Najczęstsze błędy podczas migracji strony i jak ich unikać

Obrazek dla Najczęstsze błędy podczas migracji strony i jak ich unikać

Jak mawiał klasyk, „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Dotyczy ona także stron internetowych, które nieustannie muszą się zmieniać, by nadążać za aktualnymi trendami, wymaganiami technologicznymi czy też potrzebami użytkowników. Jeśli planujesz rebranding swojego sklepu internetowego, wdrożenie nowego systemu CMS czy też przejście na nowy hosting, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, na co uważać podczas migracji strony!

Czym jest migracja strony internetowej?

Migrację strony www można porównać do przeprowadzki do innego mieszkania. Z biegiem lat kawalerka, która swojego czasu była wygodnym i atrakcyjnym miejscem do życia, staje się dla nas za ciasna, co skłania nas do wynajęcia/kupna większego lokalu w celu poprawy komfortu swojego życia. Podobnie jest ze stronami www – każda z nich co jakiś czas potrzebuje tuningu. Migracja strony internetowej to proces, który polega na przeniesieniu witryny na inny serwer, CMS czy hosting. O tym zjawisku możemy również mówić w kontekście rebrandingu, redesignu, wyodrębnienia części serwisu na subdomenę czy też fuzji stron. Prawidłowo przeprowadzona migracja strony internetowej pozwala na utrzymanie dobrej widoczności i klikalności witryny, a nawet na poprawę tych parametrów. Z kolei migracja wykonana niedbale może skutkować (i najczęściej skutkuje) utratą dobrej pozycji w wyszukiwarce, problemami z dostępnością strony i spadkiem jej wydajności.

Na co uważać podczas migracji strony? Dokładnie zaplanuj cały proces zmian

Procedura przeniesienia strony internetowej do innego środowiska jest dość skomplikowana, dlatego, jeśli brak Ci doświadczenia w tym temacie, skorzystaj z pomocy eksperta. W HitMe mamy znakomitych specjalistów, którzy na temat migracji stron, wiedzą wszystko. W dodatku zrobią to tak, że użytkownicy Twojej witryny nawet nie zauważą, że były na niej prowadzone jakieś prace. Szczegółowy opis usługi znajdziesz na stronie Migracja hostingu, stron www i poczty. Łatwa i szybko. – Hosting WWW, VPS, Domeny (hitme.pl). Jeśli chodzi o jej zakres, to kolejność kroków wygląda następująco:

 • określenie przyczyny migracji strony internetowej i celów, które mają zostać osiągnięte dzięki tej procedurze,
 • wskazanie wszystkich elementów, które będą podlegać migracji np. strona, poczta, hosting,
 • opracowanie spersonalizowanej strategii migracyjnej i szczegółowe planowanie zadań,
 • realizacja wyznaczonych zadań i migracja strony,
 • sprawdzenie elementów technicznych i ocena funkcjonalności strony po migracji,
 • testowanie strony z użyciem narzędzi takich jak np. Google PageSpeed Insights, Mobile Friendly,
 • sprawdzenie strony pod kątem SEO.
Darmowa migracja w HitMe!

Zamów usługę hostingu w HitMe, a migrację wykonamy za Ciebie GRATIS. Skonsultuj wcześniej z nami wybór usługi.

Skonsultuj

Ile czasu zajmuje migracja strony internetowej? Posłużymy się tu ulubioną odpowiedzią prawników – „to zależy”. Na czas trwania migracji mają wpływ takie czynniki jak wielkość serwisu, rodzaj migracji, doświadczenie osoby, która ją wykonuje oraz staranność przeprowadzenia wszystkich koniecznych procedur.

Czego nie robić podczas migracji strony?

Nigdy nie rozpoczynaj migracji bez wcześniejszego wykonania pełnej kopii zapasowej strony i bazy danych. Pominięcie tego kroku może skutkować utratą danych w przypadku wystąpienia problemów. Proces ten polega na zapisaniu wszystkich plików strony, w tym kodu HTML, arkuszy stylów CSS, skryptów JavaScript, multimediów, a także kompletnego eksportu bazy danych, która zawiera treści strony, ustawienia, profile użytkowników i inne ważne informacje. W trakcie migracji mogą wystąpić nieoczekiwane problemy techniczne, takie jak np. awarie sprzętu, błędy w przesyłaniu danych lub niekompatybilność konfiguracji, które mogą prowadzić do uszkodzenia lub utraty danych. Posiadanie aktualnej kopii zapasowej umożliwia szybkie przywrócenie strony do stanu przed migracją. Ponadto, posiadanie pełnej kopii zapasowej pozwala na testowanie nowego środowiska hostingowego bez ryzyka dla działającej strony. Można na przykład przeprowadzić migrację w środowisku testowym, aby sprawdzić kompatybilność i wydajność witryny, zanim dokona się ostatecznego przełączenia.

