Jak korzystać z szybkości LiteSpeed lsCache dla WordPress?

Obrazek dla Jak korzystać z szybkości LiteSpeed lsCache dla WordPress?

Co to jest LiteSpeed?

LiteSpeed Enterprise jest komercyjnym zamiennikiem serwera WWW o nazwie Apache. Jest z nim kompatybilny, a ponadto do 7x szybszy. Ponadto umożliwia wykorzystanie dobrodziejstw technologii HTTP/3, QUIC oraz ESI.

Serwer LiteSpeed w odróżnieniu od najbardziej rozpowszechnionego serwera Apache jest oparty na płatnej, komercyjnej licencji, dlatego nie wszystkie firmy hostingowe go oferują w cenie. My – tak.

Jeśli masz swoją stronę w usłudze:

wygrałeś – te usługi oparte są właśnie o szybki serwer LiteSpeed.

Licencje LiteSpeed można również zakupić oddzielnie do własnego Serwera VPS lub Serwera Dedykowanego. Jeżeli jesteś zainteresowany – poproś o informacje BOK.

Czy mam LiteSpeed?

Aby się tego dowiedzieć wystarczy wejść na nasz Kokpit w WordPress i przejść do Stan Witryny -> Informacja [lista Serwer].

/wp-admin/site-health.php
sprawdzić czy zainstalowany litespeed

Ok.
Mam LiteSpeed i stronę na WordPress. Co dalej?

Aktywuj cache i przyspiesz swój WordPress!

Dla naszego WordPress zainstalujemy wtyczkę LiteSpeed. Oczywiście warunkiem jej pełnego działania jest posiadanie serwera LiteSpeed. Tu warto nadmienić że wtyczkę LiteSpeed do WordPress posiada wiele innych funkcji, które pomogą nam zoptymalizować stronę, takich jak:

 • Pamięć podręczna obiektów wykorzystanie Redis czy Memcached
 • Optymalizacja obrazów
 • Minifikacja i łączenie CSS, JavaScript
 • Minifikacja HTML
 • Automatyczne generowanie krytycznych CSS
 • Asynchroniczne żądanie CSS / JS
 • ..i wiele innych

zadziałają one nawet wtedy, kiedy nie dysponujemy serwerem LiteSpeed, jednak nie będą działały główne funkcje dotyczące wykorzystania lsCache czyli wykorzystania pamięci podręcznej LiteSpeed.

Info: Funkcje optymalizacji strony (tych poza lsCache) są domyślnie wyłączone, jeśli np. używamy już wtyczki Fast Velocity Minify, którą opisywaliśmy w poradniku
Przyspiesz swoją stronę na WordPress – Poprawa szybkości wczytywania strony WordPress za pomocą wtyczki Fast Velocity Minify
możemy rozważyć zastąpienie niektórych funkcji, które dublują się w funkcjach wtyczki LiteSpeed.

Wtyczka LiteSpeed do WordPress jest w pełni kompatybilna z WordPress Multisite i najpopularniejszymi wtyczkami, takimi jak WooCommerce, bbPress czy Yoast SEO.

Instalacja LiteSpeed WordPress.

Jak przystało na WordPress najprostszą i pewną metodą jest instalacja dedykowanej wtyczki wykorzystującej mechanizm lsCache w LiteSpeed z oficialnego repozytorium WordPress.

instalacja wtyczki litespeed cache
Instalacja wtyczki LSCWP.

Po instalacji i aktywacji wtyczki – możemy potwierdzić jej poprawne działanie poprzez zaobserwowanie wpisów w nagłówkach strony.

PRZED aktywacją wtyczki:

Connection: Keep-Alive
Content-Encoding: gzip
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Date: Wed, 23 Sep 2020 06:00:21 GMT
Link: <http://www.blog.hmcloud.pl/wp-json/>; rel="https://api.w.org/"
Server: LiteSpeed
Transfer-Encoding: chunked
Vary: Accept-Encoding,User-Agent

PO aktywacji wtyczki LiteSpeed:

Connection: Keep-Alive
Content-Encoding: gzip
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Date: Wed, 23 Sep 2020 06:09:33 GMT
Etag: "10-1600841373;gz"
Link: <http://www.blog.hmcloud.pl/wp-json/>; rel="https://api.w.org/"
Server: LiteSpeed
Transfer-Encoding: chunked
Vary: Accept-Encoding,User-Agent
X-Litespeed-Cache: miss
X-LiteSpeed-Cache-Control: public,max-age=604800
X-LiteSpeed-Tag: 837_HTTP.200,837_PGSRP,837_home,837_URL.6666cd76f96956469e7be39d750cc7d9,837_F,837_

X-Litespeed-Cache: miss
Wyświetlanie tej informacji w nagłówku oznacza że mechanizm lsCache wtyczki jest aktywny.

Jeśli ponownie odświeżymy naszą stronę, powinniśmy otrzymać w tym miejscu
X-LiteSpeed-Cache: hit

Oznacza to, że strona została właśnie wczytana z użyciem lsCache, a Wy pewnie nawet nie zauważyliście jak szybko się odświeżyła.

Jak sprawdzić nagłówki?

Nagłówki strony możemy sprawdzić w zależności od posiadanej przeglądarki, (tu na przykładzie Chromium/Edge).
Przy okazji – warto zapamiętać w jaki sposób sprawdza się nagłówki na stronach. Korzystanie z narzędzi programistycznych przeglądarki to rzecz przydatna przy debugowaniu ew. problemów ze stroną to umiejętność, którą jest nieoceniona, a której wykorzystanie opisywaliśmy już przy tematach takich jak: Jak jeszcze bardziej przyspieszyć WordPress? czy SSL Mixed-content w WordPress.

Po krótce:

 1. Wciskamy klawisz F12 (lub Ctrl+Shift+I) [Opcje->Więcej narzędzi->Narzędzia programistyczne]
 2. Otworzy nam się nowe okno.
 3. W oknie narzędzi przechodzimy do zakładki Network [pl. Sieć]
 4. Odświeżamy stronę (F5 lub Ctrl+R) aby załadować dane.
 5. Wyszukujemy pozycję z adresem URL naszej strony o typie „document” i zaznaczamy tę pozycję.
 6. Wyświetlą się szczegóły w nowym widoku [zakładka Headers].
weryfikacja headers chromium
Gdzie znaleźć nagłówki strony?
jak sprawdzić nagłówki strony headers
Nagłówki strony (Headers) w przeglądarce opartej na silniku Chromium.

Uwaga: dobrą praktyką jest sprawdzać nagłówki w trybie incognito strony – tak jak ją widzą nasi odwiedzający.

Ustawienia lsCache.

Ważne! Za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany w opcjach pamięci podręcznej (lub opcjach optymalizacji strony poniżej), przetestuj swoją stronę, najlepiej w trybie incognito, aby upewnić się, że nadal działa poprawnie. Błędna konfiguracja niektórych z tych opcji może spowodować uszkodzenie funkcjonalności strony.

[1] Pierwsza opcja na karcie „Pamięć podręczna” włącza i wyłącza funkcję buforowania. Ustawia się tu typy treści jakie mają być buforowane. Domyślnie wszystko jest włączone.

[2] Drugą zakładka to opcje TTL (ang. Time To Live) odnosi się do liczby sekund, przez które strona może pozostawać w pamięci podręcznej, zanim zostanie uznana za nieaktualną. Gdy strona osiągnie TTL, jest usuwana z pamięci podręcznej.Domyślne wartości TTL, sprawdzają się w większości witryn, ale można je dostosować.

[3] Czasami istnieje potrzeba przebudowania cache stron zanim naturalnie wygaśnie. Ta sekcja umożliwia zdefiniowanie reguł tego zachowania. Domyślnie LiteSpeed lsCache automatycznie czyści pamięć podręczną po zaktualizowaniu wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Ale możemy tu wymusić ręczne usunięcie czyli przebudować cache na nowo.

ustawienia lscache litespeed wordpress
Ustawienia LSCWP.

Informacja: Funkcje optymalizacji strony (tych poza lsCache) są domyślnie wyłączone, jeśli np. używamy już wtyczki Fast Velocity Minify, którą opisywaliśmy w poradniku
Przyspiesz swoją stronę na WordPress Poprawa szybkości wczytywania strony WordPress za pomocą wtyczki Fast Velocity Minify. Możemy rozważyć zastąpienie niektórych tych funkcji, dzięki opisywanej tu wtyczce LiteSpeed(LSCWP).

Ze względu na rozbudowane możliwości wtyczki LiteSpeed (LSCWP) dla WordPress nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich w jednym artykule.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej – zapraszamy do zapoznania się z oficjalną dokumentacją.

Na koniec mały test wprost z przeglądarki Chromium / serwowanie zasobów, WordPress 5.1, Motyw TwentyTwenty, testowo wypełnione treściami przykładowymi z Installatrona (Example data).

lsCache nieaktywny:

66 / 68 requests
2.1 MB / 2.1 MB transferred
4.7 MB / 4.7 MB resources
Finish: 2.73 s
DOMContentLoaded: 2.13 s
Load: 2.41 s

lsCache aktywny:

66 / 68 requests
2.1 MB / 2.1 MB transferred
4.7 MB / 4.7 MB resources
Finish: 1.49 s
DOMContentLoaded: 878 ms
Load: 1.19 s

Crawler LiteSpeed – czyli robot dla tworzenia cache

Crawler LiteSpeed to narzędzie, które jest częścią pluginu LiteSpeed Cache dla platformy WordPress. Jest to automatyczny robot lub bot, który przegląda zawartość strony internetowej i tworzy kopie (cache) stron w celu ich zbuforowania. Dzięki temu procesowi, witryna może szybciej wyświetlać treści użytkownikom, ponieważ nie musi generować stron od nowa za każdym razem, gdy ktoś próbuje je odwiedzić. Crawler LiteSpeed działa automatycznie, analizując i buforując różne elementy strony, takie jak treści, obrazy czy skrypty, aby zoptymalizować wydajność witryny. Dowiedz się jak go ustawić w poradniku Jak aktywować LiteSpeed Cache oraz crawler bot w WordPress? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Nie masz Litespeed? Wybierz Hosting pod WordPress!

Jak zamówić Hosting pod WordPress? Przeczytaj

 

Podoba Ci się? 3
Miniaturka Adam
Adam

Idealistyczny DevOps/Backend developer po służbie w formacji I-szej linii wsparcia, od 9 lat sercem związany z HitMe, przez którego teraz na blogu pojawia się tyle artykułów poświęconych platformie WordPress ;-).