Skrypty i funkcje pisane przy pomocy ChatGPT – czy warto?

Obrazek dla Skrypty i funkcje pisane przy pomocy ChatGPT – czy warto?

ChatGPT od OpenAI to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli sztucznej inteligencji do przetwarzania języka. Jest on w stanie generować teksty zbliżone do tych, które pisane są przez człowieka, a oprócz tego tłumaczy zdania na inne języki, poprawia błędy, wyszukuje informacje i wyczerpująco odpowiada na proste i bardziej skomplikowane pytania. ChatGPT potrafi również tworzyć kody w wybranych językach programowania. Czy sztuczna inteligencja zabierze pracę programistom? Czy skrypty PHP pisane przez ChatGPT działają? Zapraszamy do lektury?

ChatGPT – skrypty i funkcje PHP

PHP jest skryptowym językiem programowania, który służy do tworzenia stron i sklepów internetowych oraz aplikacji. ChatGPT jako model językowy potrafi generować skrypty i funkcje PHP. Jaka jest między nimi różnica? Skrypt PHP to plik zawierający kod w języku PHP, który może być wykonywany na serwerze internetowym obsługującym ten język. Skrypty PHP są często używane do generowania dynamicznych stron internetowych lub do przetwarzania danych na serwerze. Mogą one zawierać deklaracje zmiennych, instrukcje warunkowe, pętle, funkcje i wiele innych elementów języka PHP.

da howto2
Przykład funkcji wygenerowane przez chatGPT.

Skrypty PHP są uruchamiane po stronie serwera i generują wynik, który jest wysyłany do przeglądarki klienta. Z kolei funkcja PHP to wydzielony fragment kodu o określonej nazwie, którego można użyć w różnych momentach i miejscach programu. Przykładem funkcji PHP może być np. dodawanie dwóch liczb, a przykładem skryptu PHP – wyświetlanie aktualnej daty na stronie www. Umiejętności programistyczne ChatGPT polegają na generowaniu kodu PHP na podstawie znajomości składni i struktury języka, zrozumienia wzorców programistycznych i analizy informacji dostarczonych AI przez użytkownika. ChatGPT tworzy skrypty i funkcje PHP (ChatGPT a funkcje PHP), które realizują określone zadania i obliczenia.

Czy kod pisany przez AI działa?

To, czy kod wygenerowany przez AI, będzie działać poprawnie, zależy m.in. od sposobu skonstruowania zadania oraz wprowadzonych instrukcji. Jeśli przekażemy sztucznej inteligencji precyzyjne wytyczne, wynik jej pracy może nas pozytywnie zaskoczyć. Trzeba jednak zaznaczyć, że kod wygenerowany przez ChatGPT często wymaga dodatkowej modyfikacji lub debugowania, aby działał zgodnie z oczekiwaniami programisty. Co zrobić, by uzyskać jak najbardziej użyteczny kod z pomocą AI?

  • Podaj dokładny opis tego, co chcesz osiągnąć. Im więcej informacji dostarczysz AI, tym łatwiej będzie jej „zrozumieć”, czego oczekujesz.
  • Zapewnij tyle kontekstu, ile to możliwe. Jeśli twój kod ma działać w ramach istniejącego projektu, to daj mi znać o jego strukturze, używanych technologiach, istniejących funkcjach itp.
  • Podaj wszelkie specyficzne wymagania dotyczące kodu. Czy są jakieś konkretne standardy kodowania, których musisz przestrzegać? Czy są jakieś ograniczenia, o których AI powinna wiedzieć?
  • Jeśli to możliwe, podaj przykłady podobnych funkcji lub fragmentów kodu, które robią to, co chcesz osiągnąć. Przykłady pomagają w lepszym zrozumieniu Twoich oczekiwań
  • Jeśli twój kod ma przetwarzać dane, daj znać, jakie są oczekiwane dane wejściowe i jakie powinny być dane wyjściowe.

