Szybki sklep na PrestaShop dzięki Litespeed cache

Szybko działająca strona sklepu to podstawa SEO. Dobre SEO to podstawa dużego ruchu i Twojej zwiększonej sprzedaży! Opiszemy jak wdrożyć cache, który przyspieszy działanie Twojego sklepu na PrestaShop!
Szybki sklep potrzebuje najnowszych technologii zaimplementowanych na Twoim serwerze hostingowym. Taką technologią jest komercyjny serwer LiteSpeed, który oferuje jeden z najszybszych cache – tzw. lsCache.
LSCache z łatwością radzi sobie ze skokami ruchu i codziennymi obciążeniami strony.
Wybierz Hosting Prestashop! -50% za pierwszy rok!
Każdy kto wybierze okres płatności za hosting PrestaShop w wariancie rocznym zapłaci o 50% mniej za pierwszy rok usługi! Nie trzeba podawać żadnego kodu czy aktywować promocji. Wystarczy że wybierzesz płatność na rok z góry.
Nowość! Już teraz dla mniej wymagających: Hosting WWW na potrzeby e-commerce na dyskach SSD NVMe! Sprawdź
Co to jest LiteSpeed?
LiteSpeed Enterprise jest komercyjnym zamiennikiem zwykłego serwera WWW, który nazywa się Apache. LiteSpeed jest z nim kompatybilny, a ponadto do 7x szybszy. Umożliwia wykorzystanie takich technologii jak HTTP/3, QUIC oraz ESI.
Serwer LiteSpeed w odróżnieniu od domyślnego serwera Apache jest oparty na płatnej, komercyjnej licencji, dlatego nie wszystkie firmy hostingowe oferują go w cenie. My – tak.
Poradnik na przykładzie PrestaShop 1.7.6.8.
Instalacja wtyczki LiteSpeed cache
Oficjalna wtyczka LiteSpeed Cache (LSCache Module 1.4.0) nie jest dostępna w Katalogu modułów PrestaShop. Należy ją pobrać z oficjalnej strony oraz zainstalować w naszym PrestaShop.
W tym celu odwiedzamy oficjalną witrynę litespeedtech.com i pobieramy na dysk swojego komputera plik z wtyczką.
Przyspieszamy PrestaShop.
Jeśli mamy już plik z wtyczką na swoim dysku – logujemy się do swojego panelu administracyjnego sklepu PrestaShop.
- przechodzimy do zakładki Ulepszenia->Moduły->Katalog
- wybieramy [Załaduj moduł] i wskazujemy nasz pobrany plik wtyczki
Po udanej instalacji wtyczki przechodzimy do jej konfiguracji.
Z tego miejsca pozostaje nam skonfigurować wtyczkę – jednak domyślnie ustawione wartości już teraz będą dobrze służyły, dlatego na początek wystarczy po prostu włączyć działanie cache, które po instalacji jest domyślnie wyłączone.
W zakładce Configuration modułu LiteSpeed Cache dla PrestaShop:
Enable LiteSpeed Cache: ustawiamy na TAK.
Zapisanie ustawień.
Samo przełączenie nie wystarczy. Musimy zapisać to ustawienie. Przewijamy stronę w dół i odnajdujemy przycisk Zapisz, który zapisze nasze ustawienia. (Postępujemy tu z logiką tak samą jak w przypadku innych ustawień PrestaShop)
Od tej pory LiteSpeed cache na naszym sklepie już działa.
Jak sprawdzić czy cache działa?
Różnicę można odczuć gołym okiem!
Po instalacji wtyczki odwiedzamy np. główną stronę naszego sklepu. Wczytała się normalnie? A może trochę szybciej. Nieważne. Spróbujcie wejść ponownie lub odświeżyć… Rakieta!
Wiąże się to z tym iż podczas pierwszych odwiedzin, cache dla tej podstrony został dopiero wygenerowany. Przy kolejnej odsłonie strony będzie już ona serwowana wprost z LiteSpeed cache.
Sposób techniczny: Weryfikacja nagłówków.
Ucinając subiektywne odczucia czy cache jest aktywny czy nie, najlepszym sposobem jest sprawdzenie nagłówków strony.
Na przykładzie Chrome/Edge otwieramy narzędzia dla Developerów (klawisz F12 (lub Ctrl+Shift+I) [Opcje->Więcej narzędzi->Narzędzia programistyczne])
- przechodzimy do zakładki Network
- filtrujemy sobie tylko typ: Doc
- zaznaczamy dokument naszej strony
- x-litespeed-cache: hit – oznacza że strona została zaserwowana z cache
x-litespeed-xache: miss
Wyświetlanie tej informacji w nagłówku oznacza że mechanizm lsCache wtyczki jest aktywny ale strona nie została zaserwowana z jego cache. Np. stało się to po pierwszej wizycie po usunięciu lub wygaśnięciu cache.
Żywotność cache i czyszczenie.
Każdy cache musi mieć swój cykl życiowy, czas żywotności tzw. TTL (Time-to-Live). Domyślne ustawienie modułu dla Cache Publicznego to 86400 sekund. Po upłynięciu tego czasu cache zostanie przebudowany podczas odwiedzin.
W opcjach modułu możemy tuningować czas TTL wedle potrzeb podając wartości w sekundach. Możemy również ustawić URL Blacklist i podać adresy stron sklepu, które nigdy nie będą używały cache.
Czyszczenie cache.
W wielu przypadkach, takich jak po wprowadzeniu zmian na stronie, treści, nazw kategorii itp. nie chcemy czekać aż cache stracie swoją żywotność. Chcemy aby zmiany były widoczne dla klientów od razu. W tym celu musimy wyczyścić zgromadzony cache.
W zakładce „Manage” modułu mamy możliwość
- wyczyszczenia całego cache
- i 3 lub wybrania elementów do wyczyszczenia
Prosty test działania cache
Na koniec mały test wprost z przeglądarki Chromium / serwowanie zasobów, PrestaShop 1.7.6.8, domyślny moty demo, testowo wypełnione treściami przykładowymi z Installatrona (Example data).
lsCache niekatywny (przed)
31 requests
1.5 MB transferred
2.1 MB resources
Finish: 864 ms
DOMContentLoaded: 793 ms
Load: 867 ms
lsCache aktywny (po)
32 requests
1.5 MB transferred
2.1 MB resources
Finish: 513 ms
DOMContentLoaded: 461 ms
Load: 517 ms
Te prosty test mówi już sam za siebie.
Chcę LiteSpeed!
Jeśli masz swoją stronę w usłudze:
wygrałeś – te usługi oparte są właśnie o szybki serwer LiteSpeed.
Licencje LiteSpeed można również zakupić oddzielnie do własnego Serwera VPS lub Serwera Dedykowanego. Jeżeli jesteś zainteresowany – poproś o informacje BOK.