Jak podłączyć statystyki Google pod WordPress? Analytics i Search Console.
Narzędzia Google Analytics i Search Console w WordPress.
Co to jest Google Analytics? Google Analytics mówiąc prostym językiem to zaawansowane darmowe statystyki odwiedzin naszej strony. To narzędzie służy do monitorowania ruchu ale i różnorakich analiz względem odwiedzin naszej witryny, bloga, sklepu. Jednym słowem w większości przypadków to takie bardzo przydatne statystyki, które należy mieć. Tym bardziej jeśli chcemy prowadzić jakieś podstawowe działania marketingowe.
Co to jest Google Search Console? Z kolei Google Search Console to bezpłatna usługa Google, która pomaga monitorować pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google oraz dbać o nią. Dzięki niej możemy obserwować stan indeksowania witryny, przesyłać mapy strony czy wymuszać odwiedziny robotów indeksujących i uzyskiwać raporty o stanie zaindeksowanych podstron w wyszukiwarce Google. Obie usługi warto mieć aktywowane w Google dla naszej strony.
Tworzenie usługi Google Analytics.
Jeśli nie mamy aktywowanej usługi Google Analytics i nigdy nie Pierwszym krokiem będzie założenie sobie konta w usłudze Google Analytics. Oczywiście do tego będzie nam potrzebne aktywne konto Google.
Usługę tworzymy przechodząc do panelu Analytics
Następnie tworzymy nazwę usługi śledzenia Google Analytics. Konto można mieć jedno ale Usługi tworzymy sobie najlepiej dla każdej podłączanej strony internetowej w obrębie np. firmy czy obszaru działania.
Uwaga! Na potrzeby połączenia z wtyczką SiteKit musimy utworzyć dodatkowy wariant usługi Universal Analytics. Google obecnie pracuje nad tym aby nowa, dostępna od marca 2020 roku wersja Google Analytics v4 również była dostępna z poziomu wtyczki.
Następnym krokiem będzie podanie adresu naszej witryny WordPress. Należy zwrócić uwagę czy nasza strona używa bezpiecznego połączenia HTTPS używając certyfikatu SSL czy nie.
Nie wiesz co to jest certyfikat SSL? Wyjaśniamy.
Co to jest SSL (hitme.pl)
Kiedy certyfikat SSL się przydaje? (hitme.pl)
Następnie podajemy domenę, pod którą znajduje się nasza witryna WordPress.
W następnym kroku Google Analytics prosi nas o podanie kilku informacji odnośnie charakterystyki śledzenia.
Po kliknięciu w przycisk „Utwórz” zostanie aktywowana usługa Google Analytics, którą możemy podpiąć pod naszą stronę WordPress już za pomocą wtyczki.
Site Kit od Google – wtyczka narzędzi Google.
Dzięki specjalnie zaprojektowanej przez Google wtyczce do WordPress możemy w łatwy sposób połączyć nasze usługi Google Search Console, Google Analytics czy Google Page Speed pod naszą stronę, blog czy sklep e-commerce.
W naszym Kokpicie WordPress przechodzimy do Wtyczki->Dodaj nową i podajemy słowa kluczowe „site kit” by znaleźć wtyczkę z repozytorium WordPress. Następnie klikamy „Zainstaluj” oraz „Włącz”.
Konfiguracja Site Kit.
Kolejnym etapem jest połączenie wtyczki Google Site Kit z naszym kontem Google Analytics proces odbywa się automatycznie, wymaga jedynie zalogowania się do naszego konta Google.
Po zalogowaniu do konta przechodzimy prosty kreator konfiguracji połączenia. Pierwszym krokiem będzie weryfikacja własności strony oraz połączenie z usługą Google Search Console, czyli głównie odpowiadająca za zarządzanie indeksowaniem naszej strony w wynikach wyszukiwania Google.
Po ukończeniu procesu zostajemy przeniesieni do Kokpitu wtyczki gdzie widzimy że Search Console zostało połączone, lecz czeka nas jeszcze połączenie Google Analytics. Odbywa się to podobnym kreatorem. W tym celu w polu Analytics klikamy -> Podłącz usługę.
W tym miejscu wybieramy nasze utworzone wcześniej konto Analytics oraz usługę.
I to wszystko. Udało się połączyć obydwie usługi, tj. Google Search Console oraz Google Analytics z naszą stroną WordPress.
I to praktycznie wszystko. Od tej chwili po zebraniu odpowiedniej ilości danych przez Google, będziemy mogli śledzić wejścia na stronę bezpośrednio z naszego Kokpitu WodPress.
Jak piszą ludzi od Google:
Po podłączeniu modułu Analytics może minąć kilka dni, zanim dane Analytics zostaną wypełnione we wtyczce.
Także należy uzbroić się w cierpliwość i ew. zweryfikować poprawne działanie Analyticsa bezpośrednio z oficjalnego web-panelu, a za kilka dni wrócić na swój Kokpit WordPress.
Linki bezpośrednie do panelu Google Analytics oraz Google Search Console.
Dodaj komentarz