Strona mi się nie wyświetla! Jak sprawdzić dlaczego?

Wpisujemy w pasku adresu przeglądarki adres swojej strony, wyświetla się pusta strona. Co się stało?


img

Dowiesz się: Dowiesz się w jaki sposób zdobyć informacje gdy coś złego dzieje się z Twoją stroną WWW.

Droga dedukcji i diagnostyki problemów na w środowisku hostingowym wymaga sporego zasobu wiedzy, mimo to podjęcie optymalnej drogi jest nie lada wyzwaniem.
Opiszemy najprostszą metodą diagnozowania problemów na stronie internetowej.

Sprawdź logi strony

W zależności od konfiguracji, nie zawsze błędy skryptów czy konfiguracji będą komunikowane w przeglądarce – dlatego naturalnym (choć w niektórych przypadkach niekoniecznie pierwszym) krokiem będzie sprawdzenie logów błędów Apache.

Mamy sporą szansę że wszelkie błędy spowodowane aktualizacjami oprogramowania serwera, CMS strony, konfiguracji – będą widoczne właśnie w logach.

Jak odczytać logi serwera Apache opisujemy w artykule TUTAJ

Ważne: Warto nadmienić iż Logi są generowane w czasie rzeczywistym, nie musimy odczekiwać na pojawienie się ew. błędu czy komunikatu w logach.

Jeżeli widzimy jakiś błąd lub nienormalną informację z adnotacją [ERROR], który odpowiada w czasie wizycie na naszej stronie – możemy się z tym zwrócić do administratora/programisty strony.

Przykładowy problem (pusta strona): aktualizacja wtyczki CMS (lub samego CMS) spowodowała błąd silnika CMS. Wyświetlanie błędów w przeglądarce użytkownika jest ukryte.

Serwer z administracją

Wybierz hosting dedykowany VPS!

Dedykowany Hosting to dedykowane Tobie, za każdym razem kiedy tylko tego potrzebujesz, gwarantowane parametry serwera z dedykowaną dla Ciebie konfiguracją.

Zapewnimy Ci dedykowany hosting z możliwościami, których nie spotkasz w żadnym innym miejscu. Możliwości jest naprawdę wiele, skonfigurujemy dla Ciebie kilka wersji PHP, MySQL, a nawet MariaDB, PerconeDB, Ruby on Rail, svn, git, Apache, nginx, LiteSpeed Enteprise, rozwiązania antyspamowe (nawet SpamExperts), antywirusowe

Administracja serwerem za darmo!

Dowiedz się więcej

 

Plik z phpinfo()

Bardziej zaawansowani administratorzy stron podejmują równolegle inny krok, który od razu stwierdza za jednym razem szereg dodatkowych informacji i ucina inne podejrzenia (np. DNS czy konfiguracje domen). Tak, tak. Tak jak wspominaliśmy, diagnozowanie problemu na stronie internetowej to szeroki temat i zwykle zabiera dużo czasu, dlatego ważna jest jego optymalizacja.

Jest to też przygotowanie sobie informacji, które i tak mogą nam być później potrzebne. Po drugie, umówmy się – dobry webdev nigdy nie pożałuje sobie okazji spojrzenia na phpinfo() na produkcji 😉

Dlatego za pomocą panelu DirectAdmin -> Menadżer plików tworzymy na serwerze w katalogu głównym domeny nowy plik tekstowy o dowolnej nazwie np. “i.php” który zawiera tylko poniższą linijkę:

<?php phpinfo(); ?>

W tej sytuacji najprościej wykonać to za pomocą panelu DirectAdmin i jego Menadżera Plików:

wklejamy podany kod:

następnie odwiedzamy dokument w przeglądarce wpisując http://mojadomena.pl/i.php

*na samym końcu plik oczywiście usuwamy z serwera żeby nie zalegał z przyczyn bezpieczeństwa.

Warto odnotować, jak wiele informacji o problemach na stronie internetowej możemy posiąść już tylko po wykonaniu tych dwóch kroków.
Dowiadujemy się, iż np. nie występują jakieś przekierowania domeny, konfiguracja DNS działa jak powinna, a interpreter PHP jest prawidłowo skonfigurowany.

Przykładowy problem (pusta strona): wersja PHP na serwerze została podniesiona, a CMS używany przez naszą stronę jej nie wspiera. Wyświetlanie błędów w przeglądarce użytkownika jest ukryte.

Te kroki powinny nam już naświetlić problem, poprzez odnotowanie jakichś nieprawidłowości. Oczywiście nie wszystkie problemy ze stroną na serwerze da się w ten sposób zdiagnozować.

Na ten przykład – nie tak dawno pisaliśmy o diagnozowaniu problemów z DNS (serwerami nazw).

Serwery nazw DNS

Przykładowy problem (pusta strona): po migracji strony na nowy serwer, ustawienia domeny zostały przywrócone i z powrotem wskazują na stary serwer hostingowy, gdzie nie ma już naszej strony, a został pusty plik index.php. Wynikiem tego będzie własnie pusta strona.

Polecamy nasz wcześniejszy artykuł Diagnostyka konfiguracji DNS

 

Jest to poważniejszy problem, którego w żaden sposób nie możesz rozwiązać, a nie posiadasz usługi administracji? Pamiętaj o kopiach zapasowych.

Dowiedz się więcej o kopiach zapasowych na hostingu HitMe.


Podziel się lub polub!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + 13 =Zapraszamy do HitMe.pl


Twój obecny hosting Cię męczy i ...

…i nie masz czasu na ciągłe zmiany i szukanie nowych opcji? Wybierz naszą ofertę – znajdziesz u nas pakiet idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, a jeśli go nie ma – chętnie przygotujemy indywidualne rozwiązanie, a wszystko to w sposób, który nie obciąży Cię finansowo.