Jak uruchomić aplikację NodeJS?

Obrazek dla Jak uruchomić aplikację NodeJS?

Przed powstaniem aplikacji NodeJS programiści podczas swojej pracy uruchamiali kod JavaScript za pomocą przeglądarki. Obecnie korzysta się z dużo wygodniejszego rozwiązania pozwalającego na uniezależnienie kodu od przeglądarek – NodeJS zdecydowanie ułatwia tworzenie aplikacji oraz usprawnia pracę programistów. Aplikacja kompatybilna z każdym systemem operacyjnym, dzięki czemu skorzystają z niej osoby pracujące przy pomocy Windows, macOS oraz Linux. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co to Node.js, jak zainstalować Node.js aby uruchomić aplikacje NodeJS na różnych systemach oraz w jakich przypadkach szczególnie warto z niego skorzystać.

Co to jest Node.js i dlaczego warto z niego korzystać?

Node.js to środowisko wykorzystywane przez programistów do uruchamiania kodu JavaScript poza przeglądarką. Cechuje go przede wszystkim asynchroniczność i możliwość rozszerzania jego możliwości dzięki dodatkowym pakietom. Ponadto każdy ze znajdujących się w Node plików jest niezależnym modułem.

Aplikacja Node.js jest szybko rozwijającym się narzędziem, pozwalającym na włączanie w niego wiele interesujących pakietów i funkcjonalności. Znana wszystkim programistom, także początkującym, którzy dzięki jej wszechobecności są w stanie w krótkim czasie zapoznać się z działaniem i rozpocząć tworzenie profesjonalnych aplikacji. Posiadając podstawowe umiejętności, użytkownik jest w stanie osiągnąć zadowalające rezultaty – stanowi to o niezwykłej funkcjonalności aplikacji Node.js.

Node.js przydatny jest użytkownikom, którzy na początkowym etapie nauki programowania nie są w stanie przeznaczyć swojego budżetu na narzędzia do pracy. W jego przypadku zarówno narzędzia, jak i biblioteki udostępniane są całkowicie za darmo w ramach licencji open source.

Mimo że głównym zadaniem Node.js jest uruchamianie kodu napisanego w języku Java Script, istnieje cała gama innych języków programowania dostępnych na tej platformie – przykładowo TypeScript oraz ReasonML. W końcowej fazie pracy każdy z pozostałych języków zostaje przetłumaczony na Java Script.

Node.js optymalizuje wydajność aplikacji i często jest rozwiązaniem wielu problemów, z jakimi można spotkać się podczas ich programowania.

Co ciekawe – jeśli w trakcie uruchamiania kodu za pomocą Node.js napotkasz błąd, możesz skorzystać z pomocy społeczności programistów, którzy z chęcią udzielą Ci wielu cennych wskazówek.

Instalacja NodeJS w Windows 11.

Mówiąc o instalacji Node na Windows należy wspomnieć o NPM, czyli Node Package Manager, który otrzymujemy podczas instalacji omawianej aplikacji. Dzięki niemu programiści są w stanie zarządzać dodatkowymi funkcjonalnościami w obrębie Node.js.

Aby zainstalować NodeJS i NPM w Windowsie, warto skorzystać z podsystemu Linux Ubuntu, który stanie się środowiskiem dla NodeJS. Dowiedz się jak najłatwiej zacząć działać z NodeJS w systemie Windows 11 (też Windows 10). Jeśli chcesz zainstalować NodeJS jako aplikację w Windows i nie używać podsystemu Linux, pobierz i zainstaluj ją stąd.

Jak aktywować podsystem Ubuntu w Windows 11?

Najpierw upewnij się że masz włączoną wirtualizację na poziomie BIOS komputera.

Następnie sprawdź czy masz zainstalowane dodatkowe funkcje w Windows:

  • [1] Wciśnij klawisze „Win” + „R” i wpisz polecenie optionalfeatures
  • Upewnij się że masz zaznaczone funkcje [2] Hyper-VM
Windows 11. Aktywacja funkcji Hyper-VM.
Windows 11. Aktywacja funkcji Hyper-VM.

Następnie uruchom [1] podsystem Ubuntu. Jeśli to Twoje pierwsze uruchomienie to zostaniesz poproszony o nadanie swojej nazwy użytkownika i hasła.

Windows 11. Podsystem Ubuntu.
Windows 11. Podsystem Ubuntu.

Teraz możemy zainstalować nodeJS.

Aby zainstalować NodeJS wewnątrz podsystemu Ubuntu, wpisujemy kolejno polecenia:

sudo apt update
sudo apt install nodejs

Z pewnością będziemy także potrzebowali pakietu npm.

sudo apt install npm

Wersję naszego node.js sprawdzamy poleceniem: node -v

Inne wersje node.js najłatwiej za pomocą nvm.

Zmieniać wersję node.js można najłatwiej za pomocą pakietu nvm (node version manager). Najpierw musimy doinstalować ten pakiet poleceniami:

curl -o- https://raw.githubusercontent.com/nvm-sh/nvm/v0.39.1/install.sh | bash

Następnie musimy przeładować bash:

source ~/.bashrc

I już w tym momencie możemy przystąpić do wyboru konkretnej wersji NodeJS. Listę dostępnym wersji uzyskujemy poprzez wydanie komendy:

nvm list-remote

Wygeneruje się bardzo długa lista wszystkich dostępnych wersji NodeJS. Ja wybiorę ostatnią pozycję na liście czyli najnowszą dostępną wersję NodeJS, którą zainstalujemy poleceniem.

nvm install v18.5.0

Teraz możemy ponownie sprawdzić naszą nową wersję NodeJS poleceniem: nodejs -v

Ciekawostka: Jak korzystać z podsystemu Ubuntu wewnątrz maszyny hyper-vm Windows 11 (nested virtualization)?

Na potrzeby tego poradnika musiałem wszystko tworzyć w nowej Maszynie Wirtualnej z zainstalowanym Windows 11 dev. Domyślnie wirtualizacja wewnątrz wirtualizacji (nested virtualization) nie jest aktywna. Oto jak ją włączyć jeśli z jakichś powodów chcemy aby nasza maszyna wirtualna obsługiwała hyper-vm wewnątrz wirtualnej maszyny, w tym celu należy:

  • zatrzymać maszynę wirtualną hyper-vm,
  • możemy upewnić się że nasza maszyna wirtualna posiada co najmniej dwa rdzenie i 4GB pamięci,
  • zapamiętać jej nazwę,
  • uruchomić Windows PowerShell z prawami administratora (Uruchom jako administrator) i wydać następujące komendy po sobie:
Set-VMProcessor -VMName {tu nasza nazwa vm} -HwThreadCountPerCore {tu ile rdzeni cpu}
Set-VM {tu nasza nazwa vm} -ProcessorCount {tu ile rdzeni cpu}
Set-VMMemory -VMName {tu nasza nazwa vm} -DynamicMemoryEnabled $false
Set-VMProcessor -VMName {tu nasza nazwa vm} -ExposeVirtualizationExtensions $true

Wynik:

PS C:\Windows\system32> Set-VMProcessor -VMName dev-Windows-11 -HwThreadCountPerCore 2
PS C:\Windows\system32> Set-VM dev-Windows-11 -ProcessorCount 2
PS C:\Windows\system32> Set-VMMemory -VMName dev-Windows-11 -DynamicMemoryEnabled $false
PS C:\Windows\system32> Set-VMProcessor -VMName dev-Windows-11 -ExposeVirtualizationExtensions $true

Następnie normalnie uruchamiamy maszynę wirtualną hyper-vm z naszym Windows 11 (lub Windows 10) i możemy już cieszyć się podsystemem Ubuntu wewnątrz.

Gdzie znajdę moje pliki z podsystemu Linux?

W przypadku Windows 11 (Windows 10) wszystkie Twoje partycje są montowane w systemie Linux jako np. /mnt/c czyli /mnt/{litera dysku}. Możesz pracować na wszystkich swoich folderach i plikach bezpośrednio z podsystemu Linux.

Jeśli nie wiesz jak poruszać się po plikach w systemie Linux sprawdź poradnik Podstawowe komendy w systemach Linux.

Instalacja NodeJS w systemach macOS.

Instalacja Node.js na urządzeniach marki Apple zawierających system macOS jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku Windows. Aby uruchomić Node na komputerze z macOS będzie Ci potrzebny instalator. Na stronie nodejs.org znajdziesz plik do pobrania instalatora – klikając w przycisk Recommended for most users znajdziesz najnowsza wersję LTS. Pobierz, a w dalszej kolejności przejdź do instalacji samego Node, klikając podwójnie w pobrany plik. Na ekranie pojawią się instrukcje, według których należy postępować.

Jak działa NodeJS?

Głównymi funkcjami aplikacji Node.js jest asynchroniczność oraz sterowanie zdarzeniami. Należy wspomnieć także o architekturze omawianego środowiska. Jedną z najważniejszych jego cech jest jednowątkowość, dzięki której programista jest w stanie uniknąć przełączenia pomiędzy kontekstami procesora. Kolejna zaleta to pętla zdarzeń – zapętlania mają miejsce w bibliotece „libuv”. Obsługiwana kolejka zdarzeń posiada ich listę jedynie z wywołaniami. Trzecia cecha, jaką wyróżnia się Node, to nie blokujące ‘wejście’ i ‘wyjście’. Na czym to polega? Pętla zdarzeń działa na pojedynczym wątku, a wszelkie zadania długoterminowe są wykonywane jako wątki robocze w sposób asynchroniczny. Takie rozwiązanie przekłada się na motyw na wykonywanie kodu, zupełnie nieblokujący pracy.

Zastosowanie NodeJS.

NodeJS wykorzystuje się najczęściej do pracy z danymi strumieniowymi. Doskonale sprawdza się, jako narzędzie do pracy jako serwer API. Służy również jako serwer mikroserwisów. Node wykorzystuje się głównie przy lekkich aplikacjach sieciowych, niepowodujących dużego obciążenia. Poradzi sobie świetnie w momencie, gdy serwer będzie otrzymywać dużą liczbę zapytań, a przy tym nie zużyje dużych zasobów serwera.

Najlepszym przykładem zastosowania aplikacji NodeJS jest czat na stronie internetowej. Użytkownik przesyła swoje wiadomości, a w tym samym czasie otrzymuje wiadomości tekstowe oraz pliki od innych. Ponadto Node wykorzystywana jest do tworzenia gier typu multiplayer lub śledzenia wyników na żywo.

Nie są to jednak wszystkie zastosowania aplikacji – jej wszechstronność pozwala na działanie w wielu innych obszarach. Warto wypróbować ją przy tworzeniu innego typu witryn.

Aplikacja zwiększa swoje możliwości dzięki prężnie działającej społeczności stale tworzącej nowe moduły, z których można korzystać dzięki wspomnianemu wcześniej NPM.

Hosting z nodeJS. NodeJS na serwerze.

Wszystkie oferty hostingów WWW w HitMe posiadają zainstalowaną obsługę NodeJS na serwerach. Łatwo możesz tworzyć nowe aplikacje i zarządzać nimi bez potrzeby wgrywania ich na serwer ze swojego komputera. Sprawdź poradnik z naszej Bazy Wiedzy i dowiedz się jak zainstalować aplikację NodeJS bezpośrednio na serwerze hostingowym.

Podsumowanie NodeJS | Poradnik w skrócie.

Podsumowując — co to jest NodeJS? To wszechstronna aplikacja umożliwiająca uruchomienie kodu napisanego w Java Script niezależnie od przeglądarki. Możliwa do uruchomienia na wielu systemach operacyjnych – zarówno na Windows, jak i macOS. Node.js instalacja przebiega w kilku prostych krokach i cały proces instalacji przeprowadzany jest w zależności od systemu przy pomocy instalatora lub managera NPM. Jak wykorzystać aplikację? Instalacja Node.js przyda się między innymi podczas tworzenia czatu oraz gier multiplayer, jednak jej możliwości stale rosną dzięki zaangażowanej społeczności, stale dodającej nowe moduły. Intuicyjna obsługa pozwala na szybkie opanowanie wszystkich funkcji aplikacji.