Jak dodać mapę strony do Google Search z WordPress?

Obrazek dla Jak dodać mapę strony do Google Search z WordPress?

Mapa strony to spis wszystkich podstron i linków wewnątrz naszej strony. Pomaga silnikowi wyszukiwarki zaindeksować całą strukturę naszej strony internetowej. Jest bardzo istotnym elementem pozycjonowania stron WWW w wyszukiwarce Google. Mapy strony przesyłana do Google to pliki w formacie XML. W WordPress możemy łatwo pozyskać taką mapę i mieć nad nią łatwą kontrolę np. za pomocą Yoast. Ale po kolei.

Konto w Google i Search Console

Najpierw musimy dysponować założonym kontem w Google jeśli ktoś jeszcze nie posiada i być zalogowanym na te konto. Krok pierwszy to założenie nowej usługi w Search Console powiązanej z naszą domeną.

Aby utworzyć nową usługę przechodzimy pod adres https://search.google.com/search-console/welcome

google search console
Google Search Console. Kreator konfiguracji nowej usługi.

Tu w kreatorze decydujemy jaką metodę obsługi i weryfikacji własności strony przejdziemy. Do wyboru mamy wariant domenowy z dodaniem rekordu DNS, dzięki któremu obsłużymy wszystkie adresy URL i subdomeny w wersjach https i http, dostępny jest też tradycyjny wariant pojedynczej weryfikacji na podstawie prefixu. Na potrzeby poradnika zajmiemy się [1] wariantem z prefiksem adresu, ponieważ posiadając ten ogląd można już samodzielnie rozwinąć go do wersji domenowej wedle potrzeb.

W polu [2] podajemy pełny adres domeny wraz z protokołem i klikamy w przycisk [3] Dalej.

Teraz Google chce zweryfikować że faktycznie to my jesteśmy właścicielem podanej przez nas domeny. W tym celu istnieje kilka metod. Tradycyjną metodą jest [1] pobranie pliku i wgranie go do katalogu głównego naszej strony. Taki plik możemy wgrać na nasz serwer np. za pomocą klienta FTP. Jeśli tego nigdy nie robiłeś to na naszym WIKI opisujemy jak to wykonać Połączenie do FTP przez programy Filezilla i WinSCP | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Jeśli to zadanie jest zbyt skomplikowane to zawsze możesz użyć Menadżera Plików w przeglądarce, o ile dysponujesz panelem hostingowym DirectAdmin. Tu również zajrzyj na DirectAdmin – zarządzanie i tworzenie plików. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

plik weryfikacji google
Weryfikacja domeny. Wybór metody.

Istnieją również [2] inne metody weryfikacji domeny, takie jak: dodanie tagu HTML w kodzie strony lub jeśli mamy na naszej stronie aktywne Google Analytics, to możemy posłużyć się tą usługą. Sprawdź też nasz poradnik Jak podłączyć statystyki Google pod WordPress? Analytics i Search Console. – HitMe Blog Hosting. A na końcu zawsze pozostaje nam metoda weryfikacji poprzez edycję rekordu DNS w panelu hostingowym/panelu domeny.

Jeśli pobraliśmy plik weryfikacyjny na dysk komputera i wgraliśmy go na nasz serwer, umieszczając w folderze głównym to wtedy możemy kliknąć [3] Weryfikuj.

weryfikacja domeny
Prawidłowa weryfikacja własności domeny za pomocą pliku.

Po przejściu weryfikacji możemy od razu [1] Przejść do usługi i dodać naszą mapę strony.

Mapa strony z WordPress.

Jeśli posiadamy WordPress w wersji 5.5 lub wyższej, to nasza mapa strony jest już aktywna i dostępna pod adresem https://nasza-domena.pl/wp-sitemap.xml

Możemy to potwierdzić podmieniając nazwę nasza-domena.pl na własną domenę, dodając plik wp-sitemap.xml i wejść na taki adres w przeglądarce. Naszym oczom ukażę się podobny widok mapy strony XML czyli listy, zawierającej całą strukturę naszej strony.

mapa xml witryny
Przykład mapy strony wygenerowanej automatycznie przez WordPress.

Mamy mapę strony, teraz należy ją przesłać do Google.

Dodanie mapy strony do Google.

Wracamy do panelu usługi Google Search Console i mając aktywną [1] naszą domenę, wybieramy pozycję [2] Mapy strony.

Dopisujemy nazwę pliku naszej mapy strony np. wp-sitemap.xml i klikamy [3] Prześlij.

dodanie mapy strony
Dodawanie mapy strony do Google.

Mapa zostanie przesłana do Google i ułatwi indeksowaniu naszej strony przez Google.

Mapa strony za pomocą wtyczek WordPress – lepsza kontrola.

Jak widać na obrazku z naszą przykładową mapą witryny, jedna z pozycji naszej struktury to wp-sitemap-users-1.xml i może niekoniecznie chcielibyśmy akurat żeby informacja o autorach była indeksowana przez Google. Lepszą kontrolę nad mapami strony otrzymamy instalując popularną wtyczkę Yoast SEO – Wtyczka WordPress | WordPress.org Polska lub jedną z dedykowanych mapom stron wtyczek jak Sitemap by BestWebSoft – WordPress XML Site Map Page Generator Plugin – Wtyczka WordPress | WordPress.org Polska gdzie będziemy mogli zdecydować o tym co taka mapa strony zawiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *