Kiedy warto wykonać aktualizację PHP?

Obrazek dla Kiedy warto wykonać aktualizację PHP?

PHP, czyli "Hypertext Preprocessor", to popularny język programowania używany głównie do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Jedną z jego największych zalet jest łatwość w nauce i użyciu. Dzięki temu wiele osób, nawet tych bez dużego doświadczenia programistycznego, jest w stanie tworzyć zarówno małe, jak i rozbudowane strony internetowe. Warto zaznaczyć, że niektóre popularne systemy zarządzania treścią (czyli CMS), takie jak np. WordPress czy Joomla, są napisane właśnie w PHP. Dowiedz się, dlaczego systematyczna aktualizacja PHP jest tak ważna dla Twojej strony!

PHP jako język skryptowy

PHP to język skryptowy. Co to właściwie oznacza? Jeśli strona korzysta z języka PHP, serwer uruchamia skrypty PHP, które są na nim zapisane. Skrypty te wykonują różne zadania, takie jak pobieranie danych z bazy, generowanie dynamicznej treści czy sprawdzanie informacji o użytkowniku. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych operacji serwer generuje gotową stronę internetową i przesyła ją do przeglądarki użytkownika. Dzięki temu użytkownik widzi kompletną, w pełni wygenerowaną witrynę, a nie surowy kod skryptów. Skrypty PHP działają więc na serwerze, a użytkownik otrzymuje jedynie wynik ich pracy.

Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest tworzenie dynamicznych i interaktywnych stron internetowych, które mogą reagować na działania użytkowników w czasie rzeczywistym, zachowując przy tym swoją efektywność. Warto dodać, że to prawidłowego przetwarzania kodu strony napisanej w języku PHP, serwer musi być wyposażony w tak zwany interpreter PHP, który „tłumaczy” pliki strony na w pełni funkcjonalną witrynę. Jak każde oprogramowanie, wspomniany wyżej interpreter jest nieustannie doskonalony i rozwijany, co wymusza konieczność jego aktualizacji.

PHP aktualizacja. Jak sprawdzić aktualną wersję PHP na swoim serwerze?

Jeśli korzystasz z usług hostingowych lub dopiero szukasz dobrego hostingu dla swojej witryny, powinno mieć dla Ciebie znaczenie to, czy dana firma posiada wsparcie dla najnowszej wersji PHP. Jak sprawdzić aktualną wersję PHP na hostingu? Zaloguj się na swoje konto w panelu administracyjnym i sprawdź, jaka wersja PHP jest ustawiona dla Twojej domeny. Jeżeli korzystasz w WordPressa, zaloguj się do panelu administratora, a następnie kliknij ikonkę „Narzędzia”, potem „Stan witryny” i kolejno – „Informacje”. W zakładce „serwer” znajdziesz aktualną wersję PHP.

Aktualizacja PHP. Dlaczego jest tak ważna?

Aktualizacja PHP na serwerze jest bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa. Nowe wersje PHP zawierają poprawki, które chronią Twoją stronę internetową przed zagrożeniami cyfrowymi. Starsze wersje mogą mieć luki, które hakerzy chętnie wykorzystują do włamań, kradzieży danych lub innych szkodliwych działań. Regularna aktualizacja PHP pomaga zapobiegać takim sytuacjom.

Kolejnym ważnym powodem do aktualizacji jest to, że nowe wersje PHP są zazwyczaj bardziej wydajne niż te starsze. Oznacza to, że Twoja strona internetowa będzie działać szybciej i sprawniej, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników i pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach.

da howto2
Przykładowe porównanie działania wooCommerce dla wersji PHP.

Musisz wiedzieć też, że każda wersja PHP ma określony okres wsparcia, po którym nie są już dostarczane poprawki bezpieczeństwa ani aktualizacje. Korzystanie z wersji, która nie jest już wspierana, może rodzić problemy z dostępem do pomocy technicznej, kompatybilnością strony z innymi systemami czy utratą niektórych funkcji.

15 wersji PHP do wyboru

Sprawdź tani hosting z dyskami SSD NVMe i dodatkową MegaPocztą. Łatwo wykonasz kopie zapasową i zaktualizujesz PHP. Przekonaj się! Pierwszy rok za 50% ceny.

Sprawdź

Jak zaktualizować PHP na hostingu w przypadku WordPressa?

WordPress to popularny system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie stron internetowych i wygodne zarządzanie nimi bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania. W oparciu o ten system powstają blogi, sklepy internetowe, a także portale informacyjne czy media społecznościowe. Aktualna wersja PHP jest więc w przypadku WordPressa koniecznością, jeśli chcesz zadbać o optymalną wydajność i bezpieczeństwo swojej witryny. Jak ją zaktualizować?

 • Sprawdź kompatybilności wtyczek i motywu:
  • Przejdź do kokpitu WordPress i kliknij na „Wtyczki” oraz „Motywy”.
  • Sprawdź, czy są dostępne informacje o kompatybilności z najnowszą wersją PHP.
 • Stwórz kopię zapasową:
 • Aktualizacja wtyczek i motywu:
  • Przejdź do kokpitu WordPress i zaktualizuj wszystkie wtyczki.
  • Zaktualizuj motyw do najnowszej wersji.
  • Sprawdź, czy po aktualizacjach wszystko działa poprawnie.
 • Zmiana wersji PHP w panelu hostingowym:
  • Zaloguj się do panelu klienta swojego hostingu.
  • Znajdź sekcję zarządzania wersją PHP. Na hostingu hitme.pl zmiany możesz dokonać w ten sposób lub za pomocą pliku .htaccess
  • Wybierz najnowszą wersję PHP i zatwierdź zmiany.
 • Testowanie witryny:
  • Odwiedź swoją stronę internetową i przetestuj wszystkie funkcje.
  • Sprawdź, czy wszystkie elementy strony ładują się poprawnie, a wtyczki działają bez błędów.
  • Przetestuj formularze kontaktowe, procesy zamówień (jeśli masz sklep internetowy) i inne ważne funkcje strony.

Jeśli napotkasz problemy podczas testowania, możesz tymczasowo wrócić do poprzedniej wersji PHP i skontaktować się z pomocą techniczną swojego hostingu lub deweloperem, aby uzyskać pomoc w ich rozwiązaniu.

PHP aktualizacja. Kiedy warto ją wykonać?

Aktualizację PHP warto wykonać zawsze wtedy, gdy dostępna jest nowa wersja oprogramowania, która oferuje poprawki bezpieczeństwa, ulepszenia w kwestii wydajności i nowe funkcje. Aktualizacja jest również wymagana w sytuacji, gdy używane przez stronę wtyczki i motywy WordPress potrzebują nowszej wersji PHP do prawidłowego działania. Z drugiej strony, nie warto wykonywać aktualizacji PHP, gdy istnieją uzasadnione obawy, że Twoja strona, wtyczki lub motywy mogą nie być kompatybilne z nowszą wersją PHP.