Jak wybrać Hosting pod sklep? Podpowiemy.

Obrazek dla Jak wybrać Hosting pod sklep? Podpowiemy.

Jeżeli posiadasz bądź chcesz stworzyć dobry sklep e-commerce, wybór dostawcy usług hostingowych może okazać się ważniejszy niż myślisz.

Statystycznie 40% sklepów internetowych upada ze względu na słabej jakości zabezpieczenia, długi czas ładowania witryn i złą formę zarządzania serwerem.

Ponadto takie sytuacje, niosą za sobą dalszy szereg zdarzeń, które wpływają na reputację przyszłych projektów przedsiębiorcy.

 

Wolny serwer, brak SSL, brak cache, a może wyciek danych?

Dokonując wyboru usługi hostingowej pod e-commerce, powinniśmy bazować na wielu elementach, które postaram się wymienić w tym poradniku. Przede wszystkim wybierając dostawcę usług, kierujmy się podstawowymi atrybutami, takimi jak czas obecności na rynku. To kluczowy aspekt, który daje nam świadomość, że dostawca „hostingu” wytrzymał wiele lat na arenie, przeszedł przez problemy „wieku dziecięcego”, a w zdecydowanej większości, zdążył już poznać potrzeby klientów i wyrobił w swoim przedsiębiorstwie odpowiednie drogi rozwiązywania problemów, które poniekąd zazwyczaj się powielają. Obecność na rynku, stanowi o doświadczeniu, dlatego wybierając podmioty z długim stażem, mamy większą pewność, że powierzamy nasz sklep w dobre ręce.

 

Przejdźmy teraz do wyboru platformy!

Zazwyczaj wchodząc na stronę dostawcy usług hostingowych, mamy do wyboru szereg skomplikowanych ofert, które koniec końców, niewiele nam mówią. Dlatego na przykładzie hitme.pl wskażemy rodzaje usług:

Hosting WWW – jest to bazowa wersja hostingu, przygotowana do obsługi niewielkich podmiotów, witryn typu blogi, portfolio et cetera. Jego obsługa jest bardzo prosta, czas aktywacji natychmiastowy, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to hosting współdzielony i zawsze będziemy dzielić nasze zasoby z innymi użytkownikami. Dlatego, jeżeli posiadasz sklep internetowy z dużą ilością produktów i zależy Ci na gwarancji zasobów i pełnej sprawności „nonstop”, powinieneś wybrać coś innego. W Hitme bazujemy jednak na Cloudlinuxie, gdzie izolujemy każdego klienta, aby nie ponosił żadnych strat, przez aktywność innych użytkowników. Lecz nie w tym rzecz, aby zachwalać swoje. Pomówmy ogólnie.

Serwery typu VPS – są to serwery, które opierają się na wirtualizacji OpenVZ bądź KVM. KVM cechuje się lepszą wydajnością i stabilnością w zarządzaniu zasobami. VPS możemy zobrazować jako część serwera dedykowanego, wydzierżawioną tylko i wyłącznie do naszego użytku. Mamy pełną ilość zasobów i gwarancję ich niezmienności.

Serwer dedykowany – własne królestwo! To właśnie serwer dedykowany, czyli fizyczna maszyna, stojąca w centrum danych, jest wydzierżawiona w całości dla nas. To doskonały wybór dla wielkich sklepów, które nie mogą pozwolić sobie na żaden przestój i zależność od innych. Jednak ten wybór niesie za sobą koszty.

Do wyboru mamy również bardziej zaawansowane oferty, hosting elastyczny, hosting pod wordpress, jak i różne rodzaje serwerów VPS, z dyskami SSD bądź ssd-cached. Niemniej, powyższe aspekty to wystarczająca wiedza, aby dobrać rodzaj usługi zgodnie z naszym celem.

 

Mocniejsze znaczy lepsze?

Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, że dostawcy usług hostingowych oferują ogromne zasoby, świetne parametry sprzętowe, a jednak witryny hostowane u nich, są zwyczajnie wolne i podatne na downtime.  Kolejny raz wrócimy do statystyki, która wyraźnie mówi, iż…

60% potencjalnych klientów opuści Twoją witrynę, jeżeli poszczególne zakładki bądź strona główna, będzie ładować się dłużej niż 3-4 sekundy.

Dodatkowym faktem jest, że 80% takich klientów już nigdy nie wróci do Twojego sklepu. Niestety, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego powinniśmy dążyć do oczarowania klienta swoją rzetelnością.  Stąd też przy wyborze naszego „internetowego domu”, należy bacznie obserwować elementy oferty dotyczące:

  • Form ochrony infrastruktury,
  • błyskawicznego wsparcia technicznego
  • kopii zapasowych,
  • przepustowości łącza i powierzchni dyskowej,
  • transferu.

