temat leków z innymi. Każdego miesiąca wspomniany wyżej blog notuje setki tysięcy wyświetleń, ponieważ dostarcza rzetelnych, naukowo popartych informacji, które są niezwykle przydatne dla osób szukających wiarygodnych recenzji leków oraz wskazówek dotyczących ich działania.

blog marka hosting

Monetyzacja wiedzy

Blog, który gromadzi wokół siebie aktywną i zaangażowaną społeczność, budzi zainteresowanie reklamodawców. W ten sposób blog z wartościowym i systematycznie uzupełnianym contentem może generować przychody z wyświetlania reklam, publikacji treści sponsorowanych oraz współprac z różnymi markami. Tutaj za przykład możemy wziąć blog Ula Pedantula, który pokazuje proste sposoby na utrzymanie porządku w mieszkaniu. Od czasu do czasu pojawiają się na nim polecenia konkretnych produktów do sprzątania, co pozwala właścicielce strony pomnażać swoje zyski i czerpać materialne korzyści z prowadzenia bloga.

blog zarabianie

Pozytywny wpływ na SEO

Prowadzenie bloga ma istotny wpływ na SEO, ponieważ regularne publikowanie wartościowych treści zwiększa widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Wysokiej jakości artykuły, które odpowiadają na konkretne pytania użytkowników i zawierają odpowiednie słowa kluczowe, pomagają danej witrynie uplasować się wyżej w rankingach, co zwiększa ruch organiczny na stronie. To jeden z powodów, dla których tak wiele sklepów internetowych czy firm oferujących usługi online, prowadzi swojego bloga. Łatwiej jest ściągnąć i utrzymać uwagę Internautów, oferując im bezpłatną dawkę wiedzy, profesjonalne poradnictwo czy po prostu garść inspiracji.

blog seo

Ponadto blogowanie umożliwia generowanie naturalnych linków zwrotnych, co ma miejsce, gdy inne strony linkują do artykułów dostępnych na blogu, jako do źródła wiarygodnych informacji. Takie działanie dodatkowo wzmacnia pozycję SEO. Co więcej, blog tworzy swojego rodzaju przestrzeń do dyskusji i interakcji między użytkownikami danej strony. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że regularne tworzenie przemyślanych treści jest skutecznym narzędziem do poprawy widoczności witryny w sieci.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu swojego bloga sprawdź nasz poradnik Pozycjonowanie stron na WordPress – poradnik krok po kroku. – HitMe Blog Hosting

Jaki hosting pod bloga wybrać?

Wybór odpowiedniego hostingu pod bloga warto dokładnie przemyśleć, ponieważ to od niego będzie zależeć niezawodność działania, szybkość i dostępność strony dla użytkowników. Prędkość ładowania się treści jest w tym przypadku kluczowa i nie powinna przekraczać 4 sekund. Dyski SSD, a zwłaszcza nowsze modele SSD NVMe, oferują znacznie szybsze czasy ładowania i dostępu do danych w porównaniu do starszych dysków HDD. To sprawia, że są one preferowanym wyborem dla hostingów, które mają obsługiwać dynamicznie rozwijające się blogi z dużą ilością treści i zdjęć. Kolejnym ważnym aspektem jest ilość dostępnej przestrzeni na dysku. Na początku, kiedy blog dopiero startuje, wystarczy od 1 do 10 GB przestrzeni, natomiast w miarę dodawania kolejnych treści i zdjęć, nasze zapotrzebowanie na miejsce będzie rosło. Dlatego należy wybrać taki hosting, który pozwoli nam na łatwe skalowanie i zwiększanie dostępnej przestrzeni dyskowej w zależności od naszych potrzeb.

Pamięć cache hostingu dla bloga

Wykorzystanie pamięci cache, takiej jak LiteSpeed Cache, jest kluczowe dla każdego bloga, który stawia na szybkość i optymalizację SEO. LiteSpeed Cache to zaawansowane rozwiązanie, które przechowuje gotowe wersje stron, znacznie przyspieszając czas ich ładowania. Dzięki temu odwiedzający mogą szybciej korzystać z treści, co nie tylko poprawia ich doświadczenie, ale także pozytywnie wpływa na ranking w wyszukiwarkach. Szybsze strony są lepiej oceniane przez algorytmy Google, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Dostępność LiteSpeed Cache na hostingu to prosta, ale efektywna metoda na zwiększenie atrakcyjności i dostępności Twojego bloga w wynikach wyszukiwania.

Hosting dla bloga a transfer

Wraz ze wzrostem popularności bloga wzrośnie też zapotrzebowanie na transfer. Lepiej od razu zainwestować w większe zasoby danych, niż potem przepłacać, dokupując kolejne GB. Jak orientacyjnie określić wartość transferu dla dopiero co powstającego bloga? Warto skorzystać z internetowego narzędzia PingDom, które „zważy” główną stronę serwisu i w przybliżeniu określi wykorzystanie transferu podczas jednej wizyty użytkownika na stronie. Załóżmy, że podczas jednej wizyty internauta zużyje około 19 MB transferu. Pomnóżmy tę wartość przez oczekiwaną liczbę odwiedzin, czyli np. 20 tysięcy miesięcznie. Otrzymamy wynik 380 000 MB, czyli ponad 371 GB transferu miesięcznie. Należy wybrać hosting, który oferuje podobny lub większy pakiet danych, a najlepiej taki bez limitu, który dostępny jest np. w HitMe.

AntySPAM i bezpieczeństwo poczty

Blogerom zazwyczaj wystarczy kilka skrzynek pocztowych, by wygodnie zarządzać swoją stroną i komunikować się z innymi. Ważnym ograniczeniem jest limit dotyczący maksymalnego rozmiaru załącznika. Warto go sprawdzić, zanim podpiszemy umowę z firmą hostingową. Co więcej, hosting dla blogera powinien zawierać skuteczne zabezpieczenia przed SPAM-em oraz szyfrowanie połączeń poprzez SSL/TLS, co jest istotne dla ochrony danych przesyłanych między serwerem a klientem. Wiarygodność bloga zwiększy również certyfikat SSL.

Procesor i pamięć RAM

Każda akcja wykonywana na blogu – dodanie komentarza lub otwarcie nowej podstrony – obciąża procesor serwera, a w ramach oferty hostingowej dostęp do zasobów serwera, jest limitowany. Zwykle wygląda to tak, że im droższy pakiet, tym więcej zasobów serwera jest do dyspozycji blogera. Ile powinno wynosić minimum? 1 rdzeń procesora/1 vCore/1 GHz/100% CPU. Co do pamięci RAM, zaleca się, aby na starcie mieć do dyspozycji przynajmniej 1024 MB (1 GB) pamięci RAM na konto użytkownika. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na limit pamięci dla jednego procesu PHP, który powinien wynosić przynajmniej 512 MB. Takie parametry pamięci RAM zapewnią płynne działanie bloga, nawet podczas większego obciążenia, jakie może wystąpić w przypadku zwiększonej liczby odwiedzin. Istotna jest również lokalizacja serwera. Najlepiej, by był on w kraju, w którym działa blog.

Hosting pod bloga od HitMe!

Osobom, które poszukują dobrego hostingu pod bloga, z przyjemnością oferujemy nasze usługi. W sprzedaży mamy hosting z dyskami SSD NVMe w pięciu, dostosowanych do potrzeb różnych użytkowników, pakietach. Dodatkowo oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne dostępne 24/7, automatyczne tworzenie kopii zapasowych oraz zaawansowane zabezpieczenia, które chronią przed SPAM-em, atakami DDoS i innymi zagrożeniami. A wszystko to w konkurencyjnych cenach, które sprawiają, że nasz hosting jest nie tylko wydajny, ale także dostępny dla każdego, kto pragnie profesjonalnie i bez zbędnych komplikacji prowadzić swój blog.

Hosting WordPress

Sprawdź ofertę szybkiego hostingu dla bloga z woocommerce i pamięcią Cache.

Sprawdzam
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak blog może pomóc w monetyzacji wiedzy?
Archiwa: ssl - HitMe Blog Hosting Fri, 19 Apr 2024 09:43:33 +0000 pl-PL hourly 1 Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/ https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/#disqus_thread Tue, 05 Mar 2024 12:18:16 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3382 Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 […]

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 we wspomnianej wyżej branży, wynika, że blisko 80% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% użytkowników korzysta z polskich platform zakupowych, a 30% – z zagranicznych. Dla właścicieli sklepów online oznacza to duże możliwości rozwoju i pewne zyski, ale tylko pod warunkiem, że internauci obdarzą ich sklep zaufaniem. Co decyduje o tym, że Twój e-sklep jest wiarygodny w oczach klientów? Jak wyszukiwarki kwalifikują platformy zakupowe, które nie spełniają wymogów HTTPS? Czy certyfikat SSL w sklepie internetowym to konieczność, czy opcja? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest szyfrowanie HTTPS?

Szyfrowanie HTTPS to technologia zabezpieczająca wymianę danych między przeglądarką internetową a stroną internetową. Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie informacje przesyłane między tymi dwoma witrynami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Skrót HTTPS oznacza „Hypertext Transfer Protocol Secure” i jest to unowocześniona i lepiej zabezpieczona wersja protokołu HTTP, używanego do przesyłania danych w Internecie.

domena zabezpieczona ssl

Główną różnicą między tymi protokołami jest dodanie warstwy szyfrowania, dzięki czemu wszelkie dane, takie jak hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach, są kodowane w taki sposób, że mogą być odczytane tylko przez uprawnionego odbiorcę. Zastosowanie szyfrowania HTTPS jest widoczne w pasku adresu przeglądarki jako ikona kłódki oraz przedrostek https:// przed adresem strony, co informuje użytkowników, że ich połączenie jest bezpieczne i chronione przed osobami, które mogłyby wykorzystać przekazywane dane do własnych celów. Jak dostosować swój sklep internetowy do standardu HTTPS? Poprzez zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL. Sklep internetowy, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

tani certyfikat ssl dla sklepu

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to taki Strażnik Teksasu Twojego e-sklepu. Dba o bezpieczeństwo Twoich klientów poprzez szyfrowanie wszystkich informacji, które użytkownicy udostępniają, by zrealizować zamówienie online. Zwykle są to dane, które, jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy wykonywania nieautoryzowanych transakcji, narażając tym samym Twoich klientów na poważne szkody osobiste i finansowe, a Twój e-sklep – na utratę wiarygodności i zaufania w oczach kupujących. Tego typu straty wizerunkowe niemal natychmiast przekładają się na spadek zainteresowania ofertą niezabezpieczonego sklepu internetowego, a co za tym idzie – na spadek dochodów. Jaki z tego wniosek? Certyfikat SSL to konieczność dla firm działających w sektorze e-commerce.

SSL a sklep internetowy. Jaki certyfikat wybrać?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Najprostsze z nich są certyfikaty Domain Validation (DV), które weryfikują, czy osoba instalująca certyfikat jest właścicielem danej domeny. Są szybkie do uzyskania i często wybierane przez małe strony czy blogi. Trochę bardziej zaawansowane są certyfikaty Organization Validation (OV), które oprócz potwierdzenia własności domeny, sprawdzają także istnienie i legalność podmiotu stojącego za daną witryną. Dają one użytkownikom większą pewność, że strona www należy do realnej, legalnie działającej firmy.

Dla sklepów internetowych polecane są certyfikaty Extended Validation (EV). Gwarantują one wysoki poziom zabezpieczeń, czego potwierdzeniem jest zielony pasek adresu w przeglądarce z nazwą firmy, co świadczy o tym, że dana witryna jest godna zaufania i dobrze chroniona. Należy podkreślić, że certyfikat EV jest płatny, a jego cena może różnić się w zależności od dostawcy usługi, zakresu ochrony i okresu współpracy. Jeśli szukasz dobrego certyfikatu SSL dla swojego e-sklepu, koniecznie sprawdź ofertę HitMe. Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości usług hostingowych oraz sprzedaży certyfikatów SSL dla różnych rodzajów witryn.

Dla branży e-commerce mamy dwie świetne opcje – True Business ID with EV i Thawte Web Server EV. Gwarantujemy szybki proces aktywacji usługi, konkurencyjne ceny i fachowe wsparcie techniczne. Jeśli nadal nie wiesz jaki certyfikat wybrać dla siebie przeczytaj nasz poradnik Rodzaje certyfikatów SSL – HitMe Blog Hosting

Certyfikat SSL w sklepie online. Jakie korzyści wiążą się z jego zakupem?

Wiesz już, że zakup certyfikatu SSL dla sklepu internetowego to nie opcja, a wymóg, jeśli chcesz, by Twój biznes był postrzegany jako rzetelny, wiarygodny i szanujący potrzeby Klientów. Podsumujmy sobie teraz wszystkie korzyści, które wynikają z posiadania certyfikatu SSL w e-sklepie:

Zalety
 • poprawa bezpieczeństwa Klientów,
 • większa ochrona przed atakami phishingowymi,
 • wzrost zaufania Klientów do Twojej witryny,
 • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych (przeglądarki „karzą” e-sklepy bez certyfikatu SSL niższą pozycją w wynikach wyszukiwania),
 • wzrost sprzedaży (bezpieczeństwo transakcji zachęca do zakupów),
 • możliwość budowania marki osobistej na bazie pozytywnych doświadczeń zakupowych Klientów.
Wady
 • darmowe certyfikaty mają krótki okres ważności,
 • darmowe certyfikaty nie oferują gwarancji pieniężnych.

Inwestycja w certyfikat SSL dla sklepu internetowego jest zatem nie tylko kwestią solidnego zabezpieczenia witryny, ale również ważnym elementem budowania zaufania klientów oraz wspierania procesu sprzedaży.

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/feed/ 0
Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/ https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/#disqus_thread Tue, 16 Jan 2024 09:34:54 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3322 Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których […]

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których dokonuje się transakcji finansowych lub udostępnia różnym podmiotom wrażliwe informacje. Internauci coraz częściej zwracają uwagę na jakość zabezpieczenia witryn, które odwiedzają i trudno się temu dziwić, mając na uwadze mnogość oszustw internetowych i nadużyć związanych z nieprawidłowym przetwarzaniem danych. Zależy Ci na tym, by Twoja strona www była bezpieczna i przyjazna dla użytkowników? Zainwestuj w profesjonalny monitoring SSL! Jakie korzyści oferuje tego rodzaju usługa? Zaraz wyjaśnimy!

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy dokument, który zapewnia bezpieczeństwo połączeń internetowych. Można go porównać do elektronicznej legitymacji, która potwierdza tożsamość strony internetowej, a także szyfruje przesyłane dane, co zabezpiecza je przed dostępem osób trzecich.

Wyobraź sobie, że każda informacja przesyłana przez internet jest jak list. Jeśli dana witryna nie ma certyfikatu SSL, to tak jakby wspomniany wyżej list został wysłany w otwartej kopercie, którą każdy może otworzyć i zapoznać się z treścią korespondencji. Natomiast kiedy strona www posiada certyfikat SSL, dane wysyłane są w zamkniętej i solidnie zabezpieczonej kopercie, co uniemożliwia osobom niepowołanym podejrzenie jej zawartości.

jak sprawdzic waznosc ssl

Gdy wchodzisz na stronę zabezpieczoną SSL, przeglądarka sprawdza ważność certyfikatu SSL. Jeśli jest on prawidłowy, nawiązywane jest bezpieczne połączenie. W praktyce zobaczysz wtedy ikonę kłódki w pasku adresu przeglądarki i adres strony zaczynający się od „https://” zamiast „http://”.

Dzięki temu informacje, takie jak dane logowania, dane karty kredytowej czy dane osobowe, są bezpiecznie szyfrowane, a ryzyko ich przechwycenia przez osoby trzecie jest znacznie mniejsze niż w przypadku niezabezpieczonych witryn.

Certyfikat SSL – płatny czy darmowy?

Rynek oferuje zarówno płatne, jak i darmowe certyfikaty SSL. Pod względem technologicznym nie różnią się one niczym, natomiast tylko płatny SSL jest w stanie zagwarantować Ci ochronę domeny wraz ze wszystkimi subdomenami oraz gwarancje finansowe. Zakup takiego certyfikatu rekomendowany jest np. dla bankowości elektronicznej oraz dużych witryn firmowych, gdzie transparentność i wiarygodność administratora danych jest kluczowa dla użytkowników. Jeżeli zaś prowadzisz stronę internetową, która nie wymaga logowania lub podawania wrażliwych danych, w zupełności wystarczy Ci darmowy certyfikat SSL. Pamiętaj jednak, że takie zabezpieczenie przyznawane jest na krótki okres (np. na 3 miesiące), a więc musisz mieć na uwadze, by w porę je odnowić, jeśli nie zadziała opcja automatycznego odnawiania. Certyfikaty płatne przyznawane są rok lub dwa lata. Dowiedz się więcej w artykule Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Darmowy certyfikat może sprawić problemy

Za automatyczne odnawianie darmowych certyfikatów odpowiada skrypt certbot. Certbot, używany do zarządzania certyfikatami SSL od Let’s Encrypt, domyślnie próbuje odnowić certyfikaty, które mają mniej niż 30 dni do wygaśnięcia. Jednak może wystąpić sytuacja, w której z jakiegoś powodu certyfikat nie zostanie poprawnie odnowiony lub certbot poprawnie uruchomiony. Jeśli nie jesteś administratorem, możesz się dowiedzieć o tym dopiero obserwując skutki.

certbot ssl problem
Darmowy Certyfikat SSL nie został automatycznie odnowiony.

Co się stanie, gdy certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie źle skonfigurowany?

Jeśli certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie nieprawidłowo skonfigurowany, przeglądarka zablokuje użytkownikowi dostęp do strony i wyświetli ostrzeżenie, że dana witryna nie jest bezpieczna. Chyba nie musimy wspominać, jak negatywnie wpłynie to na wizerunek właściciela źle zabezpieczonej lub niezabezpieczonej strony internetowej. Spadek zaufania Internautów objawi się natychmiastowo w postaci malejącej liczby odwiedzin, a to nie jedyne konsekwencje, których należy się spodziewać.

wygasły certyfikat SSL
Wygasły certyfikat SSL. Użytkownicy ze strachu odpuszczają odwiedziny takiej strony.

Pamiętaj że witryny bez certyfikatu SSL są bardziej podatne na ataki typu „man-in-the-middle”, gdzie haker może przechwytywać i modyfikować dane przesyłane między użytkownikiem a witryną. Stwarza to duże ryzyko dla bezpieczeństwa danych i naraża właściciela na kary finansowe z tytułu braku ich skutecznej ochrony. Warto zaznaczyć, że brak certyfikatu SSL ma również negatywny wpływ na SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, premiują witryny zabezpieczone certyfikatami SSL, uznając je za bardziej wiarygodne. Strony z wygasłymi lub nieprawidłowymi certyfikatami mogą zostać obniżone w wynikach wyszukiwania, co źle wpłynie na ich widoczność.

W przypadku branży e-commerce, wygasły lub źle skonfigurowany certyfikat SSL, może uniemożliwić bezpieczne przeprowadzenie transakcji, co bezpośrednio wpływa na sprzedaż i reputację firmy. Aby uniknąć wymienionych wyżej problemów, zaleca się regularne monitorowanie i odnawianie certyfikatów SSL, a także sprawdzanie, czy są one prawidłowo skonfigurowane i zgodne z obecnymi standardami bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? – HitMe Blog Hosting Nie masz na to czasu? Spokojnie, w ramach współpracy zrobimy to za Ciebie! Oferujemy usługę monitoringu SSL, którą możesz nabyć wraz z naszym najszybszym hostingiem VPS!

Na czym polega monitoring SSL?

Monitoring SSL polega na systematycznym sprawdzaniu i analizowaniu certyfikatów SSL używanych na stronach internetowych, aby upewnić się, że są one aktualne, bezpieczne i prawidłowo skonfigurowane. Przedmiotem tej kontroli jest także weryfikacja, czy transmisja danych między użytkownikiem a stroną jest właściwie szyfrowana. Cyklicznie prowadzony monitoring SSL pomaga w wykrywaniu i naprawianiu błędów w działaniu omawianych zabezpieczeń, zanim wpłyną one negatywnie na wizerunek Twojej firmy i spadek zaufania użytkowników w stosunku do Twojej witryny. Dzięki współpracy z doradcami HitMe masz wszystko pod kontrolą. Podsumowując, zalety korzystania z monitoringu SSL to:

 • terminowe odnawianie certyfikatów SSL i brak przerw w działaniu zabezpieczeń strony,
 • wykrywanie i naprawa wszelkich błędów konfiguracyjnych, co gwarantuje nieustanną ochronę danych użytkowników,
 • wzrost zaufania Internautów do Twojej witryny,
 • skuteczna ochrona przed atakami hakerskimi,
 • lepsza pozycja w rankingu wyszukiwarek internetowych,
 • natychmiastowe powiadomienie o zaistniałych problemach z bezpieczeństwem strony,
 • kompleksowe wsparcie techniczne.

Czy warto? Oczywiście, że warto. Już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami i wybierz hosting, który oferuje WIĘCEJ!

