Jak zainstalować WordPress lokalnie na komputerze?

Obrazek dla Jak zainstalować WordPress lokalnie na komputerze?

Instalacja WordPress lokalnie sprawdza się, gdy chcemy budować strony oparte na WordPress, a nie posiadamy wystarczającego budżetu na zakup serwera. Sama instalacja jest prosta i możliwa do ukończenia przy pomocy kilku prostych kroków. Sprawdź, jak zainstalować WordPress lokalnie i z których narzędzi należy skorzystać podczas instalacji.

Jak zainstalować WordPress lokalnie?

Poznaj kilka kroków, dzięki którym szybko i bez problemów zainstalujesz WordPress na swoim komputerze. Instalując WordPress lokalnie tylko Ty będziesz mógł korzystać z WordPress . Jeśli szukasz miejsca w sieci, hostingu do instalacji WordPress skorzystaj z naszego taniego Hostingu WWW lub specjalnie dopasowanego Hostingu pod WordPress. Na naszym hostingu za pomocą kilku kliknięć przygotujesz WordPress i uruchomisz stronę on-line. Jeśli jednak chcesz mieć WordPress wyłącznie dla siebie – sprawdź jak zainstalować go tylko lokalnie, na własnym komputerze.

Zainstaluj WordPress na komputerze — XAMPP

Narzędziem niezbędnym do lokalnej instalacji WordPress w systemie Windows jest pakiet XAMPP. Jest on w stanie obsługiwać silnik PHP, statyczne pliki HTML oraz bazy danych MySQL, co przyczyni się do poprawnego uruchomienia WordPress. Ponadto XAMPP jest też w stanie obsługiwać skrypty Perl.

Pobierz XAMPP i zapisz w wybranej lokalizacji. Uruchom instalator i w [1] kroku wyboru składników instalacji upewnij się że masz zaznaczone najlepiej wszystkie pozycje. Choć dla WordPress tak na prawdę interesują Cię tylko Apache, MySQL i PHP. Następnie wskaż [2] miejsce instalacji.

instalacja xampp windows local
Instalator XAMPP – wybór usług do zainstalowania.

Jeśli chcesz aby inni użytkownicy Twojej sieci również mogli widzieć Twój WordPress – możesz aczkolwiek nie musisz odblokować XAMPP w zaporze – firewall Windows, tak aby [1] dostęp do niego mieli inni użytkownicy Twojej sieci lokalnej oraz publicznej. Aby potwierdzić [2] kliknij w przycisk.

xampp instalacja firewall zapora windows
XAMPP i zapora w Windows.

Teraz uruchom „XAMPP Control Panel” i [1] włącz pozycje serwer Apache oraz bazę danych MySQL, które są na wstępie zatrzymane. Uruchomisz te usługi za pomocą przycisku [Start], który znajduje się tuż obok. Podświetlił się na zielono? Jeśli tak – wszystko zostało uruchomione poprawnie i możesz przejść do dalszych kroków.

xampp conrtol panel usługi apache mysql
XAMPP – panel kontrolny.

Aby sprawdzić czy nasz serwer działa poprawnie, otwórz przeglądarkę i wejdź na adres 127.0.0.1 lub localhost. Pojawi się strona domowa XAMPP. Dzięki temu wiemy że Twoje środowisko działa poprawnie. http://127.0.0.1/ – zadaniem wspomnianego adresu jest wskazanie hosta lokalnego.

xampp strona domowa windows
XAMPP – Strona domowa localhost.

Baza danych dla WordPress.

WordPress zainstalowany na komputerze wymaga bazy danych. Utwórz nową, pustą bazę danych do lokalnej instalacji WordPress. W tym celu wróć do okna XAMPP Control Panel i kliknij przycisk [1] Admin w rzędzie MySQL, jest to skrót do phpmyadmin.

W panelu phpmyadmin [2] utwórz nową bazę danych, następnie [3] podaj jej nazwę, użyjesz jej podczas instalacji. Kliknij [4] „Create” aby utworzyć bazę.

xampp control panel Windows
MySQL. Tworzenie pustej bazy danych dla WordPress.

Przyszedł czas na instalację samego WordPress. Pamiętaj o pobraniu jego najnowszej wersji, dzięki której możesz pracować, korzystając z wielu praktycznych funkcjonalności. Aby zainstalować WordPress lokalnie pobierz go z tego oficjalnego linku i rozpakuj archiwum. Wewnątrz znajdziesz katalog wordpress, który [1] przenieś do folderu htdocs/ tam gdzie zainstalowałeś XAMPP.

xampp instalacja htdocs windows folder
XAMPP i katalog htdocs/wordpress.

Teraz wystarczy już przejść tylko w przeglądarce pod adres tego katalogu czyli wpisz w przeglądarce adres http://127.0.0.1/wordpress/ lub localhost/wordpress. Uruchomi się WordPress – w widocznym oknie kliknij przycisk „Zaczynajmy” i rozpocznij instalację.

instalacja wordpress lokalnie baza danych połączenie
Instalacja WordPress.

Po wyborze języka instalacji, w kolejnym kroku wypełniamy [1] dane dostępowe do naszej utworzonej wcześniej bazy danych.

Nazwa bazy danych: wordpress

Domyślny użytkownik bazy danych to: root

Hasło – pozostawiamy puste.

Hasło puste?

Domyślnie root w instalacji XAMPP nie ma nadanego hasła. Jeśli chcemy nadać hasło to w XAMPP Control Panel w pozycji MySQL klikamy w [Config] i wybieramy -> my.ini, gdzie mamy możliwość edycji całego pliku konfiguracyjnego. Po zmianach w pliku należy zatrzymać i uruchomić usługę MySQL.

Lecimy dalej.

Oczywiście powyższe dane odpowiadają ustawieniom, które dokonaliśmy w poprzednich krokach. Jeśli plik został rozpakowany w folderze o innych nazwach, należy odpowiednio zmienić wpisywane informacje.

Klikając „Uruchomienie instalacji”, łączymy WordPress z bazą. Następnie wpisz nazwę strony i utwórz konto administratora. Zakończ proces wybraniem opcji „Zainstaluj WordPressa”.

Po zakończeniu instalacji mamy gotowy WordPress lokalnie na komputerze.

Jak uruchomić WordPress lokalnie?

Tworzenie bazy danych i instalacja WordPress jest już za Tobą. Jeżeli cały proces został przeprowadzony poprawnie, uruchamianie zainstalowanego WordPressa stanie się niezwykle proste. Możesz zrobić to za pomocą jednego z dwóch linków, prowadzących do folderów, gdzie zostały poprzednio zapisane pliki.Wpisz adres strony głównej WordPress, czyli w tym przypadku „http://127.0.0.1/wordpress/”. Możesz także otworzyć go przez panel administracyjny „http://127.0.0.1/wordpress/wp-admin/”.

windows xampp wordpress lokalnie
WordPress lokalnie na komputerze Windows 11.

O czym warto pamiętać, instalując WordPress lokalnie?

Podczas instalacji WordPress często można spotkać się z błędem, który utrudnia dokończenie całego procesu. Powoduje go obecność włączonego Skype. Dlatego, aby ułatwić sobie instalowanie, pamiętaj o wyłączeniu tej aplikacji.

Pamiętaj o poprawnym nazewnictwie wszystkich folderów, ponieważ później te dane posłużą do logowania się w ostatnim etapie instalacji podczas łączenia z baza danych. Jeśli wykonasz ten krok błędnie, pojawi się komunikat z listą błędów, co oznacza przejście przez formularz jeszcze raz. Aby sprawdzić nazwę bazy danych, możesz wejść do localhost i phpmyadmin, jednak tego lepiej unikać.

Zalety instalacji WordPress na komputerze.

Jeśli zainstalujesz WordPress lokalnie, zyskasz dużą wygodę korzystania z CMS. Możesz testować wydajność swojej witryny, a także posiadać osobisty backup wszystkich danych. Oznacza to duże bezpieczeństwo i łatwość przywrócenia zawartości strony, w przypadku awarii. WordPress lokalnie na komputerze umożliwia dokonywanie zmian, które nie będą widoczne przez innych użytkowników. Daje to dużą możliwość eksperymentowania i odkrywania wielu funkcji tego CMS – jest to zdecydowana zaleta szczególnie dla początkujących użytkowników, dopiero uczących się obsługi. W przypadku instalacji WordPress online, należy liczyć się z widocznością dokonywanych aktualizacji – wersja offline pozwala na dowolną edycję, bez użytkowników na żywo. Wypróbuj WordPress instalowany lokalnie i testuj jego wszystkie funkcjonalności, wtyczki oraz motywy w wygodny sposób bez potrzeby wysyłania plików przez FTP.

Zalety lokalnego WordPress?

Jeśli pracujesz nad „tajnym projektem” i chcesz mieć pewność aby podczas pracy nikt, oprócz Ciebie nie miał do niego dostępu. Bez żadnego dodatkowego zabezpieczania, haseł – po prostu nikt. Drugą zaletą to praca offline, bez dostępu do internetu – na przykład będąc na wakacjach lub w Bieszczadach. Tylko… kto chce wtedy pracować z WordPress? No ale czasami trzeba. Zaletą jest też szybkie ładowanie testowanej strony, z racji na ładowanie się pliku wprost  z Twojego komputera. Jesteś więc w stanie w krótszym czasie wypróbować większą ilość ustawień i możliwych rozwiązań. Dokonując zmian w kodzie, będą one widoczne natychmiastowo, dzięki czemu w krótkim czasie ocenisz, czy dana funkcjonalność sprawdza się w witrynie. W dobie szybkiego internetu nie jest to jakiś gigantyczny zysk czasu ale zawsze coś.

Minusy WordPress zainstalowanego na komputerze?

Instalując WordPress na komputerze lokalnie nie prześlesz nikomu linka aby zademonstrować komuś swoją pracę. Nikt też bez Twojego udziału nie zrobi za Ciebie kompletnej migracji na serwer, gdy będziesz chciał już opublikować stronę w internecie.

O czym warto wspomnieć, instalacja WordPress lokalnie nie oznacza, że Twoja strona internetowa pozostanie na zawsze niewidoczna dla użytkowników. Jeśli po teście wielu rozwiązań, motywów i ustawień stwierdzisz, że osiągnęła ona finalną formę i działa bez zarzutu, możesz przenieść ją na serwer hostingowy i udostępnić użytkownikom. Aby to zrobić, wystarczy skopiować posiadane pliki, bazę danych wraz ze wszelkimi ustawieniami.

Podsumowanie – jak zainstalować WordPress lokalnie i dlaczego warto?

Instalacja WordPress na własnym komputerze umożliwia swobodne testowanie tworzonej witryny oraz jej szybką aktualizację bez widoczności dla innych użytkowników. Instalacja odbywa się w kilku prostych krokach: instalację programu XAMPP, stworzenie bazy MySQL do WordPress’a, pobieranie WordPressa oraz jego  końcową instalację na swoim komputerze. Pamiętaj — aby cały proces przebiegł bezproblemowo, wyłącz aplikację Skype!

W każdej chwili możesz przenieść witrynę na profesjonalny serwer dostępny publicznie z całego świata i móc pokazać swoją pracę szerszemu gronu, np. Twoim klientom.