Przetestuj zmiany, czyli o znaczeniu Staging Site dla rozwoju Twojej strony internetowej.

Obrazek dla Przetestuj zmiany, czyli o znaczeniu Staging Site dla rozwoju Twojej strony internetowej.

Zamierzasz zmienić szatę graficzną swojej strony internetowej lub wrzucić kilka nowych produktów do e-sklepu? Nie chcesz, by prace wdrożeniowe uniemożliwiły użytkownikom swobodne przeglądanie Twojej witryny. Poznaj możliwości, jakie daje Staging Site! Dzięki tej funkcji będziesz mógł „grzebać” przy stronie, tworzyć jej różne wersje i testować nowe pomysły bez obaw o dostępność i funkcjonalność witryny w czasie rzeczywistym. Jak to działa? Już wyjaśniamy!

Czym jest Staging Site?

Staging Site to, najprościej rzecz ujmując, wersja testowa dla strony lub aplikacji internetowej, która nie jest w żaden sposób powiązana z domeną produkcyjną (jest to odrębny „byt”). Wykorzystuje się ją do wprowadzania zmian, aktualizacji, testowania nowych pomysłów i weryfikacji, czy wprowadzone na stronie testowej wdrożenia, równie dobrze będą działać na witrynie docelowej – dostępnej dla Internautów.

staging site
Staging site to bezpieczny klon Twojej strony do testowania zmian.

Korzystając z funkcji Staging Site, można szybko wychwycić i naprawić różne błędy oraz problemy z wyświetlaniem się strony, zanim natkną się na nie użytkownicy. Dzięki stagingowi można również skutecznie ograniczyć przerwy techniczne na danej witrynie. Nie każdy użytkownik chce tracić swój czas na czekanie, aż strona www znowu będzie dostępna. Szczególne znaczenie ma to w przypadku sklepów internetowych. Jeśli klient nie może kupić czegoś u Ciebie, zostawi swoje pieniądze u konkurencji. A można takiej sytuacji uniknąć.

production staging site
Wersja oficjalna (produkcyjna) oraz wersja staging (dev) tej samej witryny.

Główne zalety stagingu

A więc, decydując się na staging:

 • zyskujesz bezpieczeństwo strony produkcyjnej – wszelkie aktualizacje czy nowe wdrożenia przeprowadzane na stronie testowej, nie będą mieć wpływu na oficjalną domenę,
 • zyskujesz pewność, że planowane zmiany i aktualizacje będą działać poprawnie po publikacji, gdyż jest to ten sam serwer i ta sama konfiguracja
 • zyskujesz możliwość przetestowania wprowadzonych wdrożeń na różnych urządzeniach przez ich ostateczną publikacją,
 • minimalizujesz ryzyko awarii strony produkcyjnej po aktualizacji,
 • minimalizujesz ryzyko występowania błędów na swojej witrynie,
 • poprawiasz jakość swojej strony www poprzez uprzednie testowanie wszelkich zmian,
 • możesz planować kolejne wdrożenia i zmiany bez przerw technicznych na stronie www.

Zainteresowany? W ramach oferowanych przez nas usług hostingowych możesz skorzystać z narzędzia Installatron. Z jego pomocą szybko i łatwo stworzysz klona swojej strony produkcyjnej, którego możesz następnie wykorzystać jako stronę deweloperską, czyli przestrzeń do testów.

Installatron – jak może Ci pomóc w procesie stagingu?

Jak już wspomnieliśmy, Installatron może być używany do tworzenia staging site, czyli środowiska testowego, w którym można przeprowadzać zmiany, aktualizacje i testy przed przeniesieniem ich na produkcję. Dzięki Installatron można stworzyć kopię istniejącej witryny lub aplikacji, utworzyć jej wersję na oddzielnym podkatalogu lub subdomenie i pracować nad nią bez wpływu na stronę główną dostępną dla użytkowników.

przykład staging site
Przykład wykorzystania staging site do zmian na stronie.

Co więcej, staging site mogą być synchronizowane w dwóch kierunkach. To duże ułatwienie i ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie musisz tworzyć wielu klonów swojej strony w celu wdrożenia różnych zmian, w różnych odstępach czasowych, a potem usuwać ich, gdy owe klony przestaną być potrzebne. Na przykład możesz używać jednego staging site i podczas prac odświeżać go wybranymi elementami z wersji produkcyjnej (jak wpisy, artykuły, produkty) – a dopiero gdy będziesz gotowy – przeniesiesz staging site na produkcję.

proces klonowania witryny
Ilustracja procesu klonowania oraz procesu synchronizacji wybranej wersji.

Korzystając z autoinstalatora od HitMe, możesz łatwo zarządzać wersjami przedwdrożeniowymi swojej strony i co ważne – masz je w jednym miejscu, zawsze pod ręką, zawsze gotowe do dalszych testów. Nie musisz martwić się o sprawną migrację danych czy odpowiednią konfigurację środowiska testowego.

Podsumowanie zalet Installatrona

Installatron z pewnością zasługuję na Twoją uwagę, jeśli zależy Ci na tym, by Twoja strona produkcyjna była zawsze dostępna dla użytkowników, wolna od błędów i systematycznie aktualizowana. Oferowane przez nas narzędzie:

 • umożliwia łatwe tworzenie kopii witryny, tworząc wersję testową na oddzielnym podkatalogu lub subdomenie,
 • daje możliwość przechodzenia między różnymi wersjami strony www na staging site, pozwala na przetestowanie, czy nowe wdrożenia działają poprawnie przed aktualizacją na produkcji,
 • daje możliwość tworzenia kopii zapasowych witryny, co w przypadku problemów na staging site, pozwala wrócić do poprzedniej wersji strony www.
 • ponadto Installatron umożliwia łatwiejsze wykonywanie kopii zapasowych, automatyzację aktualizacji CMS gdy są dostępne, a nawet łatwą migrację prosto z innego serwera Jak łatwo wrzucić swój WordPress i inne aplikacje na hosting?
 • oszczędzasz pieniądze, nie musisz płacić i instalować dodatkowego wtyczek, oprogramowania, które udostępni Ci te funkcjonalności

Duplikat strony a SEO?

Na obecną chwilę autoinstalator nie ma opcji ustawiania tagów meta no-index dla wersji stagingowych, tak aby przypadkiem nie zostały potraktowane jako „zduplikowana treść ( ang. duplicate content )”. Ryzyko jest małe ze na stronie stagingowej pojawią się roboty indeksujące, niemniej jednak jako rozwiązanie możesz wykorzystać zabezpieczeni strony stagingowej hasłem na wejściu czyli Jak zabezpieczyć katalog na hasło. W przypadku WordPress możesz również za pomocą komend wp-cli włączać/wyłączać odpowiednią wtyczkę Fix wtyczka WordPress – robots noindex dla strony testowej.

Chcesz przetestować funkcjonalność Installatrona dla staging site?

Jeśli nie masz jeszcze swojej aplikacji utwórz ją na hostingu za pomocą autoinstalatora. Sprawdź Jak uruchomić własny sklep na PrestaShop? lub Instalacja WordPress krok po kroku.

Jeśli masz już na hostingu swoją aplikację/stronę i chcesz ją dodać do autoinstalatora aby móc korzystać ze staging site przeczytaj poradnik Jak zaimportować obecną aplikację do autoinstalatora?

Jeśli chcesz wykonać klon aplikacji/strony jako staging site przeczytaj poradnik Jak zrobić duplikat aplikacji? Klon WordPress. Staging i synchronizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *