Co to jest SSL

    czym jest SSL i jak on wpływa na bezpieczeństwo?


img

SSL jest to certyfikat szyfrujący połączenie klient ↔ serwer. Poprawia to znacznie bezpieczeństwo przesyłania danych (np. jeżeli na naszej stronie WWW mamy system płatności). Dużo osób nie decyduje się na zakupy w sklepach bez szyfrowanego połączenia.

Powyżeh grafika przedstawiająca jak rozróżnić poprawne połączenie HTTPS / SSL.

Połączenia SSL nie tylko wykorzystywane są na stronach WWW. Można je również skonfigurować między innymi na serwerach pocztowych (połączenia POP/IMAP/SMTP) a nawet na serwerach FTP.

Na co zwracać przy zamawianiu certyfikatu?

Bardzo ważna jest gwarancja, którą daje nam wystawca. Jest to pewnego rodzaju ubezpieczenie – jeżeli nasz certyfikat zostanie złamany a dane zostaną wykradzione / podsłuchane, wystawca jest zobligowany do wypłacenia odszkodowania (wysokość jest zależna od rodzaju certyfikatu). Może to być nawet 750 000 dolarów. Warto pamiętać że w przypadku darmowych certyfikatów SSL czy innych tanich proponowanych przez różne firmy tej gwarancji nie mamy lub jest bardzo niska, która nawet nie pokryje naszych strat czy strat naszych klientów.

SSL vs SSL WildCard

Standardowy SSL ochrania naszą domenę lub subdomenę. Jeżeli operujemy dużą liczbą subdomen możemy pokusić się o zakup certyfikatu WildCard, który ochrania: domenę główną oraz dowolną liczbę subdomen (np. naszadomena.pl subdomena.naszadomena.pl itd.).

Cena takiego certyfikatu jest trochę większa, ale w przypadku dużej ilości subdomen może nam się to opłacać.

Na ile czasu można zamówić certyfikat SSL?

Aktualnie certyfikaty SSL wystawiane są na: 1 rok, 2 lata, 3 lata.

Wykupienie certyfikatu na dłuższy okres ma dużo zalet:

  • nie musimy odnawiać certyfikatu na serwerze co roku
  • cena jest atrakcyjniejsza


Zakup certyfikat


Podziel się lub polub!
POPRZEDNI ARTYKUŁ

NASTĘPNY ARTYKUŁ