Dlaczego warto pisać m.in. skrypty na stronę www z chatgpt? Znacząco przyspiesza to proces tworzenia kodu, a jeśli „po drodze” wystąpią jakieś błędy, ChatGPT pomoże Ci je wychwycić i naprowadzi Cię na skuteczniejsze rozwiązanie Twojego problemu. Dzięki sztucznej inteligencji programowanie jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, swoją przygodę z kodowaniem mogą rozpocząć osoby, które nigdy przedtem nie miały do czynienia z tą dziedziną informatyki. ChatGPT może być dobrym i cierpliwym nauczycielem, który zawsze znajdzie dla Ciebie czas, obszernie odpowie na każde pytanie i sprawdzi poprawność przygotowanych przez Ciebie skryptów.

Praca programisty a AI

Sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić programistów, a przynajmniej nie na obecnym poziomie swojego zaawansowania technologicznego. Z pewnością jednak AI wpłynie na sposób, w jaki programiści pracują. I będzie to wpływ raczej dla tego środowiska pozytywny. Jednym z jego kluczowych aspektów jest automatyzacja rutynowych zadań. AI może pomóc w automatyzacji niektórych czynności, takich jak generowanie kodu szkieletowego, testowanie jednostkowe, debugowanie i refaktoring kodu. Dzięki temu programiści będą mogli skoncentrować się na realizacji bardziej skomplikowanych zadań. Co więcej, AI pomoże w optymalizacji kodu, sugerując alternatywne rozwiązania lub identyfikując potencjalne problemy związane np. z wydajnością aplikacji czy strony www.

Czy możesz wygenerować 5 kart używając Boostrap 5.2 tak aby każda karta zawierała listę wypunktowaną oraz mały przycisk w stopce?
da howto2
Przykład używania chatgpt w generowaniu kodu szkieletowego na przykładzie Bootstrap 5.2
Czy możesz zrobić aby przycisk w stopce na urządzeniach mobilnych wyświetlał się na środku, a na desktopach wyświetlał się po prawej stronie?
da howto2
ChatGPT potrafi także dokonywać zmian w kodzie.

Ponadto sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc w nauce nowych języków programowania lub technologii poprzez dostarczanie materiałów edukacyjnych, tłumaczenie konceptów lub rozwiązywanie konkretnych problemów natury programistycznej. Z racji tego, że AI jest „chętna” do pomocy o każdej porze dnia i nocy, programiści mogą liczyć na wsparcie techniczne, kiedy tylko jest im ono potrzebne.

Jaka jest funkcja w języku PHP do łączenia tablic?
da howto2
Stosowanie chatGPT do nauki języka.

Mimo wszystkich wymienionych wyżej zalet korzystania ze sztucznej inteligencji w zakresie programowania, są rzeczy, których AI nie może zrobić sama. Sztuczna inteligencja:

  • nie jest w stanie samodzielnie wdrożyć kodu,
  • nie jest w stanie zaktualizować kodu na serwerze,
  • nie jest w stanie debugować kodu w czasie rzeczywistym,
  • nie potrafi tworzyć oryginalnych, kreatywnych rozwiązań (bo bazuje na dostępnych schematach i istniejących przykładach),
  • nie może przewidzieć konsekwencji zmian w kodzie.

Podsumowując, można powiedzieć, że programista i AI to zgrany duet. Sztuczna inteligencja z pewnością jest przydatnym narzędziem do tworzenia kodów, ich optymalizacji czy szukania błędów, ale nie jest w stanie wykonać całej pracy, którą wykonują programiści. ChatGPT i inne modele językowe są po prostu dużym ułatwieniem dla tej grupy zawodowej. Pomagają zoptymalizować czas pracy i znacząco zwiększają jej efektywność. Z czasem funkcjonalność AI w zakresie programowania na pewno się zwiększy, ale nie zastąpi czynnika ludzkiego, który jest niezbędny w procesie kodowania.

Tagi
Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Adam
Justyna thumb
Justyna