Numer NIP klienta w WooCommerce za darmo

Obrazek dla Numer NIP klienta w WooCommerce za darmo

WooCommerce to popularna darmowa wtyczka e-commerce rozszerzająca nasz WordPress o możliwość realizowania sprzedaży i prowadzenia sklepu on-line. WooCommerce wybierane jest często jako platforma handlowa ze względu na łatwe wsparcie dla płatności online na naszym rodzimym polskim rynku, jednak szybko okazuje się że brakuje tak prostej funkcjonalności jak pole do wprowadzenia przez kupującego swojego numeru NIP podczas składania zamówienia. Jak dodać pole NIP za darmo w wooCommerce? Jest kilka metod.

Istnieją płatne rozszerzenia, wtyczki, które dodają taką funkcjonalność. Jeśli dysponujesz elastycznym budżetem warto rozważyć zakup da Ci to pewność i spokój – jednak jeśli dopiero startujemy z naszym sklepem, głupio jest płacić za samo pole NIP na formularzu zamówienia klienta. Zobaczmy jak możemy za darmo dodać takie pole NIP do naszego wooCommerce.

Wtyczka Flexible Checkout Fields.

Flexible Checkout Fields
Flexible Checkout Fields dla WooCommerce.

Wtyczka Flexible Checkout Fields nawet w wersji darmowej umożliwia dodawanie własnych pól w formularzu zamówienia na sklepie. Klient może wtedy podać dodatkowe informacje dla sprzedającego czy obsługi sklepu podczas wypełniania formularza zakupu. Jednym z nich jest proste pole tekstowe, które nada się do podania właśnie numeru NIP klienta. Nie będziemy mieli tu walidacji czyli sprawdzania czy poprawnie wpisuje numer NIP czy działania 'Chcę fakturę VAT’ rodem z allegro. Jednak spełnia podstawowe wymagania do pozyskania od klienta numeru NIP do faktury podczas składania zamówienia.

Instalacja Flexible Checkout Fields.

Wtyczkę instalujemy poprzez nasz Kokpit WordPress: Wtyczki -> Dodaj nową. W szukajce wklejamy nazwę 'Flexible Checkout Fields’. Instalujemy i aktywujemy wtyczkę.

Wchodzimy w WooCommerce->Pola zamówienia i dodajemy nowe pole przeciągając pole typu text z lewej strony na prawą stronę. Ponieważ w wersji darmowej brak jest logiki warunkowej (ta dostępna jest tylko w płatnej wersji PRO). Dlatego musimy posłużyć się nazwą pola, aby dać klientowi łatwo do zrozumienia co ma wykonać i zrobić. Tu już kwestia sprzedawcy jak rozwiązuje swoją sprzedaż.

pole nip woocommerce
Konfiguracja pola NIP w WooCommerce za pomocą wtyczki.

Nazywamy pole: „Podaj NIP firmy, jeśli chcesz otrzymać fakturę.”

W zakładce 'Wyświetlanie’ zaznaczamy wszystkie miejsca, w których to pole ma się pojawić:

Wskazujemy miejsce wyświetlania naszego nowego pola NIP.

I to wszystko. Możemy teraz przetestować swoje zamówienie jako klient, podając numer NIP podczas składania zamówienia.

Prosty sposób na pole NIP w WooCommerce.

Za pomocą wtyczki Flexible Checkout Fields od wpDesk osoby nie zaznajomione z kodowaniem łatwo poradzą sobie z dodaniem brakującego pola NIP w WooCommerce. I o to głównie chodzi.

Plusy:

 • różne typy pól do dodania
 • obsługuje aż 3 sekcje miejsc formularzy
 • duże możliwości własnej konfiguracji
 • idealne dla małych startujących sklepów woocommerce

Minusy:

 • brak walidacji numeru NIP
 • brak instrukcji warunkowych (tylko wersja PRO)

Pełny opis pomocy wtyczki znajduje się tutaj.

Wtyczka Checkout Field Editor.

Inną wtyczką o podobnym działaniu, tj. umożliwiającą dodanie dodatkowego pola do zamówienia WooCommerce jest wtyczka Checkout Field Editor, jest ona również dostępna za darmo do pobrania w repozytorium wtyczek WordPress. Wtyczka ta oferuje te same możliwości co wspomniana wcześniej, jednak wspominam o niej tu gdyż nie jest to w żaden sposób artykuł sponsorowany wpDesk.

Checkout Field Editor
Wtyczka Checkout Field Editor.

Wtyczkę instalujemy w analogiczny sposób wyszukując Kokpit WordPress: Wtyczki -> Dodaj nową. W polu wyszukiwania wpisujemy nazwę 'Checkout Field Editor’ następnie instalujemy i aktywujemy wtyczkę. Dostęp do opcji wtyczki znajdziemy teraz w WooCommerce->Checkout Form.

Zarządzanie dodatkowymi polami w Checkout Field Editor.

Plusy:

 • różne typy pól do dodania
 • obsługuje aż 3 sekcje miejsc formularzy
 • duże możliwości własnej konfiguracji
 • idealne dla małych startujących sklepów woocommerce

Minusy:

 • brak walidacji numeru NIP
 • brak instrukcji warunkowych (tylko wersja PRO)
 • dostępna tylko po angielsku

Faktury w wooCommerce.

faktury woocommerce
Faktury w wooCommerce – wtyczka wpDesk.

Jeśli chcemy aby nasz WooCommerce od razu generował faktury PDF dla klienta, które zawierają takie pole NIP. Tu warto rozważyć instalację wtyczki Faktury WooCommerce, która również ma swój wariant dostępny za darmo.

Własne modyfikacje szablonu bez wtyczek.

O ile w sieci natkniecie się na takie poradniki – szczerze nie polecam ich stosowania. Funkcjonalnością ustępują nawet wersjom darmowym wspomnianych wtyczek. Nie znajduje na to uzasadnienia, a błędne ich wprowadzenie tworzy wiele wektorów błędów na przyszłość. Tu należy sobie zadać pytanie o koszty prowadzenia sklepu e-commerce, a wygląd czy działanie e-commerce to w tych czasach dość poważny aspekt nie tylko wizerunkowy. WordPress mamy za darmo, wooCommerce za darmo, szablon pewnie też darmowy – zostawmy logikę silnika sklepu profesjonalistom i nie ingerujmy niepotrzebnie.

Niemniej jednak dla zdeterminowanych i czujących się na siłach, oto lista: