Rodzaje certyfikatów SSL

Obrazek dla Rodzaje certyfikatów SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) jest metodą zabezpieczenia protokołu sieciowego, którego głównym zadaniem jest ochrona transferu danych między przeglądarką internetową użytkownika a odwiedzaną przez niego stroną www. Można powiedzieć, że certyfikat SSL to swojego rodzaju gwarancja poufności danych, która przekłada się na wzrost zaufania internautów do danej witryny. Wdrożenie wspomnianego wyżej protokołu jest konieczne, jeśli chcesz, by osoby korzystające z Twojego sklepu internetowego lub odwiedzające np. Twojego bloga, czuły się bezpiecznie i były objęte mocą szyfrowania danych. Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne na rynku? Czym kierować się przy ich zakupie? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Jak już wyjaśniliśmy we wstępie, certyfikaty SSL są używane w celu zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji między serwerem a klientem poprzez szyfrowanie przesyłanych danych. Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które można podzielić na trzy główne kategorie:

  • certyfikaty domenowe (DV – Domain Validated) – DV to podstawowe certyfikaty SSL, które są stosunkowo łatwe i szybkie do uzyskania. Weryfikacja opiera się na potwierdzeniu kontroli nad domeną. DV oferuje niski poziom weryfikacji, ale jest wystarczający dla małych stron internetowych i blogów.
  • Certyfikaty organizacyjne (OV – Organization Validated) – OV oferuje wyższy poziom zaufania niż DV. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie i potwierdzenie prawdziwości danych organizacji, która jest właścicielem certyfikatu. To sprawia, że OV jest odpowiedni dla średnich przedsiębiorstw i stron internetowych, które przetwarzają poufne informacje.
  • Certyfikaty rozszerzonej weryfikacji (EV – Extended Validation) – EV to certyfikaty o najwyższym poziomie zaufania. Proces weryfikacji jest bardziej rygorystyczny i obejmuje dogłębne sprawdzenie danych organizacji oraz jej właściciela. Certyfikaty EV są zalecane dla dużych korporacji, instytucji finansowych oraz innych organizacji, które przetwarzają wrażliwe informacje.

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji Weryfikacja podmiotu. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Ponadto certyfikaty SSL można także klasyfikować ze względu na liczbę obsługiwanych domen i wówczas możemy wyróżnić:

  • Single-Domain SSL, czyli certyfikat dla jednej domeny,
  • Multi-Domain SSL lub SAN – Subject Alternative Name, czyli certyfikat wielodomenowy,
  • Wildcard SSL, certyfikat wielodomenowy z dziką kartą, który pozwala na ochronę domeny głównej wraz z wszystkimi jej subdomenami.

Zobrazujmy to na przykładzie, załóżmy że posiadasz dwie domeny: mojafirma.pl oraz mojadomena.pl

rodzaje certyfikatow ssl
Przykład obrazujący typy certyfikatów względem przykładowych domen.

Stosowanie certyfikatów SSL niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela domeny oraz internautów. Ten pierwszy może liczyć np. na poprawę pozycji swojej witryny w wynikach wyszukiwania oraz na poprawę wizerunku swojego e-biznesu, co automatycznie przekłada się na wzrost zainteresowania produktami w sklepie internetowym. Z kolei użytkownicy mają zapewnioną prywatność i wyższy komfort korzystania z sieci.

Co jeszcze zyskujesz? Przeczytaj Kiedy certyfikat SSL się przydaje? – HitMe Blog Hosting

Ile kosztują różne typy certyfikatów?

Certyfikaty SSL różnią się ceną w zależności od rodzaju protokołu i dostawcy. DV są zwykle najtańszymi certyfikatami, a EV są najdroższymi. W przypadku tych ostatnich nie ma co liczyć na darmowy dostęp do usługi. Zwykle jest ona opłacana na rok z góry, a jej koszt waha się od 100 do nawet 1000 zł w zależności od tego, na jakie SSL rodzaje certyfikatów się zdecydujesz. Z przyjemnością pomożemy Ci w dopasowaniu i wdrożeniu takiego protokołu na Twoją witrynę. Sprawdź naszą ofertę na hitme.pl, a jeśli masz jakieś pytania, śmiało kieruj je do naszych specjalistów. Jako eksperci w branży sugerujemy, by aktywować certyfikat SSL na każdej stronie WWW, na której użytkownicy pozostawiają jakiekolwiek dane lub są zobowiązani do założenia konta.

Jest to tym bardziej konieczne, jeśli Twoja witryna umożliwia dokonywanie płatności on-line. A jak sprawdzić, czy strona, z której aktualnie korzystasz, stosuje certyfikat SSL? To bardzo proste. Taka witryna przy adresie URL będzie oznaczona symbolem zamkniętej kłódki. Kiedy na nią klikniesz, możesz sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące wdrożonego protokołu.

domena zabezpieczona ssl
Przykład informowania przez przeglądarki o zabezpieczeniach strony (przeglądarka Edge).

Jaki rodzaj certyfikatu SSL wybrać?

Wybór certyfikatu SSL powinien być uzależniony od potrzeb Twojej witryny, rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadzisz w sieci, oraz poziomu zaufania i bezpieczeństwa, który chcesz osiągnąć. Dość znaczącą rolę odgrywa tu również budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup takiego protokołu. A więc, który z omawianych protokołów sieciowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja strona www nie przetwarza żadnych wrażliwych danych, certyfikat domenowy zapewne będzie dla Ciebie wystarczający. Jeżeli prowadzisz e-sklep o średniej wielkości lub gdy przetwarzasz poufne informacje, sugerujemy zakup certyfikatu organizacyjnego. W przypadku dużych korporacji i instytucji finansowych wymagany jest certyfikat SSL o największym możliwym zasięgu ochrony danych, czyli certyfikat rozszerzonej weryfikacji. Jeśli chodzi o budżet, to możesz skorzystać z darmowego lub płatnego certyfikatu SSL. Sugerujemy to drugie rozwiązanie, ponieważ bezpłatne certyfikaty często pozbawione są gwarancji na wypadek złamania szyfru certyfikatu. Trudniej wówczas o wypłatę należnego odszkodowania. Tutaj trzeba podkreślić, że wśród darmowych protokołów królują głównie certyfikaty SSL typu DV, a więc te o małej mocy szyfrowania danych. Do darmowych certyfikatów SSL należy np. Let’s Encrypt.

Tagi
Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Adam
Justyna thumb
Justyna