Jak zmienić domenę strony na WordPress?

Obrazek dla Jak zmienić domenę strony na WordPress?

Domena wykupywana jest na określony czas. Następnie trzeba ją przedłużać co kilka lat — za każdym razem mając możliwość zmiany adresu na inny. W wielu przypadkach bowiem wybór domeny okazuje się po czasie nie do końca trafiony. W celu naprawy błędów konieczna jest więc zmiana na zupełnie nowy adres witryny. Niezależnie od powodu zmiany, istotne jest to, czy taka operacja jest w ogóle możliwa na WordPressie? A jeśli tak — w jaki sposób tego dokonać? Dowiedz się jak zmienić domenę strony na WordPress w różnych przypadkach.

Czy można zmienić domenę strony zbudowanej na WordPress?

CMS WordPress znany jest z tego, że bardzo mocno integruje się z używaną nazwą domeny. Może to budzić obawy, czy zmiana adresu strony jest możliwa. Z drugiej strony, takie sytuacje zdarzają się dość często. Zaczynając od nieświadomego wyboru drogiej domeny (przy pierwszym zakupie ceny często są mocno obniżone), a kończąc na popełnieniu błędu przy wyborze. Nawet tak rozpoznawalny przez wiele lat serwis, jak nasza-klasa.pl zmienił swoją domenę na znacznie krótsze nk.pl. Kolejna sytuacja to jeśli tworzymy stronę pod domeną testową, a na koniec chcemy zmienić domenę na właściwą, pod którą będzie działała nasza strona na WordPress.

Zmiana domeny — od czego zacząć?

Zmiana domeny nie jest prostym procesem. Wiele ustawień może ulec zmianie. Dlatego przed rozpoczęciem koniecznie wykonaj kopię zapasową całej strony, a następnie zapisz ją na dysku swojego komputera. W razie wystąpienia jakiegoś problemu nie utracisz zawartości całej witryny. Kopie zapasową możesz wykonać z poziomu panelu hostingowego Jak wykonać kopię zapasową stron WWW i poczty na Hostingu HitMe? | Jak to zrobić na hostingu? lub za pomocą wtyczki wordpress Kopie zapasowe WordPress – jak wykonać backup? – HitMe Blog Hosting

Zanim przystąpisz do pracy, zakup nową domenę. Po wprowadzeniu zmian strona będzie mogła natychmiast działać pod nowym adresem. W końcu zapewnij sobie chwilę czasu w godzinach, gdy Twój portal odwiedza stosunkowo niewielka ilość użytkowników. Możesz też wcześniej ogłosić przerwę techniczną związaną z wprowadzeniem nowej domeny. W końcu możesz zalogować się na WordPress. Zmiana adresu powinna zająć minutę lub dwie, jeśli nie nastąpią żadne problemy.

Ważne! W przypadku zmiany domeny, najlepiej wyłączyć wtyczki optymalizujące nasz WordPress, różnego rodzaju cache (pamięć podręczną) inaczej trzeba pamiętać o tym iż później musisz taki cache wyczyścić aby przebudował swoje odnośniki do nowej domeny.

Zmiana domeny w kokpicie WordPressa

Prawidłowo wykonana zmiana domeny zajmie Ci tylko chwilę. Wystarczy zalogować się do WordPressa, a następnie przejść do zakładki Ustawienia oraz Ogólne. Znajdziesz tam adres WordPressa oraz adres witryny. W obu wierszach należy wpisać nowy adres strony. Jeśli certyfikat SSL został już zainstalowany, rozpocznij URL od protokołu https://. W przypadku braku certyfikatu pozostaw http://. Zakończ poprzez zapisanie zmian. Zostaniesz wylogowany z WordPress. Zmiana domeny nastąpi automatycznie.

zmiana domeny wordpress kokpit
Zmiana domeny za pomocą Kokpitu WordPress.

Zmiana domeny WordPress poprzez wp-config.php

Nie masz w danej chwili dostępu do Kokpitu WordPress, za to masz dostęp do serwera FTP lub panelu hostingowego? Jak możesz zmienić domenę WordPress? Zmianę nazwy domeny możesz wykonać edytując plik wp-config.php .

Użyj poniższych funkcji konfiguracyjnych WordPress. Wklej poniższy fragment na początek pliku konfiguracyjne i zmień nazwę swojej domeny. Zapisz zmiany w pliku po czym wejdź na swoją stronę.

define('WP_HOME','http://nowyadres.pl');
define('WP_SITEURL','http://nowyadres.pl');

Dopóki ten kod będzie istniał w pliku wp-config.php, nie będziesz mógł wprowadzć zmiany za pomocą Kokpitu WordPress -> Ustawienia -> Ogólne, opisanej na początku.