Włącz monitoring SSL

Zamów najszybszy Hosting Dedykowany z dyskami NVMe, dedykowanym administratorem oraz monitoringiem SSL w cenie.

Włącz

Jeśli jesteś administratorem lub developerem i chcesz samodzielnie monitorować certyfikaty i strony swoich Klientów, możesz zamówić serwer VPS bez administracji i wykorzystać Instalacja uptime-kuma (monitoring stron).

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/feed/ 0
Rodzaje certyfikatów SSL https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/#disqus_thread Thu, 18 May 2023 07:15:34 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2766 Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona […]

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona transferu danych między przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego stroną www. Można powiedzieć, że certyfikat SSL to swojego rodzaju gwarancja poufności danych, która przekłada się na wzrost zaufania internautów do danej witryny. Wdrożenie wspomnianego wyżej protokołu jest konieczne, jeśli chcesz, by osoby korzystające z Twojego sklepu internetowego lub odwiedzające np. Twojego bloga, czuły się bezpiecznie i były objęte mocą szyfrowania danych. Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne na rynku? Czym kierować się przy ich zakupie? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak już wyjaśniliśmy we wstępie, certyfikaty SSL są używane w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji między serwerem a klientem poprzez szyfrowanie przesyłanych danych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które można podzielić na trzy główne kategorie:

 • certyfikaty domenowe (DV – Domain Validated) – DV to podstawowe certyfikaty SSL, które są stosunkowo łatwe i szybkie do uzyskania. Weryfikacja opiera się na potwierdzeniu kontroli nad domeną. DV oferuje niski poziom weryfikacji, ale jest wystarczający dla małych stron internetowych i blogów.
 • Certyfikaty organizacyjne (OV – Organization Validated) – OV oferuje wyższy poziom zaufania niż DV. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie i potwierdzenie prawdziwości danych organizacji, która jest właścicielem certyfikatu. To sprawia, że OV jest odpowiedni dla średnich przedsiębiorstw i stron internetowych, które przetwarzają poufne informacje.
 • Certyfikaty rozszerzonej weryfikacji (EV – Extended Validation) – EV to certyfikaty o najwyższym poziomie zaufania. Proces weryfikacji jest bardziej rygorystyczny i obejmuje dogłębne sprawdzenie danych organizacji oraz jej właściciela. Certyfikaty EV są zalecane dla dużych korporacji, instytucji finansowych oraz innych organizacji, które przetwarzają wrażliwe informacje.

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji Weryfikacja podmiotu. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Ponadto certyfikaty SSL można także klasyfikować ze względu na liczbę obsługiwanych domen i wówczas możemy wyróżnić:

 • Single-Domain SSL, czyli certyfikat dla jednej domeny,
 • Multi-Domain SSL lub SAN – Subject Alternative Name, czyli certyfikat wielodomenowy,
 • Wildcard SSL, certyfikat wielodomenowy z dziką kartą, który pozwala na ochronę domeny głównej wraz z wszystkimi jej subdomenami.

Zobrazujmy to na przykładzie, załóżmy że posiadasz dwie domeny: mojafirma.pl oraz mojadomena.pl

rodzaje certyfikatow ssl
Przykład obrazujący typy certyfikatów względem przykładowych domen.

Stosowanie certyfikatów SSL niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela domeny oraz internautów. Ten pierwszy może liczyć np. na poprawę pozycji swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz na poprawę wizerunku swojego e-biznesu, co automatycznie przekłada się na wzrost zainteresowania produktami w sklepie internetowym. Z kolei użytkownicy mają zapewnioną prywatność i wyższy komfort korzystania z sieci.

Co jeszcze zyskujesz? Przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Ile kosztują różne typy certyfikatów?

Certyfikaty SSL różnią się ceną w zależności od rodzaju protokołu i dostawcy. DV są zwykle najtańszymi certyfikatami, a EV są najdroższymi. W przypadku tych ostatnich nie ma co liczyć na darmowy dostęp do usługi. Zwykle jest ona opłacana na rok z góry, a jej koszt waha się od 100 do nawet 1000 zł w zależności od tego, na jakie SSL rodzaje certyfikatów się zdecydujesz. Z przyjemnością pomożemy Ci w dopasowaniu i wdrożeniu takiego protokołu na Twoją witrynę. Sprawdź naszą ofertę na hitme.pl, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało kieruj je do naszych specjalistów. Jako eksperci w branży sugerujemy, by aktywować certyfikat SSL na każdej stronie WWW, na której użytkownicy pozostawiają jakiekolwiek dane lub są zobowiązani do założenia konta.

Jest to tym bardziej konieczne, jeśli Twoja witryna umożliwia dokonywanie płatności on-line. A jak sprawdzić, czy strona, z której aktualnie korzystasz, stosuje certyfikat SSL? To bardzo proste. Taka witryna przy adresie URL będzie oznaczona symbolem zamkniętej kłódki. Kiedy na nią klikniesz, możesz sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wdrożonego protokołu.

domena zabezpieczona ssl
Przykład informowania przez przeglądarki o zabezpieczeniach strony (przeglądarka Edge).

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Wybór certyfikatu SSL powinien być uzależniony od potrzeb Twojej witryny, rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzisz w sieci, oraz poziomu zaufania i bezpieczeństwa, który chcesz osiągnąć. Dość znaczącą rolę odgrywa tu również budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup takiego protokołu. A więc, który z omawianych protokołów sieciowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja strona www nie przetwarza żadnych wrażliwych danych, certyfikat domenowy zapewne będzie dla Ciebie wystarczający. Jeżeli prowadzisz e-sklep o średniej wielkości lub gdy przetwarzasz poufne informacje, sugerujemy zakup certyfikatu organizacyjnego. W przypadku dużych korporacji i instytucji finansowych wymagany jest certyfikat SSL o największym możliwym zasięgu ochrony danych, czyli certyfikat rozszerzonej weryfikacji. Jeśli chodzi o budżet, to możesz skorzystać z darmowego lub płatnego certyfikatu SSL. Sugerujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ bezpłatne certyfikaty często pozbawione są gwarancji na wypadek złamania szyfru certyfikatu. Trudniej wówczas o wypłatę należnego odszkodowania. Tutaj trzeba podkreślić, że wśród darmowych protokołów królują głównie certyfikaty SSL typu DV, a więc te o małej mocy szyfrowania danych. Do darmowych certyfikatów SSL należy np. Let’s Encrypt.

Sprawdź swoją wiedzę!
Co oznacza skrót SSL?
Który protokół jest powszechnie stosowany do szyfrowania transmisji danych przez certyfikaty SSL?
Co zawiera certyfikat SSL?
Jaki jest główny cel stosowania certyfikatów SSL na stronach internetowych?
Jakie są dwa główne rodzaje certyfikatów SSL?
Jakie są główne kroki w procesie uzyskiwania certyfikatu SSL?
Co to jest certyfikat EV SSL?
Jaka jest podstawowa różnica między certyfikatami DV SSL a OV SSL

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/feed/ 0
Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/#disqus_thread Mon, 13 Feb 2023 10:47:52 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2613 Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie […]

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie spotkać mogą w internecie. Także przeglądarki internetowe czy wyszukiwarki (jak Google) kładą duży nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dlatego certyfikaty SSL, używane kiedyś przez banki i instytucje finansowe, są dziś już ogólnie przyjętym standardem w sieci. Czym jest taki certyfikat? Jak sprawdzić, czy dana strona go posiada? I co zrobić, gdy SSL dla Twojej witryny wygaśnie?

Czym jest certyfikat SSL?

Wpisując adres strony internetowej do wyszukiwarki, należy go poprzedzić jednym z dwóch skrótów: http:// lub https://. Oznaczają one protokoły, zgodnie z którymi obsługiwana jest dana strona. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykano się pierwszy z wymienionych protokołów. Dziś jednak niepozorna literka „s” ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w sieci. Oznacza ona weryfikację certyfikatu SSL. Gdy przebiegnie ona pozytywnie, strona uważana jest za bezpieczną, a dane przesyłane na serwer i odbierane poprzez taką witrynę są zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby trzecie, czytaj – szyfrowane.

Certyfikat posiada określoną datę ważności. Po tym okresie wygasa, a strona nie może być uruchamiana poprzez protokół https:// aż do ponownego potwierdzenia danych właściciela portalu. Odnowienie certyfikatu SSL może jednak nastąpić przed upłynięciem tego terminu, aby witryna cały czas widniała jako bezpieczne miejsce dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL?

Pierwszą przesłanką, świadczącą o istnieniu certyfikatu SSL dla danej strony, jest wyświetlany adres internetowy. Nawet po ręcznym wpisaniu ścieżki zaczynającej się od http://, adres ulegnie zmianie, a w protokole pojawi się dodatkowa litera „s„, czyli https:// oznaczająca bezpieczne połączenie. Przeglądarka wyświetli nam wtedy również ikonkę w postaci zamkniętej kłódki. Lecz to dzięki wrażliwości pod względem protokołu możemy obserwować linki w pasku statusu przeglądarki lub w wiadomościach e-mail.

jak sprawdzic strona certyfikat ssl
Przeglądarka Edge. Informacje o używanym protokole.

Jeśli chcesz zweryfikować poufność danych przesyłanych danych, warto poszukać ikony zamkniętej kłódeczki w pobliżu adresu strony. Oznacza ona aktywny certyfikat SSL.

Odpowiednią informację dostarczy nam także Google lub wyszukiwarka. Przy wejściu na niezabezpieczoną stronę internetową, pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. Otwarcie samej strony będzie możliwe po dodaniu odpowiednich wyjątków bezpieczeństwa. Dzieje się tak w szczególności na stronach, na których certyfikat SSL wygasł.

img certyfikat ssl ostrzezenie blad 1
Przeglądarka Opera. Ostrzeżenie przed wejściem na stronę.

Jeśli taki ekran pojawia się przy wejściu na Twoją witrynę to przeczytaj także Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? – HitMe Blog Hosting.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Zieloną kłódeczkę obok adresu możesz w każdej chwili rozwinąć poprzez jedno kliknięcie. W ten sposób wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa strony. Skorzystaj z tego, jak chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL lub właściciela strony. Uzyskasz również dane firmy, która taki certyfikat wystawiła i poświadcza o poufności przesyłanych danych.

img certyfikat ssl informacje opera
Szczegóły certyfikatu SSL. Przeglądarka Opera.

Dokładna weryfikacja bezpieczeństwa strony jest ważna w przypadku korzystania z bankowości oraz witryn, na których podajesz dane wrażliwe. Sprawdź dokładnie, czy adres nie zawiera błędów, a właścicielem jest Twój bank. W ten sposób łatwo wykryjesz próbę podszywania się oszustów pod inną stronę internetową.

certyfikat ssl okres ważności
Informacja o okresie ważności certyfikatu SSL z przeglądarki Opera.

Do kiedy ważny certyfikat SSL – użyj naszego testera.

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy Tester certyfikatów SSL, który testuje ważność oraz poprawność zainstalowanego certyfikatu SSL w Twojej witrynie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przetestować certyfikat SSL w swojej witrynie przeczytaj więcej w artykule pomocy Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Co zrobić, gdy certyfikat SSL wygasł?

Firma nadająca certyfikat SSL określa jego ważność. Przy uruchamianiu strony internetowej, termin wygaśnięcia porównywany jest z datą i czasem zapisanymi w systemie. W przypadku wygaśnięcia certyfikatu przeglądarka wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpiecznej witrynie, blokując możliwość łatwego uruchomienia danego serwisu. Z pewnością nie będzie to dobra wizytówka dla Twojej firmy.

Co zrobić, gdy Twój płatny certyfikat SSL wygasł, a strona jest niedostępna? Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Wystarczy skontaktować się z wydawcą certyfikatu. Jeśli jesteś naszym klientem, skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub zaloguj się na swoim koncie, by przedłużyć ważność certyfikatu SSL. Najczęściej wystarczy ponownie wykupić usługę, a po zaksięgowaniu środków i potwierdzeniu Twoich danych, zostanie wystawiony nowy, aktywny certyfikat.

Czy certyfikat SSL jest zawsze potrzebny?

Czy zawracanie sobie głowy certyfikatem SSL jest zawsze potrzebne? W niektórych przypadkach – nie — część stron nie posiada takiego certyfikatu. Jednak przesyłanie danych osobowych przez formularze umieszczone na takiej witrynie wiąże się z ryzykiem ich przechwycenia.

Weryfikacja certyfikatu SSL na stronach, gdzie użytkownik dokonuje zakupów i płatności, to dzisiaj podstawowy standard. Większość serwisów, na których użytkownik może założyć własne konto, także pracuje na protokole https://. W ten sposób wiarygodność portalu rośnie, a pozycja na listach wyszukiwarki Google jest wyższa.

Choć certyfikat SSL nie zawsze jest obowiązkowy, aktualne wymagania rynku promują bezpieczne strony internetowe, dbające o poufność danych wprowadzanych przez swoich użytkowników. Ale to nie koniec korzyści posiadania certyfikatu SSL, jest tego więcej, przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/feed/ 0
Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/ https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/#disqus_thread Wed, 25 Jan 2023 07:02:11 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=poradnik&p=2538 Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, […]

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, klienci mogą stracić zaufanie do witryny i ją opuścić. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan swojego portalu i błyskawicznie reagować na pojawiające się problemy. Jakie błędy z certyfikatem SSL zdarzają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić? Poniżej zamieściliśmy garść porad z tego zakresu.

Najczęściej występujące błędy certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych — instaluje się go w domenie, aby ewentualne przechwycenie wysyłanych informacji podczas komunikacji ze witrynąbyło bardzo trudne. Z drugiej strony, jeśli wystąpi problem z bezpiecznym połączeniem z serwerem, w przeglądarce wyświetli się błąd, uniemożliwiając dalsze przeglądanie witryny. Najczęściej występujące błędy to:

 • Połączenie nie jest prywatne. NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID lub ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Taki komunikat może wyświetlać się, w sytuacji gdy certyfikat został wydany dla innej domeny. Być może został w niewłaściwy sposób podpięty lub popełniono błąd przy wpisywaniu adresu w czasie uzyskiwania certyfikatu.
 • SSL Error: SELF_SIGNED_CERT_IN_CHAIN wskazuje że serwer odpowiada szyfrowaniem lecz certyfikat jest samo-podpisany, a co za tym idzie niezaufany przez przeglądarkę. Certyfikat samo-podpisany używano kiedyś domyślnie dla pewnych instancji, aby w ogóle umożliwić szyfrowanie. Jednak z perspektywy obecnych przeglądarek jest to jak drukowanie dowodu osobistego samemu sobie.
 • Twój zegar się spóźnia/śpieszy. NET::ERR_CERT_DATE_INVALID Ważność certyfikatu jest porównywana do czasu systemowego na komputerze, a także czasu podawanego przez internet. W przypadku znaczącej różnicy pojawi się taki komunikat. Najczęściej wymaga on zmiany daty lub godziny na samym urządzeniu końcowym.
 • ERR_SSL_WEAK_EPHEMERAL_DH_KEY Serwer ma zbyt słaby, tymczasowy klucz publiczny Diffiego-Hellmana. Wystąpienie tego błędu związane jest z zastosowaniem nieaktualnego klucza bezpieczeństwa.
 • ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH może zdarzać się na starszych przeglądarkach, wariacją tego błędu jest Error 113 (net::err_ssl_version_or_cipher_mismatch): unknown error. W tym wypadku należy spróbować zainstalować certyfikat od zaufanego dostawcy.
 • Witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia, błąd sieci zwraca nieprawidłową odpowiedź. ERR_SSL_FALLBACK_BEYOND_MINIMUM_VERSION Jest to jeden z najbardziej ogólnych opisów błędów, wskazujący na brak jasnej przyczyny błędu. Może być związany z nieaktualną przeglądarką internetową. Spróbuj ją zaktualizować lub sprawdź na innej przeglądarce czy ten błąd się pojawia. W innym przypadku niezbędna będzie pomoc doświadczonego administratora, który sprawdzi błąd połączenia SSL i poprawi konfigurację certyfikatu.
 • SSL Mixed Content – błąd ten nie blokuje strony przed wyświetlaniem jednak mogą pojawić się trudności w funkcjonowaniu ponieważ przeglądarka blokuje zasoby strony serwowane poza protokołem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku SSL Mixed-content w WordPress

Dlaczego certyfikat SSL nie działa?

Najczęściej błąd połączenia SSL jest wynikiem błędnej konfiguracji certyfikatu. Jednak zdarzają się również inne przyczyny wyświetlania poszczególnych komunikatów, przykładowo może być to zła konfiguracja urządzenia końcowego, z którego korzysta użytkownik. Tak może się stać, jeśli np. ostatnio była zmieniana ręcznie data w komputerze na inną odległą.

Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy błąd występuje tylko na danym urządzeniu. Wykluczy to niepotrzebne przeglądanie całej konfiguracji certyfikatu, gdy problem zlokalizowany był zupełnie w innym miejscu.

Czy każda strona posiada certyfikat SSL?

Czasem występuje również błąd SSL z informacją, że połączenie nie jest bezpieczne. Dokładne wczytanie się w treść komunikatu wskaże, że aktualnie posiadany certyfikat po prostu wygasł. Jego data ważności upłynęła kilka dni temu, a właściciel nie zakupił nowego certyfikatu SSL. Nie każda strona jednak musi w ogóle posiadać zainstalowany certyfikat SSL ale może posiadać aktywną komunikację po https:// np. z użyciem certyfikatu samo-podpisanego lub certyfikatu serwera głównego, który nie odpowiada obecnej domenie. Jak naprawić zatem stronę, aby nie wyświetlał się żaden komunikat? Należy zakupić nowy certyfikat i wgrać go na miejsce poprzedniego lub przejść na niezabezpieczony szyfrowaniem protokół http:// .

Jak diagnozować problemy z certyfikatem SSL?

Przeglądarka internetowa potrafi wyświetlić ostrzeżenie oraz typ błędu. Jednak to zbyt mało aby dowiedzieć się jaka jest natura problemu z certyfikatem SSL. W celu zdiagnozowania problemu użyj popularnych narzędzi on-line do testowania zainstalowanego certyfikatu w domenie takich jak np. SSL Checker (sslshopper.com). Natomiast dla naszych Klientów przygotowaliśmy dedykowane narzędzie, które sprawdzi poprawność instalacji certyfikatu w domenie.

Na naszej oficjalnej stronie Tester certyfikatu SSL znajdziesz narzędzie on-line, dzięki któremu przetestujesz certyfikat SSL.

img tester certyfikatu ssl hitme pl
Oficjalna strona hitme.pl. Narzędzie do testowania certyfikatu SSL.

Więcej informacji o działaniu testera SSL znajdziesz na naszej WIKI w artykule pomocy: Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL?

Jak naprawić błąd SSL w przeglądarce?

Co jednak zrobić, gdy na wszystkich urządzeniach występuje niezrozumiały błąd SSL? Jak naprawić taką usterkę? Najczęściej będzie potrzebna pomoc administratora strony, czyli osoby, która zajmuje się technicznymi kwestiami portalu. Już sam kod błędu może wystarczyć specjaliście do określenia dokładnego źródła problemu. Natomiast znajomość konfiguracji certyfikatu da odpowiedź na pytanie, jak naprawić błąd SSL w Chrome, Firefox lub dowolnej innej przeglądarce.

Jeśli natomiast problem występuje po stronie użytkownika, będzie on występował prawdopodobnie na wszystkich stronach obsługiwanych przez protokół https://. Może on wynikać z błędnych ustawień bezpieczeństwa przeglądarki, efektem wgranego niedawno rozszerzenia, braku współpracy przeglądarki i antywirusa, a nawet sygnałem, że w systemie może znajdować się wirus. Konieczne może się okazać zaniesienie komputera do serwisu.

Błąd połączenia SSL na urządzeniach z Androidem — jak naprawić?

Na telefonach komórkowych także obsługiwane są strony zgodne z protokołem https://. Także w tym przypadku może wystąpić błąd SSL. Android nie obsługuje już prawdziwych certyfikatów SSL 3.0, które zostały na telefonach stopniowo wycofane. Zamiast tego korzysta z certyfikatów TLS, który działa na bardzo podobnych zasadach.

Jak naprawić brak połączenia SSL na telefonie? Jest na to kilka rozwiązań:

 • Poprawienie daty i godziny w smartfonie. Podobnie jak na komputerach, także w tym przypadku niewłaściwa godzina może powodować, że dobry certyfikat wyświetlany jest jako przeterminowany. Dlatego przeglądarka sprawdza datę z tą  dostępną przez internet i może wyświetlić błąd. Wystarczy jednak wrócić do ustawień „automatyczna data i godzina„.
 • Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki oraz historii pobierania również często pomaga w wyeliminowaniu problemu.
 • Czasem konieczna będzie zmiana WiFi na inną sieć.
 • Problem może wiązać się z działaniem antywirusa. Wyłącz go na chwilę, by potwierdzić tę informację. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przeglądanie internetu bez włączonego zabezpieczenia przed wirusami może być niebezpieczne.
 • Przywróć ustawienia fabryczne. Jest to  ostateczny krok pozwalający na przywrócenie połączeń SSL.

Zanim podejmiesz się prób naprawy telefonu, warto zweryfikować, czy inne strony działają z protokołem https://. Być może problem zlokalizowany jest wyłącznie po stronie konkretnej witryny.

Błąd SSL, a bezpieczeństwo strony

Wyświetlenie się błędu SSL oznacza, że strona nie zapewnia poufności przesyłanych przez Twoją przeglądarkę danych do serwera. Dlatego też korzystanie z tej strony może być dla Ciebie niebezpieczne. Większość przeglądarek i urządzeń mobilnych blokuje dostęp do takiej witryny. Dla właściciela są to ogromne straty. Z tego powodu warto na bieżąco sprawdzać, czy strona działa prawidłowo, a z certyfikatem SSL nie ma żadnych problemów.

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/feed/ 0
Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/ https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/#disqus_thread Wed, 12 May 2021 05:21:52 +0000 http://blog.hitme.pl/?p=1609 Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 […]

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 r. upływa termin ważności ich starszego, ciągle używanego certyfikatu głównego DST Root CA X3.

Certyfikat DST Root CA X3 jest dołączany krzyżowo (ang. chain certificate) do głównego certyfikatu ISRG Root X1, głównie ze względu na wsparcie dla starszych urządzeń (np. telefonów), które nie otrzymują już wsparcia/aktualizacji i nie jest możliwe zaktualizowania polityki oprogramowania. Lecz właśnie ten dołączany certyfikat DST Root CA X3 już niedługo ulegnie przedawnieniu.

Jeśli udostępniasz API lub musisz obsługujesz urządzenia IoT problem wygaśnięcia DST Root CA X3 może dotyczyć Twojego oprogramowania oraz Twoich klientów.

Jak pisze Let’s Encrypt:

Kiedy zaczęliśmy, ten starszy certyfikat główny (DST Root CA X3) pomógł nam ruszyć z miejsca i uzyskać zaufanie niemal każdego urządzenia. Nowszy certyfikat główny (ISRG Root X1) jest teraz również powszechnie zaufany – ale niektóre starsze urządzenia nigdy mu nie zaufają, ponieważ nie otrzymują aktualizacji oprogramowania (na przykład iPhone 4 lub HTC Dream).

Pod tym adresem znajdziecie listę platform z podziałem na te, które w pełni obsługują ISRG Root X1 oraz DST Root CA X3 oraz listę niekompatybilności. Może się ona przydać developerom aplikacji mobilnych na iOS.

Co to jest „CA” w certyfikacie SSL?

W kryptografii (CA) oznacza urząd certyfikacji (ang. Certificate Authority) czyli zaufany organ, który finalnie wydaje i podpisuje cyfrowe certyfikaty SSL, które weryfikują witryny internetowe lub aplikacje, abyś wiedział, z kim twoje urządzenie komunikuje się online. Wykorzystywana jest budowa w strukturze łańcucha – tzw. certificate chain, gdzie łańcuch SSL rozpoczyna właśnie Root CA, poprzez certyfikat lub certyfikaty pośrednie (intermidiate CA), a na końcu zawsze znajduje się certyfikat SSL wydawany dla końcowego odbiorcy czyli np. domeny, z którą łączy się aplikacja.

CA od lets encrypt wygasa

Użytkownicy Androida mogą spać spokojnie?

Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy platforma może weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, jest to, czy ta platforma ufa certyfikatowi nowszemu czyli ISRG Root X1 firmy ISRG. Niektóre platformy mogą weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, nawet jeśli certyfikaty nie zawierają ISRG Root X1, ponieważ dalej ufają certyfikatowi „DST Root CA X3” wystawionemu przez IdenTrust. Wraz z końcem września 2021 r. tylko te platformy, które ufają ISRG Root X1, będą nadal weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt (za wyjątkiem Androida). Jak to?

Otóż: starsze urządzenia z Androidem, które nie ufają ISRG Root X1, dzięki specjalnemu znakowi krzyżowemu z DST Root CA X3, który obowiązuje po wygaśnięciu tego certyfikatu będą nadal współpracować z Let’s Encrypt. Prawie zabawne, bo ten wyjątek działa tylko w przypadku Androida.

Co muszę zrobić jeśli certyfikat wygaśnie?

Jeśli posiadasz zwykłą stronę WWW lub sklep, nie musisz robić nic. Natomiast jeśli udostępniasz API lub jako developer musisz obsługiwać urządzenia IoT, musisz upewnić się, że spełnione są dwa warunki:

 1. wszyscy klienci twojego API muszą ufać ISRG Root X1 (nie tylko DST Root CA X3) oraz
 2. jeśli klienci twojego API używają OpenSSL, muszą używać OpenSSL w wersji przynajmniej 1.1.0 lub w wersji nowszej. Ponieważ OpenSSL 1.0.x posiada wbudowane dziwactwo w weryfikacji certyfikatu. Co przekłada się na fakt, iż ​​nawet urządzenia, które ufają ISRG Root X1, poniosą porażkę weryfikacji, gdy otrzymają domyślnie zalecany przez Let’s Encrypt łańcuch certyfikatów zgodny z systemem Android.

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/feed/ 0
" />
Jakie znaczenie ma lokalizacja serwerów przy wyborze hostingu dla bloga?
Archiwa: ssl - HitMe Blog Hosting Fri, 19 Apr 2024 09:43:33 +0000 pl-PL hourly 1 Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/ https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/#disqus_thread Tue, 05 Mar 2024 12:18:16 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3382 Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 […]

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 we wspomnianej wyżej branży, wynika, że blisko 80% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% użytkowników korzysta z polskich platform zakupowych, a 30% – z zagranicznych. Dla właścicieli sklepów online oznacza to duże możliwości rozwoju i pewne zyski, ale tylko pod warunkiem, że internauci obdarzą ich sklep zaufaniem. Co decyduje o tym, że Twój e-sklep jest wiarygodny w oczach klientów? Jak wyszukiwarki kwalifikują platformy zakupowe, które nie spełniają wymogów HTTPS? Czy certyfikat SSL w sklepie internetowym to konieczność, czy opcja? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest szyfrowanie HTTPS?

Szyfrowanie HTTPS to technologia zabezpieczająca wymianę danych między przeglądarką internetową a stroną internetową. Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie informacje przesyłane między tymi dwoma witrynami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Skrót HTTPS oznacza „Hypertext Transfer Protocol Secure” i jest to unowocześniona i lepiej zabezpieczona wersja protokołu HTTP, używanego do przesyłania danych w Internecie.

domena zabezpieczona ssl

Główną różnicą między tymi protokołami jest dodanie warstwy szyfrowania, dzięki czemu wszelkie dane, takie jak hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach, są kodowane w taki sposób, że mogą być odczytane tylko przez uprawnionego odbiorcę. Zastosowanie szyfrowania HTTPS jest widoczne w pasku adresu przeglądarki jako ikona kłódki oraz przedrostek https:// przed adresem strony, co informuje użytkowników, że ich połączenie jest bezpieczne i chronione przed osobami, które mogłyby wykorzystać przekazywane dane do własnych celów. Jak dostosować swój sklep internetowy do standardu HTTPS? Poprzez zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL. Sklep internetowy, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

tani certyfikat ssl dla sklepu

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to taki Strażnik Teksasu Twojego e-sklepu. Dba o bezpieczeństwo Twoich klientów poprzez szyfrowanie wszystkich informacji, które użytkownicy udostępniają, by zrealizować zamówienie online. Zwykle są to dane, które, jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy wykonywania nieautoryzowanych transakcji, narażając tym samym Twoich klientów na poważne szkody osobiste i finansowe, a Twój e-sklep – na utratę wiarygodności i zaufania w oczach kupujących. Tego typu straty wizerunkowe niemal natychmiast przekładają się na spadek zainteresowania ofertą niezabezpieczonego sklepu internetowego, a co za tym idzie – na spadek dochodów. Jaki z tego wniosek? Certyfikat SSL to konieczność dla firm działających w sektorze e-commerce.

SSL a sklep internetowy. Jaki certyfikat wybrać?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Najprostsze z nich są certyfikaty Domain Validation (DV), które weryfikują, czy osoba instalująca certyfikat jest właścicielem danej domeny. Są szybkie do uzyskania i często wybierane przez małe strony czy blogi. Trochę bardziej zaawansowane są certyfikaty Organization Validation (OV), które oprócz potwierdzenia własności domeny, sprawdzają także istnienie i legalność podmiotu stojącego za daną witryną. Dają one użytkownikom większą pewność, że strona www należy do realnej, legalnie działającej firmy.

Dla sklepów internetowych polecane są certyfikaty Extended Validation (EV). Gwarantują one wysoki poziom zabezpieczeń, czego potwierdzeniem jest zielony pasek adresu w przeglądarce z nazwą firmy, co świadczy o tym, że dana witryna jest godna zaufania i dobrze chroniona. Należy podkreślić, że certyfikat EV jest płatny, a jego cena może różnić się w zależności od dostawcy usługi, zakresu ochrony i okresu współpracy. Jeśli szukasz dobrego certyfikatu SSL dla swojego e-sklepu, koniecznie sprawdź ofertę HitMe. Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości usług hostingowych oraz sprzedaży certyfikatów SSL dla różnych rodzajów witryn.

Dla branży e-commerce mamy dwie świetne opcje – True Business ID with EV i Thawte Web Server EV. Gwarantujemy szybki proces aktywacji usługi, konkurencyjne ceny i fachowe wsparcie techniczne. Jeśli nadal nie wiesz jaki certyfikat wybrać dla siebie przeczytaj nasz poradnik Rodzaje certyfikatów SSL – HitMe Blog Hosting

Certyfikat SSL w sklepie online. Jakie korzyści wiążą się z jego zakupem?

Wiesz już, że zakup certyfikatu SSL dla sklepu internetowego to nie opcja, a wymóg, jeśli chcesz, by Twój biznes był postrzegany jako rzetelny, wiarygodny i szanujący potrzeby Klientów. Podsumujmy sobie teraz wszystkie korzyści, które wynikają z posiadania certyfikatu SSL w e-sklepie:

Zalety
 • poprawa bezpieczeństwa Klientów,
 • większa ochrona przed atakami phishingowymi,
 • wzrost zaufania Klientów do Twojej witryny,
 • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych (przeglądarki „karzą” e-sklepy bez certyfikatu SSL niższą pozycją w wynikach wyszukiwania),
 • wzrost sprzedaży (bezpieczeństwo transakcji zachęca do zakupów),
 • możliwość budowania marki osobistej na bazie pozytywnych doświadczeń zakupowych Klientów.
Wady
 • darmowe certyfikaty mają krótki okres ważności,
 • darmowe certyfikaty nie oferują gwarancji pieniężnych.

Inwestycja w certyfikat SSL dla sklepu internetowego jest zatem nie tylko kwestią solidnego zabezpieczenia witryny, ale również ważnym elementem budowania zaufania klientów oraz wspierania procesu sprzedaży.

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/feed/ 0
Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/ https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/#disqus_thread Tue, 16 Jan 2024 09:34:54 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3322 Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których […]

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których dokonuje się transakcji finansowych lub udostępnia różnym podmiotom wrażliwe informacje. Internauci coraz częściej zwracają uwagę na jakość zabezpieczenia witryn, które odwiedzają i trudno się temu dziwić, mając na uwadze mnogość oszustw internetowych i nadużyć związanych z nieprawidłowym przetwarzaniem danych. Zależy Ci na tym, by Twoja strona www była bezpieczna i przyjazna dla użytkowników? Zainwestuj w profesjonalny monitoring SSL! Jakie korzyści oferuje tego rodzaju usługa? Zaraz wyjaśnimy!

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy dokument, który zapewnia bezpieczeństwo połączeń internetowych. Można go porównać do elektronicznej legitymacji, która potwierdza tożsamość strony internetowej, a także szyfruje przesyłane dane, co zabezpiecza je przed dostępem osób trzecich.

Wyobraź sobie, że każda informacja przesyłana przez internet jest jak list. Jeśli dana witryna nie ma certyfikatu SSL, to tak jakby wspomniany wyżej list został wysłany w otwartej kopercie, którą każdy może otworzyć i zapoznać się z treścią korespondencji. Natomiast kiedy strona www posiada certyfikat SSL, dane wysyłane są w zamkniętej i solidnie zabezpieczonej kopercie, co uniemożliwia osobom niepowołanym podejrzenie jej zawartości.

jak sprawdzic waznosc ssl

Gdy wchodzisz na stronę zabezpieczoną SSL, przeglądarka sprawdza ważność certyfikatu SSL. Jeśli jest on prawidłowy, nawiązywane jest bezpieczne połączenie. W praktyce zobaczysz wtedy ikonę kłódki w pasku adresu przeglądarki i adres strony zaczynający się od „https://” zamiast „http://”.

Dzięki temu informacje, takie jak dane logowania, dane karty kredytowej czy dane osobowe, są bezpiecznie szyfrowane, a ryzyko ich przechwycenia przez osoby trzecie jest znacznie mniejsze niż w przypadku niezabezpieczonych witryn.

Certyfikat SSL – płatny czy darmowy?

Rynek oferuje zarówno płatne, jak i darmowe certyfikaty SSL. Pod względem technologicznym nie różnią się one niczym, natomiast tylko płatny SSL jest w stanie zagwarantować Ci ochronę domeny wraz ze wszystkimi subdomenami oraz gwarancje finansowe. Zakup takiego certyfikatu rekomendowany jest np. dla bankowości elektronicznej oraz dużych witryn firmowych, gdzie transparentność i wiarygodność administratora danych jest kluczowa dla użytkowników. Jeżeli zaś prowadzisz stronę internetową, która nie wymaga logowania lub podawania wrażliwych danych, w zupełności wystarczy Ci darmowy certyfikat SSL. Pamiętaj jednak, że takie zabezpieczenie przyznawane jest na krótki okres (np. na 3 miesiące), a więc musisz mieć na uwadze, by w porę je odnowić, jeśli nie zadziała opcja automatycznego odnawiania. Certyfikaty płatne przyznawane są rok lub dwa lata. Dowiedz się więcej w artykule Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Darmowy certyfikat może sprawić problemy

Za automatyczne odnawianie darmowych certyfikatów odpowiada skrypt certbot. Certbot, używany do zarządzania certyfikatami SSL od Let’s Encrypt, domyślnie próbuje odnowić certyfikaty, które mają mniej niż 30 dni do wygaśnięcia. Jednak może wystąpić sytuacja, w której z jakiegoś powodu certyfikat nie zostanie poprawnie odnowiony lub certbot poprawnie uruchomiony. Jeśli nie jesteś administratorem, możesz się dowiedzieć o tym dopiero obserwując skutki.

certbot ssl problem
Darmowy Certyfikat SSL nie został automatycznie odnowiony.

Co się stanie, gdy certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie źle skonfigurowany?

Jeśli certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie nieprawidłowo skonfigurowany, przeglądarka zablokuje użytkownikowi dostęp do strony i wyświetli ostrzeżenie, że dana witryna nie jest bezpieczna. Chyba nie musimy wspominać, jak negatywnie wpłynie to na wizerunek właściciela źle zabezpieczonej lub niezabezpieczonej strony internetowej. Spadek zaufania Internautów objawi się natychmiastowo w postaci malejącej liczby odwiedzin, a to nie jedyne konsekwencje, których należy się spodziewać.

wygasły certyfikat SSL
Wygasły certyfikat SSL. Użytkownicy ze strachu odpuszczają odwiedziny takiej strony.

Pamiętaj że witryny bez certyfikatu SSL są bardziej podatne na ataki typu „man-in-the-middle”, gdzie haker może przechwytywać i modyfikować dane przesyłane między użytkownikiem a witryną. Stwarza to duże ryzyko dla bezpieczeństwa danych i naraża właściciela na kary finansowe z tytułu braku ich skutecznej ochrony. Warto zaznaczyć, że brak certyfikatu SSL ma również negatywny wpływ na SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, premiują witryny zabezpieczone certyfikatami SSL, uznając je za bardziej wiarygodne. Strony z wygasłymi lub nieprawidłowymi certyfikatami mogą zostać obniżone w wynikach wyszukiwania, co źle wpłynie na ich widoczność.

W przypadku branży e-commerce, wygasły lub źle skonfigurowany certyfikat SSL, może uniemożliwić bezpieczne przeprowadzenie transakcji, co bezpośrednio wpływa na sprzedaż i reputację firmy. Aby uniknąć wymienionych wyżej problemów, zaleca się regularne monitorowanie i odnawianie certyfikatów SSL, a także sprawdzanie, czy są one prawidłowo skonfigurowane i zgodne z obecnymi standardami bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? – HitMe Blog Hosting Nie masz na to czasu? Spokojnie, w ramach współpracy zrobimy to za Ciebie! Oferujemy usługę monitoringu SSL, którą możesz nabyć wraz z naszym najszybszym hostingiem VPS!

Na czym polega monitoring SSL?

Monitoring SSL polega na systematycznym sprawdzaniu i analizowaniu certyfikatów SSL używanych na stronach internetowych, aby upewnić się, że są one aktualne, bezpieczne i prawidłowo skonfigurowane. Przedmiotem tej kontroli jest także weryfikacja, czy transmisja danych między użytkownikiem a stroną jest właściwie szyfrowana. Cyklicznie prowadzony monitoring SSL pomaga w wykrywaniu i naprawianiu błędów w działaniu omawianych zabezpieczeń, zanim wpłyną one negatywnie na wizerunek Twojej firmy i spadek zaufania użytkowników w stosunku do Twojej witryny. Dzięki współpracy z doradcami HitMe masz wszystko pod kontrolą. Podsumowując, zalety korzystania z monitoringu SSL to:

 • terminowe odnawianie certyfikatów SSL i brak przerw w działaniu zabezpieczeń strony,
 • wykrywanie i naprawa wszelkich błędów konfiguracyjnych, co gwarantuje nieustanną ochronę danych użytkowników,
 • wzrost zaufania Internautów do Twojej witryny,
 • skuteczna ochrona przed atakami hakerskimi,
 • lepsza pozycja w rankingu wyszukiwarek internetowych,
 • natychmiastowe powiadomienie o zaistniałych problemach z bezpieczeństwem strony,
 • kompleksowe wsparcie techniczne.

Czy warto? Oczywiście, że warto. Już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami i wybierz hosting, który oferuje WIĘCEJ!

Włącz monitoring SSL

Zamów najszybszy Hosting Dedykowany z dyskami NVMe, dedykowanym administratorem oraz monitoringiem SSL w cenie.

Włącz

Jeśli jesteś administratorem lub developerem i chcesz samodzielnie monitorować certyfikaty i strony swoich Klientów, możesz zamówić serwer VPS bez administracji i wykorzystać Instalacja uptime-kuma (monitoring stron).

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/feed/ 0
Rodzaje certyfikatów SSL https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/#disqus_thread Thu, 18 May 2023 07:15:34 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2766 Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona […]

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona transferu danych między przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego stroną www. Można powiedzieć, że certyfikat SSL to swojego rodzaju gwarancja poufności danych, która przekłada się na wzrost zaufania internautów do danej witryny. Wdrożenie wspomnianego wyżej protokołu jest konieczne, jeśli chcesz, by osoby korzystające z Twojego sklepu internetowego lub odwiedzające np. Twojego bloga, czuły się bezpiecznie i były objęte mocą szyfrowania danych. Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne na rynku? Czym kierować się przy ich zakupie? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak już wyjaśniliśmy we wstępie, certyfikaty SSL są używane w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji między serwerem a klientem poprzez szyfrowanie przesyłanych danych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które można podzielić na trzy główne kategorie:

 • certyfikaty domenowe (DV – Domain Validated) – DV to podstawowe certyfikaty SSL, które są stosunkowo łatwe i szybkie do uzyskania. Weryfikacja opiera się na potwierdzeniu kontroli nad domeną. DV oferuje niski poziom weryfikacji, ale jest wystarczający dla małych stron internetowych i blogów.
 • Certyfikaty organizacyjne (OV – Organization Validated) – OV oferuje wyższy poziom zaufania niż DV. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie i potwierdzenie prawdziwości danych organizacji, która jest właścicielem certyfikatu. To sprawia, że OV jest odpowiedni dla średnich przedsiębiorstw i stron internetowych, które przetwarzają poufne informacje.
 • Certyfikaty rozszerzonej weryfikacji (EV – Extended Validation) – EV to certyfikaty o najwyższym poziomie zaufania. Proces weryfikacji jest bardziej rygorystyczny i obejmuje dogłębne sprawdzenie danych organizacji oraz jej właściciela. Certyfikaty EV są zalecane dla dużych korporacji, instytucji finansowych oraz innych organizacji, które przetwarzają wrażliwe informacje.

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji Weryfikacja podmiotu. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Ponadto certyfikaty SSL można także klasyfikować ze względu na liczbę obsługiwanych domen i wówczas możemy wyróżnić:

 • Single-Domain SSL, czyli certyfikat dla jednej domeny,
 • Multi-Domain SSL lub SAN – Subject Alternative Name, czyli certyfikat wielodomenowy,
 • Wildcard SSL, certyfikat wielodomenowy z dziką kartą, który pozwala na ochronę domeny głównej wraz z wszystkimi jej subdomenami.

Zobrazujmy to na przykładzie, załóżmy że posiadasz dwie domeny: mojafirma.pl oraz mojadomena.pl

rodzaje certyfikatow ssl
Przykład obrazujący typy certyfikatów względem przykładowych domen.

Stosowanie certyfikatów SSL niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela domeny oraz internautów. Ten pierwszy może liczyć np. na poprawę pozycji swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz na poprawę wizerunku swojego e-biznesu, co automatycznie przekłada się na wzrost zainteresowania produktami w sklepie internetowym. Z kolei użytkownicy mają zapewnioną prywatność i wyższy komfort korzystania z sieci.

Co jeszcze zyskujesz? Przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Ile kosztują różne typy certyfikatów?

Certyfikaty SSL różnią się ceną w zależności od rodzaju protokołu i dostawcy. DV są zwykle najtańszymi certyfikatami, a EV są najdroższymi. W przypadku tych ostatnich nie ma co liczyć na darmowy dostęp do usługi. Zwykle jest ona opłacana na rok z góry, a jej koszt waha się od 100 do nawet 1000 zł w zależności od tego, na jakie SSL rodzaje certyfikatów się zdecydujesz. Z przyjemnością pomożemy Ci w dopasowaniu i wdrożeniu takiego protokołu na Twoją witrynę. Sprawdź naszą ofertę na hitme.pl, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało kieruj je do naszych specjalistów. Jako eksperci w branży sugerujemy, by aktywować certyfikat SSL na każdej stronie WWW, na której użytkownicy pozostawiają jakiekolwiek dane lub są zobowiązani do założenia konta.

Jest to tym bardziej konieczne, jeśli Twoja witryna umożliwia dokonywanie płatności on-line. A jak sprawdzić, czy strona, z której aktualnie korzystasz, stosuje certyfikat SSL? To bardzo proste. Taka witryna przy adresie URL będzie oznaczona symbolem zamkniętej kłódki. Kiedy na nią klikniesz, możesz sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wdrożonego protokołu.

domena zabezpieczona ssl
Przykład informowania przez przeglądarki o zabezpieczeniach strony (przeglądarka Edge).

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Wybór certyfikatu SSL powinien być uzależniony od potrzeb Twojej witryny, rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzisz w sieci, oraz poziomu zaufania i bezpieczeństwa, który chcesz osiągnąć. Dość znaczącą rolę odgrywa tu również budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup takiego protokołu. A więc, który z omawianych protokołów sieciowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja strona www nie przetwarza żadnych wrażliwych danych, certyfikat domenowy zapewne będzie dla Ciebie wystarczający. Jeżeli prowadzisz e-sklep o średniej wielkości lub gdy przetwarzasz poufne informacje, sugerujemy zakup certyfikatu organizacyjnego. W przypadku dużych korporacji i instytucji finansowych wymagany jest certyfikat SSL o największym możliwym zasięgu ochrony danych, czyli certyfikat rozszerzonej weryfikacji. Jeśli chodzi o budżet, to możesz skorzystać z darmowego lub płatnego certyfikatu SSL. Sugerujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ bezpłatne certyfikaty często pozbawione są gwarancji na wypadek złamania szyfru certyfikatu. Trudniej wówczas o wypłatę należnego odszkodowania. Tutaj trzeba podkreślić, że wśród darmowych protokołów królują głównie certyfikaty SSL typu DV, a więc te o małej mocy szyfrowania danych. Do darmowych certyfikatów SSL należy np. Let’s Encrypt.

Sprawdź swoją wiedzę!
Co oznacza skrót SSL?
Który protokół jest powszechnie stosowany do szyfrowania transmisji danych przez certyfikaty SSL?
Co zawiera certyfikat SSL?
Jaki jest główny cel stosowania certyfikatów SSL na stronach internetowych?
Jakie są dwa główne rodzaje certyfikatów SSL?
Jakie są główne kroki w procesie uzyskiwania certyfikatu SSL?
Co to jest certyfikat EV SSL?
Jaka jest podstawowa różnica między certyfikatami DV SSL a OV SSL

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/feed/ 0
Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/#disqus_thread Mon, 13 Feb 2023 10:47:52 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2613 Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie […]

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie spotkać mogą w internecie. Także przeglądarki internetowe czy wyszukiwarki (jak Google) kładą duży nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dlatego certyfikaty SSL, używane kiedyś przez banki i instytucje finansowe, są dziś już ogólnie przyjętym standardem w sieci. Czym jest taki certyfikat? Jak sprawdzić, czy dana strona go posiada? I co zrobić, gdy SSL dla Twojej witryny wygaśnie?

Czym jest certyfikat SSL?

Wpisując adres strony internetowej do wyszukiwarki, należy go poprzedzić jednym z dwóch skrótów: http:// lub https://. Oznaczają one protokoły, zgodnie z którymi obsługiwana jest dana strona. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykano się pierwszy z wymienionych protokołów. Dziś jednak niepozorna literka „s” ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w sieci. Oznacza ona weryfikację certyfikatu SSL. Gdy przebiegnie ona pozytywnie, strona uważana jest za bezpieczną, a dane przesyłane na serwer i odbierane poprzez taką witrynę są zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby trzecie, czytaj – szyfrowane.

Certyfikat posiada określoną datę ważności. Po tym okresie wygasa, a strona nie może być uruchamiana poprzez protokół https:// aż do ponownego potwierdzenia danych właściciela portalu. Odnowienie certyfikatu SSL może jednak nastąpić przed upłynięciem tego terminu, aby witryna cały czas widniała jako bezpieczne miejsce dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL?

Pierwszą przesłanką, świadczącą o istnieniu certyfikatu SSL dla danej strony, jest wyświetlany adres internetowy. Nawet po ręcznym wpisaniu ścieżki zaczynającej się od http://, adres ulegnie zmianie, a w protokole pojawi się dodatkowa litera „s„, czyli https:// oznaczająca bezpieczne połączenie. Przeglądarka wyświetli nam wtedy również ikonkę w postaci zamkniętej kłódki. Lecz to dzięki wrażliwości pod względem protokołu możemy obserwować linki w pasku statusu przeglądarki lub w wiadomościach e-mail.

jak sprawdzic strona certyfikat ssl
Przeglądarka Edge. Informacje o używanym protokole.

Jeśli chcesz zweryfikować poufność danych przesyłanych danych, warto poszukać ikony zamkniętej kłódeczki w pobliżu adresu strony. Oznacza ona aktywny certyfikat SSL.

Odpowiednią informację dostarczy nam także Google lub wyszukiwarka. Przy wejściu na niezabezpieczoną stronę internetową, pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. Otwarcie samej strony będzie możliwe po dodaniu odpowiednich wyjątków bezpieczeństwa. Dzieje się tak w szczególności na stronach, na których certyfikat SSL wygasł.

img certyfikat ssl ostrzezenie blad 1
Przeglądarka Opera. Ostrzeżenie przed wejściem na stronę.

Jeśli taki ekran pojawia się przy wejściu na Twoją witrynę to przeczytaj także Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? – HitMe Blog Hosting.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Zieloną kłódeczkę obok adresu możesz w każdej chwili rozwinąć poprzez jedno kliknięcie. W ten sposób wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa strony. Skorzystaj z tego, jak chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL lub właściciela strony. Uzyskasz również dane firmy, która taki certyfikat wystawiła i poświadcza o poufności przesyłanych danych.

img certyfikat ssl informacje opera
Szczegóły certyfikatu SSL. Przeglądarka Opera.

Dokładna weryfikacja bezpieczeństwa strony jest ważna w przypadku korzystania z bankowości oraz witryn, na których podajesz dane wrażliwe. Sprawdź dokładnie, czy adres nie zawiera błędów, a właścicielem jest Twój bank. W ten sposób łatwo wykryjesz próbę podszywania się oszustów pod inną stronę internetową.

certyfikat ssl okres ważności
Informacja o okresie ważności certyfikatu SSL z przeglądarki Opera.

Do kiedy ważny certyfikat SSL – użyj naszego testera.

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy Tester certyfikatów SSL, który testuje ważność oraz poprawność zainstalowanego certyfikatu SSL w Twojej witrynie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przetestować certyfikat SSL w swojej witrynie przeczytaj więcej w artykule pomocy Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Co zrobić, gdy certyfikat SSL wygasł?

Firma nadająca certyfikat SSL określa jego ważność. Przy uruchamianiu strony internetowej, termin wygaśnięcia porównywany jest z datą i czasem zapisanymi w systemie. W przypadku wygaśnięcia certyfikatu przeglądarka wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpiecznej witrynie, blokując możliwość łatwego uruchomienia danego serwisu. Z pewnością nie będzie to dobra wizytówka dla Twojej firmy.

Co zrobić, gdy Twój płatny certyfikat SSL wygasł, a strona jest niedostępna? Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Wystarczy skontaktować się z wydawcą certyfikatu. Jeśli jesteś naszym klientem, skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub zaloguj się na swoim koncie, by przedłużyć ważność certyfikatu SSL. Najczęściej wystarczy ponownie wykupić usługę, a po zaksięgowaniu środków i potwierdzeniu Twoich danych, zostanie wystawiony nowy, aktywny certyfikat.

Czy certyfikat SSL jest zawsze potrzebny?

Czy zawracanie sobie głowy certyfikatem SSL jest zawsze potrzebne? W niektórych przypadkach – nie — część stron nie posiada takiego certyfikatu. Jednak przesyłanie danych osobowych przez formularze umieszczone na takiej witrynie wiąże się z ryzykiem ich przechwycenia.

Weryfikacja certyfikatu SSL na stronach, gdzie użytkownik dokonuje zakupów i płatności, to dzisiaj podstawowy standard. Większość serwisów, na których użytkownik może założyć własne konto, także pracuje na protokole https://. W ten sposób wiarygodność portalu rośnie, a pozycja na listach wyszukiwarki Google jest wyższa.

Choć certyfikat SSL nie zawsze jest obowiązkowy, aktualne wymagania rynku promują bezpieczne strony internetowe, dbające o poufność danych wprowadzanych przez swoich użytkowników. Ale to nie koniec korzyści posiadania certyfikatu SSL, jest tego więcej, przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/feed/ 0
Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/ https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/#disqus_thread Wed, 25 Jan 2023 07:02:11 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=poradnik&p=2538 Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, […]

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, klienci mogą stracić zaufanie do witryny i ją opuścić. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan swojego portalu i błyskawicznie reagować na pojawiające się problemy. Jakie błędy z certyfikatem SSL zdarzają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić? Poniżej zamieściliśmy garść porad z tego zakresu.

Najczęściej występujące błędy certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych — instaluje się go w domenie, aby ewentualne przechwycenie wysyłanych informacji podczas komunikacji ze witrynąbyło bardzo trudne. Z drugiej strony, jeśli wystąpi problem z bezpiecznym połączeniem z serwerem, w przeglądarce wyświetli się błąd, uniemożliwiając dalsze przeglądanie witryny. Najczęściej występujące błędy to:

 • Połączenie nie jest prywatne. NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID lub ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Taki komunikat może wyświetlać się, w sytuacji gdy certyfikat został wydany dla innej domeny. Być może został w niewłaściwy sposób podpięty lub popełniono błąd przy wpisywaniu adresu w czasie uzyskiwania certyfikatu.
 • SSL Error: SELF_SIGNED_CERT_IN_CHAIN wskazuje że serwer odpowiada szyfrowaniem lecz certyfikat jest samo-podpisany, a co za tym idzie niezaufany przez przeglądarkę. Certyfikat samo-podpisany używano kiedyś domyślnie dla pewnych instancji, aby w ogóle umożliwić szyfrowanie. Jednak z perspektywy obecnych przeglądarek jest to jak drukowanie dowodu osobistego samemu sobie.
 • Twój zegar się spóźnia/śpieszy. NET::ERR_CERT_DATE_INVALID Ważność certyfikatu jest porównywana do czasu systemowego na komputerze, a także czasu podawanego przez internet. W przypadku znaczącej różnicy pojawi się taki komunikat. Najczęściej wymaga on zmiany daty lub godziny na samym urządzeniu końcowym.
 • ERR_SSL_WEAK_EPHEMERAL_DH_KEY Serwer ma zbyt słaby, tymczasowy klucz publiczny Diffiego-Hellmana. Wystąpienie tego błędu związane jest z zastosowaniem nieaktualnego klucza bezpieczeństwa.
 • ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH może zdarzać się na starszych przeglądarkach, wariacją tego błędu jest Error 113 (net::err_ssl_version_or_cipher_mismatch): unknown error. W tym wypadku należy spróbować zainstalować certyfikat od zaufanego dostawcy.
 • Witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia, błąd sieci zwraca nieprawidłową odpowiedź. ERR_SSL_FALLBACK_BEYOND_MINIMUM_VERSION Jest to jeden z najbardziej ogólnych opisów błędów, wskazujący na brak jasnej przyczyny błędu. Może być związany z nieaktualną przeglądarką internetową. Spróbuj ją zaktualizować lub sprawdź na innej przeglądarce czy ten błąd się pojawia. W innym przypadku niezbędna będzie pomoc doświadczonego administratora, który sprawdzi błąd połączenia SSL i poprawi konfigurację certyfikatu.
 • SSL Mixed Content – błąd ten nie blokuje strony przed wyświetlaniem jednak mogą pojawić się trudności w funkcjonowaniu ponieważ przeglądarka blokuje zasoby strony serwowane poza protokołem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku SSL Mixed-content w WordPress

Dlaczego certyfikat SSL nie działa?

Najczęściej błąd połączenia SSL jest wynikiem błędnej konfiguracji certyfikatu. Jednak zdarzają się również inne przyczyny wyświetlania poszczególnych komunikatów, przykładowo może być to zła konfiguracja urządzenia końcowego, z którego korzysta użytkownik. Tak może się stać, jeśli np. ostatnio była zmieniana ręcznie data w komputerze na inną odległą.

Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy błąd występuje tylko na danym urządzeniu. Wykluczy to niepotrzebne przeglądanie całej konfiguracji certyfikatu, gdy problem zlokalizowany był zupełnie w innym miejscu.

Czy każda strona posiada certyfikat SSL?

Czasem występuje również błąd SSL z informacją, że połączenie nie jest bezpieczne. Dokładne wczytanie się w treść komunikatu wskaże, że aktualnie posiadany certyfikat po prostu wygasł. Jego data ważności upłynęła kilka dni temu, a właściciel nie zakupił nowego certyfikatu SSL. Nie każda strona jednak musi w ogóle posiadać zainstalowany certyfikat SSL ale może posiadać aktywną komunikację po https:// np. z użyciem certyfikatu samo-podpisanego lub certyfikatu serwera głównego, który nie odpowiada obecnej domenie. Jak naprawić zatem stronę, aby nie wyświetlał się żaden komunikat? Należy zakupić nowy certyfikat i wgrać go na miejsce poprzedniego lub przejść na niezabezpieczony szyfrowaniem protokół http:// .

Jak diagnozować problemy z certyfikatem SSL?

Przeglądarka internetowa potrafi wyświetlić ostrzeżenie oraz typ błędu. Jednak to zbyt mało aby dowiedzieć się jaka jest natura problemu z certyfikatem SSL. W celu zdiagnozowania problemu użyj popularnych narzędzi on-line do testowania zainstalowanego certyfikatu w domenie takich jak np. SSL Checker (sslshopper.com). Natomiast dla naszych Klientów przygotowaliśmy dedykowane narzędzie, które sprawdzi poprawność instalacji certyfikatu w domenie.

Na naszej oficjalnej stronie Tester certyfikatu SSL znajdziesz narzędzie on-line, dzięki któremu przetestujesz certyfikat SSL.

img tester certyfikatu ssl hitme pl
Oficjalna strona hitme.pl. Narzędzie do testowania certyfikatu SSL.

Więcej informacji o działaniu testera SSL znajdziesz na naszej WIKI w artykule pomocy: Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL?

Jak naprawić błąd SSL w przeglądarce?

Co jednak zrobić, gdy na wszystkich urządzeniach występuje niezrozumiały błąd SSL? Jak naprawić taką usterkę? Najczęściej będzie potrzebna pomoc administratora strony, czyli osoby, która zajmuje się technicznymi kwestiami portalu. Już sam kod błędu może wystarczyć specjaliście do określenia dokładnego źródła problemu. Natomiast znajomość konfiguracji certyfikatu da odpowiedź na pytanie, jak naprawić błąd SSL w Chrome, Firefox lub dowolnej innej przeglądarce.

Jeśli natomiast problem występuje po stronie użytkownika, będzie on występował prawdopodobnie na wszystkich stronach obsługiwanych przez protokół https://. Może on wynikać z błędnych ustawień bezpieczeństwa przeglądarki, efektem wgranego niedawno rozszerzenia, braku współpracy przeglądarki i antywirusa, a nawet sygnałem, że w systemie może znajdować się wirus. Konieczne może się okazać zaniesienie komputera do serwisu.

Błąd połączenia SSL na urządzeniach z Androidem — jak naprawić?

Na telefonach komórkowych także obsługiwane są strony zgodne z protokołem https://. Także w tym przypadku może wystąpić błąd SSL. Android nie obsługuje już prawdziwych certyfikatów SSL 3.0, które zostały na telefonach stopniowo wycofane. Zamiast tego korzysta z certyfikatów TLS, który działa na bardzo podobnych zasadach.

Jak naprawić brak połączenia SSL na telefonie? Jest na to kilka rozwiązań:

 • Poprawienie daty i godziny w smartfonie. Podobnie jak na komputerach, także w tym przypadku niewłaściwa godzina może powodować, że dobry certyfikat wyświetlany jest jako przeterminowany. Dlatego przeglądarka sprawdza datę z tą  dostępną przez internet i może wyświetlić błąd. Wystarczy jednak wrócić do ustawień „automatyczna data i godzina„.
 • Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki oraz historii pobierania również często pomaga w wyeliminowaniu problemu.
 • Czasem konieczna będzie zmiana WiFi na inną sieć.
 • Problem może wiązać się z działaniem antywirusa. Wyłącz go na chwilę, by potwierdzić tę informację. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przeglądanie internetu bez włączonego zabezpieczenia przed wirusami może być niebezpieczne.
 • Przywróć ustawienia fabryczne. Jest to  ostateczny krok pozwalający na przywrócenie połączeń SSL.

Zanim podejmiesz się prób naprawy telefonu, warto zweryfikować, czy inne strony działają z protokołem https://. Być może problem zlokalizowany jest wyłącznie po stronie konkretnej witryny.

Błąd SSL, a bezpieczeństwo strony

Wyświetlenie się błędu SSL oznacza, że strona nie zapewnia poufności przesyłanych przez Twoją przeglądarkę danych do serwera. Dlatego też korzystanie z tej strony może być dla Ciebie niebezpieczne. Większość przeglądarek i urządzeń mobilnych blokuje dostęp do takiej witryny. Dla właściciela są to ogromne straty. Z tego powodu warto na bieżąco sprawdzać, czy strona działa prawidłowo, a z certyfikatem SSL nie ma żadnych problemów.

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/feed/ 0
Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/ https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/#disqus_thread Wed, 12 May 2021 05:21:52 +0000 http://blog.hitme.pl/?p=1609 Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 […]

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 r. upływa termin ważności ich starszego, ciągle używanego certyfikatu głównego DST Root CA X3.

Certyfikat DST Root CA X3 jest dołączany krzyżowo (ang. chain certificate) do głównego certyfikatu ISRG Root X1, głównie ze względu na wsparcie dla starszych urządzeń (np. telefonów), które nie otrzymują już wsparcia/aktualizacji i nie jest możliwe zaktualizowania polityki oprogramowania. Lecz właśnie ten dołączany certyfikat DST Root CA X3 już niedługo ulegnie przedawnieniu.

Jeśli udostępniasz API lub musisz obsługujesz urządzenia IoT problem wygaśnięcia DST Root CA X3 może dotyczyć Twojego oprogramowania oraz Twoich klientów.

Jak pisze Let’s Encrypt:

Kiedy zaczęliśmy, ten starszy certyfikat główny (DST Root CA X3) pomógł nam ruszyć z miejsca i uzyskać zaufanie niemal każdego urządzenia. Nowszy certyfikat główny (ISRG Root X1) jest teraz również powszechnie zaufany – ale niektóre starsze urządzenia nigdy mu nie zaufają, ponieważ nie otrzymują aktualizacji oprogramowania (na przykład iPhone 4 lub HTC Dream).

Pod tym adresem znajdziecie listę platform z podziałem na te, które w pełni obsługują ISRG Root X1 oraz DST Root CA X3 oraz listę niekompatybilności. Może się ona przydać developerom aplikacji mobilnych na iOS.

Co to jest „CA” w certyfikacie SSL?

W kryptografii (CA) oznacza urząd certyfikacji (ang. Certificate Authority) czyli zaufany organ, który finalnie wydaje i podpisuje cyfrowe certyfikaty SSL, które weryfikują witryny internetowe lub aplikacje, abyś wiedział, z kim twoje urządzenie komunikuje się online. Wykorzystywana jest budowa w strukturze łańcucha – tzw. certificate chain, gdzie łańcuch SSL rozpoczyna właśnie Root CA, poprzez certyfikat lub certyfikaty pośrednie (intermidiate CA), a na końcu zawsze znajduje się certyfikat SSL wydawany dla końcowego odbiorcy czyli np. domeny, z którą łączy się aplikacja.

CA od lets encrypt wygasa

Użytkownicy Androida mogą spać spokojnie?

Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy platforma może weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, jest to, czy ta platforma ufa certyfikatowi nowszemu czyli ISRG Root X1 firmy ISRG. Niektóre platformy mogą weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, nawet jeśli certyfikaty nie zawierają ISRG Root X1, ponieważ dalej ufają certyfikatowi „DST Root CA X3” wystawionemu przez IdenTrust. Wraz z końcem września 2021 r. tylko te platformy, które ufają ISRG Root X1, będą nadal weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt (za wyjątkiem Androida). Jak to?

Otóż: starsze urządzenia z Androidem, które nie ufają ISRG Root X1, dzięki specjalnemu znakowi krzyżowemu z DST Root CA X3, który obowiązuje po wygaśnięciu tego certyfikatu będą nadal współpracować z Let’s Encrypt. Prawie zabawne, bo ten wyjątek działa tylko w przypadku Androida.

Co muszę zrobić jeśli certyfikat wygaśnie?

Jeśli posiadasz zwykłą stronę WWW lub sklep, nie musisz robić nic. Natomiast jeśli udostępniasz API lub jako developer musisz obsługiwać urządzenia IoT, musisz upewnić się, że spełnione są dwa warunki:

 1. wszyscy klienci twojego API muszą ufać ISRG Root X1 (nie tylko DST Root CA X3) oraz
 2. jeśli klienci twojego API używają OpenSSL, muszą używać OpenSSL w wersji przynajmniej 1.1.0 lub w wersji nowszej. Ponieważ OpenSSL 1.0.x posiada wbudowane dziwactwo w weryfikacji certyfikatu. Co przekłada się na fakt, iż ​​nawet urządzenia, które ufają ISRG Root X1, poniosą porażkę weryfikacji, gdy otrzymają domyślnie zalecany przez Let’s Encrypt łańcuch certyfikatów zgodny z systemem Android.

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/feed/ 0
" />
Jak korzystanie z Litespeed Cache na hostingu wpływa na SEO bloga?
Archiwa: ssl - HitMe Blog Hosting Fri, 19 Apr 2024 09:43:33 +0000 pl-PL hourly 1 Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/ https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/#disqus_thread Tue, 05 Mar 2024 12:18:16 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3382 Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 […]

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 we wspomnianej wyżej branży, wynika, że blisko 80% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% użytkowników korzysta z polskich platform zakupowych, a 30% – z zagranicznych. Dla właścicieli sklepów online oznacza to duże możliwości rozwoju i pewne zyski, ale tylko pod warunkiem, że internauci obdarzą ich sklep zaufaniem. Co decyduje o tym, że Twój e-sklep jest wiarygodny w oczach klientów? Jak wyszukiwarki kwalifikują platformy zakupowe, które nie spełniają wymogów HTTPS? Czy certyfikat SSL w sklepie internetowym to konieczność, czy opcja? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest szyfrowanie HTTPS?

Szyfrowanie HTTPS to technologia zabezpieczająca wymianę danych między przeglądarką internetową a stroną internetową. Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie informacje przesyłane między tymi dwoma witrynami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Skrót HTTPS oznacza „Hypertext Transfer Protocol Secure” i jest to unowocześniona i lepiej zabezpieczona wersja protokołu HTTP, używanego do przesyłania danych w Internecie.

domena zabezpieczona ssl

Główną różnicą między tymi protokołami jest dodanie warstwy szyfrowania, dzięki czemu wszelkie dane, takie jak hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach, są kodowane w taki sposób, że mogą być odczytane tylko przez uprawnionego odbiorcę. Zastosowanie szyfrowania HTTPS jest widoczne w pasku adresu przeglądarki jako ikona kłódki oraz przedrostek https:// przed adresem strony, co informuje użytkowników, że ich połączenie jest bezpieczne i chronione przed osobami, które mogłyby wykorzystać przekazywane dane do własnych celów. Jak dostosować swój sklep internetowy do standardu HTTPS? Poprzez zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL. Sklep internetowy, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

tani certyfikat ssl dla sklepu

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to taki Strażnik Teksasu Twojego e-sklepu. Dba o bezpieczeństwo Twoich klientów poprzez szyfrowanie wszystkich informacji, które użytkownicy udostępniają, by zrealizować zamówienie online. Zwykle są to dane, które, jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy wykonywania nieautoryzowanych transakcji, narażając tym samym Twoich klientów na poważne szkody osobiste i finansowe, a Twój e-sklep – na utratę wiarygodności i zaufania w oczach kupujących. Tego typu straty wizerunkowe niemal natychmiast przekładają się na spadek zainteresowania ofertą niezabezpieczonego sklepu internetowego, a co za tym idzie – na spadek dochodów. Jaki z tego wniosek? Certyfikat SSL to konieczność dla firm działających w sektorze e-commerce.

SSL a sklep internetowy. Jaki certyfikat wybrać?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Najprostsze z nich są certyfikaty Domain Validation (DV), które weryfikują, czy osoba instalująca certyfikat jest właścicielem danej domeny. Są szybkie do uzyskania i często wybierane przez małe strony czy blogi. Trochę bardziej zaawansowane są certyfikaty Organization Validation (OV), które oprócz potwierdzenia własności domeny, sprawdzają także istnienie i legalność podmiotu stojącego za daną witryną. Dają one użytkownikom większą pewność, że strona www należy do realnej, legalnie działającej firmy.

Dla sklepów internetowych polecane są certyfikaty Extended Validation (EV). Gwarantują one wysoki poziom zabezpieczeń, czego potwierdzeniem jest zielony pasek adresu w przeglądarce z nazwą firmy, co świadczy o tym, że dana witryna jest godna zaufania i dobrze chroniona. Należy podkreślić, że certyfikat EV jest płatny, a jego cena może różnić się w zależności od dostawcy usługi, zakresu ochrony i okresu współpracy. Jeśli szukasz dobrego certyfikatu SSL dla swojego e-sklepu, koniecznie sprawdź ofertę HitMe. Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości usług hostingowych oraz sprzedaży certyfikatów SSL dla różnych rodzajów witryn.

Dla branży e-commerce mamy dwie świetne opcje – True Business ID with EV i Thawte Web Server EV. Gwarantujemy szybki proces aktywacji usługi, konkurencyjne ceny i fachowe wsparcie techniczne. Jeśli nadal nie wiesz jaki certyfikat wybrać dla siebie przeczytaj nasz poradnik Rodzaje certyfikatów SSL – HitMe Blog Hosting

Certyfikat SSL w sklepie online. Jakie korzyści wiążą się z jego zakupem?

Wiesz już, że zakup certyfikatu SSL dla sklepu internetowego to nie opcja, a wymóg, jeśli chcesz, by Twój biznes był postrzegany jako rzetelny, wiarygodny i szanujący potrzeby Klientów. Podsumujmy sobie teraz wszystkie korzyści, które wynikają z posiadania certyfikatu SSL w e-sklepie:

Zalety
 • poprawa bezpieczeństwa Klientów,
 • większa ochrona przed atakami phishingowymi,
 • wzrost zaufania Klientów do Twojej witryny,
 • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych (przeglądarki „karzą” e-sklepy bez certyfikatu SSL niższą pozycją w wynikach wyszukiwania),
 • wzrost sprzedaży (bezpieczeństwo transakcji zachęca do zakupów),
 • możliwość budowania marki osobistej na bazie pozytywnych doświadczeń zakupowych Klientów.
Wady
 • darmowe certyfikaty mają krótki okres ważności,
 • darmowe certyfikaty nie oferują gwarancji pieniężnych.

Inwestycja w certyfikat SSL dla sklepu internetowego jest zatem nie tylko kwestią solidnego zabezpieczenia witryny, ale również ważnym elementem budowania zaufania klientów oraz wspierania procesu sprzedaży.

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/feed/ 0
Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/ https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/#disqus_thread Tue, 16 Jan 2024 09:34:54 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3322 Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których […]

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których dokonuje się transakcji finansowych lub udostępnia różnym podmiotom wrażliwe informacje. Internauci coraz częściej zwracają uwagę na jakość zabezpieczenia witryn, które odwiedzają i trudno się temu dziwić, mając na uwadze mnogość oszustw internetowych i nadużyć związanych z nieprawidłowym przetwarzaniem danych. Zależy Ci na tym, by Twoja strona www była bezpieczna i przyjazna dla użytkowników? Zainwestuj w profesjonalny monitoring SSL! Jakie korzyści oferuje tego rodzaju usługa? Zaraz wyjaśnimy!

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy dokument, który zapewnia bezpieczeństwo połączeń internetowych. Można go porównać do elektronicznej legitymacji, która potwierdza tożsamość strony internetowej, a także szyfruje przesyłane dane, co zabezpiecza je przed dostępem osób trzecich.

Wyobraź sobie, że każda informacja przesyłana przez internet jest jak list. Jeśli dana witryna nie ma certyfikatu SSL, to tak jakby wspomniany wyżej list został wysłany w otwartej kopercie, którą każdy może otworzyć i zapoznać się z treścią korespondencji. Natomiast kiedy strona www posiada certyfikat SSL, dane wysyłane są w zamkniętej i solidnie zabezpieczonej kopercie, co uniemożliwia osobom niepowołanym podejrzenie jej zawartości.

jak sprawdzic waznosc ssl

Gdy wchodzisz na stronę zabezpieczoną SSL, przeglądarka sprawdza ważność certyfikatu SSL. Jeśli jest on prawidłowy, nawiązywane jest bezpieczne połączenie. W praktyce zobaczysz wtedy ikonę kłódki w pasku adresu przeglądarki i adres strony zaczynający się od „https://” zamiast „http://”.

Dzięki temu informacje, takie jak dane logowania, dane karty kredytowej czy dane osobowe, są bezpiecznie szyfrowane, a ryzyko ich przechwycenia przez osoby trzecie jest znacznie mniejsze niż w przypadku niezabezpieczonych witryn.

Certyfikat SSL – płatny czy darmowy?

Rynek oferuje zarówno płatne, jak i darmowe certyfikaty SSL. Pod względem technologicznym nie różnią się one niczym, natomiast tylko płatny SSL jest w stanie zagwarantować Ci ochronę domeny wraz ze wszystkimi subdomenami oraz gwarancje finansowe. Zakup takiego certyfikatu rekomendowany jest np. dla bankowości elektronicznej oraz dużych witryn firmowych, gdzie transparentność i wiarygodność administratora danych jest kluczowa dla użytkowników. Jeżeli zaś prowadzisz stronę internetową, która nie wymaga logowania lub podawania wrażliwych danych, w zupełności wystarczy Ci darmowy certyfikat SSL. Pamiętaj jednak, że takie zabezpieczenie przyznawane jest na krótki okres (np. na 3 miesiące), a więc musisz mieć na uwadze, by w porę je odnowić, jeśli nie zadziała opcja automatycznego odnawiania. Certyfikaty płatne przyznawane są rok lub dwa lata. Dowiedz się więcej w artykule Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Darmowy certyfikat może sprawić problemy

Za automatyczne odnawianie darmowych certyfikatów odpowiada skrypt certbot. Certbot, używany do zarządzania certyfikatami SSL od Let’s Encrypt, domyślnie próbuje odnowić certyfikaty, które mają mniej niż 30 dni do wygaśnięcia. Jednak może wystąpić sytuacja, w której z jakiegoś powodu certyfikat nie zostanie poprawnie odnowiony lub certbot poprawnie uruchomiony. Jeśli nie jesteś administratorem, możesz się dowiedzieć o tym dopiero obserwując skutki.

certbot ssl problem
Darmowy Certyfikat SSL nie został automatycznie odnowiony.

Co się stanie, gdy certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie źle skonfigurowany?

Jeśli certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie nieprawidłowo skonfigurowany, przeglądarka zablokuje użytkownikowi dostęp do strony i wyświetli ostrzeżenie, że dana witryna nie jest bezpieczna. Chyba nie musimy wspominać, jak negatywnie wpłynie to na wizerunek właściciela źle zabezpieczonej lub niezabezpieczonej strony internetowej. Spadek zaufania Internautów objawi się natychmiastowo w postaci malejącej liczby odwiedzin, a to nie jedyne konsekwencje, których należy się spodziewać.

wygasły certyfikat SSL
Wygasły certyfikat SSL. Użytkownicy ze strachu odpuszczają odwiedziny takiej strony.

Pamiętaj że witryny bez certyfikatu SSL są bardziej podatne na ataki typu „man-in-the-middle”, gdzie haker może przechwytywać i modyfikować dane przesyłane między użytkownikiem a witryną. Stwarza to duże ryzyko dla bezpieczeństwa danych i naraża właściciela na kary finansowe z tytułu braku ich skutecznej ochrony. Warto zaznaczyć, że brak certyfikatu SSL ma również negatywny wpływ na SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, premiują witryny zabezpieczone certyfikatami SSL, uznając je za bardziej wiarygodne. Strony z wygasłymi lub nieprawidłowymi certyfikatami mogą zostać obniżone w wynikach wyszukiwania, co źle wpłynie na ich widoczność.

W przypadku branży e-commerce, wygasły lub źle skonfigurowany certyfikat SSL, może uniemożliwić bezpieczne przeprowadzenie transakcji, co bezpośrednio wpływa na sprzedaż i reputację firmy. Aby uniknąć wymienionych wyżej problemów, zaleca się regularne monitorowanie i odnawianie certyfikatów SSL, a także sprawdzanie, czy są one prawidłowo skonfigurowane i zgodne z obecnymi standardami bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? – HitMe Blog Hosting Nie masz na to czasu? Spokojnie, w ramach współpracy zrobimy to za Ciebie! Oferujemy usługę monitoringu SSL, którą możesz nabyć wraz z naszym najszybszym hostingiem VPS!

Na czym polega monitoring SSL?

Monitoring SSL polega na systematycznym sprawdzaniu i analizowaniu certyfikatów SSL używanych na stronach internetowych, aby upewnić się, że są one aktualne, bezpieczne i prawidłowo skonfigurowane. Przedmiotem tej kontroli jest także weryfikacja, czy transmisja danych między użytkownikiem a stroną jest właściwie szyfrowana. Cyklicznie prowadzony monitoring SSL pomaga w wykrywaniu i naprawianiu błędów w działaniu omawianych zabezpieczeń, zanim wpłyną one negatywnie na wizerunek Twojej firmy i spadek zaufania użytkowników w stosunku do Twojej witryny. Dzięki współpracy z doradcami HitMe masz wszystko pod kontrolą. Podsumowując, zalety korzystania z monitoringu SSL to:

 • terminowe odnawianie certyfikatów SSL i brak przerw w działaniu zabezpieczeń strony,
 • wykrywanie i naprawa wszelkich błędów konfiguracyjnych, co gwarantuje nieustanną ochronę danych użytkowników,
 • wzrost zaufania Internautów do Twojej witryny,
 • skuteczna ochrona przed atakami hakerskimi,
 • lepsza pozycja w rankingu wyszukiwarek internetowych,
 • natychmiastowe powiadomienie o zaistniałych problemach z bezpieczeństwem strony,
 • kompleksowe wsparcie techniczne.

Czy warto? Oczywiście, że warto. Już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami i wybierz hosting, który oferuje WIĘCEJ!

Włącz monitoring SSL

Zamów najszybszy Hosting Dedykowany z dyskami NVMe, dedykowanym administratorem oraz monitoringiem SSL w cenie.

Włącz

Jeśli jesteś administratorem lub developerem i chcesz samodzielnie monitorować certyfikaty i strony swoich Klientów, możesz zamówić serwer VPS bez administracji i wykorzystać Instalacja uptime-kuma (monitoring stron).

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/feed/ 0
Rodzaje certyfikatów SSL https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/#disqus_thread Thu, 18 May 2023 07:15:34 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2766 Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona […]

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona transferu danych między przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego stroną www. Można powiedzieć, że certyfikat SSL to swojego rodzaju gwarancja poufności danych, która przekłada się na wzrost zaufania internautów do danej witryny. Wdrożenie wspomnianego wyżej protokołu jest konieczne, jeśli chcesz, by osoby korzystające z Twojego sklepu internetowego lub odwiedzające np. Twojego bloga, czuły się bezpiecznie i były objęte mocą szyfrowania danych. Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne na rynku? Czym kierować się przy ich zakupie? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak już wyjaśniliśmy we wstępie, certyfikaty SSL są używane w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji między serwerem a klientem poprzez szyfrowanie przesyłanych danych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które można podzielić na trzy główne kategorie:

 • certyfikaty domenowe (DV – Domain Validated) – DV to podstawowe certyfikaty SSL, które są stosunkowo łatwe i szybkie do uzyskania. Weryfikacja opiera się na potwierdzeniu kontroli nad domeną. DV oferuje niski poziom weryfikacji, ale jest wystarczający dla małych stron internetowych i blogów.
 • Certyfikaty organizacyjne (OV – Organization Validated) – OV oferuje wyższy poziom zaufania niż DV. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie i potwierdzenie prawdziwości danych organizacji, która jest właścicielem certyfikatu. To sprawia, że OV jest odpowiedni dla średnich przedsiębiorstw i stron internetowych, które przetwarzają poufne informacje.
 • Certyfikaty rozszerzonej weryfikacji (EV – Extended Validation) – EV to certyfikaty o najwyższym poziomie zaufania. Proces weryfikacji jest bardziej rygorystyczny i obejmuje dogłębne sprawdzenie danych organizacji oraz jej właściciela. Certyfikaty EV są zalecane dla dużych korporacji, instytucji finansowych oraz innych organizacji, które przetwarzają wrażliwe informacje.

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji Weryfikacja podmiotu. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Ponadto certyfikaty SSL można także klasyfikować ze względu na liczbę obsługiwanych domen i wówczas możemy wyróżnić:

 • Single-Domain SSL, czyli certyfikat dla jednej domeny,
 • Multi-Domain SSL lub SAN – Subject Alternative Name, czyli certyfikat wielodomenowy,
 • Wildcard SSL, certyfikat wielodomenowy z dziką kartą, który pozwala na ochronę domeny głównej wraz z wszystkimi jej subdomenami.

Zobrazujmy to na przykładzie, załóżmy że posiadasz dwie domeny: mojafirma.pl oraz mojadomena.pl

rodzaje certyfikatow ssl
Przykład obrazujący typy certyfikatów względem przykładowych domen.

Stosowanie certyfikatów SSL niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela domeny oraz internautów. Ten pierwszy może liczyć np. na poprawę pozycji swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz na poprawę wizerunku swojego e-biznesu, co automatycznie przekłada się na wzrost zainteresowania produktami w sklepie internetowym. Z kolei użytkownicy mają zapewnioną prywatność i wyższy komfort korzystania z sieci.

Co jeszcze zyskujesz? Przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Ile kosztują różne typy certyfikatów?

Certyfikaty SSL różnią się ceną w zależności od rodzaju protokołu i dostawcy. DV są zwykle najtańszymi certyfikatami, a EV są najdroższymi. W przypadku tych ostatnich nie ma co liczyć na darmowy dostęp do usługi. Zwykle jest ona opłacana na rok z góry, a jej koszt waha się od 100 do nawet 1000 zł w zależności od tego, na jakie SSL rodzaje certyfikatów się zdecydujesz. Z przyjemnością pomożemy Ci w dopasowaniu i wdrożeniu takiego protokołu na Twoją witrynę. Sprawdź naszą ofertę na hitme.pl, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało kieruj je do naszych specjalistów. Jako eksperci w branży sugerujemy, by aktywować certyfikat SSL na każdej stronie WWW, na której użytkownicy pozostawiają jakiekolwiek dane lub są zobowiązani do założenia konta.

Jest to tym bardziej konieczne, jeśli Twoja witryna umożliwia dokonywanie płatności on-line. A jak sprawdzić, czy strona, z której aktualnie korzystasz, stosuje certyfikat SSL? To bardzo proste. Taka witryna przy adresie URL będzie oznaczona symbolem zamkniętej kłódki. Kiedy na nią klikniesz, możesz sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wdrożonego protokołu.

domena zabezpieczona ssl
Przykład informowania przez przeglądarki o zabezpieczeniach strony (przeglądarka Edge).

