Jak sprawdzić wydajność swojej strony wg. Google.

Obrazek dla Jak sprawdzić wydajność swojej strony wg. Google.

Google Page Speed Insights jest narzędziem od Google skierowanym głównie dla developerów stron internetowych ale pozwala również właścicielom oraz administratorom stron zmierzyć jakość i wydajność wdrożonych na serwerze witryn. Wynik w Page Speed Insights przedstawiany są za pomocą punktacji 0-100, oddzielnie dla urządzeń mobilnych jak i desktop.

Choć niektóre optymalizację są mniej lub bardziej trudne do wdrożenia, może nam dać to ogląd w postaci – jakimi brakami charakteryzuje się nasza strona.

Oficjalna strona:

Google Page Speed

Narzędzie do testowania:

Google Page Speed Insights

Jak przetestować naszą witrynę?

Podajemy adres naszej strony np. http://mojastrona.pl/ lub podstrony np.  http://mojastrona.pl/sklep/koszyk.php i klikamy w przycisk „Analizuj”

zła ocena google

Samo badanie opiera się na regułach Google dotyczących zagadnień takich jak:

  • czas odpowiedzi serwera
  • blokowanie wyświetlania podczas renderowania strony przez dołączone zasoby
  • nadanie priorytetów widocznej treści
  • wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki
  • optymalizacja obrazów na stronie
  • wykorzystanie kompresji danych
  • unikanie przekierowań
  • zmniejszenie objętości plików stylów CSS, JavaScript oraz HTMLDla dobra SEO naszej domeny, wartość powinna przekraczać 90 punktów.

Page Speed Insights po wykonaniu testu umożliwia nam pobranie na swój dysk już zoptymalizowanych przez Google zasobów testowanej strony w formie paczki ZIP.

wydajność witryny wg. Google. optymalizacje

Informacja: Rezultaty testu są przetrzymywane w pamięci podręcznej silnika (cache) przez okres 30s, ponowny test należy wykonać po upłynięciu tego czasu.

Niektóre możliwe optymalizacje:

Reduce server response time

Ta informacja pojawi się zawsze o ile Google wykryje iż czas odpowiedzi naszego serwera wynosi więcej niż 0,2 sekundy, jeżeli serwer będzie obciążony podczas przebiegu testu wynik jaki uzyskamy może mieć nawet wyższe wartości, dlatego warto przeprowadzić kilka testów w różnych odstępach czasu

Leverage browser caching

Warto pozwolić aby przeglądarki używały swojej pamięci podręcznej do przechowywania plików strony, (js, css, obrazki) jeżeli ktoś już raz wszedł na naszą stronę, jego ponowna wizyta będzie skutkowała szybszym wczytaniem się strony – oczywiście warto pamiętać o kontroli nad tym mechanizmem np. w przypadku przyszłych aktualizacji wyglądu strony. Zmiany można dokonać samemu w .htaccess lub użyć plug-inów dostępnych dla naszych CMS.

Optimize images

Na stronie znajdują się obrazy (zdjęcia i grafiki) zbyt duże w stosunku do kontenera, w którym są wyświetlane lub o niskiej kompresji (zajmują dużo miejsca), zaleca się skompresowanie obrazków, aktualizacja gotowymi zoptymalizowanymi już obrazami przez Google PageSpeed lub instalacja wtyczki WP Smush dla WordPress, która wykona to za nas.

Enable compression

Skrypt wykrył iż zasoby przesyłane z domeny, nie komunikują się przeglądarką używając kompresji (zysk: szybszy transfer, mniej danych do przesłania)

To tylko niektóre możliwe optymalizacje. W przypadku CMS takich jak Joomla, a szczególnie WordPress – całość optymalizacji może zostać wdrożona za pomocą odpowiednich, darmowych wtyczek i może nam zająć kilka kliknięć myszką, w przypadkach stron statycznych oprócz ew. zmian w pliku .htaccess dla początkującego administratora może być to trudne do wykonania , tu z pomocą może przyjść nam …

mod_pagespeed

Google Page Speed istnieje również jako oprogramowanie wkompilowane np. w naszego Apacha ( nazywa się to mod_pagespeed ) lub nginxangx_pagespeed ) i większość rekomendowanych optymalizacji załatwia nam już w locie, dzięki czemu nie musimy ich przeprowadzać ręcznie.

Nowe aktywacje serwerów hostingu dedykowanego (hosting VPS) posiadają domyślnie aktywne rozszerzenie Google mod_pagespeed, które skraca czas ładowania strony. Sprawdź czy mod_pagespeed jest aktywny na Twoim serwerze.

Jak sprawdzić czy mod_pagespeed jest aktywny?

Wystarczy zerknąć w nagłówki, zainstalować plug-in np. do Chrome (HTTP Headers) lub użyć narzędzia online ismodpagespeedworking.com do sprawdzania w nagłówkach czy mod_pagespeed jest aktywny na serwerze w obrębie naszej domeny.

jak sprawdzić mod_pagespeed

Odwiedź witrynę

ismodpagespeedworking.com

i podaj nazwę swojej domeny (strony www).

Następnie zaznacz pole [x] Private – aby test nie był dostępny w publicznych wynikach.

Kliknij w przycisk „Check

mod_pagespeed test

Po wyświetleniu komunikatu:
„Success! Mod_Pagespeed is running on that domain.”

mamy pewność że automatyczna optymalizacja na naszej stronie jest aktywna.

Dezaktywacja mod_pagespeed

Nie wszystkie automatyczne optymalizację są dobre dla naszej strony, w niektórych przypadkach możemy zauważyć błędy w wyświetlaniu witryny. W celu dezaktywacji rozszerzenia należy postępować zgodnie z poniższym opisem:

W katalogu ze stroną należy utworzyć plik o nazwie .htaccess lub edytować obecny.

Warto jednak zachować sobie kopię obecnego pliku w razie gdyby nasze zmiany spowodowały problemy w wyświetlaniu strony.
Zmiany wprowadzane w plikach .htaccess mają skutek natychmiastowy. W niektórych przypadkach konieczne może być odczekanie 10 minut na przebudowanie pamięci cache.

Następnie należy umieścić w nim następującą wartość:

<IfModule pagespeed_module>
    ModPagespeed off
</IfModule>

Po zapisaniu pliku zmiany będą widoczne w przeciągu 5 minut.

Test strony mobile

Wraz z wzrostem znaczenia smartfonów bardzo ważnym jest aby nasza strona internetowa, była dostosowana do urządzeń mobilnych. W obecnych czasach przekłada się to dość już proporcjonalnie na spadek odwiedzin. Aby nam w tym pomóc Google udostępnia jeszcze jedno narzędzie do przetestowania naszej strony internetowej w oparciu o urządzenia mobilne.

Google Mobile-friendly test

Jak sprawdzić poprawność swojej strony wg. Google.

Narzędzie jest dostępne w języku polskim także wszelkie problemy i porady nie wymagają dodatkowego objaśniania.

wydajność witryny dostosowanie do urządzeń mobilnych

Rezultat wyniku jest jednoznaczny i nie wymaga komentarza 🙂

Dodaj komentarz