Uwaga! W obydwu wspomnianych przypadkach Twoja strona nie będzie wyglądać prawidłowo o ile nie posiadasz odpowiedniego przekierowania w panelu u dostawcy hostingu. Wpisujesz tam również nowy adres strony, bez przekierowań do folderów czy plików instalacyjnych. Możesz również obejść temat i dodać nową domenę, na której chcesz żeby od teraz działał Twój WordPress – za pomocą Wskaźników. Więcej informacji znajdziesz w artykule pomocy Dwie domeny i jedna strona – Wskaźnik domen | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl)

Jak zmienić domenę WordPress w bazie danych?

Istnieje oczywiście możliwość zmiany domeny bezpośrednio w bazie danych. Jest to opcja średnio wygodna i dostępna dla zaawansowanych użytkowników WordPress. Zaloguj się do bazy danych np. poprzez panel phpmyadmin. Jak zalogować się do phpMyAdmin? | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl) Następnie odnaleźć nazwę tabeli wp_option. Po otwarciu znaleźć wiersze siteurl oraz home (powinny być to dwa pierwsze wpisy w tabeli). Zmiana ich wartości na nową to kolejna metoda zmiany domeny w WordPress.

zmiana domeny wordpress phpmyadmin
Zmiana domeny WordPress w bazie danych poprzez phpMyAdmin.

Jeszcze łatwiej! Klonowanie WordPress do nowej domeny – autoinstalator

Jeśli instalowałeś WordPress za pomocą autoinstalatora Instalacja WordPress krok po kroku – HitMe Blog Hosting to w tym wypadku Twoja strona jest na liście aplikacji panelu hostingowego. Dzięki temu możesz łatwo sklonować stronę WordPress zmieniając przy tym jej domenę.

Dodaj nową domenę do swojego konta hostingowego Dodawanie domeny | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl), a następnie wybierz z listy swoich aplikacji pozycję z WordPress, którą chcesz przenieść.

autoinstalator klonowanie wordpress
Panel hostingowy. WordPress autoinstalator.

Załóżmy że obecny WordPress działa na domenie dawnadomena.hmcloud.pl i dodałeś właśnie nową domenę nowastronawp.hmcloud.pl w swoim panelu hostingowym. Kliknij w przycisk klonowania, a na następnym ekranie wybierz odpowiednią domenę docelową. Naciśnij przycisk Klonuj, aby rozpocząć klonowanie.

klonowanie nowa domena wordpress
Klonowanie WordPress. Wybór docelowej domeny.

Po zakończeniu procesu klonowania nie musisz już nic dodatkowo ustawiać w Kokpicie WordPress. Dysponujesz dwoma rożnymi WordPressami, w dwóch różnych domenach. Jedną możesz dezaktywować.

Hosting z Auto-instalatorem

Instaluj WordPress, Prestashop i inne skrypty za pomocą kilku kliknięć myszką!

Zamów

Domena WordPress zmieniona ale odnośniki prowadzą do starej domeny.

Jeśli zmieniłeś domenę korzystając z opcji Kokpitu WordPress lub za pomocą edycji pliku wp-config.php a pliki, style, obrazki, linki dalej chcą zaczytywać się ze starej domeny, oznacza to że musisz wykonać podmianę w treści. Jeśli chcesz to zrobić łatwo i szybko, skorzystaj z wtyczek, które podmieniają frazy w bazie danych np. Better Search Replace – WordPress plugin | WordPress.org

Zanim rozpoczniesz, postaraj się jednak wykonać kopię zapasową bazy danych.

wp better search replace
Better Search Replace – wtyczka do podmiany treści.

Zainstaluj i aktywuj wtyczkę Better Search Replace. Następnie przejdź do na Narzędzia-> i uruchom panel wtyczki do zamiany fraz w treści. W polu po lewej wprowadź [2] nazwę starej domeny, a w polu po prawej wpisz nazwę nowej domeny. Jedna fraza zamieni się z drugą. Następnie [3] zaznacz wszystkie tabele bazy danych. Zwróć uwagę na [4] opcję Dry run. Dopóki będzie zaznaczona, nie zostanie nic trwale zapisanego. Wtyczka działa w trybie testu. Jeśli będziesz gotowy na zmianę odznacz [4] i uruchom klikając w przycisk Run Search/Replace.

zamiana domeny w tresci linki
Zamiana starej domeny na nową w treści strony.

Wszystkie frazy, odnośniki do starej domeny w treści zostaną podmienione na nową domenę. Proste, łatwe szybkie? Nie do końca. Jeszcze szybszym i pewniejszym sposobem jest skorzystanie z WordPress CLI.

Zmiana domeny WordPress za pomocą narzędzia wp-cli

W usługach hostingu WWW w HitMe oferujemy Klientom dostęp do zarządzania WordPress bezpośrednio z wiersza poleceń, konsoli linux. Dla doświadczonego webmastera korzystanie z wp-cli to oszczędność czasu i ogromna wygoda. Choć z pozoru, ludzie niezaznajomieni z konsolą mogą odnieść odmienne wrażenie. Chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu WordPress z konsoli przeczytaj Kurs WP-CLI – polecenia i przykłady. | Jak to zrobić na hostingu? (hitme.pl).

Korzystając z metody wp-cli zmienisz nie tylko nazwę domeny w opcjach WordPress ale i wszystkie występowania frazy dawnej domeny, dzięki czemu np. odnośniki do stron czy linki do obrazków będą działały poprawnie na nowej domenie.

Zanim rozpoczniesz prace z wp-cli, wykonaj kopię zapasową bazy komendą wp db export. Następnie, przejdź do katalogu z instalacją WordPress i wykonaj test, wpisując i podmieniając swoje nazwy domen:

wp search-replace 'dawnadomena.hmcloud.pl' 'nowadomenawp.hmcloud.pl' --dry-run
worpress zmienic domene wp cli
wp-cli – test zmiany domeny WordPress.

Gdy będziesz gotowy do zmiany usuń parametr --dry-run z polecenia.

Chcę zmienić domenę WordPress ale bez wtyczki, bez wp-cli.

Jeżeli mimo wszystko nie możesz lub nie chcesz skorzystać z wtyczki, a na Twoim serwerze nie ma zainstalowanego wp-cli możesz wykonać przykładowe query na bazie danych WordPress.

Ważne! Wykonaj wpierw kopię zapasową bazy danych. Zostałeś ostrzeżony.

  1. Podmień prefix_ czyli wp_ na ten, który używasz w swojej bazie danych strony na WordPress,
  2. zamień stara.pl na swoją bazową domenę, którą chcesz zmienić,
  3. zamień nowa.pl na swoją nową nazwę domeny,
  4. pamiętaj o prawidłowym protokole http/https oraz www. lub bez.
UPDATE wp_options SET option_value = REPLACE(option_value, 'http://stara.pl', 'http://nowa.pl') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'http://stara.pl', 'http://nowa.pl');
UPDATE wp_posts SET post_excerpt = REPLACE (post_excerpt, 'http://stara.pl', 'http://nowa.pl');
UPDATE wp_postmeta SET meta_value = REPLACE (meta_value, 'http://stara.pl','http://nowa.pl');
UPDATE wp_termmeta SET meta_value = REPLACE (meta_value, 'http://stara.pl','http://nowa.pl');
UPDATE wp_comments SET comment_content = REPLACE (comment_content, 'http://stara.pl', 'http://nowa.pl');
UPDATE wp_comments SET comment_author_url = REPLACE (comment_author_url, 'http://stara.pl','http://nowa.pl');
UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE (guid, 'http://stara.pl', 'http://nowa.pl') WHERE post_type = 'attachment';

Jeśli Twoja strona korzysta z dodatkowych tabel, musisz je już ręcznie dopisać do tego query.

Zmiana domeny WordPress z migracją strony

Oddzielnym tematem jest migracja WordPress do nowej domeny/hostingu. Tę najłatwiej wykonać za pomocą wtyczki Duplicator. Innym sposobem jest ręczna migracja, export oraz późniejszy import bazy na serwer oraz przegranie plików do nowo utworzonej domeny na hostingu. W tym przypadku dopiero w końcowej fazie wykonujemy wspomnianą zmianę domeny WordPress.

Cały proces ręcznej migracji jest dość skomplikowany i wymaga doświadczenia. Migracja strony opartej o CMS do HitMe.pl na przykładzie strony Joomla | Jak to zrobić na hostingu?

Kiedy warto zmienić domenę?

Jak widzisz, zmiana domeny w WordPress nie koniecznie musi być trudna. Warto jednak mieć na uwadze, że przy wprowadzaniu zmian zawsze mogą nastąpić jakieś błędy lub wyjątkowe przypadki konfiguracji. Dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu.

Kiedy warto dokonywać zmiany adresu strony? Istnieje wiele takich przypadków:

  • Wysoki koszt sufiksu domeny. Jest to końcówka adresu. Przy wybraniu najpopularniejszych domen typu .pl czy .com należy liczyć się z wysoką ceną odnowienia usługi.
  • Zmiana długiego i nieczytelnego adresu na krótszy. Przy zakładaniu biznesu często brakuje pomysłów na dobrą domenę. Wymyślona nazwa może być długa, a dla innych osób także nieczytelna. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę adresu na łatwiejszy do zapamiętania.
  • Nowe otwarcie. Jeśli prowadziłeś sklep z jedzeniem dla zwierząt, ale postanowiłeś się przebranżowić na wyposażenie dla biur, nazwa strony może zupełnie nie oddawać tego, co będziesz sprzedawać. Konieczna jest wtedy zmiana domeny na nową, bardziej właściwą dla nowego asortymentu.
  • Zwolnienie się domeny, na której Ci zależało od początku. Może Twój wymarzony adres był już zajęty? A teraz udało się go odkupić? To doskonała okazja do przeniesienia swojej strony na nową domenę.

Niezależnie od powodu i wybranej metody migracja strony na WordPress nie powinna sprawić Ci problemu o ile posiadasz poprawnie zaparkowaną nową domenę i wykonasz kopię zapasową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *