Jak zabezpieczyć stronę przed kopiowaniem treści?

Obrazek dla Jak zabezpieczyć stronę przed kopiowaniem treści?

W internetowej rzeczywistości prawa autorskie straciły swoje znaczenie. Kopiowanie treści, zdjęć i innych prac bez zgody twórców szybko stało się powszechne. Jest takie do dziś. Podejmowane są próby walki z nielegalnym wykorzystywaniem treści autorskich. Jednak często nie działają one prawidłowo. Na szczęście, jako autor treści zawartych na Twojej stronie, możesz bronić swoich praw autorskich. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć swoją stronę przed kopiowaniem treści.

Dlaczego należy zabezpieczyć stronę przed kopiowaniem treści?

Wszystko, co jest wynikiem Twojej twórczości, chronione jest prawem autorskim. Wyróżnić można dwa aspekty takiego zabezpieczenia. Majątkowe prawa autorskie ograniczają zarabianie na Twojej twórczości do Ciebie i osób, którym udzieliłeś stosowanej licencji. Natomiast osobiste prawa autorskie są niezbywalnym przypisaniem Twojego nazwiska do tekstu, zdjęcia lub filmu, jaki wykonałeś. Kopiowanie treści ze strony internetowej łamie najczęściej oba aspekty praw autorskich.

Oczywiście masz możliwość zgłosić każde naruszenie Twoich praw do odpowiednich organów ścigania. Jednak powszechność tego procederu powoduje, że jest to walka z wiatrakami. Pisanie odpowiednich uwag w regulaminie lub na stronie z prośbą o niekopiowanie też nie przyniesie rezultatów. Jak zatem skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą własności intelektualnej?

Skuteczne sposoby na zabezpieczenie treści

Istnieje kilka skutecznych, technicznych sposobów, jak zabezpieczyć stronę przed kopiowaniem treści. Poniżej znajdziesz niektóre z nich.

Blokada prawego przycisku myszy.

Blokada prawego przycisku myszy. Aby skopiować zdjęcie, film czy fragment tekstu, najczęściej klikamy nań prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję „kopiuj”. Wystarczy zamienić w kodzie strony tag <body> na <body oncontextmenu="return false;">. Co uniemożliwi otwarcie menu kontekstowego. Następnie w javascript należy stworzyć skrypt blokujący dostęp do kopiowania  i wyświetlający zadany komunikat. Warto umieścić tam informację o ochronie praw autorskich oraz grożącej karze za kopiowanie treści. Choć nie uniemożliwi to kopiowania zdjęć, filmu, a nawet tekstu — osoby robiące to nieświadomie na pewno nie będą rozpowszechniać dalej Twojej twórczości.

Blokada zaznaczania tekstu.

Na podobnej zasadzie można włączyć  blokadę zaznaczania i kopiowania tekstów zawartych na Twojej stronie. Jest to również zabezpieczenie przed użytkownikami nieświadomie łamiącymi prawo. Poniżej znajdziesz przykład z wykorzystaniem odpowiedniej klasy CSS o nazwie .nocopy.

.nocopy {
 -webkit-touch-callout: none;
 -webkit-user-select: none;
 -khtml-user-select: none;
 -moz-user-select: none;
 -ms-user-select: none;
 user-select: none;
}

Klasę taką możemy dopisać do arkusza styli CSS używanego na stronie, a następnie dodać do elementu zawierającego chronioną treść lub całego tagu <body> czyli <body class="nocopy">

Połączenie tych dwóch metod będzie wyglądało tak:

<body class="nocopy" oncontextmenu="return false;">

Dołączenie informacji do kopiowanej treści.

Co zrobić jeśli z różnych powodów blokowanie zaznaczania nie jest dla nas praktycznym rozwiązaniem w ramach naszej strony. Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie do skopiowanej treści informacji o autorze lub źródle. W ten sposób chronisz głównie osobiste prawa autorskie. Niestety, minusem tego sposobu jest łatwe usunięcie dodanego tekstu po skopiowaniu całości do edytora. Jednak wykorzystanie tego sposobu jest sygnałem dla kopiującego treść, iż życzymy sobie podania źródła.

Jako przykład, możesz użyć poniższego kodu javascript dołączając go do kodu swojej strony.

<script>
	document.addEventListener('copy', (event) => {
	const copysrc = `\n\nŹródło: ${document.location.href}`;
	event.clipboardData.setData('text/plain', document.getSelection() + copysrc);
	event.preventDefault();
});
</script>

Spowoduje to że każdy skopiowany tekst, po wklejeniu będzie zawierał dołączoną frazę: żródło: adres-strony-internetowej.

Moja strona jest na WordPress.

Jeśli Twoja witryna korzysta z silnika WordPress zamiast wprowadzać zmiany w kodzie, możesz skorzystać z możliwości instalowania dodatkowych wtyczek, które dołożą takie funkcjonalności. Pamiętaj by nie instalować pierwszej lepszej wtyczki – Jak wybrać dobrą wtyczkę WordPress? – HitMe Blog Hosting. A jeśli jeszcze nie masz w swoim WordPress zainstalowanej żadnej zapory firewall – to polecamy przeczytać Poprawa bezpieczeństwa w WordPress – HitMe Blog Hosting i zainstalować wtyczkę All-in-one WP Security & Firewall, która posiada wbudowane mechanizmy zabezpieczania treści przed kopiowaniem.

img aiowps copy protection wordpress
WordPress. Wtyczka All-In-One Security (AIOS) – Security and Firewall. Zabrzpiecznie przed kopiowaniem.