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Wybór certyfikatu SSL powinien być uzależniony od potrzeb Twojej witryny, rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzisz w sieci, oraz poziomu zaufania i bezpieczeństwa, który chcesz osiągnąć. Dość znaczącą rolę odgrywa tu również budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup takiego protokołu. A więc, który z omawianych protokołów sieciowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja strona www nie przetwarza żadnych wrażliwych danych, certyfikat domenowy zapewne będzie dla Ciebie wystarczający. Jeżeli prowadzisz e-sklep o średniej wielkości lub gdy przetwarzasz poufne informacje, sugerujemy zakup certyfikatu organizacyjnego. W przypadku dużych korporacji i instytucji finansowych wymagany jest certyfikat SSL o największym możliwym zasięgu ochrony danych, czyli certyfikat rozszerzonej weryfikacji. Jeśli chodzi o budżet, to możesz skorzystać z darmowego lub płatnego certyfikatu SSL. Sugerujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ bezpłatne certyfikaty często pozbawione są gwarancji na wypadek złamania szyfru certyfikatu. Trudniej wówczas o wypłatę należnego odszkodowania. Tutaj trzeba podkreślić, że wśród darmowych protokołów królują głównie certyfikaty SSL typu DV, a więc te o małej mocy szyfrowania danych. Do darmowych certyfikatów SSL należy np. Let’s Encrypt.

Sprawdź swoją wiedzę!
Co oznacza skrót SSL?
Który protokół jest powszechnie stosowany do szyfrowania transmisji danych przez certyfikaty SSL?
Co zawiera certyfikat SSL?
Jaki jest główny cel stosowania certyfikatów SSL na stronach internetowych?
Jakie są dwa główne rodzaje certyfikatów SSL?
Jakie są główne kroki w procesie uzyskiwania certyfikatu SSL?
Co to jest certyfikat EV SSL?
Jaka jest podstawowa różnica między certyfikatami DV SSL a OV SSL

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/feed/ 0
Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/#disqus_thread Mon, 13 Feb 2023 10:47:52 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2613 Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie […]

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie spotkać mogą w internecie. Także przeglądarki internetowe czy wyszukiwarki (jak Google) kładą duży nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dlatego certyfikaty SSL, używane kiedyś przez banki i instytucje finansowe, są dziś już ogólnie przyjętym standardem w sieci. Czym jest taki certyfikat? Jak sprawdzić, czy dana strona go posiada? I co zrobić, gdy SSL dla Twojej witryny wygaśnie?

Czym jest certyfikat SSL?

Wpisując adres strony internetowej do wyszukiwarki, należy go poprzedzić jednym z dwóch skrótów: http:// lub https://. Oznaczają one protokoły, zgodnie z którymi obsługiwana jest dana strona. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykano się pierwszy z wymienionych protokołów. Dziś jednak niepozorna literka „s” ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w sieci. Oznacza ona weryfikację certyfikatu SSL. Gdy przebiegnie ona pozytywnie, strona uważana jest za bezpieczną, a dane przesyłane na serwer i odbierane poprzez taką witrynę są zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby trzecie, czytaj – szyfrowane.

Certyfikat posiada określoną datę ważności. Po tym okresie wygasa, a strona nie może być uruchamiana poprzez protokół https:// aż do ponownego potwierdzenia danych właściciela portalu. Odnowienie certyfikatu SSL może jednak nastąpić przed upłynięciem tego terminu, aby witryna cały czas widniała jako bezpieczne miejsce dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL?

Pierwszą przesłanką, świadczącą o istnieniu certyfikatu SSL dla danej strony, jest wyświetlany adres internetowy. Nawet po ręcznym wpisaniu ścieżki zaczynającej się od http://, adres ulegnie zmianie, a w protokole pojawi się dodatkowa litera „s„, czyli https:// oznaczająca bezpieczne połączenie. Przeglądarka wyświetli nam wtedy również ikonkę w postaci zamkniętej kłódki. Lecz to dzięki wrażliwości pod względem protokołu możemy obserwować linki w pasku statusu przeglądarki lub w wiadomościach e-mail.

jak sprawdzic strona certyfikat ssl
Przeglądarka Edge. Informacje o używanym protokole.

Jeśli chcesz zweryfikować poufność danych przesyłanych danych, warto poszukać ikony zamkniętej kłódeczki w pobliżu adresu strony. Oznacza ona aktywny certyfikat SSL.

Odpowiednią informację dostarczy nam także Google lub wyszukiwarka. Przy wejściu na niezabezpieczoną stronę internetową, pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. Otwarcie samej strony będzie możliwe po dodaniu odpowiednich wyjątków bezpieczeństwa. Dzieje się tak w szczególności na stronach, na których certyfikat SSL wygasł.

img certyfikat ssl ostrzezenie blad 1
Przeglądarka Opera. Ostrzeżenie przed wejściem na stronę.

Jeśli taki ekran pojawia się przy wejściu na Twoją witrynę to przeczytaj także Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? – HitMe Blog Hosting.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Zieloną kłódeczkę obok adresu możesz w każdej chwili rozwinąć poprzez jedno kliknięcie. W ten sposób wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa strony. Skorzystaj z tego, jak chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL lub właściciela strony. Uzyskasz również dane firmy, która taki certyfikat wystawiła i poświadcza o poufności przesyłanych danych.

img certyfikat ssl informacje opera
Szczegóły certyfikatu SSL. Przeglądarka Opera.

Dokładna weryfikacja bezpieczeństwa strony jest ważna w przypadku korzystania z bankowości oraz witryn, na których podajesz dane wrażliwe. Sprawdź dokładnie, czy adres nie zawiera błędów, a właścicielem jest Twój bank. W ten sposób łatwo wykryjesz próbę podszywania się oszustów pod inną stronę internetową.

certyfikat ssl okres ważności
Informacja o okresie ważności certyfikatu SSL z przeglądarki Opera.

Do kiedy ważny certyfikat SSL – użyj naszego testera.

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy Tester certyfikatów SSL, który testuje ważność oraz poprawność zainstalowanego certyfikatu SSL w Twojej witrynie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przetestować certyfikat SSL w swojej witrynie przeczytaj więcej w artykule pomocy Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Co zrobić, gdy certyfikat SSL wygasł?

Firma nadająca certyfikat SSL określa jego ważność. Przy uruchamianiu strony internetowej, termin wygaśnięcia porównywany jest z datą i czasem zapisanymi w systemie. W przypadku wygaśnięcia certyfikatu przeglądarka wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpiecznej witrynie, blokując możliwość łatwego uruchomienia danego serwisu. Z pewnością nie będzie to dobra wizytówka dla Twojej firmy.

Co zrobić, gdy Twój płatny certyfikat SSL wygasł, a strona jest niedostępna? Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Wystarczy skontaktować się z wydawcą certyfikatu. Jeśli jesteś naszym klientem, skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub zaloguj się na swoim koncie, by przedłużyć ważność certyfikatu SSL. Najczęściej wystarczy ponownie wykupić usługę, a po zaksięgowaniu środków i potwierdzeniu Twoich danych, zostanie wystawiony nowy, aktywny certyfikat.

Czy certyfikat SSL jest zawsze potrzebny?

Czy zawracanie sobie głowy certyfikatem SSL jest zawsze potrzebne? W niektórych przypadkach – nie — część stron nie posiada takiego certyfikatu. Jednak przesyłanie danych osobowych przez formularze umieszczone na takiej witrynie wiąże się z ryzykiem ich przechwycenia.

Weryfikacja certyfikatu SSL na stronach, gdzie użytkownik dokonuje zakupów i płatności, to dzisiaj podstawowy standard. Większość serwisów, na których użytkownik może założyć własne konto, także pracuje na protokole https://. W ten sposób wiarygodność portalu rośnie, a pozycja na listach wyszukiwarki Google jest wyższa.

Choć certyfikat SSL nie zawsze jest obowiązkowy, aktualne wymagania rynku promują bezpieczne strony internetowe, dbające o poufność danych wprowadzanych przez swoich użytkowników. Ale to nie koniec korzyści posiadania certyfikatu SSL, jest tego więcej, przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/feed/ 0
Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/ https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/#disqus_thread Wed, 25 Jan 2023 07:02:11 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=poradnik&p=2538 Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, […]

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, klienci mogą stracić zaufanie do witryny i ją opuścić. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan swojego portalu i błyskawicznie reagować na pojawiające się problemy. Jakie błędy z certyfikatem SSL zdarzają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić? Poniżej zamieściliśmy garść porad z tego zakresu.

Najczęściej występujące błędy certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych — instaluje się go w domenie, aby ewentualne przechwycenie wysyłanych informacji podczas komunikacji ze witrynąbyło bardzo trudne. Z drugiej strony, jeśli wystąpi problem z bezpiecznym połączeniem z serwerem, w przeglądarce wyświetli się błąd, uniemożliwiając dalsze przeglądanie witryny. Najczęściej występujące błędy to:

 • Połączenie nie jest prywatne. NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID lub ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Taki komunikat może wyświetlać się, w sytuacji gdy certyfikat został wydany dla innej domeny. Być może został w niewłaściwy sposób podpięty lub popełniono błąd przy wpisywaniu adresu w czasie uzyskiwania certyfikatu.
 • SSL Error: SELF_SIGNED_CERT_IN_CHAIN wskazuje że serwer odpowiada szyfrowaniem lecz certyfikat jest samo-podpisany, a co za tym idzie niezaufany przez przeglądarkę. Certyfikat samo-podpisany używano kiedyś domyślnie dla pewnych instancji, aby w ogóle umożliwić szyfrowanie. Jednak z perspektywy obecnych przeglądarek jest to jak drukowanie dowodu osobistego samemu sobie.
 • Twój zegar się spóźnia/śpieszy. NET::ERR_CERT_DATE_INVALID Ważność certyfikatu jest porównywana do czasu systemowego na komputerze, a także czasu podawanego przez internet. W przypadku znaczącej różnicy pojawi się taki komunikat. Najczęściej wymaga on zmiany daty lub godziny na samym urządzeniu końcowym.
 • ERR_SSL_WEAK_EPHEMERAL_DH_KEY Serwer ma zbyt słaby, tymczasowy klucz publiczny Diffiego-Hellmana. Wystąpienie tego błędu związane jest z zastosowaniem nieaktualnego klucza bezpieczeństwa.
 • ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH może zdarzać się na starszych przeglądarkach, wariacją tego błędu jest Error 113 (net::err_ssl_version_or_cipher_mismatch): unknown error. W tym wypadku należy spróbować zainstalować certyfikat od zaufanego dostawcy.
 • Witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia, błąd sieci zwraca nieprawidłową odpowiedź. ERR_SSL_FALLBACK_BEYOND_MINIMUM_VERSION Jest to jeden z najbardziej ogólnych opisów błędów, wskazujący na brak jasnej przyczyny błędu. Może być związany z nieaktualną przeglądarką internetową. Spróbuj ją zaktualizować lub sprawdź na innej przeglądarce czy ten błąd się pojawia. W innym przypadku niezbędna będzie pomoc doświadczonego administratora, który sprawdzi błąd połączenia SSL i poprawi konfigurację certyfikatu.
 • SSL Mixed Content – błąd ten nie blokuje strony przed wyświetlaniem jednak mogą pojawić się trudności w funkcjonowaniu ponieważ przeglądarka blokuje zasoby strony serwowane poza protokołem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku SSL Mixed-content w WordPress

Dlaczego certyfikat SSL nie działa?

Najczęściej błąd połączenia SSL jest wynikiem błędnej konfiguracji certyfikatu. Jednak zdarzają się również inne przyczyny wyświetlania poszczególnych komunikatów, przykładowo może być to zła konfiguracja urządzenia końcowego, z którego korzysta użytkownik. Tak może się stać, jeśli np. ostatnio była zmieniana ręcznie data w komputerze na inną odległą.

Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy błąd występuje tylko na danym urządzeniu. Wykluczy to niepotrzebne przeglądanie całej konfiguracji certyfikatu, gdy problem zlokalizowany był zupełnie w innym miejscu.

Czy każda strona posiada certyfikat SSL?

Czasem występuje również błąd SSL z informacją, że połączenie nie jest bezpieczne. Dokładne wczytanie się w treść komunikatu wskaże, że aktualnie posiadany certyfikat po prostu wygasł. Jego data ważności upłynęła kilka dni temu, a właściciel nie zakupił nowego certyfikatu SSL. Nie każda strona jednak musi w ogóle posiadać zainstalowany certyfikat SSL ale może posiadać aktywną komunikację po https:// np. z użyciem certyfikatu samo-podpisanego lub certyfikatu serwera głównego, który nie odpowiada obecnej domenie. Jak naprawić zatem stronę, aby nie wyświetlał się żaden komunikat? Należy zakupić nowy certyfikat i wgrać go na miejsce poprzedniego lub przejść na niezabezpieczony szyfrowaniem protokół http:// .

Jak diagnozować problemy z certyfikatem SSL?

Przeglądarka internetowa potrafi wyświetlić ostrzeżenie oraz typ błędu. Jednak to zbyt mało aby dowiedzieć się jaka jest natura problemu z certyfikatem SSL. W celu zdiagnozowania problemu użyj popularnych narzędzi on-line do testowania zainstalowanego certyfikatu w domenie takich jak np. SSL Checker (sslshopper.com). Natomiast dla naszych Klientów przygotowaliśmy dedykowane narzędzie, które sprawdzi poprawność instalacji certyfikatu w domenie.

Na naszej oficjalnej stronie Tester certyfikatu SSL znajdziesz narzędzie on-line, dzięki któremu przetestujesz certyfikat SSL.

img tester certyfikatu ssl hitme pl
Oficjalna strona hitme.pl. Narzędzie do testowania certyfikatu SSL.

Więcej informacji o działaniu testera SSL znajdziesz na naszej WIKI w artykule pomocy: Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL?

Jak naprawić błąd SSL w przeglądarce?

Co jednak zrobić, gdy na wszystkich urządzeniach występuje niezrozumiały błąd SSL? Jak naprawić taką usterkę? Najczęściej będzie potrzebna pomoc administratora strony, czyli osoby, która zajmuje się technicznymi kwestiami portalu. Już sam kod błędu może wystarczyć specjaliście do określenia dokładnego źródła problemu. Natomiast znajomość konfiguracji certyfikatu da odpowiedź na pytanie, jak naprawić błąd SSL w Chrome, Firefox lub dowolnej innej przeglądarce.

Jeśli natomiast problem występuje po stronie użytkownika, będzie on występował prawdopodobnie na wszystkich stronach obsługiwanych przez protokół https://. Może on wynikać z błędnych ustawień bezpieczeństwa przeglądarki, efektem wgranego niedawno rozszerzenia, braku współpracy przeglądarki i antywirusa, a nawet sygnałem, że w systemie może znajdować się wirus. Konieczne może się okazać zaniesienie komputera do serwisu.

Błąd połączenia SSL na urządzeniach z Androidem — jak naprawić?

Na telefonach komórkowych także obsługiwane są strony zgodne z protokołem https://. Także w tym przypadku może wystąpić błąd SSL. Android nie obsługuje już prawdziwych certyfikatów SSL 3.0, które zostały na telefonach stopniowo wycofane. Zamiast tego korzysta z certyfikatów TLS, który działa na bardzo podobnych zasadach.

Jak naprawić brak połączenia SSL na telefonie? Jest na to kilka rozwiązań:

 • Poprawienie daty i godziny w smartfonie. Podobnie jak na komputerach, także w tym przypadku niewłaściwa godzina może powodować, że dobry certyfikat wyświetlany jest jako przeterminowany. Dlatego przeglądarka sprawdza datę z tą  dostępną przez internet i może wyświetlić błąd. Wystarczy jednak wrócić do ustawień „automatyczna data i godzina„.
 • Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki oraz historii pobierania również często pomaga w wyeliminowaniu problemu.
 • Czasem konieczna będzie zmiana WiFi na inną sieć.
 • Problem może wiązać się z działaniem antywirusa. Wyłącz go na chwilę, by potwierdzić tę informację. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przeglądanie internetu bez włączonego zabezpieczenia przed wirusami może być niebezpieczne.
 • Przywróć ustawienia fabryczne. Jest to  ostateczny krok pozwalający na przywrócenie połączeń SSL.

Zanim podejmiesz się prób naprawy telefonu, warto zweryfikować, czy inne strony działają z protokołem https://. Być może problem zlokalizowany jest wyłącznie po stronie konkretnej witryny.

Błąd SSL, a bezpieczeństwo strony

Wyświetlenie się błędu SSL oznacza, że strona nie zapewnia poufności przesyłanych przez Twoją przeglądarkę danych do serwera. Dlatego też korzystanie z tej strony może być dla Ciebie niebezpieczne. Większość przeglądarek i urządzeń mobilnych blokuje dostęp do takiej witryny. Dla właściciela są to ogromne straty. Z tego powodu warto na bieżąco sprawdzać, czy strona działa prawidłowo, a z certyfikatem SSL nie ma żadnych problemów.

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/feed/ 0
Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/ https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/#disqus_thread Wed, 12 May 2021 05:21:52 +0000 http://blog.hitme.pl/?p=1609 Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 […]

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 r. upływa termin ważności ich starszego, ciągle używanego certyfikatu głównego DST Root CA X3.

Certyfikat DST Root CA X3 jest dołączany krzyżowo (ang. chain certificate) do głównego certyfikatu ISRG Root X1, głównie ze względu na wsparcie dla starszych urządzeń (np. telefonów), które nie otrzymują już wsparcia/aktualizacji i nie jest możliwe zaktualizowania polityki oprogramowania. Lecz właśnie ten dołączany certyfikat DST Root CA X3 już niedługo ulegnie przedawnieniu.

Jeśli udostępniasz API lub musisz obsługujesz urządzenia IoT problem wygaśnięcia DST Root CA X3 może dotyczyć Twojego oprogramowania oraz Twoich klientów.

Jak pisze Let’s Encrypt:

Kiedy zaczęliśmy, ten starszy certyfikat główny (DST Root CA X3) pomógł nam ruszyć z miejsca i uzyskać zaufanie niemal każdego urządzenia. Nowszy certyfikat główny (ISRG Root X1) jest teraz również powszechnie zaufany – ale niektóre starsze urządzenia nigdy mu nie zaufają, ponieważ nie otrzymują aktualizacji oprogramowania (na przykład iPhone 4 lub HTC Dream).

Pod tym adresem znajdziecie listę platform z podziałem na te, które w pełni obsługują ISRG Root X1 oraz DST Root CA X3 oraz listę niekompatybilności. Może się ona przydać developerom aplikacji mobilnych na iOS.

Co to jest „CA” w certyfikacie SSL?

W kryptografii (CA) oznacza urząd certyfikacji (ang. Certificate Authority) czyli zaufany organ, który finalnie wydaje i podpisuje cyfrowe certyfikaty SSL, które weryfikują witryny internetowe lub aplikacje, abyś wiedział, z kim twoje urządzenie komunikuje się online. Wykorzystywana jest budowa w strukturze łańcucha – tzw. certificate chain, gdzie łańcuch SSL rozpoczyna właśnie Root CA, poprzez certyfikat lub certyfikaty pośrednie (intermidiate CA), a na końcu zawsze znajduje się certyfikat SSL wydawany dla końcowego odbiorcy czyli np. domeny, z którą łączy się aplikacja.

CA od lets encrypt wygasa

Użytkownicy Androida mogą spać spokojnie?

Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy platforma może weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, jest to, czy ta platforma ufa certyfikatowi nowszemu czyli ISRG Root X1 firmy ISRG. Niektóre platformy mogą weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, nawet jeśli certyfikaty nie zawierają ISRG Root X1, ponieważ dalej ufają certyfikatowi „DST Root CA X3” wystawionemu przez IdenTrust. Wraz z końcem września 2021 r. tylko te platformy, które ufają ISRG Root X1, będą nadal weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt (za wyjątkiem Androida). Jak to?

Otóż: starsze urządzenia z Androidem, które nie ufają ISRG Root X1, dzięki specjalnemu znakowi krzyżowemu z DST Root CA X3, który obowiązuje po wygaśnięciu tego certyfikatu będą nadal współpracować z Let’s Encrypt. Prawie zabawne, bo ten wyjątek działa tylko w przypadku Androida.

Co muszę zrobić jeśli certyfikat wygaśnie?

Jeśli posiadasz zwykłą stronę WWW lub sklep, nie musisz robić nic. Natomiast jeśli udostępniasz API lub jako developer musisz obsługiwać urządzenia IoT, musisz upewnić się, że spełnione są dwa warunki:

 1. wszyscy klienci twojego API muszą ufać ISRG Root X1 (nie tylko DST Root CA X3) oraz
 2. jeśli klienci twojego API używają OpenSSL, muszą używać OpenSSL w wersji przynajmniej 1.1.0 lub w wersji nowszej. Ponieważ OpenSSL 1.0.x posiada wbudowane dziwactwo w weryfikacji certyfikatu. Co przekłada się na fakt, iż ​​nawet urządzenia, które ufają ISRG Root X1, poniosą porażkę weryfikacji, gdy otrzymają domyślnie zalecany przez Let’s Encrypt łańcuch certyfikatów zgodny z systemem Android.

