Optymalizacja dla wyszukiwarek — jak wpływa hosting na SEO Twojej strony?

Obrazek dla Optymalizacja dla wyszukiwarek — jak wpływa hosting na SEO Twojej strony?

Twój hosting ma ogromne znaczenie dla SEO strony, wynikające z wielu aspektów ocenianych przez automaty Google. Wynika to z faktu, że oprogramowanie i serwery są fizycznym łącznikiem Twojej witryny ze światem, więc w dużej mierze odpowiadają za jej prawidłowe działanie. Jak relacje hostingu i pozycjonowania wyglądają w praktyce? Opisujemy to poniżej.

Optymalizacja dla wyszukiwarek — co na nią wpływa?

W jaki sposób wygląda relacja hosting a pozycjonowanie? Serwer odpowiada za takie aspekty działania strony jak:

  • Dostępność. Czy posiadany serwer zapewnia dostęp do strony przez cały czas?
  • Wydajność. Możliwość na szybkie odpowiedzi na zapytania internautów.
  • Skalowalność. Hosting musi dać sobie radę przy nagłym wzroście ruchu. Przesyłanie dużych ilości danych oraz przyjmowanie zapytań może bowiem doprowadzić do awarii i niedostępności strony.
  • Geolokalizacja adresu IP. Warto sprawdzić, czy dostawca udostępnia Ci krajowe IP, abyś mógł się pozycjonować w obszarze swojej działalności.
  • Reputacja. Na niektóre adresy IP zostają nałożone kary od RBL, dotyczące podejrzanej działalności. Trafiają na tak zwane czarne listy. Mejle wysyłane z takich serwerów trafiają często do SPAMu.

Opisane wyżej aspekty mają kolosalny wpływ na SEO. Hosting może zatem w znacznym stopniu decydować o pozycji strony na listach wyników Google.

Czy hosting ma wpływ na pozycjonowanie?

Udało nam się już ustalić, czy hosting ma wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Jednak jak duży wpływ ma wybór serwera na decyzje automatów Google?

Najważniejszym aspektem jest dostępność strony WWW w internecie. Określa ją czas bezawaryjnego działania serwera w odniesieniu do danego okresu. Zakładamy w tym przypadku, że sama witryna jest pozbawiona błędów i działa zawsze prawidłowo — bowiem dostępność mierzona jest całościowo.

Oznacza to, że w czasie prac konserwacyjnych wskaźnik ten mocno się obniża. Jednorazowe problemy traktowane są jako wyjątki, jednak częste awarie szybko obniżą ocenę Google dla Twojej strony.

Kolejny aspekt, który jest istotny pod kątem pozycjonowania, to czas odpowiedzi TTFB (Time To First Byte — czas odbioru pierwszego bajta). Określa on wydajność, szybkość oraz efektywność połączenia z serwerem. Wskaźnik ten powinien być skalowalny. Przy małej ilości zapytań nawet słaby serwer poradzi sobie z szybką odpowiedzią dla poszczególnych klientów. Większe problemy pojawiają się przy wzmożonym ruchu na stronie. Nie powinna ona powodować znaczących spadków tego parametru.

Hosting pod SEO musi posiadać bardzo dobrą wydajność i bezawaryjność, aby Twoja strona była zawsze dostępna — niezależnie od ilości użytkowników na stronie. Dzięki temu Google będzie pozycjonować ją znacznie wyżej.

TTFB Time To First Byte jak podejść do optymalizacji
TTFB – Time To First Byte. Przykład GTmetrix, długi TTFB i przekierowania.

Czy hosting może poprawić działania SEO?

Czy w czasie optymalizacji strony warto zmienić hosting? SEO w takim przypadku może ulec znacznemu polepszeniu. W jaki sposób? Istotny jest przydzielony adres IP. Jego lokalizacja ma wpływ na pozycjonowanie w kilku aspektach. Przede wszystkim istotna jest odległość między serwerem a klientem. Od tego w dużej mierze zależy czas odpowiedzi, czyli wspomniany wcześniej TTFB. Im dłuższą drogę informacje muszą przebyć, tym wolniej wczytywać będzie się strona.

O wpływie lokalizacji serwerów na SEO mówili wielokrotnie także sami twórcy automatów Google. Dlatego sprawdzając relacje swojego hostingu a SEO, warto sprawdzić lokalizację hosta na Check Host lub bazy WHOIS.

Czy darmowy hosting ma dobry wpływ na SEO?

Jak zatem wygląda sytuacja między darmowym hostingiem a pozycjonowaniem? Darmowe usługi z reguły nie zapewniają wysokiej jakości parametrów pracy. Są awaryjne, a czas odpowiedzi jest do przyjęcia tylko przy mocno ograniczonym ruchu na stronie. Już tylko te fakty świadczą o trudnościach z działaniami SEO na tego typu serwerach.

Dodatkowo często dochodzą problemy z reputacją takiej sieci. Darmowy hosting często wykorzystywany jest ochoczo do rozsyłania SPAMu. Przez co jego adresy IP trafiają na czarną listę Google. Oznacza to znaczne obniżenie oceny Twojej strony internetowej. Nie mówiąc już o komunikacji przez e-mail.

Darmowe hostingi często bazują na darmowym oprogramowaniu i nie oferują nowoczesnych rozwiązań pozwalających przyspieszyć działanie stron internetowych. Do takich rozwiązań należy komercyjny serwer Litespeed i połączony z nim Litespeed Cache. Oferuje on również najnowszą technologię HTTP/3, sposób w jaki przesyłane są pliki pomiędzy serwerem – a komputerem odwiedzającego. HTTP/3 QUIC w HitMe mamy to! – HitMe Blog Hosting

Apache – najbardziej popularny w darmowych hostingach.

Czy warto zatem korzystać z darmowego hostingu? Pozycjonowanie strony na darmowym serwerze będzie znacząco utrudnione, co przełoży się na słabe efekty wszystkich działań. Tego typu rozwiązania sprawdzić się mogą przy testowaniu nowych stron lub prowadzeniu niewielkiego bloga internetowego. Poważne strony wymagają wysokiej jakości serwerów.

Jak wybrać najlepszy hosting pod działania SEO?

Jak zatem wybrać najlepszy hosting SEO? Przede wszystkim nie warto na nim oszczędzać. Wybieranie ofert z dużym rabatem lub o niskich parametrach może szybko odbić się na działaniach marketingowych. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie sprawdzonych i dużych dostawców usług hostingowych, którzy posiadają serwery w Twoim kraju. Dodatkowym atutem jest oferowane w usłudze komercyjne oprogramowanie jak Litespeed Cache czy poczta e-mail o wysokiej reputacji. Przykładem takiej firmy jest HitMe, na którym stoją strony rozpoznawalnych firm w Polsce.

Choć migracja na inny serwer jest możliwa, będzie ona generować wiele pracy. Dlatego zakup już dziś sprawdzony hosting w Polsce od w pełni Polskiej firmy – i ciesz się bonusem w postaci korzystniejszego pozycjonowania swojej strony.