Jeśli nie chcesz używać wtyczki All-In-One-Security możesz zainstalować wtyczkę o nazwie Code Snippets z oficjalnego repozytorium WordPress. Dzięki niej możesz wykorzystać kody CSS i JS użyte w przykładach.

Blokada Hot-Link.

Użytkownik może hotlinkować Twoje grafiki. Czyli wstawiać na swojej stronie obrazki bezpośrednio pobierane z Twojego serwera. W ten sposób znajdzie się ona na innej stronie bez Twojej zgody, a dodatkowo to Twój serwer będzie obciążony ładowaniem się  zdjęcia. Wielu hostingodawców umożliwia blokowanie takiego  procederu. U nas też możesz skorzystać z takiej możliwości, wybierając odpowiednie ustawienia w swoim panelu hostingowym.

ochrona hotlink protection
Ochrona Hotlink w DirectAdmin.
  • Zaloguj się do Panelu Hostingowego,
  • odnajdź opcję [1] Ochrona Hotlink,
  • sprawdź lub dodaj odpowiednie rozszerzenia, końcówki typów plików które będą chronione,
  • kliknij [2] Włącz ochronę hotlink.

Możesz też skorzystać z alternatywnej metody edytując tylko plik .htaccess. Dodatkowo możesz wyświetlić linkującemu zamiast Twojej grtafiki – inną wymowną. Jak to zrobić dowiesz się w artykule Zabezpiecznie przed linkowaniem grafik – metoda htaccess | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Walka z osobami nieświadomie łamiącymi prawa autorskie nie jest trudna. Zastosowanie jednej z wyżej wymienionych metod powinno odstraszyć tego typu użytkowników od kopiowania treści. Gorzej z wprawnymi złodziejami wartości intelektualnej. Tu często pozostaje droga sądowa.

Jak zabezpieczyć zdjęcia na stronie przed kradzieżą?

Jeśli jesteś fotografem lub grafikiem, z pewnością interesuje Cię, jak zabezpieczyć zdjęcia przed kopiowaniem. W odróżnieniu od tekstu, na plikach graficznych można umieszczać znak wodny. Będzie on świadectwem Twojego autorstwa, a także umożliwi łatwiejsze dochodzenie praw autorskich. Na znakach wodnych można umieścić również informację o zakazie rozpowszechniania danej grafiki bez zgody autora. Kopiowanie takich treści może spotkać się z brakiem akceptacji przez innych użytkowników oraz reakcją samego administratora w przypadku portali społecznościowych.

Zabezpieczanie filmów przed kopiowaniem

Kopiowanie strony internetowej nie ogranicza się do zdjęć i tekstu. Celem złodziei są też często filmy. W tym przypadku także można stosować znaki wodne lub logo widoczne w czasie oglądania treści audiowizualnej. Na początku klipu można umieścić także informacje o jego autorze. W znaczący sposób utrudni to posługiwanie się Twoim filmem w sieci.

Zabezpieczanie tekstu HTML na stronie

Blokada zaznaczania tekstu w HTML to dobry sposób na nieświadomych użytkowników, którzy chcieli przekopiować fragment tekstu na swoją stronę. W przeciwieństwie do grafik oraz filmów, słowo pisane można jednak zmieniać. Parafraza całego Twojego artykułu może znaleźć się na innym portalu i trudno będzie udowodnić, że została ona stworzona w oparciu o Twoje treści.

Same prawa autorskie nie są w takim przypadku całkiem jednoznaczne. Dopuszczone jest bowiem inspirowanie się innymi dziełami, a także ich cytowanie do pewnego zakresu. Jeśli więc parafraza została wykonana we właściwy sposób, stanowi niezależną wartość intelektualną, nawet jeśli jest widocznie inspirowana Twoim tekstem.

Nadal jednak należy się bronić przed kopiowaniem treści ze strony — jeśli w artykule nie ma żadnych zmian, lub są one kosmetyczne, nadal jest to kradzież własności intelektualnej. Dobrym wyznacznikiem są programy to sprawdzania, czy tekst stanowi plagiat. Wiele z nich jest dostępnych online za darmo.

Kiedy blokowanie treści na stronie jest szczególnie ważne?

Nie zawsze blokowanie treści musi być korzystnym rozwiązaniem. Jeśli odgórnie zezwolisz na kopiowanie Twoich treści pod warunkiem ich podpisania, rozpowszechnianie Twoich artykułów będzie stanowiło dla Ciebie reklamę. Jest to dobre rozwiązanie, gdy udostępniasz tylko część swojej pracy, a reszta przeznaczona jest tylko dla użytkowników premium.

Jednak dużo częściej z kopiowaniem należy walczyć. W ten sposób tworzy się duplicate contenttreści Twojej strony są dostępne także pod innymi adresami, przez co Twoja pozycja w wynikach wyszukiwarki wyraźnie spadnie. Inne osoby mogą też czerpać korzyści majątkowe z Twojej ciężkiej pracy. Blokada możliwości kopiowania tekstów, grafik i filmów to skuteczny sposób ograniczenia tego procederu. A przeciwko złodziejom świadomie łamiącym prawa autorskie można walczyć sądownie, domagając się odszkodowań.