Najczęstsze błędy podczas migracji strony. Co może pójść nie tak?

migracja strony problem

Nieprzemyślana, źle zaplanowana lub niedbale wykonana migracja strony może skutkować szeregiem błędów, które zwykle mają fatalny wpływ na widoczność i funkcjonalność witryny. Najczęściej wymieniane komplikacje to:

 • brak przekierowania 301 i pozostawienie przekierowania 302,
 • niekompletny backup, czyli przeniesienie tylko części materiałów,
 • brak przeniesienia treści,
 • nieaktualne adresy na mapie strony,
 • spora liczba błędów 404, które pojawiają się np. po usunięciu jakiegoś produktu z oferty e-sklepu,
 • zaniedbanie kwestii związanych z SEO (brak linkowania wewnętrznego, brak nagłówków),
 • brak instalacji skryptów analizujących stronę,
 • niespójność danych (zła struktura adresów URL, sitemap),
 • brak przekierowania obrazów,
 • brak testowania strony po migracji,
 • brak informowania klientów o prowadzonych zmianach.

Jak widać, liczba błędów, które można popełnić przy migracji strony, jest dość długa. Nawet drobne komplikacje mogą ograniczyć widoczność strony i spowodować spadek jej wydajności. Poniżej przedstawiamy kilka dobrych praktyk, które pomogą Ci uniknąć tego typu nieprawidłowości:

 • zaplanuj migrację na moment, kiedy ruch na stronie jest najmniejszy, aby zminimalizować negatywny wpływ zmian na użytkowników;
 • najpierw przeprowadź migrację w środowisku testowym, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy strony działają poprawnie w nowym środowisku. Pozwoli Ci to na wykrycie i rozwiązanie problemów technicznych bez wpływu na działającą stronę;
 • zaktualizuj ustawienia DNS tylko po pomyślnym przetestowaniu strony w nowym środowisku. Pamiętaj, że propagacja DNS może zająć trochę czasu;
 • po migracji dokładnie sprawdź wszystkie linki wewnętrzne i zewnętrzne, formularze kontaktowe, funkcje e-commerce i inne ważne elementy strony. Upewnij się, że wszystko działa bezbłędnie;
 • upewnij się, że wszystkie zoptymalizowane pod kątem SEO elementy strony, takie jak meta tagi, struktura URL, przekierowania 301, zostały prawidłowo przeniesione i zaktualizowane;
 • po migracji monitoruj stronę pod kątem wydajności i obserwuj zachowania użytkowników.

Stosując się do powyższych wskazówek, uda Ci się ograniczyć lub nawet wykluczyć część błędów podczas migracji strony. Jeżeli jednak potrzebujesz, by w tym procesie wsparli Cię eksperci, skontaktuj się z nami.

Chcę samodzielnie wykonać migrację. Jak zrobić to najprościej?

Ze względu na różnorodność środowisk hostingowych, systemów CMS stron internetowych nie dla wszystkich istnieje jednakowa ścieżka. Można przyjąć, iż ogólne zasady to przeniesienie plików i bazy danych na nowy serwer, cały proces opisaliśmy w naszym poradniku. Jednak w Twoim przypadku procedura może się nieco różnić. Przyjmuje się, iż najprostszym sposobem na wykonanie migracji jest skorzystanie z możliwości Autoinstalatora dostępnego na hostingu HitMe. Świetnie sprawdza się to przy okazji jednoczesnej zmianie domeny, czyli idealnie, gdy uruchamiasz nową stronę na nowej domenie. Skorzystaj z tanich cen hostingu i domen w HitMe.pl i przeprowadź migrację samodzielnie.

Chcę samodzielnie migrować stronę i nie zmieniać domeny.

W przypadku gdy strona pozostaje w tej samej domenie, a zmieniasz jedynie hosting, procedura z użyciem Autoinstalatora jest nieco bardziej skomplikowana:


Jak widzisz proces migracji potrafi być procesem złożonym. Skorzystaj z doświadczenia administratorów HitMe i powierz cały proces migracji nam. Przeniesiemy stronę i pocztę bez opóźnień i w dowolnym terminie. Wystarczy że wyślesz zgłoszenie i umówisz migrację przed zakupem usługi.