Jak bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop?

Obrazek dla Jak bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop?

Zawsze aktualizuj sklep Prestashop do najnowszej wersji, nie tyle ze względu na nowe funkcjonalności – ale głównie ze względu na aktualne łatki i ew. naprawę potencjalnych luk oprogramowania e-commerce. Przeprowadzaj aktualizację z zachowaniem odpowiednich reguł bezpieczeństwa. Przeczytaj jak łatwo i bezpiecznie aktualizować sklep na Prestashop.

Łatwa i bezpieczna aktualizacja Prestashop

Instalowałeś swój sklep Prestashop za pomocą Katalogu aplikacji panelu hostingowego? Świetnie, jesteś na łatwiejszej ścieżce. Ten proces instalacji opisujemy w poradniku Jak uruchomić własny sklep na PrestaShop? – HitMe Blog Hosting – teraz za pomocą tylko kilku kliknięć łatwo wykonasz aktualizację Prestashop. Oto jak w tym przypadku wygląda cały proces aktualizacji oprogramowania sklepu do nowszej wersji.

Zaloguj się do swojego panelu hostingowego i przejdź do sekcji Moje aplikacje. Kliknij w ikonkę z nazwą swojego sklepu Prestashop.

prestashop installatron directadmin
Panel hostingowy – Moje aplikacje. Zainstalowany sklep Prestashop.

Nie widzę mojego sklepu Prestashop

Jeżeli Twojego sklepu nie ma na liście aplikacji, oznacza to że nie był on instalowany za pomocą panelu hostingowego, a co za tym idzie jedyna opcja to ręczna aktualizacja sklepu za pomocą Kokpitu Prestashop. W tym przypadku przejdź do tej części tego poradnika, w którym dowiesz się o innej metodzie aktualizacji sklepu.

aktualizacja prestashop installatron
Aplikacja Prestashop w panelu hostingowym. Informacja o dostępności nowej wersji.

W szczegółach aplikacji sprawdź czy jest dostępna nowa wersja Prestashop do zainstalowania. Jeśli tak, kliknij w przycisk aktualizacji, oznaczony na obrazku strzałką.

aktualizacja prestashop nowa wersja
Informacje o procesie aktualizacji Prestashop w panelu hostingowym.
  • [1] W tym miejscu dowiesz się jaką masz aktualnie zainstalowaną wersję Prestashop oraz wybierzesz do jakiej docelowej wersji chcesz zaktualizować oprogramowanie Twojego obecnego sklepu. Możesz też prześledzić listę zmian i poprawek.
  • Zwróć też uwagę, aby pozostawić zaznaczenie [2] Utworzenia kopii zapasowej podczas aktualizacji sklepu, w ten sposób jeśli cokolwiek pójdzie nie tak i chciałbyś cofnąć aktualizację – będziesz wtedy dysponował kopią zapasową, dzięki której możesz powrócić do czasu sprzed aktualizacji.
  • Posiadając zaznaczoną najnowszą wersję docelową oraz wykonanie kopii zapasowej, kliknij w przycisk [3] Aktualizacja, aby rozpocząć proces.
proces aktualizacji prestashop
Lista aplikacji w panelu hostingowym.

Po rozpoczęciu procesu możesz cofnąć się do poprzedniego ekranu. Na liście swoich aplikacji zobaczysz że trwa obecnie wykonywanie zadań. Poczekaj aż aktualizacja dobiegnie końca .

aktualizacja prestashop wersja
Nowa wersja Prestashop.

Po zakończeniu procesu aktualizacji z panelu hostingowego przejdź do swojego adresu logowania. W okienku logowania możesz zauważyć ze zmieniła się wersja Prestashop.

Cofnięcie aktualizacji Prestashop.

Nowa wersja Twojego sklepu nie funkcjonuje poprawnie, problemem jest używany szablon sklepu lub wtyczki, które nie działają odpowiednio z tą wersją Prestashop. Wróć do poprzedniej wersji, do momentu sprzed aktualizacji. Dlatego tak ważne było, abyś pozostawił opcję wykonania kopii zapasowej podczas aktualizacji Prestashop.

  • Przejdź do swojej aplikacji i wybierz [1] Moje kopie zapasowe,
  • następnie na wybranej pozycji, wybierz ikonkę przywracania kopii zapasowej z [2] panelu akcji, to ta ikonka ze strzałką powrotu. Po kliknięciu przeniesie Cię do ustawień przywracania kopii zapasowej Prestashop.
aktualizacja prestashop kopia zapasowa
Katalog aplikacji. Kopia zapasowa Prestashop wykonana przed aktualizacją.

Zanim rozpocznie się przywracanie Twojego sklepu Prestashop do wersji z kopii zapasowej, zdecyduj czy chcesz aby przywrócenie odbyło się w tej samej lokalizacji docelowej. Jeśli po prostu chcesz cofnąć sklep do momentu z kopii zapasowej to wybierz sekcję [1] Przywrócić do oryginalnej lokalizacji. Będzie czekało Cię jeszcze jedno potwierdzenie.

aktualizacja przywroc prestashop kopia zapasowa
Na tym etapie decydujesz gdzie przywrócić kopię zapasową. W to samo miejsce lub w nowe.

W ostatni etapie czeka Cię podsumowanie. Sprawdź listę zmian oraz gdzie zostaną wykonane. Aby rozpocząć proces przywracania sklepu Prestashop z kopii zapasowej – kliknij w przycisk [ Przywróć ].

prestashop przywroc z kopii zapasowej
Podsumowanie przywracania kopii zapasowej.

Rozpocznie się przywracanie kopii zapasowej, analogicznie jak w przypadku aktualizacji, proces możesz obserwować na liście aplikacji. Poczekaj do jego ukończenia, a następnie przejdź do ekranu logowania do Twojego sklepu Prestashop.

prestashop jak przywrocic kopie sklepu
Proces przywracania kopii zapasowej na liście aplikacji.

Gotowe. Twój sklep wrócił do stanu sprzed aktualizacji.

prestashop przywrocic z kopii zapasowej
Cofnięcie aktualizacji Prestashop za pomocą kopii zapasowej.

Jak cofnąć aktualizację Prestashop – podsumowanie

Korzystaj z możliwości panelu hostingowego i katalogu aplikacji, w ten sposób możesz łatwo i bezpiecznie aktualizować swój sklep Prestashop, testować jego możliwości i ewentualnie cofać zmiany, wracając do poprzedniej wersji. Dokonywanie zmian oprogramowania sklepu jest maksymalnie zautomatyzowane i bezpieczne, a Ty oszczędzasz czas i wiedzę potrzebną do wykonania tego zadania.

1-Click upgrade – samodzielna aktualizacja Prestashop

Co jeśli nie instalowałeś swojego sklepu Prestashop za pomocą katalogu aplikacji? Nie loguj się się do panelu hostingowego – tylko zaloguj się do swojego Kokpitu Prestashop.

Aby wykonać aktualizację sklepu musisz wpierw posiadać zainstalowany oficjalny moduł z Katalogu, o nazwie 1-Click Upgrade.

aktualizacja prestashop 1 click upgrade
Oficjalny moduł Prestashop do wykonywania aktualizacji.

Moduł 1-Click Upgrade znajdziesz na liście aktywnych modułów lub jako [1] skrót na pasku bocznym.

img 6 prestashop one click upgrade
Wykonywanie aktualizacji Prestashop za pomocą modułu 1-Click Upgrade.

Przed rozpoczęciem aktualizacji moduł 1-Click Upgrade wymusza sprawdzenie wszystkich punktów kontrolnych. Jeśli nie będzie ptaszków w każdej pozycji, nie uruchomisz aktualizacji. Jedną z rzeczy, które musisz wykonać samodzielnie przed rozpoczęciem aktualizacji to wyłączenie sklepu, przełączenie w maintenance-mode czyli [3] Przerwę techniczną.

Jeśli wszystkie punkty kontrolne przechodzą testy, możesz rozpocząć [4] aktualizację Prestashop, a jej postęp możesz obserwować w Logu aktywności modułu. Jeśli na tym etapie zastanawiasz się co z kopią zapasową – uspokajamy – moduł 1-Click upgrade sam też tworzy kopię zapasową i umożliwia jej przywrócenie.

prestashop 1 click upgrade kopia zapasowa
Moduł 1-Click Upgrade. Log aktywności oraz panel przywracania kopii zapasowej.

Jeśli interesują Cię kopie zapasowe w Prestashop to więcej dowiesz się w poradniku Kopia zapasowa Prestashop – jak wykonać backup? – HitMe Blog Hosting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *