Jakie są najczęstsze problemy związane z hostowaniem stron internetowych i jak je rozwiązywać?

Obrazek dla Jakie są najczęstsze problemy związane z hostowaniem stron internetowych i jak je rozwiązywać?

Hosting to udostępnianie Twojej strony w internecie za pośrednictwem zewnętrznego serwera. Strona internetowa i wiele innych usług takich jak poczta, jest udostępniana za pomocą urządzenia stale podłączonego do internetu – czyli serwera hostingowego. Jak z wieloma innymi urządzeniami, z hostingiem mogą wystąpić pewne problemy. Poniżej opisujemy te, które zdarzają się najczęściej.

Hosting strony — jakie są jego zalety i wady?

Podstawową zaletą zakupu hostingu jest brak inwestycji we własną serwerownię. Także pod względem technicznym nie trzeba zatrudniać do obsługi takich urządzeń wyspecjalizowanego pracownika, bowiem większość zadań wykonuje sam dostawca usługi za właściciela strony. Z drugiej strony wpływ na problemy z hostowaniem stron jest znacznie mniejszy — trzeba pod tym względem czekać na reakcję usługodawcy. W jednym przypadku może to być wada (szczególnie przy darmowych i bardzo tanich serwerach), w innym zaleta — profesjonalni dostawcy dbają bowiem o stan techniczny swoich urządzeń i natychmiast reagują na pojawiające się problemy, obsługując Twoje zgłoszenie Panelu Klienta.

Im wyższej jakości będą świadczone usługi, tym większe będą roczne opłaty, które należy uiszczać w formie abonamentu. Jest to najbardziej opłacalna forma, ponieważ utrzymywanie własnego serwera i infrastruktury jest w przeliczeniu o wiele, wiele bardziej kosztowne. W przypadku wynajmowania hostingu można mówić o efekcie skali — firma zarządzająca serwerownią rozkłada koszty stałe na dużą liczbę klientów, przez co taka usługa jest dla Ciebie bardziej opłacalna, niż znalezienie sposobu na samodzielne udostępnianie strony www samemu, za pomocą własnej infrastruktury. A w ocenie tego, nie bierzemy jeszcze pod uwagę specjalistycznego sprzętu przygotowanego do pracy 24h/dobę, licencji oprogramowania czy utrzymania dedykowanych wielokierunkowych łączy internetowych.

Warto również pamiętać, że hosting strony obejmuje jedynie udostępnienie Twojej strony w internecie oraz obsługę poczty. Jeśli optymalizacja Twojej strony została przeprowadzona w niewłaściwy sposób lub wcale usługodawca nie będzie mógł nic na to poradzić. Z kolei objawem może być również wolne uruchamianie się strony.

Najczęstsze problemy związane z hostowaniem strony.

Problemy z hostingiem stron zdarzają się w każdej firmie. Tym bardziej rozpoznawalnym i dużym, najczęściej rzadziej. A do tego starają się oni jak najszybciej rozwiązać zaistniałe kłopoty. Z czym, jako klient firmy hostingowej, możesz mieć najczęściej do czynienia?

