Co wpływa na szybkość ładowania strony i o co należy zadbać?

Obrazek dla Co wpływa na szybkość ładowania strony i o co należy zadbać?

Jak szybko ładuje się Twoja strona internetowa? Jeżeli prędkość ładowania się witryny nie będzie zadowalająca, możesz stracić potencjalnych odbiorców i szansę na zwiększenie konwersji. Zadbaj o szybkość ładowania strony – dowiedz się, jak sprawdzić czas wczytywania się zwartości witryny i zdobądź informacje o tym, jak zwiększyć szybkość ładowania się strony.

Dlaczego warto poprawić szybkość ładowania strony?

Szybkość ładowania się strony ma istotne znaczenie z punktu widzenia doświadczeń użytkowników.

Według badań przeprowadzonych przez Google, strona ładująca się dłużej niż 5 sekund straci aż 40% konwersji. To duża strata, która w dłużej perspektywie czasu przełoży się na poważne straty, w tym finansowe. Dla użytkowników przede wszystkim liczy się czas, w którym mogą znaleźć istotne dla siebie informacje. Jeśli nie będzie on zadowalający, Twój odbiorca będzie zwyczajnie znudzony i znajdzie inną witrynę bądź sklep internetowy, z którego usług skorzysta. Dla porównania, współczynnik odrzuceń znacząco maleje, jeżeli witryna ładuje się w 1 sekundę. To najbardziej pożądany wynik!

Google potwierdziło także wpływ czasu ładowania witryny na jej pozycję w rankingu. Od lipca 2018 roku tyczy się to także stron internetowych wczytywanych na smartfonach. Witryny posiadające zbyt długi czas wczytywania, zostaną umieszczone przez Google na zdecydowanie niższych pozycjach.

Dlaczego strona długo się ładuje?

Długi czas ładowania witryny to często złożony problem. Poznaj jedne z jego najczęstszych przyczyn.

Serwer o parametrach nieodpowiadających potrzebom Twojej strony internetowej jest jednym z głównych powodów długiego czasu ładowania. Aby skontrolować jakość serwera zwróć uwagę na wskaźnik TTFB, czyli Time to First Byte. Jego zadaniem jest określenie czasu od momentu od momentu wysłania żądania do serwera, do odebrania pierwszych danych. Nie wiesz co to jest TTFB? Przeczytaj nasz artykuł TTFB (Time To First Byte) – jak podejść do optymalizacji.

Kod ma niebagatelne znaczenie w kwestii szybkości ładowania się strony. Wszystko zależy od tego, przy pomocy jakiego CMS została stworzona Twoja witryna. Jeśli masz do czynienia z WordPress, musisz zadbać o optymalizację kodu witryny i zasobów szablonu strony. Aby przyśpieszyć ładowanie należy zminimalizować ilość obecnych wtyczek i kodu śledzącego. Sprawdź jak opóźnić ładowanie kodów śledzących i być w zgodzie z RODO/GDPR.

Obrazy o zbyt dużej wadze i formacie uniemożliwiają szybkie wczytywanie się strony internetowej. Zwróć na to uwagę, szczególnie jeśli zajmujesz się e-commerce. Duża ilość zdjęć może powodować poważne opóźnienia w ładowaniu witryny, co zmniejszy konwersję. Pamiętaj, by rozmiar grafiki nie przekraczał 200 KB, a została ona zapisana w formacie graficznym webP.

Jak sprawdzić szybkość ładowania się strony?

Chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić szybkość ładowania strony? Szybkość ładowania się strony jest możliwa do sprawdzenia poprzez kilka dobrze znanych narzędzi. Należą do nich Google Analytics, Page Speed Insights czy GTmetrix. Wykorzystaj je, by zapewnić swoim odbiorcom jeszcze lepsze doświadczenia podczas odwiedzin Twojej witryny.

Google Analytics

Google Analytics jest najpopularniejszym narzędziem, do którego użytkownicy mają zdecydowanie bardzo łatwy dostęp. Jest to w pełni darmowa metoda sprawdzania prędkości strony – dodatkowo obsługa narzędzia jest intuicyjna, a sposób użycia jest przejrzyście opisany przez Google. Aby dowiedzieć się, jak szybko działa strona internetowa, użyj zakładki „Szybkość witryny ogółem”. Na jej podstawie uzyskasz dane o średnim czasie wczytywania się strony, średnim czasie przekierowania i wiele więcej. Zdobędziesz także informacje o Twoim serwerze, a dokładnie przekonasz się o średnim czasie połączenia z serwerem oraz jego reakcji.

Dzięki Google Analytics możesz pobrać raport szczegółowo opisujący szybkość ładowania się poszczególnych podstron witryny. Przejdź i skorzystaj z wielkiego potencjału tego darmowego narzędzia!

A jeśli dysponujesz stroną opartą o WordPress i nie chcesz każdorazowo wchodzić na panel Google Analytics? Możesz skorzystać z intergracji Google Analytics bezpośrednio z kokpitu WordPress. Zobacz nasz poradnik Jak podłączyć statystyki Google pod WordPress? Analytics i Search Console.

Page Speed Insights

Page Speed Insights sprawdza szybkość ładowania się strony zarówno na urządzeniach stacjonarnych oraz smartfonach. Jest to więc narzędzie pozwalające uzyskać szerokie spojrzenie na wydajność witryn. Uzyskany raport zawiera także sugestie, w jaki sposób można ją poprawić. Jeśli szukasz dobrej porady dostosowanej konkretnie do problemów związanych w Twoją witryną, uzyskasz ją przy pomocy Page Speed Insights.

Jak działa Page Speed Insights? Jedyne co musisz zrobić, to wklejenie URL swojej strony internetowej i uruchomienie jej analizy. Przejdź do Page Speed Insights i zobacz audyt swojej strony.

raportu szybkości strony wg. PageSpeed Insigths
Przykład raportu szybkości strony wg. PageSpeed Insigths.

GTmetrix

GTmetrix umożliwia zintegrowanie uzyskanych wcześniej danych o Twojej witrynie, zmierzenie wydajności oraz ocenienie jakości jej front-endu. Warto mieć na uwadze, że narzędzie występuje w wersji darmowej oraz płatnej. Jednak jeśli nie chcesz decydować się na wnoszenie opłat, wciąż uzyskasz podstawowe dane o działaniu strony internetowej.

gtmetrix wordpress
Przykład raportu szybkości strony wg. GTmetrix.

Teraz wiesz już jak analizować szybkość Twojej strony internetowej ale co dalej?

Jak przyspieszyć ładowanie strony internetowej w WordPress?

Jednymi z czynników powodujących wolne ładowanie stron w WordPress są szablony oraz wtyczki zwiększające ilość zapytań do serwera podczas wczytywania witryny. Oba elementy należy więc odpowiednio zoptymalizować, jednocześnie zachowując doskonałą funkcjonalność strony i jej dotychczasową estetykę.

Kluczem do rozwiązania problemu jest zainstalowanie wtyczki optymalizacyjnej, działającej w tzw. back-endzie, która nie będzie powodować dodatkowego obciążenia witryny i pomoże zapanować nad jej szybkością.

Do najbardziej funkcjonalnych wtyczek WordPress przeprowadzających automatyczne optymalizacje można zaliczyć Fast Velocity Minify (FVM) oraz opisywaną niedawno wtyczkę Autoptimize. W jaki sposób możesz ich użyć, aby wykonać optymalizację strony WordPress?

Dokonasz łączenia i kompresji arkuszy styli CSS i JavaScript. Ponadto umożliwia one kompresję HTML kodu strony. A to już coś na start!

Pamiętaj! – przed wykonaniem tego typu działań w obrębie swojej witryny, warto wykonać kopię zapasową strony internetowej. Możesz to zrobić z poziomu WordPress. Mimo że ustawienia optymalizacji mogą zostać cofnięte, backup daje spokój i pomaga skoncentrować się na kolejnych działaniach bez obawy o utratę jakichkolwiek informacji. Kopię zapasową możesz również wykonać z poziomu panelu hostingowego.

Przygotowaliśmy poradniki jak samodzielnie zainstalować i skonfigurować wtyczki optymalizacyjne: Fast Velocity Minify, która umożliwi Ci połączenie zasobów oraz wiele innych optymalizacji. Równie pomocny będzie nasz najnowszy poradnik Autoptimize – Jak szybko przyspieszyć stronę na WordPress. Wybór wtyczki należy do Ciebie. Z naszego doświadczenia autoptimize jest znacznie prostsze, a aktualizacje wtyczki nie przynoszą aż tylu problemów.

Jeżeli na stronie posiadasz dużo zdjęć koniecznie wykorzystaj samodzielną funkcję opóźnionego ładowania obrazów. Lazy-loading to bardzo przydatna funkcja dostępna już natywnie w najnowszych przeglądarkach. Jednak Twój szablon może jej nie wspierać. Niektóre wtyczki optymalizujące jak Autoptimize posiadają taką funkcjonalność, więc warto ją włączyć. Czytaj więcej o lazyloading i jak ustawić to w WordPress.

Zajrzyj też do naszego poradnika o plikach webP w WordPress. Dowiesz się więcej o tym, jak używać nowych formatów graficznych na swojej stronie bez dodatkowych utrudnień. Przejdź do poradnika WordPress Google PageSpeed 100/100? Jak to zrobić? – gdzie pokazujemy jak z automatu zmniejszyć rozmiar zdjęć i zrobić użytek z wtyczki WebP Converter for Media – Konwertuj WebP i AVIF & Optymalizuj obrazki.

Serwer Litespeed na ratunek!

Jeśli mimo wdrożonych rozwiązań dalej osiągasz niezadowalające rezultaty, a konkurencja jest daleko z przodu – przegoń ją wykorzystując litespeed cache. Przeczytaj Jak korzystać z szybkości LiteSpeed lsCache dla WordPress? Twoja strona już nigdy nie będzie wczytywała się wolno.

litespeed cache
Porównanie szybkości strony z listespeed cache i bez. Wyniki są oczywiste.

Podsumowując – dlaczego strona ładuje się wolno i jak temu zapobiec?

Wolne ładowanie się strony internetowej to złożony problem, który może poważnie wpłynąć na pozycję witryny w rankingu, a w dłużej perspektywie czasu, nawet zyski z Twojej działalności. User Experience odgrywa w tej kwestii kluczową rolę – użytkownik zmuszony do czekania powyżej 5 sekund na pojawienie się wszystkich niezbędnych mu wyników, opuści witrynę. Możesz temu zapobiec, sprawdzając szybkość ładowania się strony – np. poprzez popularne narzędzie Google Analytics, ustawienie wtyczki optymalizacyjnej FVM czy Autoptimize oraz zmianę wagi i formatu zamieszczanych zdjęć dzięki smushIT lub WebP Converter for Media. Twoim celem jest załadowanie się witryny w maksymalnie 1 sekundę. Powodzenia!