TLD domen – co musisz o nich wiedzieć i jaki mają wpływ na SEO?

Obrazek dla TLD domen – co musisz o nich wiedzieć i jaki mają wpływ na SEO?

Domena internetowa to pierwszy element Twojej witryny, z którym mają do czynienia użytkownicy. Warto zadbać o to, by była ona krótka i łatwa do zapamiętania, co z pewnością ułatwi Internautom odnalezienie jej w sieci. Dobrze też poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego TLD domeny, ponieważ w dużym stopniu może wpłynąć to na ruch organiczny na stronie i powodzenie Twojego e-biznesu. Co to jest TLD i jaki ma wpływ na pozycjonowanie stron www w Internecie? Zaraz wyjaśnimy!

Top Level Domain (TLD) – co to takiego?

Top Level Domain (TLD), czyli domena najwyższego poziomu, to końcowa część adresu internetowego, która pojawia się po ostatniej kropce w URL. Na przykład w adresie www.example.com przyrostek .com to właśnie TLD. Domeny najwyższego poziomu są jednym z podstawowych elementów systemu nazw domenowych (DNS), który umożliwia nawigację w sieci internetowej. Wybór TLD nie powinien być jednak przypadkowy. Domena najwyższego poziomu może wpływać na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, jej rozpoznawalność oraz wiarygodność w oczach użytkowników. Decyzję o wyborze TLD warto więc potraktować jako element strategii marketingowej, zwłaszcza jeśli prowadzisz biznes online.

Domena najwyższego poziomu i jej rodzaje

Domeny TLD stoją najwyżej w hierarchii DNS, co oznacza, że nie mają już nad sobą innych domen. Wyróżniamy domeny TLD globalne (gTLD) oraz krajowe (ccTLD). Wśród tych pierwszych najpopularniejsze są:

 • .com – jest to domena uniwersalna, przeznaczona przede wszystkim dla stron komercyjnych,
 • .net – to również domena uniwersalna używana przez różne witryny,
 • .org – ta domena początkowo używana była przez różne organizacje i stowarzyszenia, natomiast obecnie korzystają z niej również witryny spoza tej kategorii,
 • .info – idealna dla portali informacyjnych,
 • .edu – charakterystyczna dla stron internetowych związanych z edukacją, zwłaszcza szkół wyższych i uniwersytetów,
 • .gov – przeznaczona dla stron i instytucji rządowych.

Domeny krajowe, czyli ccTLD to na przykład:

 • .pl – dla Polski,
 • .uk – dla Wielkiej Brytanii,
 • .us – dla USA,
 • .ru – dla Rosji,
 • .no – dla Norwegii,
 • itd.

Jak widzisz, domeny krajowe jasno informują Internautę np. o obszarze działalności Twojego sklepu internetowego. Załóżmy, że pewnego dnia zechcesz skierować swoją ofertę również do klientów niemieckich lub czeskich. Czy w takiej sytuacji domena .pl wciąż będzie dobrze spełniać swoją rolę? Zdaniem specjalistów od marketingu – niekoniecznie. Lepiej sprawdzi się domena .com, ponieważ nie jest ona przypisana do żadnego terytorium, a więc nie niesie ze sobą żadnych ograniczeń, które są intuicyjnie przypisywane domenom krajowym. Na tym przykładzie dobrze widać, jak wybór TLD może mieć wpływ na rozwój Twojego e-biznesu w przyszłości.

Jakie znaczenie ma TLD domeny dla SEO?

