Wklejasz treści zamiast wpisywać? Przydatny skrót, którego nie używasz.

Obrazek dla Wklejasz treści zamiast wpisywać? Przydatny skrót, którego nie używasz.

Wpisujesz treści kopiując je z jednych edytorów do innych? Wklejając treści z jednego edytora teksto bezpośrednio do edytora strony internetowej mogą czekać Cię nieprzyjemności. Dowiedz się więcej o złych nawykach i poznaj skrót klawiszowy, który uwolni Cię od potencjalnych problemów.

Problemy z przeklejaniem treści.

Od zawsze w internetowych wizualnych edytorach tekstu (WYSIWYG) istnieje potencjalny problem związany z wklejaniem ostylowanego (uprzednio formatowanego) już tekstu. Oprócz samego tekstu kopiowane są także znaczniki HTML określające jego wygląd, styli. Pozornie przyspiesza to kompozycję tekstu, gdyż nie trzeba go ponownie stylować w edytorze końcowym. Jednak często jest to nadmiarowa stylizacja, która może prowadzić do bałaganu, szczególnie na stronach internetowych. Nie w każdej sytuacji edytory tekstu na naszych witrynach są w stanie sobie poradzić z ostylowanym już tekstem.

wp wklej style tekst strong wordpress problem 1
Przykład z WordPress. Wklejony tytuł dokumentu wraz ze stylowaniem.

Problem nie tylko dla SEO.

Problematyczne nie raz staje się kopiowanie nie tylko elementów wyglądu tekstu, jak: pogrubienie, kursywa, rozmiar ale także list wypunktowanych, o zgrozo – tabelek, czy nawet ikonek emoji 🙂 . Wklejanie ostylowanych elementów tekstowych wprost w pola ustawień strony może nieść za sobą nieoczekiwane skutki, począwszy od negatywnego wpływu dla pozycjonowania strony (SEO) – po problemy z wyglądem strony, nad którym nie będzie dało się zapanować.

wp niepotrzebne elementy tagi html na stronie text
Zwykły tekst akapitowy? Nie. To Ex-komórka tabeli!

Czy to nie jest tak, że edytor powinien to za nas poprawiać?

I tak. I nie. Z jednej strony programiści komponentów systemowych, narzędzi internetowych, twórcy stron internetowych dokładają wszelkich starań, aby wszelkie pola wprowadzenia danych były filtrowane od niechcianego kodu – z drugiej strony jednak, nie polegają oni na wyłącznie własnych rozwiązaniach. W dobie ułatwień edycji stron i dokumentów (takich jak np. edytor Gutenberg w WordPress czy popularny edytor treści TinyMCE) i pojawiających się nowości w internecie, staje się to kłopotliwe. Niektórzy z Was – pracownicy biurowi, pewnie pamiętają jak informatycy powtarzali: „Treści, zanim wkleimy je na stronę – przekopiować najpierw do notatnika!” To metoda łopatologiczna choć pewna, by pozbyć się nadmiarowego formatowania tekstu. Jednak czasowo – bardzo uciążliwa. Całe szczęście jest inny sposób!

Ctrl + Shift + V – skrót, który nie wiedziałeś że istnieje.

Czas pędzi. Mało kto kopiuje i wkleja treści za pomocą menu podręcznego lub menu kontekstowego. Wszak trzeba je najpierw otworzyć, następnie wybrać polecenie kopiowania, a przecież tyle czasu zajęło nam już samo zaznaczenie pożądanego tekstu. Wszyscy znamy skrót ctrl + c (kopiuj) oraz ctrl + v (wklej). Wystarczy że do kombinacji wklejania dołączysz klawisz Shift i już tekst zostanie wklejony bez formatowania czyt. suchy tekst.

wp ctrl shift v wklejanie bez formatowania
Wklejanie bez formatowania. Bezpieczna wersja.

A co z komputerami Apple.

Oczywiście, na komputerach Apple używamy kombinacji Cmd + Shift + V.

Podstawowa zasada – tekst formatujemy w edytorze końcowym.

Wszystkim nam zależy na czasie, jednak nie raz pozorne oszczędzanie czasu prowadzi do jeszcze większego marnowania go na rozwiązywanie problemu. Podstawową zasadą na kursach oprogramowania biurowego jest zbudowanie nawyku formatowania tekstu w edytorze końcowym. Czyli tym, w którym dokonujemy publikacji tekstu. Niebezpieczną pokusą jest kopiowanie styli z edytorów pośredniczących. Na oko wygląda dobrze? Na wierzchu może i tak lecz pod spodem, w kodzie – może nie być już tak różowo.

Pozostałe podstawowe skróty, które mogą Ci się przydać:

Ctrl + A lub Apple: ⌘ + A – zaznaczanie wszystkiego

Ctrl + Z lub Apple: ⌘ + Z – cofnięcie zmian

Ctrl + Y – powtórzenie zmian

Ctrl + S lub Apple: ⌘ + S – szybki zapis

Przydatne skróty klawiszowe edytora Gutenberg w WordPress.

Podczas edycji otwórz okno pomocy wciskając kombinację klawiszy Shift + Alt + H.

wp skroty klawiszowe wordpress gutenberg
Skróty klawiszowe w edytorze Gutenberg /WordPress.

Dodaj komentarz