Prędkość strony a hosting. Jak wpływa na konwersję w sklepie internetowym?

Obrazek dla Prędkość strony a hosting. Jak wpływa na konwersję w sklepie internetowym?

Zakupy w sklepach internetowych cieszą się coraz większą popularnością. W e-sklepach kupujemy już nie tylko odzież, buty i zabawki, ale też meble, sprzęty AGD czy materiały budowlane. Trudno się temu dziwić – jest szybko, wygodnie i często dużo taniej niż w punktach stacjonarnych. A co zniechęca internautów do korzystania z usług e-sklepów? Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn jest zbyt wolne ładowanie się strony. Od czego zależy prędkość sklepu internetowego i jaki wpływ ma na to hosting?

Jak szybki powinien być sklep internetowy? Co się dzieje, gdy działa za wolno?

Nie jest tajemnicą, że szybkość ładowania się sklepu internetowego ma bezpośredni wpływ na zadowolenie klientów oraz ich decyzje zakupowe. Nikt nie lubi czekać, zwłaszcza że w ostatnich latach technologia rozwinęła się na tyle, że minuta oczekiwania na załadowanie się wybranej witryny, to zdecydowanie za długo. Optymalny czas wynosi mniej niż 3 sekundy! Jeśli po dosłownie chwili strona nie będzie gotowa do użytku, potencjalny klient po prostu ją opuści i „pójdzie” szukać potrzebnego produktu/usługi w innym, konkurencyjnym sklepie internetowym. To niestety nie jedyne konsekwencje wolnego ładowania się e-sklepu. Do kolejnych możemy zaliczyć:

 • obniżoną pozycję witryny w wynikach wyszukiwania,
 • obniżenie wskaźnika konwersji (kupowanie na wolnej stronie jest niewygodne i zabiera czas),
 • wzrost wskaźnika odrzuceń (klient opuszcza stronę bez żadnej interakcji),
 • spadek zadowolenia klientów,
 • utrata zaufania klientów (witryny, które długo się ładują, postrzegane są jako niebezpieczne),
 • straty wizerunkowe firmy.
da howto2

Aby sklep internetowy odniósł sukces i zyskał zainteresowanie klientów, musi być bezpieczny, atrakcyjny wizualnie, intuicyjny w obsłudze, responsywny, dobrze wypozycjonowany i szybki jak gepard ruszający do sprintu na otwartych sawannach Afryki.

Jakie czynniki mają wpływ na prędkość sklepu internetowego?

Możemy wymienić wiele czynników, które mają wpływ na prędkość ładowania się sklepu online. Jednym z najważniejszych jest niezoptymalizowany kod strony, który często prowadzi do opóźnień. Kolejnym przykładem mogą być:

 • duże pliki graficzne i multimedia na stronie,
 • zbyt wiele zapytań HTTP,
 • brak wykorzystania pamięci cache [ cache dla Prestashop ] [ cache dla WordPress ],
 • brak CDN,
 • stosowanie nieefektywnych wtyczek i rozszerzeń,
 • zewnętrzne reklamy,
 • niskiej jakości hosting.

Aby poprawić prędkość ładowania się sklepu internetowego, należy wdrożyć szereg działań optymalizacyjnych, jednak zanim poprosimy o pomoc eksperta, warto bliżej przyjrzeć się swojemu hostingowi.

Hosting a prędkość sklepu internetowego. O czym trzeba pamiętać?

Hosting ma znaczący wpływ na prędkość e-sklepu, ponieważ jest to usługa zapewniająca miejsce na serwerze, gdzie przechowywane są wszystkie dane i pliki strony internetowej. Jakość hostingu decyduje więc o tym, w jakim czasie użytkownicy otrzymają dostęp do tych zasobów. Wybierając hosting dla branży e-commerce, należy zwrócić uwagę na:

Nowoczesne serwery o wysokiej wydajności, z szybkimi procesorami i dużą ilością pamięci RAM będą szybciej przetwarzać żądania użytkowników i serwować treści, co bezpośrednio przyczyni się do skrócenia czasu ładowania strony.

W HitMe oferujemy profesjonalne usługi hostingowe dla sklepów internetowych o różnej wielkości, w tym dla tych postawionych na WordPressie i Prestashop.

Wyróżniają nas silne zorientowanie na potrzeby naszych klientów, konkurencyjne ceny i nieustanna chęć doskonalenia się. Od ponad 16 lat dostarczamy naszym usługobiorcom rozwiązania, które wspierają ich biznes w branży e-commerce, pozwalając na ciągły rozwój i osiąganie jeszcze lepszych wyników sprzedażowych. Zapraszamy!

Czym jest konwersja i jak wpływa na wyniki sprzedaży?

Konwersja to proces, w którym odwiedzający stronę internetową dokonuje pożądanej akcji, takiej jak zakup produktu, zapisanie się do newslettera czy wypełnienie formularza kontaktowego. Jest to bardzo ważny wskaźnik efektywności strony i kampanii marketingowych, mierzący stopień, w jakim realizowane są cele biznesowe. Wysoki wskaźnik konwersji oznacza, że strona internetowa lub kampania reklamowa są skuteczne w przekształcaniu zainteresowania odwiedzających w konkretne działania, co bezpośrednio wpływa na wzrost wyników sprzedaży. Optymalizacja konwersji, czyli wszystkie działania mające na celu zwiększenie jej wskaźnika, jest więc fundamentalna dla sukcesu e-commerce, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie ruchu na stronie i maksymalizację przychodów.

da howto2

Zbyt wolna strona internetowa obniża wskaźnik konwersji, ponieważ potencjalni klienci opuszczają witrynę, nim ta zdąży się załadować. Niektórzy internauci dają stronie szansę i kilkukrotnie ją odświeżają, ale po kilku próbach również tracą cierpliwość i przechodzą do konkurencji. Ponadto wolne ładowanie się sklepu internetowego utrudnia przeglądanie jego oferty, wyszukiwanie produktów i finalizację transakcji, co negatywnie wpływa na ogólne doświadczenie zakupowe. Klienci rzadko wracają do witryny, która źle im się kojarzy, zwłaszcza że „wokół” pełno jest sklepów, które ładują się w okamgnieniu i które spełniają wszystkie wymagania techniczne i wizualne użytkowników.

Niezawodny hosting gwarantuje wysoką dostępność strony niezależnie od jej wielkości, minimalizując tym samym ryzyko przestojów. Co więcej, fachowe wsparcie techniczne i dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. ochrony przed atakami DDoS, zwiększają bezpieczeństwo danych użytkowników i stabilność działania platformy e-commerce. Wszystkie te czynniki razem tworzą solidny fundament pod wzrost zaufania klientów i poprawę wskaźników konwersji, co bezpośrednio przekłada się na sukces biznesowy sklepu internetowego. Chcesz tego doświadczyć na własnym przykładzie? Skontaktuj się z naszymi doradcami, a pomożemy Ci zwiększyć szybkość ładowania Twojego e-sklepu. Dobry hosting to podstawa!

Dodaj komentarz