Każda firma działająca w Internecie chce być dobrze widoczna w sieci. To jasne! Wysoka pozycja witryny w wynikach wyszukiwania przeglądarki internetowej gwarantuje większy ruch organiczny, czyli większą ilość odwiedzin. To z kolei przekłada się na wzrost zaufania Internautów do danej strony, a co za tym idzie – zwiększenie sprzedaży np. w sklepach internetowych. Nie bez powodu właściciele e-biznesów inwestują tysiące złotych w profesjonalne działania SEO, które wspierają pozycjonowanie ich stron internetowych i przyczyniają się do osiągania jeszcze lepszych wyników sprzedażowych. To oczywiście mocno uproszczone tłumaczenie, ponieważ działania SEO są tak wszechstronne i zakrojone na szeroką skalę, że potrzeba więcej niż kilku zdań, by prawidłowo je zdefiniować.

geotargeting tld domena

Wróćmy jednak do naszego pytania, czyli jak TLD domeny ma się do działań SEO. Choć sama domena najwyższego poziomu nie jest czynnikiem rankingowym, to ma ona wpływ na klikalność, co pośrednio przekłada się na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Dla przykładu – ogólne domeny, takie jak .com czy .net, są powszechnie znane i łatwo zapadają w pamięć, co może zwiększyć klikalność i zaufanie Internautów do danej witryny. Domeny krajowe (ccTLD) z kolei są korzystne dla firm, które kierują swoje usługi do klientów z konkretnego regionu, ponieważ wyszukiwarki mogą lepiej zrozumieć geolokalizację witryny. Domeny branżowe, takie jak .tech lub .fit, od razu informują użytkowników o branży, w której działa dana witryna, co pomaga firmie wykreować się na eksperta w danej dziedzinie.

Podsumowując, wybór TLD powinien być spójny z ogólną strategią firmy i jej celami biznesowymi. Warto również pamiętać o tym, że optymalizacja SEO to proces wielowymiarowy, który obejmuje nie tylko techniczne aspekty strony, ale również jakość treści, strukturę linków, szybkość ładowania witryny i wiele innych czynników, które razem przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w sieci.

TLD a geotargeting

Z obserwacji wynika, że internauci najbardziej ufają domenie .com oraz domenom krajowym. Te ostatnie mogą przyczynić się do popularyzacji Twojego biznesu w danym regionie. Nie jest przecież tajemnicą, że kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę przykładową frazę “tanie usługi kominiarskie”, w wynikach wyszukiwania pojawią się nam propozycje firm działających w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Oznacza to, że używanie ccTLD może poprawić zaufanie kupujących, a także zapewnić im większą dostępność towarów lub usług w określonej lokalizacji. Domena krajowa lub regionalna sygnalizuje również, że jesteś lokalnym biznesem, co sprawia, że potencjalni kupujący mogą mieć poczucie, że łatwiej będzie dokonać u Ciebie zakupu lub zrealizować określoną usługę.

Google Search Console wspierało kiedyś zmianę ustawienia geotargetingu dla domen. W ten sposób można był ustawić dla jakiej narodowości przeznaczone są treści w domenie. Ta możliwość została porzucona. Jak tłumaczy samo google:

Raport Kierowanie międzynarodowe został wycofany. Google będzie nadal obsługiwać i używać tagów hreflang na Twoich stronach. Możliwość kierowania wyników wyszukiwania do określonych krajów za pomocą kierowania na kraj w Search Console została jednak uznana za mało istotną dla ekosystemu i nie jest już obsługiwana.

support.google.com

Tak więc w to miejsce google będzie starało się odczytać atrybut hreflang z Twoich linków, więcej informacji znajdziesz Zlokalizowane wersje Twoich stron | Centrum wyszukiwarki Google  |  Documentation  |  Google for Developers

Tanie domeny internetowe w HitMe

Jeśli szukasz domeny internetowej w dobrej cenie, koniecznie skontaktuj się z naszymi doradcami z HitMe. Jesteśmy w stanie zaoferować Ci zarówno najpopularniejsze, jak i funkcjonalne oraz regionalne końcówki domen. Nie pobieramy dodatkowych opłat za przedłużenie domeny i gwarantujemy przejrzyste warunki współpracy oraz dbałość o każdy aspekt obsługi Twojej domeny. Z przyjemnością pomożemy Ci również w przeniesieniu adresu Twojej witryny pomiędzy rejestratorami. Zrobimy to za darmo i bez skracania okresu ważności domeny. Zainteresowany? Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *