Jak bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop?
Zawsze aktualizuj sklep Prestashop do najnowszej wersji, nie tyle ze względu na nowe funkcjonalności – ale głównie ze względu na aktualne łatki i ew. naprawę potencjalnych luk oprogramowania e-commerce. Przeprowadzaj aktualizację z zachowaniem odpowiednich reguł bezpieczeństwa. Przeczytaj jak łatwo i bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop.
Łatwa i bezpieczna aktualizacja Prestashop
Instalowałeś swój sklep Prestashop za pomocą Katalogu aplikacji panelu hostingowego? Świetnie, jesteś na łatwiejszej ścieżce. Ten proces instalacji opisujemy w poradniku Jak uruchomić własny sklep na PrestaShop? – HitMe Blog Hosting – teraz za pomocą tylko kilku kliknięć łatwo wykonasz aktualizację Prestashop. Oto jak w tym przypadku wygląda cały proces aktualizacji oprogramowania sklepu do nowszej wersji.
Zaloguj się do swojego panelu hostingowego i przejdź do sekcji Moje aplikacje. Kliknij w ikonkę z nazwą swojego sklepu Prestashop.
Nie widzę mojego sklepu Prestashop
Jeżeli Twojego sklepu nie ma na liście aplikacji, oznacza to że nie był on instalowany za pomocą panelu hostingowego, a co za tym idzie jedyna opcja to ręczna aktualizacja sklepu za pomocą Kokpitu Prestashop. W tym przypadku przejdź do tej części tego poradnika, w którym dowiesz się o innej metodzie aktualizacji sklepu.
W szczegółach aplikacji sprawdź czy jest dostępna nowa wersja Prestashop do zainstalowania. Jeśli tak, kliknij w przycisk aktualizacji, oznaczony na obrazku strzałką.
- [1] W tym miejscu dowiesz się jaką masz aktualnie zainstalowaną wersję Prestashop oraz wybierzesz do jakiej docelowej wersji chcesz zaktualizować oprogramowanie Twojego obecnego sklepu. Możesz też prześledzić listę zmian i poprawek.
- Zwróć też uwagę, aby pozostawić zaznaczenie [2] Utworzenia kopii zapasowej podczas aktualizacji sklepu, w ten sposób jeśli cokolwiek pójdzie nie tak i chciałbyś cofnąć aktualizację – będziesz wtedy dysponował kopią zapasową, dzięki której możesz powrócić do czasu sprzed aktualizacji.
- Posiadając zaznaczoną najnowszą wersję docelową oraz wykonanie kopii zapasowej, kliknij w przycisk [3] Aktualizacja, aby rozpocząć proces.
Po rozpoczęciu procesu możesz cofnąć się do poprzedniego ekranu. Na liście swoich aplikacji zobaczysz że trwa obecnie wykonywanie zadań. Poczekaj aż aktualizacja dobiegnie końca .
Po zakończeniu procesu aktualizacji z panelu hostingowego przejdź do swojego adresu logowania. W okienku logowania możesz zauważyć ze zmieniła się wersja Prestashop.
Cofnięcie aktualizacji Prestashop.
Nowa wersja Twojego sklepu nie funkcjonuje poprawnie, problemem jest używany szablon sklepu lub wtyczki, które nie działają odpowiednio z tą wersją Prestashop. Wróć do poprzedniej wersji, do momentu sprzed aktualizacji. Dlatego tak ważne było, abyś pozostawił opcję wykonania kopii zapasowej podczas aktualizacji Prestashop.
- Przejdź do swojej aplikacji i wybierz [1] Moje kopie zapasowe,
- następnie na wybranej pozycji, wybierz ikonkę przywracania kopii zapasowej z [2] panelu akcji, to ta ikonka ze strzałką powrotu. Po kliknięciu przeniesie Cię do ustawień przywracania kopii zapasowej Prestashop.
Zanim rozpocznie się przywracanie Twojego sklepu Prestashop do wersji z kopii zapasowej, zdecyduj czy chcesz aby przywrócenie odbyło się w tej samej lokalizacji docelowej. Jeśli po prostu chcesz cofnąć sklep do momentu z kopii zapasowej to wybierz sekcję [1] Przywrócić do oryginalnej lokalizacji. Będzie czekało Cię jeszcze jedno potwierdzenie.
W ostatni etapie czeka Cię podsumowanie. Sprawdź listę zmian oraz gdzie zostaną wykonane. Aby rozpocząć proces przywracania sklepu Prestashop z kopii zapasowej – kliknij w przycisk [ Przywróć ].
Rozpocznie się przywracanie kopii zapasowej, analogicznie jak w przypadku aktualizacji, proces możesz obserwować na liście aplikacji. Poczekaj do jego ukończenia, a następnie przejdź do ekranu logowania do Twojego sklepu Prestashop.
Gotowe. Twój sklep wrócił do stanu sprzed aktualizacji.
Jak cofnąć aktualizację Prestashop – podsumowanie
Korzystaj z możliwości panelu hostingowego i katalogu aplikacji, w ten sposób możesz łatwo i bezpiecznie aktualizować swój sklep Prestashop, testować jego możliwości i ewentualnie cofać zmiany, wracając do poprzedniej wersji. Dokonywanie zmian oprogramowania sklepu jest maksymalnie zautomatyzowane i bezpieczne, a Ty oszczędzasz czas i wiedzę potrzebną do wykonania tego zadania.
1-Click upgrade – samodzielna aktualizacja Prestashop
Co jeśli nie instalowałeś swojego sklepu Prestashop za pomocą katalogu aplikacji? Nie loguj się się do panelu hostingowego – tylko zaloguj się do swojego Kokpitu Prestashop.
Aby wykonać aktualizację sklepu musisz wpierw posiadać zainstalowany oficjalny moduł z Katalogu, o nazwie 1-Click Upgrade
.
Moduł 1-Click Upgrade
znajdziesz na liście aktywnych modułów lub jako [1] skrót na pasku bocznym.
Przed rozpoczęciem aktualizacji moduł 1-Click Upgrade wymusza sprawdzenie wszystkich punktów kontrolnych. Jeśli nie będzie ptaszków w każdej pozycji, nie uruchomisz aktualizacji. Jedną z rzeczy, które musisz wykonać samodzielnie przed rozpoczęciem aktualizacji to wyłączenie sklepu, przełączenie w maintenance-mode czyli [3] Przerwę techniczną.
Jeśli wszystkie punkty kontrolne przechodzą testy, możesz rozpocząć [4] aktualizację Prestashop, a jej postęp możesz obserwować w Logu aktywności modułu. Jeśli na tym etapie zastanawiasz się co z kopią zapasową – uspokajamy – moduł 1-Click upgrade sam też tworzy kopię zapasową i umożliwia jej przywrócenie.
Jeśli interesują Cię kopie zapasowe w Prestashop to więcej dowiesz się w poradniku Kopia zapasowa Prestashop – jak wykonać backup? – HitMe Blog Hosting