Jak włączyć tryb DEBUG w PrestaShop 1.7?

Obrazek dla Jak włączyć tryb DEBUG w PrestaShop 1.7?

Zdarzają się sytuacje gdy nasz sklep PrestaShop nagle nie działa poprawnie. Sytuacje takie jak pusta strona czy błąd 500 mogą szybko wprowadzić w frustrację.  Tym bardziej na działającym on-line sklepie, gdzie klienci dokonują już zakupów. Aby móc szybko zdiagnozować w czym leży problem należy włączyć tryb tzw. Debugowania czyli raportowania błędów.

Tryb Debugowania w PrestaShop domyślnie jest wyłączony – dlatego często możemy bezpośrednie nawet nie zdawać sobie sprawy że na sklepie coś powoduje problemy. Dlatego warto tryb włączyć i przetestować działania. Aby włączyć tryb raportowania błędów musimy aktywować ustawienie PrestaShop ręcznie.

Debug Prestashop – kiedy warto włączyć?

  • wyświetla się pusta strona,
  • błąd error 500
  • nietypowe zachowanie PrestaShop
  • sprawdzanie czy wszystko działa poprawnie

Istnieją dwa sposoby jak tego dokonać. Pierwszy, łatwiejszy, wymaga zalogowania się na Pulpit sklepu i ustawienia opcji w Pulpicie ustawień. Drugi jest przydatny, jeśli nie mamy dostępu do pulpitu lub dysponujemy starszą wersją PrestaShop, możemy skorzystać z edycji tekstowego pliku konfiguracyjnego na serwerze.

Debug z pulpitu PrestaShop.

Najłatwiej ustawić tryb debugowania PrestaShop korzystając bezpośrednio z Pulpitu sklepu. W tym celu po zalogowaniu się do Pulpitu:

jak właczyć prestashop debug

Włączanie trybu Debug w PrestaShop z panelu sklepu.

  • [1] Z paska bocznego rozwijamy pozycję Konfiguruj->Zaawansowane
  • wybieramy pozycję [2] Wydajność

Następnie po prawej stronie wyświetlą się ustawienia, w który przechodzimy do sekcji Tryb Debugowania:

Debug prestashop

Aktywowanie trybu Debug. Raportowania błędów PrestaShop.

  • [1] Opcje „Tryb debugowania” przełączamy na „TAK”
  •  Klikamy [2] „Zapisz” aby zastosować zmiany.

Gotowe.

Jeśli tryb debugowania w PrestaShop będzie aktywny, [1] wyświetli się stosowna informacja na górze Pulpitu sklepu oraz pasek przydatnych narzędzi debugowania na [2] dole pulpitu.

PrestaShop aktywny tryb debugowania

PrestaShop – aktywny tryb debugowania.

W każdej chwili możemy wyłączyć tryb debugowania przełączając opcję z powrotem na „NIE” i zapisując ustawienie.

Debug z pliku config.inc.

Jeśli dysponujemy starszą wersję PrestaShop lub jeśli nie mamy dostępu do Pulpitu sklepu, możemy aktywować tryb debugowania edytując tekstowy plik konfiguracyjny config/defines.inc.php za pomocą FTP lub Menadżera Plików dostępnego na hostingu.

W pliku konfiguracyjnym odszukujemy wartość _PS_MODE_DEV_ i zmieniamy wartość zmiennej z false na true

define('_PS_MODE_DEV_', false);

zmieniamy na:

define('_PS_MODE_DEV_', true);

i zapisujemy zmiany w pliku.

Hosting PrestaShop  taniej -50%!

Każdy kto wybierze okres płatności za hosting PrestaShop w wariancie rocznym zapłaci o 50% mniej za pierwszy rok usługi! Nie trzeba podawać żadnego kodu czy aktywować promocji. Wystarczy że wybierzesz płatność na rok z góry. Promocja ograniczona czasowo.

Podoba Ci się? 0
Miniaturka Adam
Adam

Idealistyczny DevOps/Backend developer po służbie w formacji I-szej linii wsparcia, od 9 lat sercem związany z HitMe, przez którego teraz na blogu pojawia się tyle artykułów poświęconych platformie WordPress ;-).