  • Awaria serwerów. Problemy z serwerem (najczęściej sprzętowe) spowodują unieruchomienie Twojej strony na czas naprawy. Nie będzie ona wtedy dostępna dla internautów. W przypadku kilkudniowych awarii może to również wpłynąć na aktywne kampanię marketingowe pozycjonowanie się Twojej witryny. Dlatego też tego typu problemy, o ile trwają długo – są najbardziej kosztowne. Na odpowiednich hostingach na szczęście większość awarii usuwana jest w przeciągu kilku godzin, a i zawsze jest dostępna kopia zapasowa – więc nie ma obaw o utratę danych.
  • Brak dostępnego miejsca na dysku. Jeśli szybko rozbudowujesz swoją stronę, możesz dojść do momentu, że zakupiony wcześniej pakiet nie zapewni Ci odpowiednio dużo miejsca na pliki strony. W takim przypadku wystarczy wykupić wyższą opcję, gwarantującą więcej miejsca na serwerze.
  • Podobne limity dotyczą także ilości skrzynek pocztowych czy wysyłanych mejli, gdyż w hostingu WWW istnieją parametry bezpieczeństwa jak Dobowy limit wysłanych wiadomości per konto email. Jeśli chcemy realizować duży wolumen wysyłanych maili warto nadzorować zużycie dostępnych zasobów w panelu administratora, aby na tego typu problemy reagować z wyprzedzeniem.
  • Problem nieopłaconej domeny. Często też problemem z niedziałającą stroną jest brak opłacenia domeny, który mylnie wskazuje na problem po stronie hostingu. Warto sprawdzać swoją pocztę reagując na monity przypominające o płatnościach.
  • Problem DNS. Z powyższym problemem łączy się również temat błędnej konfiguracji DNS. Jeśli nie opłaciłeś na czas domeny lub w skutek tego zarejestrowałeś ją ponownie – rejestrator może zresetować strefę DNS Twojej domeny. Jeśli domenę zarejestrowaliśmy w innym miejscu niż posiadamy hosting warto zdiagnozować konfigurację DNS, gdyż problem w cale może nie leżeć po stronie hostingu Jak diagnozować konfigurację DNS dla domeny. – HitMe Blog Hosting
  • Wygasły certyfikat SSL. Analogicznie mylącym, aczkolwiek dysfunkcyjnym dla odwiedzającego Twoją stronę może być problem z wygasłym certyfikatem SSL. Pamiętaj o przedłużaniu certyfikatu SSL zanim wygaśnie. Jak sprawdzić, kiedy wygasa certyfikat SSL? – HitMe Blog Hosting

Częste problemy z hostowaniem stron zdarzają się głównie na tanich lub darmowych serwerach, które pozbawione są odpowiednio wykwalifikowanej obsługi czy wypracowanej przez lata sprawdzonej konfiguracji.

Jak rozwiązać problemy związane z hostowaniem strony?

Jeśli masz częste problemy z hostowaniem stron, warto zastanowić się nad zmianą usługodawcy. Dlaczego? Duża i rozpoznawalna firma posiada nie tylko pracowników obsługi, czuwających nad prawidłowym działaniem urządzeń, ale również rozbudowaną obsługę klienta. Problemy z działaniem swojej strony możesz zgłosić przez internet lub telefonicznie. Natomiast pracownicy natychmiast zajmą się występującym kłopotem z dostępnością lub brakiem zasobów.

Jakość obsługi klienta zależy również w dużej mierze od wysokości wykupionego pakietu. Im wyższy standard serwerów posiadasz, tym więcej zasobów będziesz miał do dyspozycji. Zatem znikną problemy z miejscem czy przepełnioną skrzynką odbiorczą.

Za brak dostępności witryny nie zawsze jednak odpowiada hosting stron. Problemy mogą się wiązać również ze źle zoptymalizowaną stroną. Jeśli uruchomienie portalu wymaga przesłania bardzo dużych plików, nawet najlepszy serwer nie będzie sobie dawał rady przy dużym ruchu użytkowników. Dlatego też warto sprawdzić, czy źródło problemów nie jest związany z samą stroną.

Jak usprawnić działanie swojego hostingu?

Częste problemy z hostowaniem stron wynikają najczęściej z wyboru słabej jakości dostawcy usługi. W przypadku darmowych lub bardzo okazyjnych hostingów serwery są niskiej jakości, a naprawa ewentualnych awarii może się dość mocno przeciągać.

Z tego powodu lepiej postawić na sprawdzonego usługodawcę, jak hitme. Na bieżąco sprawdzamy stan naszych serwerowni i reagujemy, gdy tylko pojawią się najmniejsze oznaki awarii. Zapewniamy również wsparcie naszym klientom w języku polskim. Nie bez znaczenia jest również fakt, że serwery zlokalizowane są w Polsce, co znacząco przyspiesza czas naprawy jakiejkolwiek awarii.

Nasi konsultanci pomogą określić Ci także źródło awarii. Jeśli problem będzie po stronie witryny, podpowiemy, co warto sprawdzić, aby wyeliminować najczęściej pojawiające się powody niedostępności portalu w internecie.