Czysty tekst w ofercie, nie zawsze stanowi o jakości, dlatego też zawsze zachęcamy do zakupu usługi na krótki termin, powiedzmy jeden miesiąc, aby przetestować czy dana oferta hostingowa spełnia nasze wymagania i jest zgodna z parametrami ujętymi w suchym tekście. Każde rzetelne przedsiębiorstwo na rynku hostingowym, nie powinno tworzyć żadnego problemu przy chęci zakupu usługi na tak krótki okres, jakim jest miesiąc. Firmy, które oferują tylko roczne abonamenty, nie dają szans na sprawdzenie ich jakości przed pełną migracją, tak więc ich oferta nie zawsze może być równie piękna w rzeczywistości, co na stronie internetowej. Starajmy się wybierać podmioty, dające możliwość przetestowania swoich usług, miesiąc to zazwyczaj niewielki koszt, a jednocześnie możemy uchronić nasz budżet przed większymi stratami, przy dłuższej współpracy.

Wsparcie techniczne, czyli ważny temat, kulejący w większości firm. Nie wynika to oczywiście z niczego. Wielkie korporacje osiągają słabe rezultaty w tym aspekcie, ze względu na korporacyjne podejście do klienta. Odpowiedzi wsparcia technicznego są lakoniczne, odsyłające do poradników bądź umywające ręce od problemu. Korporacyjne podejście możemy zauważyć przez formę komunikacji – my dostarczamy serwer, dalej radź sobie sam. Niestety wiemy, że zdecydowana większość klientów hostingowych, nie do końca ma wiedzę z zarządzania systemami unixowymi, to też jesteśmy zdania, że usługa powinna być dopasowana i skrojona w taki sposób, aby przysłowiowy Kowalski – potrafił nią intuicyjnie zarządzać, a w przypadku problemów – sztab techników był gotowy, aby naprawić problemy, które napotkał na swojej drodze. To przepis na doskonałe wsparcie techniczne, które nie tylko nie umywa rąk od problemów klientów, ale też reaguje z należytą szybkością.

Każda firma hostingowa wie, że czas to pieniądz, a zwłoka generuje straty, dlatego wsparcie techniczne, to kluczowy element na którym powinniśmy się skupiać i bazować przy wyborze hostingu.

 

Bogata oferta to wybór przyszłościowy.

Kompleksowa oferta – czyli dokonując wyboru, należy myśleć perspektywicznie. Bardzo często spotykamy się z klientami migrującymi, bo brakuje im usług u obecnego dostawcy, bądź nie jest w stanie spełnić wymagań sprzętowych lub technologicznych. Dlatego warto stawiać na firmę, która posiada szeroką ofertę, usługi wszelkiego rodzaju, kompleksowe rozwiązania dla sklepów, pełną integracje z ważnym oprogramowaniem zewnętrznym, domeny, certyfikaty i wszystko to, co jest potrzebne nam dziś i być może będzie potrzebne po osiągnięciu sukcesu na rynku. Posiadając wszystko u jednego dostawcy, mamy zawsze pewność, że uzyskamy odpowiednią pomoc i wyniki.

Lokalizacja – jako, iż przy stronach internetowych, opóźnienie wynikające z fizycznej odległości serwera do odwiedzającego stronę, jest zazwyczaj niewielkie i nie stanowi ważnego aspektu, tak jednak gorąco zachęcamy do korzystania z usług firm, które swoje centra danych posiadają w Polsce. Przy ogromnych stronach, a sklepy z tysiącami produktów zazwyczaj takie są, opóźnienie 1 sekundy, może już wpływać na komfort odwiedzającego. W dodatku rozkładając infrastrukturę sieciową w sposób łopatologiczny, na drogi i autostrady, mamy do czynienia z sytuacją, że klient, który ma do przebycia dłuższą drogę, ma większe szanse na napotkanie problemów niezależnych jak np. roboty drogowe, które są analogią do problemów w określonych POP (Point of Presence). Tak więc, im krótsza droga, tym mniejsze szanse na przestój. Warto dodać również kwestię SEO i geolokalizacji. Polska lokalizacja to same atuty. Dlatego właśnie zachęcamy do wyboru serwerów zlokalizowanych w Polsce. Wyjątkiem jest oczywiście chęć dostarczania usług Worldwide, ale to już raczej nie temat na ten poradnik.

 

Podsumowanie

Reasumując nasz poradnik, wybierając usługę hostingową, powinniśmy kierować się zdecydowanie szerszą ilością aspektów niż cena i opłacalność. Hosting to fundament każdego e-commerce, dlatego powinien być wybrany z rozwagą i rozsądkiem. Kluczem do sukcesu jest omijanie korporacyjnych rozwiązań, stawianie na marki obecne na rynku od wielu lat, dysponujące odpowiednią technologią i perspektywami do ciągłego rozwoju. Pamiętajmy, testujmy, zanim dokonamy wyboru.

Podoba Ci się? 0
Miniaturka Patryk
Patryk

Dziesięć lat w marketingu, a wiedza nadal niepełna. Fanatyk wszystkich PPC, specjalista ds. marketingu w Hitme.pl