Co to są „czarne listy” maili i jak działają?

Obrazek dla Co to są „czarne listy” maili i jak działają?

Wkurza Cię SPAM na Twojej skrzynce pocztowej? A może Twoi klienci się skarżą? Nie martw się! Możesz z nim walczyć używając mechanizmów takich jak RBL i DNSBL.

RBL? DNSBL? Co to takiego?

RBL  (ang. Real-time Blackhole List) oznacza listę adresów aktualizowaną na bieżąco, a DNSBL (DNS Blacklist) oznacza listę serwerów nazw domenowych.
Wykorzystywanie ich pomaga zmniejszyć problem SPAMu na kontach pocztowych użytkowników serwerów. Są to po prostu listy zawierające wpisy w postaci tych IP lub domen, które są uznane jako spamerskie, podejrzane lub niegodne zaufania. System ten jest skutecznie używany na całym świecie do udostępniania i dzielenia się adresami IP systemów rozsyłających SPAM poprzez pocztę e-mail.

Stosując mechanizmy, które wykorzystują czarne listy możemy odrzucić lub odpowiednio oznaczyć wiadomości, które chcą do nas dotrzeć – a wysłane są właśnie ze znajdujących się na listach serwerów.

Sprowadza się to do tego, iż serwer pocztowy sprawdza każdego nadawcę wiadomości e-mail (serwer z którego pochodzi wiadomość) przed dostarczeniem jej do naszej skrzynki pocztowej.

Istnieją dwa typy czarnych list:

czarne listy domena ip

Listy oparciu o adres IP

Czarna Lista oparta na protokole IP jest listą, na której wymieniono adresy IP zgłaszane jako źródła SPAMu. Adresy IP, których status spamu zmienia się w czasie rzeczywistym są aktualizowane przez RBL i DNSBL.
Warto zabezpieczyć się poprzez blokowanie właśnie tych adresów przed próbą dostarczenia poczty do Twoich domen. Warto wspomnieć iż jeśli Twój serwer pocztowy nie jest poprawnie skonfigurowany, Twój adres IP również może trafić na taką czarną listę.

Powszechnie używane RBL / DNSBL to:

czarna lista ip blacklist

Listy w oparciu o domenę

Natomiast Czarna Lista zbudowana w oparciu o domeny jest listą, na którą zostają wpisane domeny, które są zgłaszane jako źródła wysyłki SPAMu. Jeżeli jakiś nadawca pochodzi z domeny, która znajduje się na takiej liście – następuje blokada doręczenia. W tym wariancie czarna lista sprawdzi adres URL, aby ustalić, czy jest źródłem SPAMu. Do najczęściej używanych list DNSBL należą:

czarna lista ip domena

Jak pracują czarne listy:

  • Każda z tych czarnych list ma swoje własne kryteria. Jeśli wiadomość e-mail mająca trafić do Twojej skrzynki odbiorczej nie spełniają kryteriów, które ta listy uznają za godne zaufania, wtedy jej adres nadawcy IP lub URI trafia na taką listę.
  • W niektórych przypadkach dostawcy usług internetowych (ISP) korzystają z tych danych i informują filtry antyspamowe o podejmowaniu decyzji i dostarczaniu wiadomości z adresów IP znajdujących się na czarnej liście.
  • Należy pamiętać, że transport oraz mechanizm dostarczania nie znajduje się pod kontrolą czarnych list
  • Jedyną funkcją czarnych list jest pomaganie dostawcom usług internetowych (ISP) w podejmowaniu własnych decyzji o tym czy blokować danych nadawców czy też nie.

jak działa czarna lista email

Nie wiesz jak poradzić sobie ze SPAMem?

Chciałbyś korzystać ze skutecznego narzędzia do walki ze SPAMem?

Spytaj nasz support o filtry SPAMEXPERTS!

SPAMEXPERTS światowej klasy narzędzie do walki ze SPAMem dodawany jest w standardzie do hostingu dedykowanego w HitMe.pl !

Więcej informacji na naszej stronie