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/feed/ 0
" />
Jakie korzyści przynosi wybór hostingu z nielimitowanym transferem danych dla rozwijającego się bloga?
Archiwa: ssl - HitMe Blog Hosting Fri, 19 Apr 2024 09:43:33 +0000 pl-PL hourly 1 Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/ https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/#disqus_thread Tue, 05 Mar 2024 12:18:16 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3382 Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 […]

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Rynek e-commerce w Polsce rośnie w siłę. Z raportu IAB Polska, który podsumował rok 2023 we wspomnianej wyżej branży, wynika, że blisko 80% internautów robi zakupy w sieci, przy czym 75% użytkowników korzysta z polskich platform zakupowych, a 30% – z zagranicznych. Dla właścicieli sklepów online oznacza to duże możliwości rozwoju i pewne zyski, ale tylko pod warunkiem, że internauci obdarzą ich sklep zaufaniem. Co decyduje o tym, że Twój e-sklep jest wiarygodny w oczach klientów? Jak wyszukiwarki kwalifikują platformy zakupowe, które nie spełniają wymogów HTTPS? Czy certyfikat SSL w sklepie internetowym to konieczność, czy opcja? Zaraz wyjaśnimy!

Co to jest szyfrowanie HTTPS?

Szyfrowanie HTTPS to technologia zabezpieczająca wymianę danych między przeglądarką internetową a stroną internetową. Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie informacje przesyłane między tymi dwoma witrynami są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Skrót HTTPS oznacza „Hypertext Transfer Protocol Secure” i jest to unowocześniona i lepiej zabezpieczona wersja protokołu HTTP, używanego do przesyłania danych w Internecie.

domena zabezpieczona ssl

Główną różnicą między tymi protokołami jest dodanie warstwy szyfrowania, dzięki czemu wszelkie dane, takie jak hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach, są kodowane w taki sposób, że mogą być odczytane tylko przez uprawnionego odbiorcę. Zastosowanie szyfrowania HTTPS jest widoczne w pasku adresu przeglądarki jako ikona kłódki oraz przedrostek https:// przed adresem strony, co informuje użytkowników, że ich połączenie jest bezpieczne i chronione przed osobami, które mogłyby wykorzystać przekazywane dane do własnych celów. Jak dostosować swój sklep internetowy do standardu HTTPS? Poprzez zakup certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL. Sklep internetowy, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów.

tani certyfikat ssl dla sklepu

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to taki Strażnik Teksasu Twojego e-sklepu. Dba o bezpieczeństwo Twoich klientów poprzez szyfrowanie wszystkich informacji, które użytkownicy udostępniają, by zrealizować zamówienie online. Zwykle są to dane, które, jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy wykonywania nieautoryzowanych transakcji, narażając tym samym Twoich klientów na poważne szkody osobiste i finansowe, a Twój e-sklep – na utratę wiarygodności i zaufania w oczach kupujących. Tego typu straty wizerunkowe niemal natychmiast przekładają się na spadek zainteresowania ofertą niezabezpieczonego sklepu internetowego, a co za tym idzie – na spadek dochodów. Jaki z tego wniosek? Certyfikat SSL to konieczność dla firm działających w sektorze e-commerce.

SSL a sklep internetowy. Jaki certyfikat wybrać?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje certyfikatów SSL. Najprostsze z nich są certyfikaty Domain Validation (DV), które weryfikują, czy osoba instalująca certyfikat jest właścicielem danej domeny. Są szybkie do uzyskania i często wybierane przez małe strony czy blogi. Trochę bardziej zaawansowane są certyfikaty Organization Validation (OV), które oprócz potwierdzenia własności domeny, sprawdzają także istnienie i legalność podmiotu stojącego za daną witryną. Dają one użytkownikom większą pewność, że strona www należy do realnej, legalnie działającej firmy.

Dla sklepów internetowych polecane są certyfikaty Extended Validation (EV). Gwarantują one wysoki poziom zabezpieczeń, czego potwierdzeniem jest zielony pasek adresu w przeglądarce z nazwą firmy, co świadczy o tym, że dana witryna jest godna zaufania i dobrze chroniona. Należy podkreślić, że certyfikat EV jest płatny, a jego cena może różnić się w zależności od dostawcy usługi, zakresu ochrony i okresu współpracy. Jeśli szukasz dobrego certyfikatu SSL dla swojego e-sklepu, koniecznie sprawdź ofertę HitMe. Specjalizujemy się w dostarczaniu wysokiej jakości usług hostingowych oraz sprzedaży certyfikatów SSL dla różnych rodzajów witryn.

Dla branży e-commerce mamy dwie świetne opcje – True Business ID with EV i Thawte Web Server EV. Gwarantujemy szybki proces aktywacji usługi, konkurencyjne ceny i fachowe wsparcie techniczne. Jeśli nadal nie wiesz jaki certyfikat wybrać dla siebie przeczytaj nasz poradnik Rodzaje certyfikatów SSL – HitMe Blog Hosting

Certyfikat SSL w sklepie online. Jakie korzyści wiążą się z jego zakupem?

Wiesz już, że zakup certyfikatu SSL dla sklepu internetowego to nie opcja, a wymóg, jeśli chcesz, by Twój biznes był postrzegany jako rzetelny, wiarygodny i szanujący potrzeby Klientów. Podsumujmy sobie teraz wszystkie korzyści, które wynikają z posiadania certyfikatu SSL w e-sklepie:

Zalety
 • poprawa bezpieczeństwa Klientów,
 • większa ochrona przed atakami phishingowymi,
 • wzrost zaufania Klientów do Twojej witryny,
 • lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych (przeglądarki „karzą” e-sklepy bez certyfikatu SSL niższą pozycją w wynikach wyszukiwania),
 • wzrost sprzedaży (bezpieczeństwo transakcji zachęca do zakupów),
 • możliwość budowania marki osobistej na bazie pozytywnych doświadczeń zakupowych Klientów.
Wady
 • darmowe certyfikaty mają krótki okres ważności,
 • darmowe certyfikaty nie oferują gwarancji pieniężnych.

Inwestycja w certyfikat SSL dla sklepu internetowego jest zatem nie tylko kwestią solidnego zabezpieczenia witryny, ale również ważnym elementem budowania zaufania klientów oraz wspierania procesu sprzedaży.

Artykuł Dlaczego certyfikat SSL jest koniecznością dla sklepów internetowych? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/dlaczego-certyfikat-ssl-dla-sklepow-internetowych/feed/ 0
Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/ https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/#disqus_thread Tue, 16 Jan 2024 09:34:54 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=3322 Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których […]

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikaty SSL są więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w Internecie, zwłaszcza na stronach, na których dokonuje się transakcji finansowych lub udostępnia różnym podmiotom wrażliwe informacje. Internauci coraz częściej zwracają uwagę na jakość zabezpieczenia witryn, które odwiedzają i trudno się temu dziwić, mając na uwadze mnogość oszustw internetowych i nadużyć związanych z nieprawidłowym przetwarzaniem danych. Zależy Ci na tym, by Twoja strona www była bezpieczna i przyjazna dla użytkowników? Zainwestuj w profesjonalny monitoring SSL! Jakie korzyści oferuje tego rodzaju usługa? Zaraz wyjaśnimy!

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to cyfrowy dokument, który zapewnia bezpieczeństwo połączeń internetowych. Można go porównać do elektronicznej legitymacji, która potwierdza tożsamość strony internetowej, a także szyfruje przesyłane dane, co zabezpiecza je przed dostępem osób trzecich.

Wyobraź sobie, że każda informacja przesyłana przez internet jest jak list. Jeśli dana witryna nie ma certyfikatu SSL, to tak jakby wspomniany wyżej list został wysłany w otwartej kopercie, którą każdy może otworzyć i zapoznać się z treścią korespondencji. Natomiast kiedy strona www posiada certyfikat SSL, dane wysyłane są w zamkniętej i solidnie zabezpieczonej kopercie, co uniemożliwia osobom niepowołanym podejrzenie jej zawartości.

jak sprawdzic waznosc ssl

Gdy wchodzisz na stronę zabezpieczoną SSL, przeglądarka sprawdza ważność certyfikatu SSL. Jeśli jest on prawidłowy, nawiązywane jest bezpieczne połączenie. W praktyce zobaczysz wtedy ikonę kłódki w pasku adresu przeglądarki i adres strony zaczynający się od „https://” zamiast „http://”.

Dzięki temu informacje, takie jak dane logowania, dane karty kredytowej czy dane osobowe, są bezpiecznie szyfrowane, a ryzyko ich przechwycenia przez osoby trzecie jest znacznie mniejsze niż w przypadku niezabezpieczonych witryn.

Certyfikat SSL – płatny czy darmowy?

Rynek oferuje zarówno płatne, jak i darmowe certyfikaty SSL. Pod względem technologicznym nie różnią się one niczym, natomiast tylko płatny SSL jest w stanie zagwarantować Ci ochronę domeny wraz ze wszystkimi subdomenami oraz gwarancje finansowe. Zakup takiego certyfikatu rekomendowany jest np. dla bankowości elektronicznej oraz dużych witryn firmowych, gdzie transparentność i wiarygodność administratora danych jest kluczowa dla użytkowników. Jeżeli zaś prowadzisz stronę internetową, która nie wymaga logowania lub podawania wrażliwych danych, w zupełności wystarczy Ci darmowy certyfikat SSL. Pamiętaj jednak, że takie zabezpieczenie przyznawane jest na krótki okres (np. na 3 miesiące), a więc musisz mieć na uwadze, by w porę je odnowić, jeśli nie zadziała opcja automatycznego odnawiania. Certyfikaty płatne przyznawane są rok lub dwa lata. Dowiedz się więcej w artykule Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Darmowy certyfikat może sprawić problemy

Za automatyczne odnawianie darmowych certyfikatów odpowiada skrypt certbot. Certbot, używany do zarządzania certyfikatami SSL od Let’s Encrypt, domyślnie próbuje odnowić certyfikaty, które mają mniej niż 30 dni do wygaśnięcia. Jednak może wystąpić sytuacja, w której z jakiegoś powodu certyfikat nie zostanie poprawnie odnowiony lub certbot poprawnie uruchomiony. Jeśli nie jesteś administratorem, możesz się dowiedzieć o tym dopiero obserwując skutki.

certbot ssl problem
Darmowy Certyfikat SSL nie został automatycznie odnowiony.

Co się stanie, gdy certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie źle skonfigurowany?

Jeśli certyfikat SSL wygaśnie lub zostanie nieprawidłowo skonfigurowany, przeglądarka zablokuje użytkownikowi dostęp do strony i wyświetli ostrzeżenie, że dana witryna nie jest bezpieczna. Chyba nie musimy wspominać, jak negatywnie wpłynie to na wizerunek właściciela źle zabezpieczonej lub niezabezpieczonej strony internetowej. Spadek zaufania Internautów objawi się natychmiastowo w postaci malejącej liczby odwiedzin, a to nie jedyne konsekwencje, których należy się spodziewać.

wygasły certyfikat SSL
Wygasły certyfikat SSL. Użytkownicy ze strachu odpuszczają odwiedziny takiej strony.

Pamiętaj że witryny bez certyfikatu SSL są bardziej podatne na ataki typu „man-in-the-middle”, gdzie haker może przechwytywać i modyfikować dane przesyłane między użytkownikiem a witryną. Stwarza to duże ryzyko dla bezpieczeństwa danych i naraża właściciela na kary finansowe z tytułu braku ich skutecznej ochrony. Warto zaznaczyć, że brak certyfikatu SSL ma również negatywny wpływ na SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, premiują witryny zabezpieczone certyfikatami SSL, uznając je za bardziej wiarygodne. Strony z wygasłymi lub nieprawidłowymi certyfikatami mogą zostać obniżone w wynikach wyszukiwania, co źle wpłynie na ich widoczność.

W przypadku branży e-commerce, wygasły lub źle skonfigurowany certyfikat SSL, może uniemożliwić bezpieczne przeprowadzenie transakcji, co bezpośrednio wpływa na sprzedaż i reputację firmy. Aby uniknąć wymienionych wyżej problemów, zaleca się regularne monitorowanie i odnawianie certyfikatów SSL, a także sprawdzanie, czy są one prawidłowo skonfigurowane i zgodne z obecnymi standardami bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? – HitMe Blog Hosting Nie masz na to czasu? Spokojnie, w ramach współpracy zrobimy to za Ciebie! Oferujemy usługę monitoringu SSL, którą możesz nabyć wraz z naszym najszybszym hostingiem VPS!

Na czym polega monitoring SSL?

Monitoring SSL polega na systematycznym sprawdzaniu i analizowaniu certyfikatów SSL używanych na stronach internetowych, aby upewnić się, że są one aktualne, bezpieczne i prawidłowo skonfigurowane. Przedmiotem tej kontroli jest także weryfikacja, czy transmisja danych między użytkownikiem a stroną jest właściwie szyfrowana. Cyklicznie prowadzony monitoring SSL pomaga w wykrywaniu i naprawianiu błędów w działaniu omawianych zabezpieczeń, zanim wpłyną one negatywnie na wizerunek Twojej firmy i spadek zaufania użytkowników w stosunku do Twojej witryny. Dzięki współpracy z doradcami HitMe masz wszystko pod kontrolą. Podsumowując, zalety korzystania z monitoringu SSL to:

 • terminowe odnawianie certyfikatów SSL i brak przerw w działaniu zabezpieczeń strony,
 • wykrywanie i naprawa wszelkich błędów konfiguracyjnych, co gwarantuje nieustanną ochronę danych użytkowników,
 • wzrost zaufania Internautów do Twojej witryny,
 • skuteczna ochrona przed atakami hakerskimi,
 • lepsza pozycja w rankingu wyszukiwarek internetowych,
 • natychmiastowe powiadomienie o zaistniałych problemach z bezpieczeństwem strony,
 • kompleksowe wsparcie techniczne.

Czy warto? Oczywiście, że warto. Już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami i wybierz hosting, który oferuje WIĘCEJ!

Włącz monitoring SSL

Zamów najszybszy Hosting Dedykowany z dyskami NVMe, dedykowanym administratorem oraz monitoringiem SSL w cenie.

Włącz

Jeśli jesteś administratorem lub developerem i chcesz samodzielnie monitorować certyfikaty i strony swoich Klientów, możesz zamówić serwer VPS bez administracji i wykorzystać Instalacja uptime-kuma (monitoring stron).

Artykuł Monitoring SSL – dlaczego warto go mieć? Kiedy mogę mieć problem? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/monitoring-ssl-dlaczego-warto-go-miec/feed/ 0
Rodzaje certyfikatów SSL https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/#disqus_thread Thu, 18 May 2023 07:15:34 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2766 Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona […]

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona transferu danych między przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego stroną www. Można powiedzieć, że certyfikat SSL to swojego rodzaju gwarancja poufności danych, która przekłada się na wzrost zaufania internautów do danej witryny. Wdrożenie wspomnianego wyżej protokołu jest konieczne, jeśli chcesz, by osoby korzystające z Twojego sklepu internetowego lub odwiedzające np. Twojego bloga, czuły się bezpiecznie i były objęte mocą szyfrowania danych. Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne na rynku? Czym kierować się przy ich zakupie? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak już wyjaśniliśmy we wstępie, certyfikaty SSL są używane w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji między serwerem a klientem poprzez szyfrowanie przesyłanych danych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które można podzielić na trzy główne kategorie:

 • certyfikaty domenowe (DV – Domain Validated) – DV to podstawowe certyfikaty SSL, które są stosunkowo łatwe i szybkie do uzyskania. Weryfikacja opiera się na potwierdzeniu kontroli nad domeną. DV oferuje niski poziom weryfikacji, ale jest wystarczający dla małych stron internetowych i blogów.
 • Certyfikaty organizacyjne (OV – Organization Validated) – OV oferuje wyższy poziom zaufania niż DV. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie i potwierdzenie prawdziwości danych organizacji, która jest właścicielem certyfikatu. To sprawia, że OV jest odpowiedni dla średnich przedsiębiorstw i stron internetowych, które przetwarzają poufne informacje.
 • Certyfikaty rozszerzonej weryfikacji (EV – Extended Validation) – EV to certyfikaty o najwyższym poziomie zaufania. Proces weryfikacji jest bardziej rygorystyczny i obejmuje dogłębne sprawdzenie danych organizacji oraz jej właściciela. Certyfikaty EV są zalecane dla dużych korporacji, instytucji finansowych oraz innych organizacji, które przetwarzają wrażliwe informacje.

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji Weryfikacja podmiotu. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Ponadto certyfikaty SSL można także klasyfikować ze względu na liczbę obsługiwanych domen i wówczas możemy wyróżnić:

 • Single-Domain SSL, czyli certyfikat dla jednej domeny,
 • Multi-Domain SSL lub SAN – Subject Alternative Name, czyli certyfikat wielodomenowy,
 • Wildcard SSL, certyfikat wielodomenowy z dziką kartą, który pozwala na ochronę domeny głównej wraz z wszystkimi jej subdomenami.

Zobrazujmy to na przykładzie, załóżmy że posiadasz dwie domeny: mojafirma.pl oraz mojadomena.pl

rodzaje certyfikatow ssl
Przykład obrazujący typy certyfikatów względem przykładowych domen.

Stosowanie certyfikatów SSL niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela domeny oraz internautów. Ten pierwszy może liczyć np. na poprawę pozycji swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz na poprawę wizerunku swojego e-biznesu, co automatycznie przekłada się na wzrost zainteresowania produktami w sklepie internetowym. Z kolei użytkownicy mają zapewnioną prywatność i wyższy komfort korzystania z sieci.

Co jeszcze zyskujesz? Przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Ile kosztują różne typy certyfikatów?

Certyfikaty SSL różnią się ceną w zależności od rodzaju protokołu i dostawcy. DV są zwykle najtańszymi certyfikatami, a EV są najdroższymi. W przypadku tych ostatnich nie ma co liczyć na darmowy dostęp do usługi. Zwykle jest ona opłacana na rok z góry, a jej koszt waha się od 100 do nawet 1000 zł w zależności od tego, na jakie SSL rodzaje certyfikatów się zdecydujesz. Z przyjemnością pomożemy Ci w dopasowaniu i wdrożeniu takiego protokołu na Twoją witrynę. Sprawdź naszą ofertę na hitme.pl, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało kieruj je do naszych specjalistów. Jako eksperci w branży sugerujemy, by aktywować certyfikat SSL na każdej stronie WWW, na której użytkownicy pozostawiają jakiekolwiek dane lub są zobowiązani do założenia konta.

Jest to tym bardziej konieczne, jeśli Twoja witryna umożliwia dokonywanie płatności on-line. A jak sprawdzić, czy strona, z której aktualnie korzystasz, stosuje certyfikat SSL? To bardzo proste. Taka witryna przy adresie URL będzie oznaczona symbolem zamkniętej kłódki. Kiedy na nią klikniesz, możesz sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wdrożonego protokołu.

domena zabezpieczona ssl
Przykład informowania przez przeglądarki o zabezpieczeniach strony (przeglądarka Edge).

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Wybór certyfikatu SSL powinien być uzależniony od potrzeb Twojej witryny, rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzisz w sieci, oraz poziomu zaufania i bezpieczeństwa, który chcesz osiągnąć. Dość znaczącą rolę odgrywa tu również budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup takiego protokołu. A więc, który z omawianych protokołów sieciowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja strona www nie przetwarza żadnych wrażliwych danych, certyfikat domenowy zapewne będzie dla Ciebie wystarczający. Jeżeli prowadzisz e-sklep o średniej wielkości lub gdy przetwarzasz poufne informacje, sugerujemy zakup certyfikatu organizacyjnego. W przypadku dużych korporacji i instytucji finansowych wymagany jest certyfikat SSL o największym możliwym zasięgu ochrony danych, czyli certyfikat rozszerzonej weryfikacji. Jeśli chodzi o budżet, to możesz skorzystać z darmowego lub płatnego certyfikatu SSL. Sugerujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ bezpłatne certyfikaty często pozbawione są gwarancji na wypadek złamania szyfru certyfikatu. Trudniej wówczas o wypłatę należnego odszkodowania. Tutaj trzeba podkreślić, że wśród darmowych protokołów królują głównie certyfikaty SSL typu DV, a więc te o małej mocy szyfrowania danych. Do darmowych certyfikatów SSL należy np. Let’s Encrypt.

Sprawdź swoją wiedzę!
Co oznacza skrót SSL?
Który protokół jest powszechnie stosowany do szyfrowania transmisji danych przez certyfikaty SSL?
Co zawiera certyfikat SSL?
Jaki jest główny cel stosowania certyfikatów SSL na stronach internetowych?
Jakie są dwa główne rodzaje certyfikatów SSL?
Jakie są główne kroki w procesie uzyskiwania certyfikatu SSL?
Co to jest certyfikat EV SSL?
Jaka jest podstawowa różnica między certyfikatami DV SSL a OV SSL

Artykuł Rodzaje certyfikatów SSL pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/rodzaje-certyfikatow-ssl/feed/ 0
Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/ https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/#disqus_thread Mon, 13 Feb 2023 10:47:52 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=artykul&p=2613 Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie […]

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci odgrywa coraz większą rolę. Użytkownicy stron są dziś bardziej świadomi zagrożeń, jakie spotkać mogą w internecie. Także przeglądarki internetowe czy wyszukiwarki (jak Google) kładą duży nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dlatego certyfikaty SSL, używane kiedyś przez banki i instytucje finansowe, są dziś już ogólnie przyjętym standardem w sieci. Czym jest taki certyfikat? Jak sprawdzić, czy dana strona go posiada? I co zrobić, gdy SSL dla Twojej witryny wygaśnie?

Czym jest certyfikat SSL?

Wpisując adres strony internetowej do wyszukiwarki, należy go poprzedzić jednym z dwóch skrótów: http:// lub https://. Oznaczają one protokoły, zgodnie z którymi obsługiwana jest dana strona. Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykano się pierwszy z wymienionych protokołów. Dziś jednak niepozorna literka „s” ma ogromne znaczenie dla pozycji strony w sieci. Oznacza ona weryfikację certyfikatu SSL. Gdy przebiegnie ona pozytywnie, strona uważana jest za bezpieczną, a dane przesyłane na serwer i odbierane poprzez taką witrynę są zabezpieczone przed przechwyceniem przez osoby trzecie, czytaj – szyfrowane.

Certyfikat posiada określoną datę ważności. Po tym okresie wygasa, a strona nie może być uruchamiana poprzez protokół https:// aż do ponownego potwierdzenia danych właściciela portalu. Odnowienie certyfikatu SSL może jednak nastąpić przed upłynięciem tego terminu, aby witryna cały czas widniała jako bezpieczne miejsce dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy strona posiada certyfikat SSL?

Pierwszą przesłanką, świadczącą o istnieniu certyfikatu SSL dla danej strony, jest wyświetlany adres internetowy. Nawet po ręcznym wpisaniu ścieżki zaczynającej się od http://, adres ulegnie zmianie, a w protokole pojawi się dodatkowa litera „s„, czyli https:// oznaczająca bezpieczne połączenie. Przeglądarka wyświetli nam wtedy również ikonkę w postaci zamkniętej kłódki. Lecz to dzięki wrażliwości pod względem protokołu możemy obserwować linki w pasku statusu przeglądarki lub w wiadomościach e-mail.

jak sprawdzic strona certyfikat ssl
Przeglądarka Edge. Informacje o używanym protokole.

Jeśli chcesz zweryfikować poufność danych przesyłanych danych, warto poszukać ikony zamkniętej kłódeczki w pobliżu adresu strony. Oznacza ona aktywny certyfikat SSL.

Odpowiednią informację dostarczy nam także Google lub wyszukiwarka. Przy wejściu na niezabezpieczoną stronę internetową, pojawi się odpowiednie ostrzeżenie. Otwarcie samej strony będzie możliwe po dodaniu odpowiednich wyjątków bezpieczeństwa. Dzieje się tak w szczególności na stronach, na których certyfikat SSL wygasł.

img certyfikat ssl ostrzezenie blad 1
Przeglądarka Opera. Ostrzeżenie przed wejściem na stronę.

Jeśli taki ekran pojawia się przy wejściu na Twoją witrynę to przeczytaj także Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? – HitMe Blog Hosting.

Jak sprawdzić ważność certyfikatu SSL?

Zieloną kłódeczkę obok adresu możesz w każdej chwili rozwinąć poprzez jedno kliknięcie. W ten sposób wyświetlą się najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa strony. Skorzystaj z tego, jak chcesz sprawdzić ważność certyfikatu SSL lub właściciela strony. Uzyskasz również dane firmy, która taki certyfikat wystawiła i poświadcza o poufności przesyłanych danych.

img certyfikat ssl informacje opera
Szczegóły certyfikatu SSL. Przeglądarka Opera.

Dokładna weryfikacja bezpieczeństwa strony jest ważna w przypadku korzystania z bankowości oraz witryn, na których podajesz dane wrażliwe. Sprawdź dokładnie, czy adres nie zawiera błędów, a właścicielem jest Twój bank. W ten sposób łatwo wykryjesz próbę podszywania się oszustów pod inną stronę internetową.

certyfikat ssl okres ważności
Informacja o okresie ważności certyfikatu SSL z przeglądarki Opera.

Do kiedy ważny certyfikat SSL – użyj naszego testera.

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy Tester certyfikatów SSL, który testuje ważność oraz poprawność zainstalowanego certyfikatu SSL w Twojej witrynie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przetestować certyfikat SSL w swojej witrynie przeczytaj więcej w artykule pomocy Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Co zrobić, gdy certyfikat SSL wygasł?

Firma nadająca certyfikat SSL określa jego ważność. Przy uruchamianiu strony internetowej, termin wygaśnięcia porównywany jest z datą i czasem zapisanymi w systemie. W przypadku wygaśnięcia certyfikatu przeglądarka wyświetli odpowiedni komunikat o niebezpiecznej witrynie, blokując możliwość łatwego uruchomienia danego serwisu. Z pewnością nie będzie to dobra wizytówka dla Twojej firmy.

Co zrobić, gdy Twój płatny certyfikat SSL wygasł, a strona jest niedostępna? Przede wszystkim nie warto wpadać w panikę. Wystarczy skontaktować się z wydawcą certyfikatu. Jeśli jesteś naszym klientem, skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub zaloguj się na swoim koncie, by przedłużyć ważność certyfikatu SSL. Najczęściej wystarczy ponownie wykupić usługę, a po zaksięgowaniu środków i potwierdzeniu Twoich danych, zostanie wystawiony nowy, aktywny certyfikat.

Czy certyfikat SSL jest zawsze potrzebny?

Czy zawracanie sobie głowy certyfikatem SSL jest zawsze potrzebne? W niektórych przypadkach – nie — część stron nie posiada takiego certyfikatu. Jednak przesyłanie danych osobowych przez formularze umieszczone na takiej witrynie wiąże się z ryzykiem ich przechwycenia.

Weryfikacja certyfikatu SSL na stronach, gdzie użytkownik dokonuje zakupów i płatności, to dzisiaj podstawowy standard. Większość serwisów, na których użytkownik może założyć własne konto, także pracuje na protokole https://. W ten sposób wiarygodność portalu rośnie, a pozycja na listach wyszukiwarki Google jest wyższa.

Choć certyfikat SSL nie zawsze jest obowiązkowy, aktualne wymagania rynku promują bezpieczne strony internetowe, dbające o poufność danych wprowadzanych przez swoich użytkowników. Ale to nie koniec korzyści posiadania certyfikatu SSL, jest tego więcej, przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Artykuł Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/artykul/jak-sprawdzic-kiedy-wygasa-certyfikat-ssl/feed/ 0
Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/ https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/#disqus_thread Wed, 25 Jan 2023 07:02:11 +0000 https://blog.hitme.pl/?post_type=poradnik&p=2538 Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, […]

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Bezpieczeństwo w sieci ma dziś kluczowe znaczenie. Jeśli na Twojej stronie występuje błąd certyfikatu SSL, klienci mogą stracić zaufanie do witryny i ją opuścić. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan swojego portalu i błyskawicznie reagować na pojawiające się problemy. Jakie błędy z certyfikatem SSL zdarzają się najczęściej i jak sobie z nimi radzić? Poniżej zamieściliśmy garść porad z tego zakresu.

Najczęściej występujące błędy certyfikatu SSL.

Certyfikat SSL zapewnia poufność i integralność przesyłanych danych — instaluje się go w domenie, aby ewentualne przechwycenie wysyłanych informacji podczas komunikacji ze witrynąbyło bardzo trudne. Z drugiej strony, jeśli wystąpi problem z bezpiecznym połączeniem z serwerem, w przeglądarce wyświetli się błąd, uniemożliwiając dalsze przeglądanie witryny. Najczęściej występujące błędy to:

 • Połączenie nie jest prywatne. NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID lub ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Taki komunikat może wyświetlać się, w sytuacji gdy certyfikat został wydany dla innej domeny. Być może został w niewłaściwy sposób podpięty lub popełniono błąd przy wpisywaniu adresu w czasie uzyskiwania certyfikatu.
 • SSL Error: SELF_SIGNED_CERT_IN_CHAIN wskazuje że serwer odpowiada szyfrowaniem lecz certyfikat jest samo-podpisany, a co za tym idzie niezaufany przez przeglądarkę. Certyfikat samo-podpisany używano kiedyś domyślnie dla pewnych instancji, aby w ogóle umożliwić szyfrowanie. Jednak z perspektywy obecnych przeglądarek jest to jak drukowanie dowodu osobistego samemu sobie.
 • Twój zegar się spóźnia/śpieszy. NET::ERR_CERT_DATE_INVALID Ważność certyfikatu jest porównywana do czasu systemowego na komputerze, a także czasu podawanego przez internet. W przypadku znaczącej różnicy pojawi się taki komunikat. Najczęściej wymaga on zmiany daty lub godziny na samym urządzeniu końcowym.
 • ERR_SSL_WEAK_EPHEMERAL_DH_KEY Serwer ma zbyt słaby, tymczasowy klucz publiczny Diffiego-Hellmana. Wystąpienie tego błędu związane jest z zastosowaniem nieaktualnego klucza bezpieczeństwa.
 • ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH może zdarzać się na starszych przeglądarkach, wariacją tego błędu jest Error 113 (net::err_ssl_version_or_cipher_mismatch): unknown error. W tym wypadku należy spróbować zainstalować certyfikat od zaufanego dostawcy.
 • Witryna nie umożliwia bezpiecznego połączenia, błąd sieci zwraca nieprawidłową odpowiedź. ERR_SSL_FALLBACK_BEYOND_MINIMUM_VERSION Jest to jeden z najbardziej ogólnych opisów błędów, wskazujący na brak jasnej przyczyny błędu. Może być związany z nieaktualną przeglądarką internetową. Spróbuj ją zaktualizować lub sprawdź na innej przeglądarce czy ten błąd się pojawia. W innym przypadku niezbędna będzie pomoc doświadczonego administratora, który sprawdzi błąd połączenia SSL i poprawi konfigurację certyfikatu.
 • SSL Mixed Content – błąd ten nie blokuje strony przed wyświetlaniem jednak mogą pojawić się trudności w funkcjonowaniu ponieważ przeglądarka blokuje zasoby strony serwowane poza protokołem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku SSL Mixed-content w WordPress

Dlaczego certyfikat SSL nie działa?

Najczęściej błąd połączenia SSL jest wynikiem błędnej konfiguracji certyfikatu. Jednak zdarzają się również inne przyczyny wyświetlania poszczególnych komunikatów, przykładowo może być to zła konfiguracja urządzenia końcowego, z którego korzysta użytkownik. Tak może się stać, jeśli np. ostatnio była zmieniana ręcznie data w komputerze na inną odległą.

Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy błąd występuje tylko na danym urządzeniu. Wykluczy to niepotrzebne przeglądanie całej konfiguracji certyfikatu, gdy problem zlokalizowany był zupełnie w innym miejscu.

Czy każda strona posiada certyfikat SSL?

Czasem występuje również błąd SSL z informacją, że połączenie nie jest bezpieczne. Dokładne wczytanie się w treść komunikatu wskaże, że aktualnie posiadany certyfikat po prostu wygasł. Jego data ważności upłynęła kilka dni temu, a właściciel nie zakupił nowego certyfikatu SSL. Nie każda strona jednak musi w ogóle posiadać zainstalowany certyfikat SSL ale może posiadać aktywną komunikację po https:// np. z użyciem certyfikatu samo-podpisanego lub certyfikatu serwera głównego, który nie odpowiada obecnej domenie. Jak naprawić zatem stronę, aby nie wyświetlał się żaden komunikat? Należy zakupić nowy certyfikat i wgrać go na miejsce poprzedniego lub przejść na niezabezpieczony szyfrowaniem protokół http:// .

Jak diagnozować problemy z certyfikatem SSL?

Przeglądarka internetowa potrafi wyświetlić ostrzeżenie oraz typ błędu. Jednak to zbyt mało aby dowiedzieć się jaka jest natura problemu z certyfikatem SSL. W celu zdiagnozowania problemu użyj popularnych narzędzi on-line do testowania zainstalowanego certyfikatu w domenie takich jak np. SSL Checker (sslshopper.com). Natomiast dla naszych Klientów przygotowaliśmy dedykowane narzędzie, które sprawdzi poprawność instalacji certyfikatu w domenie.

Na naszej oficjalnej stronie Tester certyfikatu SSL znajdziesz narzędzie on-line, dzięki któremu przetestujesz certyfikat SSL.

img tester certyfikatu ssl hitme pl
Oficjalna strona hitme.pl. Narzędzie do testowania certyfikatu SSL.

Więcej informacji o działaniu testera SSL znajdziesz na naszej WIKI w artykule pomocy: Jak sprawdzić poprawność instalacji certyfikatu SSL?

Jak naprawić błąd SSL w przeglądarce?

Co jednak zrobić, gdy na wszystkich urządzeniach występuje niezrozumiały błąd SSL? Jak naprawić taką usterkę? Najczęściej będzie potrzebna pomoc administratora strony, czyli osoby, która zajmuje się technicznymi kwestiami portalu. Już sam kod błędu może wystarczyć specjaliście do określenia dokładnego źródła problemu. Natomiast znajomość konfiguracji certyfikatu da odpowiedź na pytanie, jak naprawić błąd SSL w Chrome, Firefox lub dowolnej innej przeglądarce.

Jeśli natomiast problem występuje po stronie użytkownika, będzie on występował prawdopodobnie na wszystkich stronach obsługiwanych przez protokół https://. Może on wynikać z błędnych ustawień bezpieczeństwa przeglądarki, efektem wgranego niedawno rozszerzenia, braku współpracy przeglądarki i antywirusa, a nawet sygnałem, że w systemie może znajdować się wirus. Konieczne może się okazać zaniesienie komputera do serwisu.

Błąd połączenia SSL na urządzeniach z Androidem — jak naprawić?

Na telefonach komórkowych także obsługiwane są strony zgodne z protokołem https://. Także w tym przypadku może wystąpić błąd SSL. Android nie obsługuje już prawdziwych certyfikatów SSL 3.0, które zostały na telefonach stopniowo wycofane. Zamiast tego korzysta z certyfikatów TLS, który działa na bardzo podobnych zasadach.

Jak naprawić brak połączenia SSL na telefonie? Jest na to kilka rozwiązań:

 • Poprawienie daty i godziny w smartfonie. Podobnie jak na komputerach, także w tym przypadku niewłaściwa godzina może powodować, że dobry certyfikat wyświetlany jest jako przeterminowany. Dlatego przeglądarka sprawdza datę z tą  dostępną przez internet i może wyświetlić błąd. Wystarczy jednak wrócić do ustawień „automatyczna data i godzina„.
 • Czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki oraz historii pobierania również często pomaga w wyeliminowaniu problemu.
 • Czasem konieczna będzie zmiana WiFi na inną sieć.
 • Problem może wiązać się z działaniem antywirusa. Wyłącz go na chwilę, by potwierdzić tę informację. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przeglądanie internetu bez włączonego zabezpieczenia przed wirusami może być niebezpieczne.
 • Przywróć ustawienia fabryczne. Jest to  ostateczny krok pozwalający na przywrócenie połączeń SSL.

Zanim podejmiesz się prób naprawy telefonu, warto zweryfikować, czy inne strony działają z protokołem https://. Być może problem zlokalizowany jest wyłącznie po stronie konkretnej witryny.

Błąd SSL, a bezpieczeństwo strony

Wyświetlenie się błędu SSL oznacza, że strona nie zapewnia poufności przesyłanych przez Twoją przeglądarkę danych do serwera. Dlatego też korzystanie z tej strony może być dla Ciebie niebezpieczne. Większość przeglądarek i urządzeń mobilnych blokuje dostęp do takiej witryny. Dla właściciela są to ogromne straty. Z tego powodu warto na bieżąco sprawdzać, czy strona działa prawidłowo, a z certyfikatem SSL nie ma żadnych problemów.

Artykuł Błąd certyfikatu SSL — jakie są przyczyny i jak naprawić? pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/poradnik/blad-certyfikatu-ssl-jakie-sa-przyczyny-i-jak-naprawic/feed/ 0
Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/ https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/#disqus_thread Wed, 12 May 2021 05:21:52 +0000 http://blog.hitme.pl/?p=1609 Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 […]

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
Używasz darmowych certyfikatów od Let’s Encrypt? Otóż LE właśnie przypomniało że już 30 września 2021 r. upływa termin ważności ich starszego, ciągle używanego certyfikatu głównego DST Root CA X3.

Certyfikat DST Root CA X3 jest dołączany krzyżowo (ang. chain certificate) do głównego certyfikatu ISRG Root X1, głównie ze względu na wsparcie dla starszych urządzeń (np. telefonów), które nie otrzymują już wsparcia/aktualizacji i nie jest możliwe zaktualizowania polityki oprogramowania. Lecz właśnie ten dołączany certyfikat DST Root CA X3 już niedługo ulegnie przedawnieniu.

Jeśli udostępniasz API lub musisz obsługujesz urządzenia IoT problem wygaśnięcia DST Root CA X3 może dotyczyć Twojego oprogramowania oraz Twoich klientów.

Jak pisze Let’s Encrypt:

Kiedy zaczęliśmy, ten starszy certyfikat główny (DST Root CA X3) pomógł nam ruszyć z miejsca i uzyskać zaufanie niemal każdego urządzenia. Nowszy certyfikat główny (ISRG Root X1) jest teraz również powszechnie zaufany – ale niektóre starsze urządzenia nigdy mu nie zaufają, ponieważ nie otrzymują aktualizacji oprogramowania (na przykład iPhone 4 lub HTC Dream).

Pod tym adresem znajdziecie listę platform z podziałem na te, które w pełni obsługują ISRG Root X1 oraz DST Root CA X3 oraz listę niekompatybilności. Może się ona przydać developerom aplikacji mobilnych na iOS.

Co to jest „CA” w certyfikacie SSL?

W kryptografii (CA) oznacza urząd certyfikacji (ang. Certificate Authority) czyli zaufany organ, który finalnie wydaje i podpisuje cyfrowe certyfikaty SSL, które weryfikują witryny internetowe lub aplikacje, abyś wiedział, z kim twoje urządzenie komunikuje się online. Wykorzystywana jest budowa w strukturze łańcucha – tzw. certificate chain, gdzie łańcuch SSL rozpoczyna właśnie Root CA, poprzez certyfikat lub certyfikaty pośrednie (intermidiate CA), a na końcu zawsze znajduje się certyfikat SSL wydawany dla końcowego odbiorcy czyli np. domeny, z którą łączy się aplikacja.

CA od lets encrypt wygasa

Użytkownicy Androida mogą spać spokojnie?

Głównym czynnikiem decydującym o tym, czy platforma może weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, jest to, czy ta platforma ufa certyfikatowi nowszemu czyli ISRG Root X1 firmy ISRG. Niektóre platformy mogą weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt, nawet jeśli certyfikaty nie zawierają ISRG Root X1, ponieważ dalej ufają certyfikatowi „DST Root CA X3” wystawionemu przez IdenTrust. Wraz z końcem września 2021 r. tylko te platformy, które ufają ISRG Root X1, będą nadal weryfikować certyfikaty Let’s Encrypt (za wyjątkiem Androida). Jak to?

Otóż: starsze urządzenia z Androidem, które nie ufają ISRG Root X1, dzięki specjalnemu znakowi krzyżowemu z DST Root CA X3, który obowiązuje po wygaśnięciu tego certyfikatu będą nadal współpracować z Let’s Encrypt. Prawie zabawne, bo ten wyjątek działa tylko w przypadku Androida.

Co muszę zrobić jeśli certyfikat wygaśnie?

Jeśli posiadasz zwykłą stronę WWW lub sklep, nie musisz robić nic. Natomiast jeśli udostępniasz API lub jako developer musisz obsługiwać urządzenia IoT, musisz upewnić się, że spełnione są dwa warunki:

 1. wszyscy klienci twojego API muszą ufać ISRG Root X1 (nie tylko DST Root CA X3) oraz
 2. jeśli klienci twojego API używają OpenSSL, muszą używać OpenSSL w wersji przynajmniej 1.1.0 lub w wersji nowszej. Ponieważ OpenSSL 1.0.x posiada wbudowane dziwactwo w weryfikacji certyfikatu. Co przekłada się na fakt, iż ​​nawet urządzenia, które ufają ISRG Root X1, poniosą porażkę weryfikacji, gdy otrzymają domyślnie zalecany przez Let’s Encrypt łańcuch certyfikatów zgodny z systemem Android.

Artykuł Deweloperzy! Let’s Encrypt DST Root CA X3 – wygasa. Starsze iPhone4 i HTC narażone. pochodzi z serwisu HitMe Blog Hosting.

]]>
https://blog.hitme.pl/2021/05/12/deweloperzy-lets-encrypt-dst-root-ca-x3-wygasa-starsze-iphone4-i-htc-narazone/feed/ 0
" />
Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Autor: Adam
Justyna thumb
Autor: Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *