Jak szybko przyspieszyć Wordpress?

Obrazek dla Jak szybko przyspieszyć stronę na WordPress

Istnieje wiele rozwiązań na optymalizacji zasobów i przyspieszenia strony WordPress. Temat jest na tyle zróżnicowany, iż każdy z nas posiada inny szablon, inne wtyczki. Ten może już sam w sobie używać metod optymalizacji tak, aby maksymalnie przyspieszyć ładowanie strony. Każdy potrzebuje innych funkcji, dlatego opisujemy nieskomplikowane wtyczki, którymi możesz osiągnąć dany cel. Sprawdź jak szybko przyspieszyć stronę na WordPress jeśli wiesz że nie posiadasz żadnej optymalizacji. Skorzystaj z tego szybkiego i bezpiecznego rozwiązania jaką jest wtyczka Autoptimize. Nie jest też ona przerośnięta funkcjonalnością i nie obciąży naszego panelu WordPress.

Mamy też inne sposoby na prędkość WordPress.

Wtyczka Autoptimize do WordPress to prosty i szybki poziom wejścia w temat przyspieszenia strony WordPress. Jeśli interesują Cię inne metody, dzięki którym możesz przyspieszyć stronę na WordPress sprawdź również nasze pozostałe poradniki.

Prosta i skuteczna wtyczka do optymalizacji i przyspieszenia WordPress, przeczytaj – Przyspiesz swoją stronę na WordPress gdzie dowiesz się jak zainstalować i skonfigurować, wtyczkę która również służy do optymalizacji strony na WordPress. Jest ciut trudniejsza w obsłudze niż Autoptimize jednak warto spróbować i zdecydować, która z nich przynosi w naszym przypadku większe zyski.

Natomiast, jeśli interesuje Cię wyłącznie opóźnienie ładowania obrazków – to wykorzystaj funkcję LazyLoading we wtyczce Autoptimize, którą opisujemy niżej. Ewentualnie skorzystaj z wtyczki lazysizes, która opisujemy w poradniku Jak jeszcze bardziej przyspieszyć WordPress? Dzięki temu będziesz mieć pewność że zdjęcia na stronie załadują się dopiero, gdy będą potrzebne.

Google Page Speed pokazuje komunikat „wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji” a Ty nie wiesz jak szybko zastosować tą sugestię – sprawdź nasz poradnik WordPress Google PageSpeed 100/100? Jak to zrobić? Dzięki formatowi WebP uzyskasz mniejszy rozmiar zdjęć i przyspieszysz ich ładowanie. Wtyczka sama stworzy nowe formaty plików graficznych za jednym kliknięciem.

A jeśli dysponujesz hostingiem w HitMe, który dzięki Litespeed Enterprise jest do 7x szybszy od popularnego Apache – koniecznie przeczytaj jak wdrożyć lscacheJak korzystać z szybkości LiteSpeed lsCache dla WordPress? – tu dostaniesz wszystko w jednym, a nawet więcej. Dzięki Litespeed cache nigdy już nie wybierzesz zwykłego hostingu Apache.

Instalacja autoptimize – przyspieszenie ładowania zasobów strony.

Wprowadź słowo kluczowe 'autoptimize’ wyszukaj, zainstaluj i aktywuj wtyczkę WordPress. Możesz też przejść do oficjalnej strony w repozytorium wtyczki.

autoptimize instalacja
WordPress. Instalacja wtyczki autoptimize.

Po aktywacji wtyczki w menu 'Ustawienia’ pojawi się nowa pozycja Autoptimize.

W opcjach wtyczki, w pierwszej zakładce mamy możliwość ustawienia optymalizacji zasobów JavaScript oraz arkuszy styli CSS. Optymalizację JS możemy wyłączyć [2] gdyż może się zdarzyć że będzie powodowała problemy z naszym używanym motywem WordPress. Możemy ją włączyć później. Możemy natomiast na starcie zaznaczyć [3] Optymalizuj kod CSS oraz [4] Optymalizuj kod HTML.

opcje autoptimize
Autoptimize. Ustawienia elementów do optymalizacji.

Jeśli zaznaczymy elementy, musimy zapisać zmiany przyciskiem [1] „Zapisz zmiany i opróżnij pamięć podręczną”.

zapis ustawień autoptimize
Autoptimize. Zapis zmian.

Wtyczka działa od razu.

Możemy teraz uruchomić przeglądarkę w trybie incognito i wejść na naszą stronę. Jeśli strona wyświetla się poprawnie, przejdźmy do aktywowania lazyloadingu czyli opóźnionego ładowania dla zdjęć.

W tym celu przełączamy się na zakładkę [1] Obrazki, zaznaczamy pozycję [2]Lazy loading obrazków?” oraz zapisujemy zmiany [3].

lazyload autoptimize
Autoptimize. Opóźnienie ładowania obrazków.

Gotowe. W naszej przeglądarce incognito możemy potwierdzić że opóźnione ładowanie działa.

lazyload porównanie
Autoptimize. Lazyloading porównanie przed i po optymalizacji.

Widzimy że przed optymalizacją ładowały się pliki obrazków card-01.jpg, card-02.jpg itd. Po lewej stronie na dole widzimy też ile potrzeba było przesłać danych przed optymalizacją. Wynik 506kb dla samych obrazków.

Po optymalizacji (strona prawa) widzimy że za ładowanie obrazków odpowiada już skrypt lazysizes.min.js a transfer wyniósł tylko 156kb! Ponieważ obrazki załadują się dopiero gdy odwiedzający przesunie stronę w dół, zanurzy się głębiej.

Czyszczenie cache.

Każdy system pamięci podręcznej cache wymaga przeczyszczenia i przebudowania. Szczególnie wtedy gdy dokonamy jakichś zmian w plikach JS/CSS lub zainstalujemy dodatkową wtyczkę. Należy wtedy wyczyścić pamięć podręczną. Opcja ta jest dostępna zawsze pod ręką w [1] górnym menu WordPress pozycja [2] Clear CSS/JS Cache.

autoptimize clear
Autoptimize. Czyszczenie pamięci podręcznej cache.

Po ponownym wejściu na stronę, odświeżeniu strony pamięć zostanie przebudowana.

Duży ruch na stronie WordPress.

W przypadku jeśli nasza strona na WordPress generuje duży ruch, to aby zbytnio nie obciążać serwera, możemy wyłączyć wp-cron. Da to serwerowi trochę oddechu, gdyż wp-cron jest uruchamiany przy każdej wizycie. Oczywiście, WordPress bez harmonogramu zadań jest kulawy, dlatego możesz zastąpić go cron-em serwera hostingowego. CRON tak będzie wykonywał się rzadziej, a będzie tak samo skuteczny. Sprawdź nasz poradnik Jak wyłączyć wp-cron i poprawić wydajność w WordPress? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Adam

Idealistyczny DevOps/Backend developer po służbie w formacji I-szej linii wsparcia, od 9 lat sercem związany z HitMe, przez którego teraz na blogu pojawia się tyle artykułów poświęconych platformie WordPress ;-).